Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

panas094

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
Αν ξέρεις να ψάχνεις σε site τύπου tripadvisor και να μην βλέπεις τι σου βγάζει στην πρώτη θέση κτλ μπορείς να βρείς πολύ καλές προτάσεις.
Εντάξει προφανώς αυτό που λέω δεν είναι απόλυτο...
Εντούτοις 2-3 φορές που εμπιστεύτηκα το tripadvisor πραγματικά την πάτησα εντελώς!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@panas094 Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου! Ελπίζω να τις αξιοποιήσω εάν ξαναβρεθώ στη Ρώμη.
Το μόνο με το οποίο διαφωνώ είναι το πρωινό στο ξενοδοχείο το οποίο εμείς το επιλέγουμε πάντα και μας κρατάει για ώρες μέχρι το κυρίως γεύμα που φυσικά στην Ρώμη ήταν πάντα τσιμπημένο! Βέβαια το μέγεθος του πρωινού εξαρτάται από τις διατροφικές ανάγκες του καθενός...
Επίσης, αυτό το μουσείο του Leonardo Da Vinci στην piazza del Popolo μου ήταν παντελώς άγνωστο και το ακούω για πρώτη φορά. Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τα εκθέματα του;
 

dimann13

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Μετά από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην αιώνια πόλη έφτιαξα ένα βίντεο οδηγό που σκοπό έχει να βοηθήσει τους μελλοντικούς επισκέπτες αλλα και να φέρει μνήμες σε όσους ήδη την έχουν επισκεφτεί.
ευχαριστουμε για το video. ετοιμαζομαι για ρωμη σε λιγες μερες !!!!!
 

vivika vika

Member
Μηνύματα
30
Likes
115
ευχαριστουμε για το video. ετοιμαζομαι για ρωμη σε λιγες μερες !!!!!
Αχ αν δεν έχετε πάει θα σας μαγέψει όλη η Ρώμη είναι σαν παραμύθι όλα πολύ γραφικά !!!
Ελπίζω το video μου να σας βοηθήσει !!!
Να περάσετε πολύ όμορφα !!!
 

panas094

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
@panas094 Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου! Ελπίζω να τις αξιοποιήσω εάν ξαναβρεθώ στη Ρώμη.
Το μόνο με το οποίο διαφωνώ είναι το πρωινό στο ξενοδοχείο το οποίο εμείς το επιλέγουμε πάντα και μας κρατάει για ώρες μέχρι το κυρίως γεύμα που φυσικά στην Ρώμη ήταν πάντα τσιμπημένο! Βέβαια το μέγεθος του πρωινού εξαρτάται από τις διατροφικές ανάγκες του καθενός...
Επίσης, αυτό το μουσείο του Leonardo Da Vinci στην piazza del Popolo μου ήταν παντελώς άγνωστο και το ακούω για πρώτη φορά. Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τα εκθέματα του;
Καλησπέρα!

Αρχικά να διευκρινίσω καλύτερα όσον αφορά το πρωινό. Τις ημέρες που καθίσαμε στη Ρώμη ήμαστε σε ξενοδοχείο που είχε πρωινό. Ως εκ τούτου το πρωινό μας το παίρναμε στο ξενοδοχείο (περ. στις 10.οο). Όταν ερχόταν η ώρα για το μεσημεριανό (15.οο - 16.οο) δεν πεινούσαμε και όχι μόνο αυτό αλλά ήμαστε και κάπως φουσκωμένοι, ενώ είχαμε περπατήσει το λιγότερο 4 ώρες (παρακαλώ)! Γι'αυτό λοιπόν καταλήξαμε σε αυτό το συμπέρασμα!
Επίσης να επαναλάβω ότι θεωρώ 1 καπουτσίνο και 1-2 σφολιατοειδή είναι ικανοποιητικά για το στομάχι και τον ουρανίσκο! Η τιμή για το παραπάνω πρότυπο πρωινού είναι περ. 5 ευρώ.
Βέβαια είναι υποκειμένικη η άποψη περί πρωινού!

Όσον αφορά το μουσείο του Da Vinci. Τα εκθέματά του είναι πίνακες που ζωγράφισε ( gioconda etc...) και εφευρέσεις (καταπέλτης,τανκ,πυροβόλα κ.α.) που σχεδίασε, υλοποιηθέντα ή μη. Δίπλα σε κάθε έκθεμα έχει περιγραφή για το πως δουλεύουν και πολλά μπορείς να τα αγγίξεις για να καταλάβεις τη λειτουργία τους και το σημαντικότερο να καταλάβεις τον τρόπο που σκεφτόταν αυτό το μεγαλοφυές μυαλό! Στην έξοδο έχει ένα mini shop που μπορείς να αγοράσεις μπλούζες-βιβλία-παζλ-κατασκευές κτλ, ομολογουμένως σε τσιμπημένες τιμές! Εγώ πήρα ένα ευχάριστο βιβλιαράκι με 7 ευρώ (who was leonardo da vinci).

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν δεν εχεις ειδικο ενδιαφερον δεν πολυαξιζει το μουσειο μπροστα βεβαια στα υπολοιπα μεγαθηρια που διαθετει η πολη. Ισως δε εκεινο στη Φλωρεντια να ειναι καλυτερο, οπως εχω ακουσει, δεν εχω παει. Το σαιτ αυτου της Ρωμης:
http://www.museodavinci.it/
Προσθετω για τους low cost ρωμαιοφιλους οτι το κοστος πρωινου σε οποιοδηποτε μπαρ (ακομα κ στην piazza del Popolo η Navona...) στα ορθια μεσα δεν ξεπερνά με τιποτε τα 2-2,20Ε. Κι οταν λεμε πρωινο αλα ιταλικα εννοουμε αυτο:

colazione-all-italiana.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.472
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@panas094
Επίσης, αυτό το μουσείο του Leonardo Da Vinci στην piazza del Popolo μου ήταν παντελώς άγνωστο και το ακούω για πρώτη φορά. Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τα εκθέματα του;
Museum Leonardo Da Vinci
FB_IMG_1506714105234.jpg

FB_IMG_1506714115147.jpg

FB_IMG_1506714144002.jpg

FB_IMG_1506714156611.jpg

FB_IMG_1506714172077.jpg

FB_IMG_1506714188500.jpg
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Sassenach77 σε ευχαριστώ πολύ για το φωτογραφικό υλικό! Ενδιαφέρον φαίνεται το μουσείο.
Εαν ξαναβρεθώ στη Ρώμη για 3η φορά θα προσπαθησω να το εντάξω στο πρόγραμμα μου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.472
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Sassenach77 σε ευχαριστώ πολύ για το φωτογραφικό υλικό! Ενδιαφέρον φαίνεται το μουσείο.
Εαν ξαναβρεθώ στη Ρώμη για 3η φορά θα προσπαθησω να το εντάξω στο πρόγραμμα μου.
Παρακαλώ!
Εγώ πάντως περίμενα να δω κάτι καλύτερο και πιο αυθεντικό.
Είναι ένα μουσείο που δίνει μία ιδέα, για το τι ήταν ο Leonardo Da Vinci, σε κάποιον που δεν γνωρίζει και πολλά για αυτόν. Το 90% των εκθεματων στο Μουσειο είναι αντίγραφα, γι' αυτό και επιτρέπεται να τα αγγίζεις. Το υπόλοιπο 10% είναι επεξηγησεις του έργου του Da Vinci
Κατά τ' άλλα είναι αρκετά διασκεδαστικο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλα βρε σεις, γραφουμε σε ενα φορουμ με χιλιαδες μελη που πανε συνεχεια ή κ μενουν Ρωμη, το δημοφιλεστερο προορισμο για ελληνες, ρωτας κατι κ παιρνεις απαντηση σε λεπτα ή ωρες κ θα εμπιστευτεις τις καλες προτασεις της Μπετυ απο τη Μινεσοτα? δημοκρατια βεβαια εχουμε, μεγαλα παιδια ειμαστε με κριση...
Ε, κι εδώ μπορεί να σου προκύψουν προτάσεις για ψαρόσουπα. Δεν είναι που τις βρίσκεις τις προτάσεις, είναι και ποιός τις δίνει, και κυρίως πόσο ταιριάζουν τα γούστα σας και τα μπάτζετ σας. Προ καιρού ήμουνα στο Όσλο, ρώτησα μια Νορβηγίδα φίλη για προτάσεις, και πήρα απάντηση με τρία αστέρια Μισελέν (που σημαίνει λογιαριασμό από €400). Αν αυτή πάει σε εστιατόριο των €50, θα το κρίνει σα να πήγε στο τελευταίο καταγώγι...
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν δεν εχεις ειδικο ενδιαφερον δεν πολυαξιζει το μουσειο μπροστα βεβαια στα υπολοιπα μεγαθηρια που διαθετει η πολη. Ισως δε εκεινο στη Φλωρεντια να ειναι καλυτερο, οπως εχω ακουσει, δεν εχω παει. Το σαιτ αυτου της Ρωμης:
http://www.museodavinci.it/
Δεν έχω πάει στης Ρώμης. Της Φλωρεντίας είναι όντως καλό, αλλά δε θα το έλεγα μουσείο, παρά έκθεση: Δεν υπάρχει κάποιο αυθεντικό έκθεμα εποχής, υπάρχουν μόνο σύγχρονες κατασκευές βασισμένες στα σχέδια μηχανών που είχε αφήσει ο Ντα Βίντσι (στη Γαλλία). Κάποια στιγμή στη δεκαετία του 2000 μάλιστα η έκθεση είχε βγει περιοδεία, και είχε έρθει και στην Αθήνα. Δε μιλάμε καν για άλλα δημιουργήματα του Ντα Βίντσι (πίνακες κλπ), μόνο αναπαραστάσεις τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom