Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Ευχαριστώ Samion! Είμαι 27 ωστόσο δεν είναι πρώτο μου μέλημα η νυχτερινή ζωή αλλά το να (ξανα) δούμε τα αξιοθέατα και κυρίως να διορθώσω το χοντρό λάθος που είχα κάνει την πρώτη φορά που δεν είχα μπει στο μουσείο του Βατικανού. Έπειτα θέλω για την κοπέλα μου που δεν θα έχει βγει ξανά εξωτερικό να ζήσουμε αυτή την ατμόσφαιρα της τουριστικής και μη Ρώμη (fontana di trevi, κολοσαίο κ.λ.π.). Βέβαια δε θα μας χαλούσε μια όμορφη περιοχή για να δειπνήσουμε ή να πιούμε το ποτό μας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Δεν έχω πάει να μείνω, σε λίγες μέρες που θα πάω, θα ξέρω να σας πω ακριβώς αλλά είχα βρει και έκλεισα αυτό εδώ στην τιμή των 129 ευρώ. Για την περίοδο που θέλει ο φίλος έχει παραπάνω βέβαια. Απλά να υπάρχει και αυτό σαν επιλογή κυρίως για την πολλή καλή τοποθεσία του σε σχέση με την τιμή του αλλά και γενικά έχει καλά σχόλια.

http://www.hotelscombined.gr/Search...1&adults_1=2&languageCode=EL&currencyCode=EUR
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για να τρως και να πινεις εξω -πλην καφε και παγωτου-,δεν στο συνιστω,γιατι σαν την Ελλαδα δεν βρισκεις.Αρα αυτοσχεδιασε με σαντουιτς στις διαδρομες και ενα κυριως φαγητο την ημερα.
Tι εννοείς σαν την Ελλάδα δεν βρίσκεις... υποστηρίζεις στα σοβαρά ότι το φαγητό στην Ελλάδα είναι καλύτερο από την Ιταλία και ότι αν είμαστε στη Ρώμη πρέπει να την βγάζουμε με σάντουιτς?


Pizza- cappuccino : Iταλία Vs Ελλάδα σημειώσατε 2 ( άποψη μου)
Η πίτσα δηλαδή και ο καφές στην Ελλάδα είναι καλύτερα από την Ιταλία?

Με αφορμή τα δύο αυτά ποστς των φίλων μας θα πω δυό κουβέντες σχετικά με την χρησιμότητα των φόρουμς, Ελληνικών και ξένων... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην λαμβάνετε υπόψιν αβασάνιστα τα όσα γράφονται στα φόρουμς γιατί εκφράζουν την άποψη ατόμων που δεν γνωρίζετε... δεν μπορείς ΠΟΤΕ να εμπιστευθείς την γνώμη κάποιου που δεν ξέρεις γιατί τα γούστα, η ηλικία και τα βιώματα του καθενός ποικίλουν... ναι πρέπει να διαβάζεις με προσοχή αλλά να φιλτράρεις ΠΑΝΤΑ τις πληροφορίες που παίρνεις γιατί είναι πολύ πιθανό να βρεθείς προ απροόπτου...

Και κάτι άσχετο με την Ιταλία... τώρα τελευταία βλέπω πως πολλοί φίλοι μας ανακάλυψαν τα διαμερίσματα και κλείνουν αβασάνιστα σε αυτά... είσαστε σίγουροι ότι στη σούμα βλέπε τιμή, location, service τα διαμερίσμτα που κλείνετε συμφέρουν περισσότερο από ένα ξενοδοχείο?
 

Valenthia

Member
Μηνύματα
22
Likes
10
ρωταω γιατι πολλες φορες δν γραφουν για χρεωστικη και μια χαρα αγορες εχω κανει!! κ εισητηρια για λεωφορεια για αλλες χωρες και ξενοδοχεια και απο ολα!
Καλησπερα ! Εγω προσωπικα ειχα πληρωσει με χρεωστικη χωρις κανενα απολυτως προβλημα για Βατικανο , Κολοσσαιο και την Βιλλα Μποργκεζε .
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλημερα και απο μενα μιας και τα εχω προσφατα θα συμφωνισω με το Samion οτι τα ξενοδοχεια που ειπες ειναι μακρια και θα ειστε μακρια απο αυτο το ρομαντικο που εχει η Ρωμη. Εγω εμεινα στο Real Sistina ηταν ακριβουτσικο αλλα ενω ειχα κλεισει αεροπορικα απο τα Χριστουγεννα για Σεπτεμβριο το ξενοδοχειο το καθυστερισα πολυ και ηταν ολα πολυ ακριβα, εσυ εχεις το περιθωριο να βρει καλο ξενοδοχειο σε καλη τιμη. Θα συνηστουσα αν εχεις χρονο να μπαινεις να βλεπεις και στο tripadvisor γιατι εκει εχουν φωτογραφιες πραγματικες και λενε πολλα σωστα σχολια που θα σε βοηθησουν στην επιλογη σου.
Εγω με το ξενοδοχειο εμεινα πολυ ευχαριστημενη οι ιδιοκτητες ηταν 2 νεα παιδια οπως εμας μας ειχαν τα παντα μεσα στο δωματιο απο πρωινο, κρουασανακια μπισκοτα φρουτα τα παντα,ηταν πεντακαθορο και ομορφο και ειναι σε τελεια περιοχη ενα τσουππ! και ειμαστε στα ισπανικα σκαλια δεν πηρα για τιποτα μετρο ολα τα καναμε με τα ποδια. Το ποιο μακρινο ηταν το Βατικανο αλλα περνας απο τοσα ωραια μεροι που ειναι κριμα να παρεις ενα λεωφορειο και να χασεις αυτη την ομορφια,:rolleyes: εκτος βεβαια αν εχεις κουραστει η για αλλους λογους δεν μπορεις το περπατημα. Συμβουλη: να παρετε αθλητικα η παπουτσια που να σας βολευουν στο περπατημα, και στο κοριτσι;) να πεις να με παρει ψηλα παπουτσια νομιζω τσαμπα θα τα κουβαλαει :D.
Η via veneto ειναι επισης μια τελεια περιοχη που θα ηθελα πολυ να μεινω ειναι παραλληλη με εκει που εμενα εγω την sistina αλλα τα ξενοδοχεια εκει ηταν λιγακι τσιμπιμενα αλλα εσυ μπορει να βρεις καλες τιμες.
Οτι αλλο χρειστεις εδω ειμαστε!:) Θα περασετε τελειαααα!!!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
dorita σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!έχω επισκεπτεί ξανά την Ρώμη όπως και όλες τις μεγάλες ευρωπαικές πρωτεύουσες και γνωρίζω ότι απαιτείται περπάτημα και αθλητικά παπούτσια!εννοείται ότι ελέγχω το κάθε ξενοδοχείο από το tripadvisor γι αυτό κ τα ξενοδοεχεία που αναφέρω παραπάνω έχουν σχόλια 9 στα 10. όμως για χάρη ενός καλού location είμαι διατεθημένος να ανεβάσω το μπάτζετ μου και να πέσω σε μέσο όρο σχολίων!

Το Donna Laura Palace το οποίο έχει καλά σχόλια και είναι στο 5λεπτο απο Piazza del Popolo πως σας φαίνεται?
 
Last edited by a moderator:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Το Donna Laura Palace το οποίο έχει καλά σχόλια και είναι στο 5λεπτο απο Piazza del Popolo πως σας φαίνεται?
Ηταν και εγω να μεινω, φαινετε αρκετα καλο απλα τελικα ηθελα ποιο κεντρικα γιαυτο δεν εμεινα αλλα τελικα δεν ειναι μακρια απο κεντρο

ποσα ειπαμε οτι θες να κοστιζει συνολικα, ναδω μηπως εχω κρατησει τα ξενοδοχεια που εψαχνα γιατι ειχα κανει ολοκληρη λιστα το ειχα ψαξει παραααα πολυυυ!!!

Spagna Royal Suite ασπουμε για εμενα αυτο ηταν απο αυτα που μου αρεσαν πολυ καλη τοποθεσια ωραιο ξενοδοχειο κουκλι καλα σχολια αλλα οταν πηγα να το κλεισω ειχε 280 ευρω η βραδια χαχααχ οταν ειχα κοιταξει 5 μηνες νωριτερα ειχα για 5 μερες 700 ευρω τσεκαρετω αν σαρεσει αλλα εχω πολλα να σου προτεινω αν θες
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Tι εννοείς σαν την Ελλάδα δεν βρίσκεις... υποστηρίζεις στα σοβαρά ότι το φαγητό στην Ελλάδα είναι καλύτερο από την Ιταλία και ότι αν είμαστε στη Ρώμη πρέπει να την βγάζουμε με σάντουιτς?




Η πίτσα δηλαδή και ο καφές στην Ελλάδα είναι καλύτερα από την Ιταλία?

Με αφορμή τα δύο αυτά ποστς των φίλων μας θα πω δυό κουβέντες σχετικά με την χρησιμότητα των φόρουμς, Ελληνικών και ξένων... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην λαμβάνετε υπόψιν αβασάνιστα τα όσα γράφονται στα φόρουμς γιατί εκφράζουν την άποψη ατόμων που δεν γνωρίζετε... δεν μπορείς ΠΟΤΕ να εμπιστευθείς την γνώμη κάποιου που δεν ξέρεις γιατί τα γούστα, η ηλικία και τα βιώματα του καθενός ποικίλουν... ναι πρέπει να διαβάζεις με προσοχή αλλά να φιλτράρεις ΠΑΝΤΑ τις πληροφορίες που παίρνεις γιατί είναι πολύ πιθανό να βρεθείς προ απροόπτου...

Και κάτι άσχετο με την Ιταλία... τώρα τελευταία βλέπω πως πολλοί φίλοι μας ανακάλυψαν τα διαμερίσματα και κλείνουν αβασάνιστα σε αυτά... είσαστε σίγουροι ότι στη σούμα βλέπε τιμή, location, service τα διαμερίσμτα που κλείνετε συμφέρουν περισσότερο από ένα ξενοδοχείο?
ναι!(συμφωνω απολυτα με την αποψη οτι θα ηταν καλο να ψαχνομαστε περισσοτερο και να μην περνουμε πολυ στα σοβαρα οτι διαβαζουμε!)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση!Θα μείνουμε 4 βράδια και δε θέλω να πάει πάνω από 500 ευρώ. Το ξενοδοχείο που μου δίνεις δυστυχώς αναφέρει ότι είναι πλήρες!Πιθανόν επειδή είναι ακόμα νωρίς.Τώρα για το Laura Palace θα κάνω μια κράτηση και βλέπουμε (Μου το δίνει 75 ευρώ τη βραδιά με πρωινό)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom