Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Από αυτά που έβαλες θα σου πρότεινα το πρώτο, λόγω του ότι τα άλλα 2 είναι "κολλητά" με το Termini, με ότι αυτό συνεπάγεται για την επιστροφή τα βράδια...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από αυτά που έβαλες θα σου πρότεινα το πρώτο, λόγω του ότι τα άλλα 2 είναι "κολλητά" με το Termini, με ότι αυτό συνεπάγεται για την επιστροφή τα βράδια...
Μαλλον εχεις μπερδευτει..μονο το 2 ειναι στο Τερμινι, το 1 ειναι στο Μοντι και το 3 στο Βατικανο..
Για πες τι συνεπαγεται για την επιστροφη το βραδυ? Εχω πει απειρες φορες μην τρομοκρατειτε χωρις να γνωριζετε τι συμβαινει. Η περιοχη ειναι οχι ωραια μεν, ασφαλεστατη δε. Και εχει δεκαδες ξενοδοχεια ολων των κατηγοριων, μη λεμε τα ιδια κ τα ιδια.
Και απο τα 3 προτεινω αυτο πιο κοντα στο Τερμινι απο αποψη θεσης κ μονο.
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Μαλλον εχεις μπερδευτει..μονο το 2 ειναι στο Τερμινι, το 1 ειναι στο Μοντι και το 3 στο Βατικανο..
Για πες τι συνεπαγεται για την επιστροφη το βραδυ? Εχω πει απειρες φορες μην τρομοκρατειτε χωρις να γνωριζετε τι συμβαινει. Η περιοχη ειναι οχι ωραια μεν, ασφαλεστατη δε. Και εχει δεκαδες ξενοδοχεια ολων των κατηγοριων, μη λεμε τα ιδια κ τα ιδια.
Και απο τα 3 προτεινω αυτο πιο κοντα στο Τερμινι απο αποψη θεσης κ μονο.
Ναι αντι για το 3 για καποιον περιεργο λογο μου ανοιξε ενα αλλο που ηταν επισης στο Termini,εχεις δικιο!
Ρε συ στο Termini και μερα μεσημερι εχω δει στον δρομο περιμετρικα του σταθμου διαφορους τυπους που φαινεται να καθονται εκει χωρις να κανουν τιποτα,δε σου λεω οτι ειναι απαραιτητα κλεφτες ή κακοποιοι,προς θεου,απλα καποιους μπορει να τους πειραζει...Κ εγω εχω μεινει στην περιοχη κ δεν ειχα προβλημα απλα πρεπει να τα λεμε ολα!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Termini και απο μένα! Συμφωνώ πως δεν είναι η πιο όμορφη περιοχή αλλα μια χαρά ασφαλής είναι. Δεδομένου οτι όλη μερα θα γυρίζεις, αυτο που θα πρεπει να σε απασχολεί κατα τη γνώμη μου, είναι να έχεις μια βάση που να σε εξυπηρετεί στις μετακινήσεις σου. Ένα ύπνο θα κάνεις! Το termini βολεύει πολύ. Απο και προς το αεροδρόμιο χωρις αλλαγες γραμμων, κόμβος των περισσοτερων γραμμων του μέτρο και αφετηρια για ολα τα λεοφορεία της πόλης!
 

jpapageo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα πήγα πρόσφατα Ιταλία έμεινα κοντά στην via veneto via sallustiana είναι η οδός εκεί κοντά έχει διάφορα είναι καλη περιοχή ήρεμη και το κεντρο δεν είναι πολύ μακριά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το Termini, με ότι αυτό συνεπάγεται για την επιστροφή τα βράδια...
Κ εγω εχω μεινει στην περιοχη κ δεν ειχα προβλημα απλα πρεπει να τα λεμε ολα!
να τα λες καλυτερα τοτε αν θελεις να βοηθας τον αναγνωστη. με το παραπανω σχολιο υπονοεις αλλα πραγματα. η περιοχή ειναι γεματη απο τουριστες με 2 αστυνομικα τμηματα σε αποσταση λιγων μετρων, δεκαδες καμερες, πιο ασφαλης απο πολλες αλλες που νομιζετε ασφαλεστερες..ειπαμε ωραια δεν ειναι σαν αλλες αλλα ειναι ασφαλεστατη όλο το 24ωρο.
 

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Εντάξει σαμιον, προφανώς ο άνθρωπος με καλη πρόθεση απάντησε, και για να βοηθήσει στην επιλογή που θελω να κάνω! Ας μην αντιδρούμε τόσο υπερβολικά σε προσπάθειες βοήθειας!
Η αλήθεια ειναι οτι την επιλογή μου δυσκολεύει το γεγονός που το πρώτο πανδοχείο εχει σχεδόν άριστη βαθμολογία, και τα μπάνια ειναι μεσα στο δωμάτιο. Θα θυσίαζα λοιπόν πέντε λεπτά παραπάνω περπάτημα αν το δωμάτιο μας ήταν καλύτερο με έντονη διαφορα! Και γενικά θα προτιμούσα μια "γειτονιά" λιγο πιο φιλική και όχι τέρμα τουριστική! (Ίσως ζητάω πολλα!)
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Καλη περιοχη για διαμονη, ειναι και η περιοχη αναμεσα στην εκκλησια Sant Giovanni in Laterano και μεχρι την σταση του μετρο Manzoni. Σαφως πιο ομορφη απο την περιοχη γυρω απο το Termini, τιμες ξενοδοχειων αρκετα λογικες και κοντα σε στασεις μετρο, που μπορουν να σας εξυπηρετησουν προς τα κυριοτερα αξιοθεατα. Αν θελεις, ριξε μια ματια στο ξενοδοχειο President και στο Eurostar Saint John. Αυτα θυμαμαι, αλλα ψαξε λιγο, η περιοχη πο σου αναφερω εχει αρκετα ξενοδοχεια.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σε όλους!
παιδιά αν μπορείτε προσδιορίστε λίγο το "περπάτημα" και το "μακριά" :) γιατί από άτομο σε άτομο διαφέρει!! Εμείς το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει είναι περιοχή via veneto και αρκετά κοντά με της κοπέλας. Τσέκαρα τις αποστάσεις από βασικά αξιοθέατα και είναι περίπου στο 1,5-2 χλμ μ.ο (κάποια από αυτά είναι αρκετά κοντά) και περίπου κανά 20-30 λεπτά περπάτημα..εκτός από το βατικανό που είναι λίγο πιο μακριά αλλά και πάλι δεν είναι οτι δεν περπατιέτε κιόλας!!!
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για εμάς που θέλουμε να περπατήσουμε την πόλη 1,5 χλμ δεν μας φαινεται ταλαιπωρία ούτε τεράστια απόσταση! Εξάλου όλη μέρα στο δρόμο θα είμαστε δεν είναι ότι θα γυρνάμε στο ξενοδοχείο και θα ξαναφεύγουμε! Σε κάποιους άλλους 500 μέτρα και 15 λεπτά περπάτημα μπορεί να φαινονται μαραθώνιος!
Σίγουρα αν κάποιος έχει την οικονομική άνεση θα κλείσει όσο πιο κέντρο μπορεί αλλά επειδή πολλοί δεν έχουμε αυτή την άνεση θεωρώ ότι θα ήταν πιο σωστό να είμαστε λίγο πιο ακριβείς με τις αποστάσεις για να μπορεί να κρίνει από μόνος του ο άλλος! Μην αγχωνουμε και τρομοκρατούμε κοσμάκι με "μακριά" κτλ !
:innocent::innocent:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μια χαρά κέντρο είναι η περιοχή της via Veneto. Μη βασανίζεται το μυαλό σας με ενα-δυο τετράγωνα πάνω κάτω. Εξάλλου η Ρώμη θέλει πολύ περπάτημα! Η μόνη ταλαιπωρία εαν δεν έχει κόντα σταθμό, θα είναι απο και προς το αεροδρόμιο και το περπάτημα της επιστροφής απο όλη μερα, που θα θέλεις απλά να διακτινιστεις όσο πιο γρηγορα γίνεται στο κρεβάτι σου! :airplane:
 

felicia

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα,
Σχετικά με την κράτηση για την επίσκεψη στο Βατικανό, γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί πιστωτική κάρτα άλλου ατόμου από αυτά που θα το επισκεφθούν;
Γιατί αναφέρει κάτι σχετικό στους όρους χρήσης και δεν ξέρω αν είναι τυπικό ή αν όντως εφαρμόζεται!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μπορείς! Αυτο που τους απασχολεί είναι να είναι σωστά τα ονόματα των επισκεπτών. Τα οποια οταν είχα παει εγώ (τον Οκτώβρη) ούτε καν αυτά δεν μας είχαν ελέγξει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.589
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom