Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

darkman74

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλημερα και παλι ναι το αεροδρόμιο ειναι το Fiumicino :)
τα εισιτήρια ειναι απο εδω http://www.coopculture.it/en/ticket.cfm?office=Colosseo, Sotterranei , Terzo Ordine e Belvedere&id=0&evento=6
αλλα δεν καταλαβαίνω τι ειναι το καθε ενα :(
Εχω βαλει τα guided γιατι τα αλλα με μπερδεύουν :(
πχ Underground, Arena σκετο και
Guided Entrance
Underground, Arena and Colosseum ποια η διαφορα με το guided γιατι βαζει και την λεξη colosseum ???
αν εχω καταλαβει καλα αυτο
Underground, Arena and Colosseum
Guided Tours in english

πρεπει να ειναι για κατακόμβες κατω απο το κολοσσαιο, μετα να βγεις στην αρενα και μετα πανω στο γυρο γυρο :p αλλα χωρις να εχεις εισιτήριο και για το φορουμ και το λοφο
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
3)Στο βατικανο περιμενα στην ουρα και μετα παλι για τον αγιο πετρο ,διαβαζω οτι υπαρχει πορτα απο τα μουσεια για να μπεις αμέσως .... ειναι για ολους ,η για τα γκρουπ ??????
3) Από όσο ξέρω (γιατί δε το προσπάθησα) αυτό ισχύει για όλους, αρκεί να ξέρεις ποια πόρτα είναι... Βρίσκεται μέσα στη Καπέλα Σιξτίνα
Σωστά τα λέει η @taxidiara Είναι για όλους και είναι μόνο μία μικρή πόρτα στο βάθος της Καπέλα Σιξτίνα δεξιά (όπως βλέπεις την αίθουσα μπαίνοντας από τα μουσεία).

Δυστυχώς δε επιτρέπουν τις φωτογραφίες μέσα στο παρεκκλήσι και έτσι δεν μπορούμε να στη δείξουμε.

Και ένα tip ακόμη. Επειδή η διαδρομή είναι one-way, αν αφήσεις πράγματα στην γκαρνταρόμπα των μουσείων, θα πρέπει μετά αφού βγεις από τον Αγιο Πέτρο να κάνεις με τα πόδια όλο το γύρο του τετραγώνου για να πας στην είσοδο των μουσείων να τα πάρεις. Οπότε πρέπει να υπολογίσεις το χρόνο σου για να μην έχει κλείσει η γκαρνταρόμπα.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλημερα και παλι ναι το αεροδρόμιο ειναι το Fiumicino :)
τα εισιτήρια ειναι απο εδω http://www.coopculture.it/en/ticket.cfm?office=Colosseo, Sotterranei , Terzo Ordine e Belvedere&id=0&evento=6
αλλα δεν καταλαβαίνω τι ειναι το καθε ενα :(
Εχω βαλει τα guided γιατι τα αλλα με μπερδεύουν :(
πχ Underground, Arena σκετο και
Guided Entrance
Underground, Arena and Colosseum ποια η διαφορα με το guided γιατι βαζει και την λεξη colosseum ???
αν εχω καταλαβει καλα αυτο
Underground, Arena and Colosseum
Guided Tours in english

πρεπει να ειναι για κατακόμβες κατω απο το κολοσσαιο, μετα να βγεις στην αρενα και μετα πανω στο γυρο γυρο :p αλλα χωρις να εχεις εισιτήριο και για το φορουμ και το λοφο
Σε βλέπω αποφασισμένο να κάνεις τις ξεναγήσεις. Και καλά κάνεις, εγώ γιατί δε το ήξερα αυτό πριν πάω :mad::mad:?? Next time...

Νομίζω εδώ θα λύσεις πολλές απορίες σου https://www.tripadvisor.com/ShowTop...derground_colosseum_tour_2017-Rome_Lazio.html (το πρώτο post διάβασε)

Κάνω ένα copy/paste κανα δυο ενδιαφέροντα που διάβασα αλλά ίσως θαπρεπε να το διαβάσεις όλο:

NOTE: Children 11 and under qualify for a free tour with proof of age. Shoose the 2 euros option for them on the booking page. If you are not a child under 12 you will choose the 11 euros tour option not the 2 euros tour option.

What is the difference between 'ticket online guided entrance' and 'guided tours in english'?
The guided entrance if for kids who tour for free, the guided tour is for everyone else. You can book kids tours on the same page you can book adult tours. This link is a little redundant.

Is the tour ticket all I need in order to visit the colosseum underground?
No, you also need entry tickets into the site. You can purchase these online or at the ticket window when you check in for the tour or you can use a sites pass such as the rompass for entry. Everyone 18 or older must buy an entry ticket. All kids under 18 will enter for free ( bring passports for proof of age) and be given a ticket when you check in for the tour.

Λέει κι άλλα ενδιαφέροντα, αλλά αυτά καλύπτουν αυτά που ρώτησες... Και βασικά ναι, να κάνεις το κομπλέ αφού κοστίζει το ίδιο...







 

darkman74

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ουαααααααααα :( παλι δεν καταλαβα καποια πραγματα δες λιγο εδω και πες μου please :)

9) Can I print all my tickets at home?

No. Tour tickets, free tickets and discount tickets must be picked up at the site. The only tickets available to print at home are full priced adult entry tickets. If you book anything other than just full priced entry tickets you'll need to pick them all up at the special events desk at the colosseum on the day of your tour. If you wish to tour the

Aρα για τον μικρο που ειναι free πρεπει να κατσω στην ουρα για να παρω το εισιτήριο του ???

4) Is the tour ticket all I need in order to visit the colosseum underground?

No, you also need entry tickets into the site. You can purchase these online or at the ticket window when you check in for the tour or you can use a sites pass such as the rompass for entry. Everyone 18 or older must buy an entry ticket. All kids under 18 will enter for free ( bring passports for proof of age) and be given a ticket when you check in for the tour. Entry tickets are NOT time nor date specific and can be purchased at any time during the year. They expire on December 31, 2017 if not used this year.

Πρεπει εκτος του tour να κόψω και κανονικα εισιτήρια εισοδου ?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@darkman74 ναι κ ναι. Entry ticket ειναι το απλο εισιτήριο οχι η ξεναγηση. Αλλα νομιζω εχει ειδικο ταμειο που παραλαμβάνεις τα εισιτ ξεναγησης κ ισως εκει βγαζουν κ τα κανονικα..δε ξερω. Νομιζω λεει κατι γιαυτό στο link

Edit: Για να μη περιμένεις πάντως στην ουρά να βγάλεις τα απλά εισιτήρια μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπα πριν: να τα βγάλεις από το Palatine Hill ή το Forum κ να πας μετά "κύριος" να πάρεις τα εισιτήρια ξενάγησης από το ειδικό ταμείο
 
Last edited:

darkman74

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ευχαριστωωωω :)

λοιπών επιδι ειμαι και λιγο φοβητσιάρης πηρα και ενα τηλεφωνο για καλο και για κακο :p
Με αυτο
Underground, Arena and Colosseum
Guided Tours in english


Βλεπεις τα παντα ;)

Αν εχεις παιδί κατω απο τα 12 πληρώνεις μονο τα 2 ευρω για την ονλινε κράτηση, αλλα πρεπει να
πας στον γκισέ με το διαβατήριο του παιδιου,που ειναι ο ιδιος με αυτον που θα μπεις αν ειχες και ονλινε εισιτήρια :) αρα περνας απο εκει οπως και να εχει :) και δεν ειναι αυτος που περιμενουν ολοι ουρα .
Πρεπει εκτος απο τα εισιτήρια του τουρ ,να εχεις παρει και εισιτήρια γενικής εισόδου.

Thanks again :)
 
Last edited:

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Εμείς πήραμε το λεωφορείο 720 από το αεροδρόμιο, που έχει ως τέρμα τον σταθμό του μετρό Laurentina (πρώτη στάση του μετρό της γραμμής Β). Πρόκειται για διαδρομή 45 λεπτών περίπου, γιατί έχει κίνηση. Το εισιτήριο κοστίζει 1,5 ευρώ και είναι το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιείται για τα ΜΜΜ μέσα στη Ρώμη. Αν κάτσετε πολλές μέρες στη Ρώμη, συμφέρει να βγάλετε κάρτα για τα μέσα από το αεροδρόμιο, η οποία περιλαμβάνει τη διαδρομή αεροδρόμιο - μετρό.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Για φαγητό προτείνω το Τrieste (για ατομικές πίτσες) στάση μετρό Cavour (via Urbana 112), Pasta fatta in casa (φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά) στο Trastevere, Ai tre scalini (via Panisperna 251).
Για παγωτό στο Giolitti (via degli Uffici del Vicario 40), Frigidarium (via del Governo Vecchio 112).
Για καφέ στο Pimm's good (via Santa Dorotea 8, Trastevere).
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα,

Συμβουλεύομαι αρκετά το forum για τα ταξίδια μου και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ, αυτή τη φορά όμως θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Αρχικά, λίγες πληροφορίες. Είμαστε 2 ζευγάρια και θα ταξιδέψουμε για Ρώμη τέλη Ιουνίου (22-25). Θα έχουμε περίπου 4 μέρες καθώς φτάνουμε την Παρασκευή κατά τις 10:00 και φεύγουμε Δευτέρα κατά τις 21:00. Θεωρήστε ότι είναι η πρώτη μας φορά εκεί (Οι δύο από μας έχουμε ξαναπάει Ρώμη όμως για παρά πολύ λίγο, όπου κυρίως περπατήσαμε την Ρώμη). Ερχόμαστε και φεύγουμε μέσω Ciampino και για διαμονή έχουμε κλείσει Βατικανό Prati κοντά στον σταθμό Ottaviano.

Και πάμε στις (αρκετές:p) απορίες! Πόσα (και ποια) από τα ακόλουθα θα βάζατε στο πρόγραμμα για να μπούμε, δεδομένων α) των λίγων ημερών β) του αρκετού χρόνου που θα πάρει και το περπάτημα στην πόλη (πλατείες, συντριβάνια κλπ).
  • Κολοσσαίο - Παλατινός - Ρωμαϊκή αγορά
  • Πάρκο και βίλα Μποργκέζε
  • Basilica di San Giovanni in Laterano
  • Λουτρά Καρακάλα
  • Απία οδός και κατακόμβες San Callisto
  • Μουσείο και κρύπτη Καπουτσίνων
  • Capitoline Museums
  • Μουσείο στο Palazzo Massimo
  • National Etruscan Museum
  • Μουσείο Ara Pacis
Βατικανό​
  • Αν δεν κάνω λάθος, εκείνη τη Κυριακή το μουσείο είναι δωρεάν. Φαντάζομαι ότι λόγω κόσμου θα πρέπει να αποφύγουμε εκείνη την μέρα. Σωστά?
  • Ενδιαφέρουσα μου φάνηκε η νυκτερινή περιήγηση στο μουσείο η οποία είναι τις Παρασκευές. Μου φαίνεται καλή ιδέα (αν καταφέρουμε να κλείσουμε) καθώς α) Πιστεύω ότι θα έχει λιγότερο κόσμο (σωστά?) β) Το μουσείο ούτως ή άλλως είναι τεράστιο, δεν καλύπτεται σε μια επίσκεψη οπότε δεν πειράζει να μην έχουμε πρόσβαση σε κάποιες αίθουσες γ) Θα έχουμε ένα παραπάνω πρωινό για κάτι άλλο. Συμφωνείτε? Το έχει κάνει κάποιος? Οι 4 ώρες που θα έχουμε στην διάθεση μας σας φαίνονται λίγες (καταλαβαίνω ότι αυτό είναι υποκειμενικό αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες).
  • Είστε υπέρ ή κατά ξεναγού για πρώτη επίσκεψη? Έχω την αίσθηση ότι θα μας έβαζε σε μια τάξη. Αν ναι, να πάρω από αυτούς που παρέχει η σελίδα του μουσείου?
  • Έχει κάνει κάποιος το Scavi excavation tour? Ποιες ήταν οι εντυπώσεις? Αξίζει αυτή η 1μίση ώρα η οποία μπορεί να είναι άβολα τοποθετημένη μέσα στην ημέρα.
  • Υπάρχει κάτι άλλο που θεωρείτε ότι πρέπει να δούμε στο Βατικανό (δεδομένου ότι έχουμε μόνο 4 μέρες στην πόλη). Στον άγιο Πέτρο έχουμε μπει.
Πόσο χρόνο (υποκειμενικά πάντα) θεωρείτε ότι χρειάζεται το κάθε ένα? Πόσο πρόβλημα θα είναι η ζέστη εκείνη την εποχή για τους ανοικτούς χώρους? Γενικά μας ενδιαφέρει σίγουρα να δούμε κάποια από αυτά αλλά θέλουμε να περπατήσουμε και την πόλη η οποία είναι ένα ζωντανό μουσείο μόνη της. Υπάρχει κάτι που θα προτείνατε και δεν έβαλα στην παραπάνω λίστα?

Για βραδινή έξοδο που θα προτείνατε με δεδομένο το που μένουμε? Δεν ψάχνουμε club κλπ αλλά ωραία μαγαζάκια για ποτό/μπυρα για ας πουμε 21:00-01:00.

Τέλος αν και καταλαβαίνω ότι είναι λίγες οι ημέρες για την πόλη μου φαινόταν ωραία μια εκδρομή (με ενοικίαση αυτοκινήτου) στο Tivoli (villa adriana, villad’este). Πως σας φαίνεται το tradeoff με μια (ή μισή) μέρα στην πόλη?
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα σας. Πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι με τον άντρα μου τέλη Απριλίου στη Ρώμη και έχω κάνει μελέτη στο travelstories. Απλά δεν έχω βρει κάτι σχετικά με το μέρος που θέλουμε να μείνουμε. Είναι κοντά στο μετρό Lepanto στην πλατεία Quiriti. Από τις επιλογές που έχουμε, νομίζω είναι η καλύτερη τοποθεσία. Υπάρχει και μία εναλλακτική στο μετρό vittorio Emmanuelle και μία στο Ponte Lungo. Τι λέτε; Έχω διαβάσει πολλά για το Τέρμινι και το φοβήθηκα λίγο. Θα ήθελα να ρωτησω και κάτι άλλο. Θα είμαστε την τελευταία Κυριακή του μήνα στη Ρώμη. Αξίζει να παμε από νωρίς το πρωί (8-8.30) για τη δωρεάν είσοδο στο Βατικανό ή να κλείνουμε απο πριν ονλάιν εισιτήρια σκιπ δε λάιν; Σας ευχαριστώ εκ των προτερων!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Από τις επιλογές που έχουμε, νομίζω είναι η καλύτερη τοποθεσία.
2.Έχω διαβάσει πολλά για το Τέρμινι και το φοβήθηκα λίγο.
3. Αξίζει να παμε από νωρίς το πρωί (8-8.30) για τη δωρεάν είσοδο στο Βατικανό
1. Σωστα. Απο τις 3 επιλογές που ανέφερες ειναι μακραν η καλυτερη.
2.κακως. Δυτικα κ νοτιοδυτικα του σταθμου ειναι πολυ οκ. Οπως κ ανατολικα δηλ. San Lorenzo.
3.αν αξιζει τι ακριβως? Οικονομικα? Εννοειται ναι. Αλλα υπολογιζε ακομα νωριτερα... Η ουρα θα ειναι μεγαλη..
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ως τοτε λεω μια γνωμη στο ποστ σου..
Βατικανο:βραδυνο ανοιγμα το ειπα αλλου. Δες το σαιτ ποτε ανοιγει κι αν εχει διαθεσιμοτητα. Ναι, εχει πολυ πιο λιγο κοσμο αλλα ειναι λιγες οι μερες.
ο καιρος θα ειναι αθηναικος.
για εξοδο Τραστεβερε, Piramide-testaccio.
οι μερες ειναι πολυ λιγες για να χασετε μια στο Τιβολι. don't...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.678
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom