Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Οσο για αυτούς που λένε κακεντρεχίες για τη ΡΩΜΗ,ένα έχω να πώ ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΟΠΟΤΑ!!!να προσέχουν τι λένε γιατί θα ζούνε με το φόβο!!!
...πλάκα κάνω..ΦΥΣΙΚΑ...
όλες οι απόψεις δεκτές αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι αρνητικές για τη ΡΩΜΗ!

η ΡΩΜΗ είναι κατα γενική ομολογία η μαγευτικότερη πόλη στον κόσμο,άμα συμπεριλάβεις την ιστορία της,την αρχιτεκτονική της,την τέχνη της αλλά και το μεγεθος που περιλαμβάνει τα αναφερόμενα.
το ότι δεν αρέσει σε κάποιον δεκτό,ετσι και αλλιως τα γούστα είναι υποκειμενικά.ΟΜΩΣ ΟΙ ΟΜΟΛΟΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ!.δεν μπορώ εγω να αρνηθώ την γενικη ομολογία επειδη δε μου αρέσει κάτι.
θυμάμαι εναν οικογενειάρχη από το φόρουμ που επειδή δεν εφαγε καλά το πρώτο βράδυ στη Ρώμη,την έβγαλε στο υπόλοιπο ταξίδι του από τα MCDONALDS όπως είχε γράψει...
ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΟΣ ΦΙΛΕ,στην τελική TRIPADVISOR όχι γενικα τροποποιημενα κρεατα για τα παιδακια σου!!!!και επειδή λοιπόν την πάτησε είπε δεν αξίζει το φαγητό στη Ρωμη!
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ???

για να απαντήσω στο φίλο με τα αρνητικά σχόλια για τη Ρώμη...
όσον αφορά τα ξενοδοχεία την πρώτη φορά έμεινα via veneto και τις άλλες δύο στην πλευρά του βατικανού,και τις 3 φορές δίπλα από το μετρό,και τις 3 φορές σε τοπ ξενοδοχεία!τιμές περίπου 40€ το άτομο.αν θέλεις τώρα τοπ ξενοδοχεία με 40€ το δίκληνο,λυπάμαι αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.άμα πλήρωσες υπεραξία ΄τοτε δε το έψαξες αρκετα.την επόμενη φορα booking.com

οσον αφορα το φαγητό
pizza re στην ποπολο,η καλυτερη πιτσα που εχω φαει
la carbonara,η καλυτερη καρμπονάρα
pane e salami φοντανα ντι τρεβι(το δευτερο καλυτερο σαντουιτσ που έχω φάει,μετα τη φλωρεντία)
l'enotica antica στη σπανια το καλυτερο ιταλικο που εχω φάει ποτέ μου!
ΑΘΛΙΟ ΦΑΓΗΤΟ?????

ταλαιπωρία???σε κάθε στενο χάζευα την πόλη που ονομάστηκε ζωντανό ΜΟΥΣΕΙΟ
γιατί να ταλαιπωρηθω????

φιλικα...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ξέχνα τη Ρώμη και κλείσε Τοσκάνη - Βενετία και γενικά βόρια Ιταλία. Ρώμη άθλια ξενοδοχεία, άθλιο φαγητό και ταλαιπωρία
Είσαι σ'ένα φόρουμ που έχουν γίνει Ομηρικές μάχες με τους πολέμιους της Ρώμης και πετάς τέτοια κουβέντα;
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
xristinag καλημέρα,
έχω πάει Ρώμη 3 φορες μέσα σε δύο χρόνια και πιστέυω ότι μπορώ να σου δώσω τα φώτα μου.
Εχουμε αναλύσει σε άλλο topic τι να κανεις στη Ρώμη,οπότε ανέτρεξε και ξεκίνα διάβασμα,θα τα βρεις όλα εκεί καθώς και άλλοι συνταξιδιώτες μας έχουνε αφήσει χρήσιμες πληροφορίες ως κληρονομιά!!!χαχα

Οσον αφορά το tivoli φυσικά και αξίζει να πας!!!!συγκεκριμένα η villa d'este με τα χίλια συντριβανια είναι κάτι το πρωτόγνωρο και το αξιοθαύμαστο!την είχε φτιάξει ένας αριστοκράτης για τη γυναίκα που αγαπούσε,αν θυμούμαι καλα...και αποτελεί μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO!
να θυμάσαι τα εξής,το τρένο που σε πάει tivoli είναι κατώτερης ποιότητας αλλα και κατώτερου χρονοδιαγράμματος από τα κεντρικά της ιταλίας.από το σταθμό μέχρι την βίλα έχει κανα 20λεπτο,ή και μισάωρο περπάτημα.προσωπικά αν ξαναπήγαινα θα προτημούσα κάποιο λεωφορείο που φεύγει από tiburtina αν δεν κανω λαθος και σε παει πιο γρήγορα.ψαξτο!
οσον αφορά τη βίλα για μένα θέλει τουλάχιστον 1,5 ώρα να την μελετήσεις,οπότε κανόνισε να έχεις τζόγο στην ώρα!!!περα από τα συντριβάνια και οι τοιχογραφίες στη βίλα είναι συγκινητικές και πραγματικά έργα τέχνης.
το υπόλοιπο tivoli δεν εχει κατι αξιοσημείωτο απ'οτι θυμάμαι ή μπορεί εμείς να μην το γυρίσαμε σωστά...

Οσον αφορά τη φλωρεντία(που και εκεί έχω πάει) συμφωνώ με τον φίλο taver
Δεν αξίζει για κανένα λόγο να πας φλωρεντία για να πεις ότι πήγες firenze!
Ειναι 2,5 ωρες ταξίδι με το γρήγορο τρένο(φτανει τα 260χλμ/ώρα),είναι ταλαιπωρεια,και δε θα δεις τίποτα μεσα σε ένα 12 ωρο,που τις 6ώρες θα τις έχει απολέσει στα μπες-βγες-πηγαινε του τρένου!ΞΕΧΝΑ ΤΟ!την επόμενη φορά φλωρεντία

Μπορείς να συνδυάσεις μία μονοήμερη στη πομπιία(δεν έχω πάει,αλλά θέλω),κοιταξέ το λίγο,πιο κοντά και μικρότερο μέγεθος απο firenze για να την γυρίσεις!

Η Ρώμη θέλει για πρώτη φορά τουλάχιστον 5 μέρες για να πεις ότι την είδες(προσωπική άποψη),οπότε κανε την μονοήμερη σου,και γύρισε τη Ρώμη ανάποδα για να την ανακαλύψεις,ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ TOPIC!!!

ελπίζω να βοήθησα
Καλό σου ταξίδι
ότι χρειαστείς μην διστάσεις να με ρωτήσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση και εμείς πλέον την είχαμε απορρίψει την Φλωρεντία ίσως σε ένα επόμενο ταξίδι!!
 

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
7 μέρες θα κάτσουμε
7 μερες ειναι καλα! Μπορειτε να πατε μια ημερα στο Τιβολι. Μπορουν να σας κανονισουν και απο το ξενοδοχειο. Ειναι ευκολη εκδρομη. Ρωτηστε μονο εαν λειτουργουν τα συντριβανια. Φλωρεντια για μονοημερη ειναι εξαντλητικο. Αλλη ιδεα ειναι η Αρχαια Οστια. https://www.rome2rio.com/s/Rome/Tivoli
 

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Επισης αν σε ενδιαφερει, τοσο για την ατμοσφαιρα αλλα και για καλο φαγητο σε λογικες τιμες, πηγαινετε και στο Τραστεβέρε οσο θα ειστε στη Ρωμη. Το μονο που με κουρασε στη Ρωμη ηταν η αναμονη για το Μουσειο του Βατικανου/Καπελα Σιξτινα (οχι τον ναό καθεαυτό) ομως αγνοω αν μπορεις να κλεισεις εισητηριο/προτεραιοτητα online. Κατα τα αλλα συμφωνω με παραπανω οτι ακομη κ αν δεν μπεις σε κανενα μουσειο η πολη ειναι ενα πανεμορφο μουσειο απο μονη της.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
FB_IMG_1504277723141.jpg
FB_IMG_1504277767722.jpg
FB_IMG_1504277751419.jpg
Η Ρωμη ειναι πανεμορφη. Πηγα δυο φορες χωρις γκρουπ και εντυπωσιαστηκα!!! Σιγουρα οι 7 ημερες ειναι αρκετες για να πεταχτεις μεχρι το Tivoli ! Οι φωτογραφίες είναι απο την Vila D' Este . Οι κηποι ειναι πολυ πιο όμορφοι αλλα στις υπόλοιπες φωτογραφιες φαινομασταν και εμεις
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Ειναι 2,5 ωρες ταξίδι με το γρήγορο τρένο(φτανει τα 260χλμ/ώρα),είναι ταλαιπωρεια,και δε θα δεις τίποτα μεσα σε ένα 12 ωρο,
2. Μπορείς να συνδυάσεις μία μονοήμερη στη πομπιία(δεν έχω πάει,αλλά θέλω),κοιταξέ το λίγο,πιο κοντά
1. Δεν τα λες καλα...1,5 με τραινα απο τα καλυτερα της ηπειρου, εμπειρια απο μονα τους..αν βλέπεις ταλαιπωρια αυτο το ταξιδι....δεν βλεπεις καλα. Για μενα ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρια, αναλογα που μενεις, να πας Τιβολι χωρις ΙΧ..σε ενα 12ωρο βλεπεις οσα θα πρόσφεραν 10 Τιβολι. Γνωμη μου παντα. Κ υποψη οτι εγω δεν θα εκανα καμμια ημερησια σε τοσο λιγο χρονο.
2.Πομπηια? Πιο κοντά? Με 2,5-4,5 ωρες ταξιδι να πας?
 

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Samion το επιχειρημα δόθηκε πρώτα από τον taver και υστερα από εμένα...
το επιχείρημα είναι ξεκάθαρο!
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ FIRENZE ΑΠΟ ROMA
όχι γιατί δεν προλαβαινεις...αλλά γιατί δεν προλαβαίνεις να την δείς όλη!
μερικοί δεν μπορούν να ταξιδεύουν συνέχεια σε ένα προορισμό και καλό θα ήταν να μην καψουν εναν προορισμό σαν την Φλωρεντία για να τη δούνε 5 ώρες στο τρέξιμο...
και φυσικά στην Φλωρεντία δεν αξίζει να πας για να δεις το 1/5 της ιστορίας που σου προσφέρει!
φυσικά μπορεί να διαφωνεις με αυτο το επιχείρημα αλλά τότε διαφωνώ και εγώ μαζί σου.
ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΑ λοιπόν για έναν ταξιδιώτη μπορεί να είναι κάλιστα να ξαναπάει σε εναν προορισμό γιατί δεν πρόλαβε να τον δει την πρώτη φορά ολοκληρωμένα,με απότελεσμα λόγω οικονομικων δυσκαιρειών να καψει έναν άλλο υποψήφιο προορισμό...

οσον αφορά την πομπιία είναι ενας προορισμός που μπορείς να τον κάνεις μονοήμερη μιας και ειναι μικρότερη σε μέγεθος από την Firenze.το τρενο από Ρώμη είναι λιγότερο απο 2 ώρες...
δε το εχω κανει,αλλά όπως ανέφερα είναι στο πρόγραμμα!!!

οσον αφορά τη διαρκεια ταξιδιού Ρωμη Φλωρεντία με τρένο είναι ναι 1,5 ώρα και όχι 2,5 (όταν είχα πάει εγώ δεν υπήρχε δρομολόγιο με 1,5 ωρα,τώρα από ότι είδα υπάρχει)!μαλλον το οτι δε τα βλεπω καλά,επαιξε ρόλο,να μην τα θυμαμαι και καλά με αποτέλσμα να μην τα λεώ και καλα!ευχαριστώ φίλε Samion για την επισήμανση
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
unerhort αν ειδες ειπα οτι δεν θα το εκανα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν το εχω κανει, οπως κ πολυ μακρυτερες μονοημερες. Γουστα ειναι αυτα κ ορολογιες οπως "να καψω ένα μερος" η "να το δω ολο" ειναι παντελως ξενες με τα γουστα κ τις συνηθειες μου. Αν ξυπνησω κ θελω ενα καπουτσίνο στην πιατσα Ναβονα απλα θα παω κι ας ειμαι 1000 χιλ. μακρια, αν μπορω να το κανω.
Μιλησα καθαρα για τα logistics της υποθεσης κ ο καθένας κανει τις επιλογες του.
Η Πομπηια μακαρι να ηταν κατω απο 2 ωρες αλλα δεν ειναι. Αν επρεπε να διαλέξω απο μια επιπονη κ πολυωρη περιηγηση εκει απο ενα καφε+ gelato+ φιορεντινα κ μια βολτα στο κεντρο της Φλωρεντιας, σαφεστατα θα επελεγα το 2ο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom