Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

La_cucaracha

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλησπερα σε όλους κ όλες!!!
Ειμαι πολυ "φρεσκο" μέλος και θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλώ...
Σχεδιάζουμε με τον καλό μου ενα τετραημερο στη Ρωμη, αρχες Δεκεμβρη και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησούλες για τα βασικά τουλαχιστον....
1. Σε ποια περιοχη να μεινουμε;; Για να μπορουμε να γυρναμε με τα πόδια στα περισσοτερα αξιοθεατα, αλλα να εχει τριγυρω και μαγαζια, καφε, φαγητο και επιλογες για να βγουμε το βραδυ.
2. Μεταφορά απο /προς αεροδρομιο ciampino.
3.μπορουμε να συνδιασουμε ημερησια στη Φλωρεντια? Αν ναι , πως??
4. Λατρεις φαγητου-γλυυκου, τι δεν πρεπει να παραλείψουμε??
Και οποιαδηποτε αλλη συμβουλη, καλοδεχουμενη
Ευχαριστώ εκ των προτερων για τις συμβουλες σας!!
Καλησπέρα Μαρία!!
1. Βρέθηκα Ρώμη πριν λίγους μήνες και έμεινα στην spagna. Η τοποθεσία ήταν υπέροχη καθώς είχαμε τα πάντα στα πόδια μας .Δεν χρειαστήκαμε ούτε μια φορά μεταφορικό.
2. Μεταφορά με terravision κλπ
4. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το φαγητό στη Ρώμη. Θα πρότεινα προς http://www.tripadvisor.com.gr/Attraction_Review-g187791-d190123-Reviews-Trastevere-Rome_Lazio.html που είναι πανέμορφη γειτονιά αν βρεις κάποια καλή πρόταση. Δική μου πρόταση το http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...d802441-Reviews-Lo_Scopettaro-Rome_Lazio.html. Δεν είχε τίποτα τριγύρω ωστόσο το μαγαζί το αγάπησα. Πολύ φιλικό προσωπικό (κέρασμα με κουβεντούλα) , ωραίο φαγητό και normal τιμές. Στην τύχη στα τουριστικά δεν θα φάτε καλά οπότε θέλει ψάξιμο από πριν. Καλά να περάσετε!!!
 

Niki M

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
συγγνωμη αλλα το σχολιο μου μεταφερθηκε εδω και ψαχντοντας δεν βρηκα αυτο που ηθελα...εχουν αναφερθει χιλια εστιατορια και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες αλλα εγω θελω να μαθω αν ειναι φθηνα να φας πρωινο σε μια καφετερια ή σε μαγαζακι με σαντουιτσ κτλπ στην πολη..ενα πανινι ενα κρουασαν κατι;μπορει να με βοηθησει καποιος; ευχαριστωω
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
συγγνωμη αλλα το σχολιο μου μεταφερθηκε εδω και ψαχντοντας δεν βρηκα αυτο που ηθελα...εχουν αναφερθει χιλια εστιατορια και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες αλλα εγω θελω να μαθω αν ειναι φθηνα να φας πρωινο σε μια καφετερια ή σε μαγαζακι με σαντουιτσ κτλπ στην πολη..ενα πανινι ενα κρουασαν κατι;μπορει να με βοηθησει καποιος; ευχαριστωω
Υπαρχει καλυτερη λυση,σουπερ μαρκετ αγορα αλλαντικων και τυριων μαζι με ψωμι του τοστ.

Τι να αγχωνεσαι τωρα για την τιμη ενος πανινι οταν εχεις κλεισει αεροπορικα και ξενοδοχεια;
 

xksaras

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια χαρά σε όλη την παρέα!! Βασικά γράφω για πρώτη φορά κ θέλω να σας εξομολογηθώ κάτι...Θα πάμε με την κοπέλα μου στη Ρώμη 26-30 Οκτωβρίου κ έχω κλείσει 3 ξενοδοχεία(με δωρεάν ακύρωση) στην περιοχή του Termini.
1.Hotel Domus Mea(Via Calatafimi 31): 2 αστέρων, με πρωινό, 4 διανυκτερεύσεις 260e +3e το άτομο ανά διανυκτέρευση
2.Hotel Mariano (Piazza Manfredo Fanti 19): 3 αστέρων, χωρίς πρωινό, 4 διανυκτερεύσεις, 260e +4e το άτομο ανά διανυκτέρευση
3.Hotel Champagne Palace (Via Principe Amedeo 82): 4 αστέρων, με πρωινό, 4 διανυκτερεύσεις, 244,8e +6e το άτομο ανά διανυκτέρευση

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή αν με γελούν τα μάτια μου με την τιμή που είδα κ έκλεισα το νο3, απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει μείνει κάποιος στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο.Εννοείτε θα πάρω εκτυπωμένη μαζί μου την κράτηση με το ποσό...
 

kostasrs

Member
Μηνύματα
47
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Γεια χαρά σε όλη την παρέα!! Βασικά γράφω για πρώτη φορά κ θέλω να σας εξομολογηθώ κάτι...Θα πάμε με την κοπέλα μου στη Ρώμη 26-30 Οκτωβρίου κ έχω κλείσει 3 ξενοδοχεία(με δωρεάν ακύρωση) στην περιοχή του Termini.
1.Hotel Domus Mea(Via Calatafimi 31): 2 αστέρων, με πρωινό, 4 διανυκτερεύσεις 260e +3e το άτομο ανά διανυκτέρευση
2.Hotel Mariano (Piazza Manfredo Fanti 19): 3 αστέρων, χωρίς πρωινό, 4 διανυκτερεύσεις, 260e +4e το άτομο ανά διανυκτέρευση
3.Hotel Champagne Palace (Via Principe Amedeo 82): 4 αστέρων, με πρωινό, 4 διανυκτερεύσεις, 244,8e +6e το άτομο ανά διανυκτέρευση

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή αν με γελούν τα μάτια μου με την τιμή που είδα κ έκλεισα το νο3, απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει μείνει κάποιος στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο.Εννοείτε θα πάρω εκτυπωμένη μαζί μου την κράτηση με το ποσό...
Καλησπερα!δεν εχω μείνει στο συγκεκριμένο αλλα με την βαθμολογία που εχει στο booking σίγουρα θα κοιτούσα για κατι άλλο...όπως επίσης και η περιοχή δεν ειναι και πτι καλύτερο ...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή αν με γελούν τα μάτια μου με την τιμή που είδα κ έκλεισα το νο3, απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει μείνει κάποιος στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο.Εννοείτε θα πάρω εκτυπωμένη μαζί μου την κράτηση με το ποσό...
Δεν προκειται για κελεπουρι το νο 3...δες και τις κριτικες στο booking
http://www.booking.com/hotel/it/cha...ice_type=total;srpos=1;type=total&#map_closed
Αλλα κατα τη γνωμη μου,εχει απλως λιγο καλυτερη θεση,γιατι ειναι ψηλα στον σταθμο
 

sofia84

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Πηγαίνω την Τετάρτη στη Ρώμη και μου στείλαν σήμερα από το ξενοδοχείο (http://www.centeraccomodationrome.com/whereweare.asp ) μαιλ ότι μας μεταφέρουν σε άλλο ξενοδοχείο (τα λεφτά δυστυχώς έχουν ήδη κρατηθεί από την κάρτα) στην πλευρά του βατικανoύ.
Θα ήθελε να μου πει κάποιος που ίσως γνωρίζει αν μπορώ να κάνω κάτι;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πηγαίνω την Τετάρτη στη Ρώμη και μου στείλαν σήμερα από το ξενοδοχείο (http://www.centeraccomodationrome.com/whereweare.asp ) μαιλ ότι μας μεταφέρουν σε άλλο ξενοδοχείο (τα λεφτά δυστυχώς έχουν ήδη κρατηθεί από την κάρτα) στην πλευρά του βατικανoύ.
Θα ήθελε να μου πει κάποιος που ίσως γνωρίζει αν μπορώ να κάνω κάτι;
Πως το έκλεισες; Στο site που έβαλες δεν έχεις καν όρους (δικαιώματα, υποχρεώσεις) που είναι πολύ ύποπτο. Υπάρχει και ένας στο tripadvisor με παρόμοια εμπειρία.
 
Last edited:

Niki M

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Υπαρχει καλυτερη λυση,σουπερ μαρκετ αγορα αλλαντικων και τυριων μαζι με ψωμι του τοστ.

Τι να αγχωνεσαι τωρα για την τιμη ενος πανινι οταν εχεις κλεισει αεροπορικα και ξενοδοχεια;
ενταξει απλα καλο θα ηταν να φαω το πρωινο μου με θεα την πολη και οχι μεσα σε ενα ξενοδοχειο..γι αυτο ρωτησα :/

Νοστιμότατο φαγητό στην Ρώμη στο Arco di San Callisto. Δοκιμάστε cacio e pepe, abbacchio και φυσικά saltimbocca (alla romana). Όλα τυπικά πιάτα Ρώμης, ιδιαιτέρως νόστιμα στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Τιμες προσιτές!
σκοπευω να παω Νοεμβρη με το αγορι μου.Δεν εχουμε σκοπο να χαλασουμε παρα πολλα λεφτα αλλα ειμαστε του φαγητου.Το ξενοδοχειο δεν εχει πρωινο οποτε θα τρωμε κατι εξω για πρωι μαζι με εναν καφε..βατικανο δεν εχουμε σκοπο να παμε προτιμουμε να μεινουμε να ευχαριστηθουμε την πολη..μπορεις να με βοηθησεις εσυ ή καποιος αλλος στο ποσο θα χαλασουμε ενα 4ημερο αν τρωμε συγκρατημενα ενα πρωινο μετα φαγητο κ το βραδυ τσιμπαμε κατι κ πινουμε κ ενα ποτο(ή και χωρις ποτο καποιες μερες); ευχαριστωω το ξερω οτι δν ειναι ευκολο να υπολογιστει αλλα σε γενικες γραμμες λεω
 
Last edited by a moderator:

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
γεια σας και απο εμενα.θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι.εοιμαζομαι μεσ στην εβδομαδα να κλεισω εισητηρια και ξενοδοχειο για Ρωμη.επειδη προσ το παρον επειγουν τα εισητηρια,εχω βρει με ryanair 30 ευρω πηγαινε ελα.αλλα φευγει την κυριακη απο Ρωμη 8 και 20 το πρωι.και το σαββατο(μια μερα λιγοτερη :( ) 18:20. αν φυγουμε κυριακη πρωι για να μην χασουμε και το σαββατο,θα βρουμε μεταφορικο 5 το πρωι να παμε στο αεροδρομιο εκτοσ απο ταξι?και τι μεσα οικονομικα μπορω να χρησιμοποιησω απο-προσ αεροδρομιο?ευχαριστω εκ των προτερων
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πι
ενταξει απλα καλο θα ηταν να φαω το πρωινο μου με θεα την πολη και οχι μεσα σε ενα ξενοδοχειο..γι αυτο ρωτησα :/

σκοπευω να παω Νοεμβρη με το αγορι μου.Δεν εχουμε σκοπο να χαλασουμε παρα πολλα λεφτα αλλα ειμαστε του φαγητου.Το ξενοδοχειο δεν εχει πρωινο οποτε θα τρωμε κατι εξω για πρωι μαζι με εναν καφε..βατικανο δεν εχουμε σκοπο να παμε προτιμουμε να μεινουμε να ευχαριστηθουμε την πολη..μπορεις να με βοηθησεις εσυ ή καποιος αλλος στο ποσο θα χαλασουμε ενα 4ημερο αν τρωμε συγκρατημενα ενα πρωινο μετα φαγητο κ το βραδυ τσιμπαμε κατι κ πινουμε κ ενα ποτο(ή και χωρις ποτο καποιες μερες); ευχαριστωω το ξερω οτι δν ειναι ευκολο να υπολογιστει αλλα σε γενικες γραμμες λεω
Πιο εύκολο ειναι να ορισεις εσυ πόσα περιπου θέλειες να χαλάσεις κ να σου κάνουν προτάσεις εδω μέσα.
Πάντως ιδέες για να εξοικονομησεις κάποια χρηματα είναι για το πρωινο να πηγαινεις σε κάποιο καφε καφε-κρουασαν & να δίνεις γυρω στα 3Ε. & για απόγευμα η λυση του απεριτιβο που 7-10Ε εχει ένα ποτηρι κρασι κ φαγητο απο τον μπουφε.
 

MarakiG

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλημέρα , εχω βρει 2 ξενοδοχεια για το ταξιδι μας στη Ρώμη το ενα είναι https://www.booking.com/hotel/it/an...2;sid=4b78796eec5bf4d7c78334cd883d3fc4;dcid=5
και το δευτερο είναι
https://www.booking.com/hotel/it/na...2;sid=4b78796eec5bf4d7c78334cd883d3fc4;dcid=5
τι λετε? πως σας φαινονται? εχει μεινει κανεις σε καποιο?
Επισης θα ηθελα να ρωτησω με την Romapass, από ότι διαβασα είναι ατομικη και εχεις 2 δωρεαν σε 2 μουσεια(εκτος από Βατικανό) και δωρεαν όλα τα ΜΜΜ. Συμφερει για καποιον που θελει να κινηθεί κυριως στο ιστορικο κεντρο, που από ότι ειδα θελει ποδαράκια...:):) Το εισητηριο του μετρό ποσο στοιχιζει? υπαρχει καποια άλλη επιλογή για ta MMM?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom