Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μου φαινεται καλυτερη λυση απο το να μπλεξεις στην κινηση.
οχι. αν δεις τα ωραρια των απευθειας λεωφορειων θα δεις οτι ηδη εχουν υπολογισει την κινηση. 45' αντι 30' βραδυνες κ πολυ πρωινες ωρες. ενω το μετρο+λεωφορειο ειναι πιο χρονοβορο. λεωφορεια απο μετρο εχει καθε 40' κ κανει κ αλλα 20'.δηλ προς αποφυγη στο γυρισμο...
 

nikoletta1996

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλήμερα σε ολη την ομαδα!
Ταξιδεύω για Ρωμη στις 29-04-2018 με μια φίλη, θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο ciampino.
Η επιστροφή μας θα είναι στις 03-05-2018 από το ίδιο αεροδρόμιο αλλά στις 06:25 το πρωί,γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μετακινηθούμε από termini εκεί τόσο νωρίς το πρωί; Ευχαριστώ εκ των πρότερων :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλήμερα σε ολη την ομαδα!
Ταξιδεύω για Ρωμη στις 29-04-2018 με μια φίλη, θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο ciampino.
Η επιστροφή μας θα είναι στις 03-05-2018 από το ίδιο αεροδρόμιο αλλά στις 06:25 το πρωί,γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μετακινηθούμε από termini εκεί τόσο νωρίς το πρωί; Ευχαριστώ εκ των πρότερων :)
Καλησπέρα, θα εκδόσετε ένα εισιτήριο μετ' επιστροφής με το που πάρετε αποσκευές και βγείτε, με την Terravision, και θα σου δώσουν και το πρόγραμμα με τα δρομολόγια. Το τέρμα του είναι στο πλάι του Termini, και τα δρομολόγια ξεκινούν από πολύ πρωί γι αυτό το λόγό. Σίγουρα έχει ένα στις 04:00 που σε βολεύει.
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Καλησπέρα. Θα είμαστε (2 άτομα) στη Ρώμη απ΄τις 15 έως τις 19 Μαϊου. Ενδιαφερεται κανεις να μοιραστούμε τα έξοδα του ξεναγού;
 

Ant.dem

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες ταξιδεύω για Ρώμη και στην επιστροφή πρέπει να βρίσκομαι και γω πολύ πρωί στο αεροδρόμιο ciampino γιατί πετάμε στις 6:45. Την επιλογή του πρωινού λεωφορείου τις terravision απο το termini την έχουμε απορρίψει λόγω του οτι δε θέλουμε να αγχωθούμε 4:30 το πρωί σε τέτοια περίεργη περιοχή. Οπότε αναγκαστικά σκεφτόμαστε το ταξί. Ξέρει κανείς αν είναι εύκολο να βρούμε τέτοια ώρα ταξί και αν ναι που θα καλέσουμε και πόσο κοστίζει περίπου? Επίσης μήπως υπάρχει καμιά εταιρία με mini bus που σε παίρνουν απο την πόρτα του ξενοδοχείου και σε παν στο αεροδρόμιο μήπως μας βγει πιο φτηνά?
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες ταξιδεύω για Ρώμη και στην επιστροφή πρέπει να βρίσκομαι και γω πολύ πρωί στο αεροδρόμιο ciampino γιατί πετάμε στις 6:45. Την επιλογή του πρωινού λεωφορείου τις terravision απο το termini την έχουμε απορρίψει λόγω του οτι δε θέλουμε να αγχωθούμε 4:30 το πρωί σε τέτοια περίεργη περιοχή. Οπότε αναγκαστικά σκεφτόμαστε το ταξί. Ξέρει κανείς αν είναι εύκολο να βρούμε τέτοια ώρα ταξί και αν ναι που θα καλέσουμε και πόσο κοστίζει περίπου? Επίσης μήπως υπάρχει καμιά εταιρία με mini bus που σε παίρνουν απο την πόρτα του ξενοδοχείου και σε παν στο αεροδρόμιο μήπως μας βγει πιο φτηνά?
Επειδή ήμουν τον Φέβρουάριο στη Ρώμη και στην επιστροφή πετούσα ξημερώματα είχα την ίδια ανησυχία με εσένα για το πως θα πάμε στο αεροδρόμιο και το αν θα είναι ασφαλή στο τερμινι.Εμείς μέναμε στο κέντρο (campo di fiori) και είχα μελετήσει από την Έλλαδα μέσω google maps για το πως μπορούμε να φτάσουμε εκείνη την ώρα στο τερμινι και η μόνη λύση ήταν τα νυχτερινά λεωφορεία που κυκλοφορούν τα μεσάνυχτα στη Ρώμη.Επειδή δεν θέλαμε σε καμία περίπτωση να χάσουμε το 4:30 της terravision κατά τις 3:20 βλέπουμε μπροστά μας νυχτερινό αστικό που πάει τερμινι και επιβιβαστήκαμε και σε ένα τέταρτο ήμασταν εκεί.Η αλήθεια είναι οτι είχα ακούσει και εγώ πολλά για το βράδυ στο τερμίνι αλλά δεν ένιωσα ούτε λεπτό κάποια ανασφάλεια βρήκαμε αμέσως την στάση και σαν αισθανόμασταν σαν να ήμασταν στην Ελλάδα καθώς υπήρχαν κ άλλοι Έλληνες εκεί που πήγαιναν αεροδρόμιο για να προλάβουν την ίδια πτήση με εμας.Ταξί λογικά υπάρχουν εκεινή την ώρα στο δρόμο αλλά αν πετάς με ryan μπορείς να δεις στην κράτηση σου έχει να αγοράσεις μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο 2 επιλογές: η μια είναι τα λεωφορεία από το τερμινι και η άλλη ιδιωτικό βανάκι που κοστίζει λίγο παραπάνω (δεν ξέρω και πόσα άτομα είστε βέβαια).Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να πας με το λεωφορείο αν ψάχνεις για οικονομική λύση γιατί οι περισσότεροι ταξιτζήδες υπερχρεώνουν τους τουρίστες (και ειδικά για εκείνη την ώρα) οπότε δεν είναι να μπλέκεις μαζί τους,εκτός αν δεν σε νοιάζει το οικονομικό εκει πάω πάσο!!!
 
Last edited:

Ant.dem

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το οικονομικό με ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα απλά η παρέα το έχει ξεκόψει τελείως γι αυτό ρώτησα για κάποια άλλη εναλλακτική κάπως οικονομική αλλά απ ότι βλέπω η terravision εκτός του ταξί είναι μονόδρομος ειδικά για τέτοιες ώρες.. Ήλπιζα μήπως υπήρχε κάποια εταιρία μεταφοράς πόρτα πόρτα όπως στη Βουδαπέστη που ήταν λύση αρκετά πιο οικονομική και εξίσου εξυπηρετική και βολική με το ταξί καθώς ερχόταν και σε έπαιρναν απο την πόρτα του ξενοδοχείου..
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το οικονομικό με ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα απλά η παρέα το έχει ξεκόψει τελείως γι αυτό ρώτησα για κάποια άλλη εναλλακτική κάπως οικονομική αλλά απ ότι βλέπω η terravision εκτός του ταξί είναι μονόδρομος ειδικά για τέτοιες ώρες.. Ήλπιζα μήπως υπήρχε κάποια εταιρία μεταφοράς πόρτα πόρτα όπως στη Βουδαπέστη που ήταν λύση αρκετά πιο οικονομική και εξίσου εξυπηρετική και βολική με το ταξί καθώς ερχόταν και σε έπαιρναν απο την πόρτα του ξενοδοχείου..
Με ryanair πετας;;;
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Αμα δεις στην κράτησή σου λογικά σου προτείνουν τρόπο μεταφοράς από και προς το αεροδρόμιο και έχει 2 επιλογές:η πρώτη είναι η terravision και η δεύτερη βανάκι που ερχέται και σε παίρνει από την διεύθυνση που επιλέγεις.Τσέκαρε το μήπως σε βολεύει!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπέρα, σε λίγες μέρες ταξιδεύω για Ρώμη και στην επιστροφή πρέπει να βρίσκομαι και γω πολύ πρωί στο αεροδρόμιο ciampino γιατί πετάμε στις 6:45. Την επιλογή του πρωινού λεωφορείου τις terravision απο το termini την έχουμε απορρίψει λόγω του οτι δε θέλουμε να αγχωθούμε 4:30 το πρωί σε τέτοια περίεργη περιοχή. Οπότε αναγκαστικά σκεφτόμαστε το ταξί. Ξέρει κανείς αν είναι εύκολο να βρούμε τέτοια ώρα ταξί και αν ναι που θα καλέσουμε και πόσο κοστίζει περίπου? Επίσης μήπως υπάρχει καμιά εταιρία με mini bus που σε παίρνουν απο την πόρτα του ξενοδοχείου και σε παν στο αεροδρόμιο μήπως μας βγει πιο φτηνά?
Καλημέρα!! Εγώ όταν είχα πάει, μιλώντας με τον ιδιοκτήτη του μικρού ξενοδοχείου που μέναμε του ζήτησα να μου καλέσει ταξί γιατί σαν κι εσένα πετούσα πολύ πρωί. Τον είχα βάλει από το Σάββατο να μου το κλείσει για Δευτέρα πρωί γιατί μπορεί να μην τον πετύχαινα ξανά. Το ταξί ήρθε κανονικά στην ώρα του (αν θυμάμαι καλά γύρω στις 6 το πρωί) και με πήρε τηλέφωνο να κατέβω. Με χρέωσαν την κανονική ταρίφα για το αεροδρόμιο, η οποία αναγράφεται στις πόρτες στο πλάι σε κάθε ταξί. Επειδή ήταν πριν 2 χρόνια δε θυμάμαι ακριβώς νομίζω ήταν 25 ευρώ.
Καλά να περάσεις!!
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
Χαιρετε! Μετα την ομορφη Κων/λη, και με τις προσφορες που εβαλε η Aegean πηραμε την αποφαση να κανουμε αλλο ενα ταξιδι στη Ρωμη τα Χριστουγεννα! Καταρχην-αν και λιγο εκτος θεματος-θα ηθελα να μου πει οποιος εχει παει πως ειναι αυτη η πολη τα Χριστουγεννα, γιατι συνεχως ακουμε οτι η καλυτερη περιοδος να την επισκεφθεις ειναι την Ανοιξη. Και επισης, να σας παραθεσω δυο ξενοδοχεια που βρηκαμε να μου πει οποιος ξερει ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερη επιλογη οσον αφορα την τοποθεσια. Τα ξενοδοχεια αυτα ειναι α): https://www.booking.com/hotel/it/87...85;srpvid=e3bf99181bdf03c7;type=total;ucfs=1&

και β):
https://www.booking.com/hotel/it/be...9474b800016;srepoch=1526334481;m_occ=2;srhp=1
Οποιος ξερει οτιδηποτε τον ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom