Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

squirrelfaced

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα! Είμαι newbie γενικώς αλλά θα προσπαθήσω να βοηθήσω. Το ξενοδοχείο σου είναι λίγο μακριά απο το ιστορικό κέντρο, αλλά μπορείς να πάς βατικανό, άγιο πέτρο, castello sant' angelo (αυτά είναι κοντά μεταξύ τους), να κάνεις βόλτα στην τραστέβερε και κατα μήκος του Τίβερη. Επιπλέον, κοίτα να δείς πόσο σε βολεύει η μετροπολιτάνα (το μετρό) για να πάς στην ανατολική πλευρά της πόλης να δείς ρωμαική αγορά, musei capitolini. Βασικά, εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντά σου, αλλά όλη η πόλη είναι ένα μουσείο.
Αυτά απο αρχαιότητες. Να περάσετε καλά.
 
Μηνύματα
41
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα! Είμαι newbie γενικώς αλλά θα προσπαθήσω να βοηθήσω. Το ξενοδοχείο σου είναι λίγο μακριά απο το ιστορικό κέντρο, αλλά μπορείς να πάς βατικανό, άγιο πέτρο, castello sant' angelo (αυτά είναι κοντά μεταξύ τους), να κάνεις βόλτα στην τραστέβερε και κατα μήκος του Τίβερη. Επιπλέον, κοίτα να δείς πόσο σε βολεύει η μετροπολιτάνα (το μετρό) για να πάς στην ανατολική πλευρά της πόλης να δείς ρωμαική αγορά, musei capitolini. Βασικά, εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντά σου, αλλά όλη η πόλη είναι ένα μουσείο.
Αυτά απο αρχαιότητες. Να περάσετε καλά.
Σε ευχαριστω πολυ..Στις κατακομβες θελω να παω ειναι μακρυα?
 

squirrelfaced

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είναι στην Άππια που βγαίνει έξω απο τη Ρώμη. Δεν είναι κοντά. Δεν ξέρω πώς θα πάς. Γενικά, στην Ρώμη μετακινείται κανείς παντού με τα μέσα μαζικής μεταφορά, αλλά εκεί είναι λίγο μακριά. Εγώ είχα πάει με μεγάλη παρέα και είχαμε κάνει κράτηση και ξεναγό. Πάντως τα ωράρια για τον άγιο Κάλλιστο που είδα είναι 9-12 και 2-5 και κλειστά την τετάρτη.
http://www.catacombe.roma.it/it/info_orari.php
Γενικά πρέπει να οργανωθείς λίγο, να δείς που θέλεις να πάς και να ψάξεις τα ωράρια λειτουργίας.

Κοίτα να ψάξεις για χάρτη του μετρό. Ίσως σε βολέψει γιατί σταματάει κοντά στην πύλη του αγίου σεβαστιανού (fermata ostiense/ στάση όστιας) και απο εκεί να πάρεις άλλο μέσο, αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Αν ξέρεις αγγλικά προσπάθησε να μιλήσεις με κάποιον στο ξενοδοχείο, προσωπικό ή φιλοξενούμενους. Κάποιος θα σε βοηθήσει.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
41
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Κοίτα να ψάξεις για χάρτη του μετρό. Ίσως σε βολέψει γιατί σταματάει κοντά στην πύλη του αγίου σεβαστιανού (fermata ostiense/ στάση όστιας) και απο εκεί να πάρεις άλλο μέσο, αλλά δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Αν ξέρεις αγγλικά προσπάθησε να μιλήσεις με κάποιον στο ξενοδοχείο, προσωπικό ή φιλοξενούμενους. Κάποιος θα σε βοηθήσει.
χιλια ευχαριστω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα σας και καλη χρονια..Βρηκα νομιζω μια πολυ καλη προσφορα για Ρώμη με αεροπορικά εισιτήρια και ξενοδοχει0 4 αστερων με πρωινο 85 Ε το ατομο..το θεμα τωρα ειναι οτι φτάνω με αλλες 2 φιλες στις 8 το βραδυ της Πεμπτης και επιστρεφω το Σαββατο στις 2 το μεσημερι..ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ??ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΤΗΝ Via Gregorio XI 141, Aurelio,απο εκει και περα που να πρωτοπαω φιλοι μου?Ας βοηθησει καποιος..ευχαριστω πολυ
α και κατι αλλο..Μηπως καποιοανδρων?ς γνωρίζει καποιο bar με strip show
Δεν ειναι καθαρα γραμμενο. Ανδρικο στριπ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καποιοανδρων?ς γνωρίζει καποιο bar με strip show
Νέα επίπεδα για το forum.... (Sorry αλλά δε μπορώ να βοηθήσω... Όπως για όλα τα θέματα περί Ρώμης, περίμενε το @Samion)

Υ.Γ. Μαζί ποστάραμε...
 

squirrelfaced

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πάντως, γνώμη μου, είναι κρίμα να φάς τη μέρα σου στις κατακόμβες, ενώ όσο λίγο χρόνο έχεις μπορείς να κάνεις μια βόλτα για να αναπνεύσεις λίγο την πόλη..
Δεν ξέρω πόσο έχει μια ημερήσια απεριορίστων διαδρομών.. να μπαίνεις και να κατεβαίνεις σε κάθε στάση, να πάς piazza di spagnia, να χαζέψεις τους γιαπωνέζους να κάνουν ουρά σε πανάκριβα μαγαζιά, fontana di trevi, να περπατήσεις via del corso..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Νομιζω οτι λεει " μηπως καποιος ανδρας γνωριζει μπαρ με strip show ...
 
Μηνύματα
41
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Πάντως, γνώμη μου, είναι κρίμα να φάς τη μέρα σου στις κατακόμβες, ενώ όσο λίγο χρόνο έχεις μπορείς να κάνεις μια βόλτα για να αναπνεύσεις λίγο την πόλη..
Δεν ξέρω πόσο έχει μια ημερήσια απεριορίστων διαδρομών.. να μπαίνεις και να κατεβαίνεις σε κάθε στάση, να πάς piazza di spagnia, να χαζέψεις τους γιαπωνέζους να κάνουν ουρά σε πανάκριβα μαγαζιά, fontana di trevi, να περπατήσεις via del corso..
Ειμαι υποχρεη..Αλλα θελω να να κανω ενα καζο στις φιλες μου και ψαχνω να βρω ενα strip bar που κανουν ανδρες ολο το θεαμα..το ξερω οτι ζηταω δυσκολα ομως
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Με γυναίκες ή με άντρες; Κάπου το έχασα αλλά περιμένουμε τον Samion με αγωνία να δώσει απάντηση!!

Να ένα ωραίο τόπικ επιτέλους:)
 

squirrelfaced

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
κάπου υπάρχουν αλλά δεν πήγα ποτέ. στείλε μήνυμα στο ξενοδοχείο και εξήγησέ τους ότι έχει γενέθλια η φίλη σου (λέμε τώρα ) και θέλεις να την πάς εκεί και ζήτα πληροφορίες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom