Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καλησπέρα.
Φτάνει η Παρασκευή που θα πάμε στη Ρώμη και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις κι αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα ήμουν υπόχρεη. Καταρχάς, θα ταξιδέψουμε με δύο έφηβους, 12,5 και 14,5.
Την Κυριακή εκτός από το δημοψήφισμα :confused: είναι επίσης και η πρώτη του μήνα, όπου είναι δωρεάν τα μουσεία. Υπάρχει μία ποσόστωση βέβαια, σε ορισμένα. Τέλος πάντων, έκλεισα ηλεκτρονικά εισιτήρια για το βατικανό, οπότε δεν βρίσκω λόγο να βγάλω τη Roma pass, σωστά;
Η άλλη ερώτηση είναι, να πάρουμε το λεωφορείο hop on-off, αξίζει ή θα κλαίμε τα λεφτά μας;
Μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο, κλίνω προς το τρένο. 1,20 το λεωφορείο + 1,5 το τρένο, νομίζω ότι είναι πολύ οικονομικό και δεν βρίσκω μεγάλη την ταλαιπωρία με το λεωφορείο προς το σταθμό, αν και νομίζω ότι θα το προτιμήσω τη μέρα που θα φεύγουμε, σαν πιο ξεψάρωτοι (και ξεκούραστοι) μιας και είναι το πρώτο μας ταξίδι εκεί.
Την Κυριακή θα πάμε στο γήπεδο, στις 4.00 (νόμιζα ότι είναι Σάββατο ο αγώνας) και σκέφτηκα να πάμε αν μας βοηθήσει και ο καιρός, στο πάρκο Μποργκέζε.
Το Σάββατο, μετά το Βατικανό, λέω να κάνουμε μία διαδρομή στο κέντρο, τα κλασσικά.
Πιο βραδάκυ, πού προτείνετε; Τραβεστέρε, Μόντι, Ναβόνα;
Επίσης, κάτι οικονομικό σε ταβέρνα;
Ευχαριστώ.

Α, ναι συγγνώμη, ξέχασα να πω ότι μένουμε πολύ κοντά στο Βατικανό.
 
Last edited by a moderator:

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Κατά τις δέκα, αμέσως μόλις φθάσαμε στην πόλη.


Να πάρεις εισητήρια. Τα μουσεία του Βατικανού είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει.
Είναι κρίμα να χάσεις χρόνο από το μουσείο, περιμένοντας στην ουρά.
Χθες γυρίσαμε από Ρώμη..Τελικά δεν κλείσαμε εισητήρια και πήγαμε την κυριακή που είναι δωρεάν.Μόλις φθάσαμε θυμήθηκα τις φωτό που έβαλες με την ουρά που έστριβε κι έστριβε κι έστριβε..09:00 στην ουρά και κατά ένα περίεργο λόγο στις 09:50 μπήκαμε στο μουσείο.δεν το πίστευα πραγματικά..

Η πίτσα ρε για μένα είναι μια πολύ καλή πιτσαρία για να φάει κάποιος μεσημεράκι..Είναι πολύ δυνατή η πίτσα τους και θα το καταλάβεις και εσύ..Από εκει και πέρα το λα σκάλα που είναι στο τραστεβερε είναι ένα μαγαζί που μπορείς να πας με γυναίκα λίγο πιο ρομαντικά να φας κάτι και μετά να πιεις κ ένα ποτάκι στα μπαράκια εκεί στα σοκάκια..Οι τιμές του δεν είναι φτηνές αλλά δεν είναι κ το πανάκριβο...Αν πάρετε ένα κυρίως ο καθένας και σαλάτα η καρμπονάρα (τα σπάει) δεν θα περάσετε τα 25-30 ευρώ με κρασί..
Το SPACCIO PASTA (ΠΡΩΗΝ PASTARITO) ας πούμε έχει μεριδάρες και αγγίζει πιο πολύ τα Ελληνικά θέλω σε τιμές λογικές..Έχω δει πολύ κόσμο να παίρνει πακέτο φαγητό που δεν κατάφερε να φάει..
Εγώ στο τελευταίο μου ταξίδι στην Ρώμη που πήγα με την κοπέλα μου που δεν είχε πάει ξανά, έφαγα βράδυ σε Λα σκάλα, Ροσσο Πομοντορο, Γκουστο (τσιμπημένο πολύ το εστιατόριο, η Πίτσαρία λίγο πιο νορμαλ) και μεσημέρι σε πίτσα ρε και πασταρίτο...
Είναι κάποια σημεία ας πουμε στον οδηγό που αν δεν τα ξέρεις δεν καταλαβαίνεις την αξία τους:
Το Πομπι για απεριτιβο η για να δοκιμασετε το περιφημο τιραμισου (έχω δει ουρές για να πάρουν ταψί) ή να πάρετε πρωινό(στο κατάστημα στη ρε ντι ρομα που εχει αιθουσα) αν δεν έχει το ξενοδοχείο σας είναι κάτι που δεν θα έχανα..
Τα κανόλι στο nonna vicenza είναι απίστευτα...
Το παγωτό στον giolitti..
Για το μαγαζί με τα Σισιλιάνικα αλμυρά πήρα μετρό μόνο για να πάω σε αυτό και ακόμα γλύφουμε τα δάχτυλα μας...Δεν μπορείς να πας σε όλα το καταλαβαίνω..
Αν είσαι της τεχνολογίας κατέβασε την εφαρμογή mytrip..Πάτα σχεδίαση ταξιδιού πρόσθεσε την Ρώμη και βάλε μέσα όλα τα μαγαζιά αυτά..θα στα εμφανίσει σε χάρτη για να έχεις εικόνα που είναι...Σου βάζω φώτο από το δικό μου trip plan να πάρεις μια γεύση πως στα εμφανίζει.. View attachment 161270

@vagelis33 εκεί που έχει το σημάδι του ξενοδοχείου έμενα στην πιάτσα ντι ποπολο..
Θέλω να σε ευχαριστήσω για τις προτάσεις -συμβουλές σου..Πήγα στα πιο πολλά που έγραψες..Δεν πρόλαβα σε όλα..Εντάξει PIZZARE κορυφή..Τα έχεις γράψει εσύ οπότε δεν ξαναγράφω κάτι..Να ξέρεις ότι θα σου στείλω ξανά γιατί το επόμενο ταξίδι είναι Ουγγαρία..Μέχρι τότε καλά να περνάτε όλοι σας και καλό μήνα..
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θέλω να σε ευχαριστήσω για τις προτάσεις -συμβουλές σου..Πήγα στα πιο πολλά που έγραψες..Δεν πρόλαβα σε όλα..Εντάξει PIZZARE κορυφή..Τα έχεις γράψει εσύ οπότε δεν ξαναγράφω κάτι..Να ξέρεις ότι θα σου στείλω ξανά γιατί το επόμενο ταξίδι είναι Ουγγαρία..Μέχρι τότε καλά να περνάτε όλοι σας και καλό μήνα..
Πολύ χαίρομαι που ακολούθησες και έμεινες ευχαριστημένος, Βουδαπέστη έχω ανεβάσει πολύ καλό οδηγό, τον τυπώνεις και απλά πας δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα (εντάξει πρέπει να κάνεις 3-4 κρατήσεις σε εστιατόρια για να είμαστε σίγουροι ότι θα βρεις τραπέζι)...
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καλησπέρα.
Για κάποιο λόγο, ενώ βλέπω ότι απαντάτε σχεδόν πάντα, στα περισσότερα μηύματα, τα δικά μου έχουν μείνει στα αζήτητα.
Τέλος πάντων, αν μπορεί ένας καλός κύριος ή κυρία να μου προτείνει τουλάχιστον, ένα καλό μέρος να φάμε το πρώτο βράδυ, αλλά όχι ακριβό για να κάνω κράτηση. Θα είμαστε με τα παιδιά και δεν θέλω να τα κουράσω.
Αν γίνεται, να βρίσκεται κοντά στο Πάνθεον, Ναβόνα.
Ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα.
Για κάποιο λόγο, ενώ βλέπω ότι απαντάτε σχεδόν πάντα, στα περισσότερα μηύματα, τα δικά μου έχουν μείνει στα αζήτητα.
.
Δεν απαντω προσωπικα αλλα γενικα λεω οτι οταν δεν παιρνουμε απαντησεις καλο ειναι πρωτα η αυτοκριτικη των δικων μας ερωτησεων. μηπως δεν ρωταμε σωστα? εχουμε συστηθει πρωτα στα νεα μελη, δείχνοντας οχι μονο καλους τροπους αλλα κ οτι δεν είμαστε τρολ?
Επι του προκειμενου, δεν λες σαφες μπατζετ. έτσι γενικα λοιπον λεω κι εγω armando, er faciolaro, 2 σταθερες αξιες στην περιοχη.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Έχω αναρτήσει δύο φορές ένα σχόλιο όπου αναφέρομαι αναλυτικά στο ταξίδι, πού μένω, τί ζητάω κλπ. http://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξιδι-στην-Ιταλια.48459/page-23
Τί έπρεπε να πω δλδ; Πιστεύω ότι ρώτησα όπως οι περισσότεροι.
Τέλος πάντων, έχω διαβάσει πάρα πολλά σχόλια, έχω πάρει κάποιες πληροφορίες, έχω σημειώσει και εστιάτορια, αλλά ήθελα ένα οικονομικό για το πρώτο βράδυ, σε εκείνη την περιοχή μιας και σκέφτομαι να πάμε περπατώντας προς τα κει, μόλις τακτοποιηθούμε στο διαμέρισμα που μένουμε, πολύ κοντά στο Βατικανό.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.403
Για κάποιο λόγο, ενώ βλέπω ότι απαντάτε σχεδόν πάντα, στα περισσότερα μηύματα, τα δικά μου έχουν μείνει στα αζήτητα.
Σκέψου ότι ο λόγος μπορεί να είναι ότι παρόλη την καλή διάθεση που μπορεί να έχουμε, να μην γνωρίζουμε( πλην Samion) την απάντηση.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα.
Ανάρτησα το ποστ στους ιταλόφιλους αλλά μάλλον, δεν το βλέπει κανείς και το αντέγραψα κι εδώ.
Φτάνει η Παρασκευή που θα πάμε στη Ρώμη και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις κι αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα ήμουν υπόχρεη. Καταρχάς, θα ταξιδέψουμε με δύο έφηβους, 12,5 και 14,5.
Την Κυριακή εκτός από το δημοψήφισμα :confused: είναι επίσης και η πρώτη του μήνα, όπου είναι δωρεάν τα μουσεία. Υπάρχει μία ποσόστωση βέβαια, σε ορισμένα. Τέλος πάντων, έκλεισα ηλεκτρονικά εισιτήρια για το βατικανό, οπότε δεν βρίσκω λόγο να βγάλω τη Roma pass, σωστά;
Η άλλη ερώτηση είναι, να πάρουμε το λεωφορείο hop on-off, αξίζει ή θα κλαίμε τα λεφτά μας;
Μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο, κλίνω προς το τρένο. 1,20 το λεωφορείο + 1,5 το τρένο, νομίζω ότι είναι πολύ οικονομικό και δεν βρίσκω μεγάλη την ταλαιπωρία με το λεωφορείο προς το σταθμό, αν και νομίζω ότι θα το προτιμήσω τη μέρα που θα φεύγουμε, σαν πιο ξεψάρωτοι (και ξεκούραστοι) μιας και είναι το πρώτο μας ταξίδι εκεί.
Την Κυριακή θα πάμε στο γήπεδο, στις 4.00 (νόμιζα ότι είναι Σάββατο ο αγώνας) και σκέφτηκα να πάμε αν μας βοηθήσει και ο καιρός, στο πάρκο Μποργκέζε.
Το Σάββατο, μετά το Βατικανό, λέω να κάνουμε μία διαδρομή στο κέντρο, τα κλασσικά.
Πιο βραδάκυ, πού προτείνετε; Τραβεστέρε, Μόντι, Ναβόνα;
Επίσης, κάτι οικονομικό σε ταβέρνα;
Μένουμε πολύ κοντά στο Βατικανό.
Ευχαριστώ.
για το Ρομα πας δεν έχω αποψη....Το χοπ ον απευθύνεται για μένα σε άτομα που πάνε για 48 ώρες κ δεν έχουν χρόνο οπότε αν πας για αρκετές μέρες νομίζω δεν σου χρειάζεται . ..Όλες τις μετακινήσεις απο αεροδρομιο κ τις 7 φορές που έχω πάει τις έκανα με λεωφορείο αλλά αν είστε 4 ατομα ίσως αξίζει κ το ταξί που αν θυμάμαι καλά στοιχίζει 30 ευρώ Ταριφα ..Σάββατο εγώ θα πήγαινα Τραστεβερε να δω κ λίγο ζωή....τώρα αν θες για φαγητά μπορείς να δεις εδώ http://www.travelstories.gr/community/threads/Ρώμη-Στη-Φωλιά-Των-Ιταλών.55365/#post-630353...Για οποίο μαγαζί δεις ότι είναι κοντα εκεί που είσαι ότι θες με ρωτάς. .
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.
Φυσικά, εννοείται, ότι έχω διαβάσει το άρθρο σου για το φαγητό και έχω κρατήσει διευθύνσεις. Έχω αποφασίσει για Dar Poeta, Pastarito (έχω κάνει κράτηση για τις 14.00 το Σάββατο), Pizza Re.
Είδα και στο Tripadvisor για πανίνι, οπότε την Κυριακή πριν το γήπεδο, θα χτυπήσουμε ένα οπωσδήποτε!!!!
Για Σάββατο λες Travestere, ε;
Εμείς θα φτάσουμε σήμερα στις 17.00 και μόλις τακτοποιηθούμε θα βγούμε με τα πόδια προς Πάνθεον, Ναβόνα κλπ. και έχω τρεις άντρες που είναι γκρινιάρηδες, οπότε ήθελα να μην ταλαιπωρηθούμε για να μην μου χαλάσουν κι εμένα τη διάθεση......:rolleyes: Έχω αναλάβει όλο το ταξίδι και αγχώθηκα πολύ.
Τέλος πάντων, ευχαριστώ και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το πιο κοντινό για φαγητό εκεί που θα είστε είναι το Ροσο Πομοντορο που είναι μια χαρά για αυτό που θέλετε (ωραίος χώρος, νορμαλ τιμές και μια χαρά φαγητό) και πολύ κοντά είναι το αλαντιν για χαλαρή μπύρα με τρομερη ποικιλία από μπύρες και ζεστά πατατάκια που φτιάχνουν αυτοί..
ρωμη.jpg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το Ροσο Πομοντορο που είναι μια χαρά για αυτό που θέλετε (ωραίος χώρος, νορμαλ τιμές και μια χαρά φαγητό)
Οχι. φαγητο σε μαγαζι αλυσιδας ποτε. πιτσα πλαστικη, μοτσαρελα αθλια, περιβαλλον πιτσα χατ. Την αφησα την πιτσα μερικες ωρες μια φορα κι έμεινε η αισθηση πλαστικης σακουλας. μακρια.
δεν παω στη Ρωμη, γαστριμαργικο παράδεισο, για να φαω σε αλυσιδες τυπου πιτσα χατ κ μακντοναλντ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom