Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
εγω με ανηλικο θα πήγαινα Πρατι. Σωκράτους βεβαια μονο στη Βομβαη βρισκεις αλλα αν θελετε πιο ντοπια ζωη δεν κανει για σας το Esquilino. αν επιμενεις εκει κοιτα ΒΔτου σταθμου, οχι ΝΑ.
εχω βρει αυτά τα δύο αν έχετε την καλοσύνη να μου πείτε τη γνώμη σας ως περιοχή,ευχαριστώ!
Via Cavour 295, Rione Monti, 00184 Ρώμη, Ιταλία
Via Cavour 136, Rione Monti, 00184 Ρώμη, Ιταλία
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εχω βρει αυτά τα δύο αν έχετε την καλοσύνη να μου πείτε τη γνώμη σας ως περιοχή,ευχαριστώ!
Via Cavour 295, Rione Monti, 00184 Ρώμη, Ιταλία
Via Cavour 136, Rione Monti, 00184 Ρώμη, Ιταλία
τα λινκ δεν ανοίγουν. μην βαζετε μονο λινκ, καντε τον κοπο να γραψετε ονοματα. η περιοχη ειναι λιγο φασαρια κ τουριστες αλλα ασφαλης. θα εψαχνα γυρω απο μετρο castro pretorio η repubblica αν ηθελα τοσο κεντρικα.
 

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
τα λινκ δεν ανοίγουν. μην βαζετε μονο λινκ, καντε τον κοπο να γραψετε ονοματα. η περιοχη ειναι λιγο φασαρια κ τουριστες αλλα ασφαλης. θα εψαχνα γυρω απο μετρο castro pretorio η repubblica αν ηθελα τοσο κεντρικα.
https://www.booking.com/hotel/it/sa...e3773982de505eb;type=total;ucfs=1&#map_closed
https://www.booking.com/hotel/it/ca...4e8732a7b4a004b;type=total;ucfs=1&#map_closed
έχετε δίκιο απλά τα link μου φάνηκαν τεράστια γιαυτό απέφυγα να τα επισυνάψω
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
το pratti και γενικά η περιοχή γύρω απο το Βατικανό είναι πολύ ασφαλής πάντως
 

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
το pratti και γενικά η περιοχή γύρω απο το Βατικανό είναι πολύ ασφαλής πάντως
ναι το ξέρω αλλά θα ήθελα να κινηθούμε λίγο πιο κεντρικά,ωστόσο σκέφτομαι και το Trasvestere λόγω γραφικότητας ειλικρινά έχω μπερδευτεί και αγχωθεί δύσκολο να καταλήξω
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Αν θες κεντρικα τοτε οχι εκει.Δες γυρω απο ναβονα,πανθεον,σπανια.Εκει ειναι το κεντρο
 

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
https://www.booking.com/hotel/it/al...ts=2&sb_price_type=total&type=total&#tab-main
Μετά από ενδελεχή έρευνα έκλεισα με δυνατότητα ακύρωσης αυτό εδώ το ξενοδοχείο μου φάνηκε πολύ συμπαθητικό έχει πολύ καλά σχόλια και 24ωρη ρεσεψιόν με κάνει και νιώθω ασφάλεια ειδικά καθότι ταξιδεύω με τον έφηβο γιο μου .Για την περιοχή διάβασα πολύ καλά σχόλια είναι 300 μέτρα από το μετρο Ottaviano.Θα ήθελα τη γνώμη σας,ευχαριστώ!​
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
@islandergirl για μενα θα σ πω τα εξης : Αρχικα να πω να μη παρεξηγησεις τιποτα απο αυτα που θα πω απλα ειναι προσωπικη αποψη.

--Λαθος για μενα να πας προς τα εκεινη την ασφαλη εννοειτε περιοχη και να μην πας πιο κοντα σε πανθεον-κολλοσαιο
--Η τιμη ειναι πραγματικα πολυ μεγαλη για μενα , αυτο παει βεβαια αναλογα με τα γουστα αλλα η Ρωμη εχει το καλο οτι βρισκεις ανετα καλα δωματια νορμαλ και σε καλες περιοχες + εγκληματικοτητα δεν εχει ...η αστυνομια , η στρατονομια μαλλον ειναι παντου!
--Οσο για αυτα που λες για το μετρο μου ακουγονται λιγο αδιαφορα , με την εννοια οτι Ρωμη=Περπατημα ....ολοι θα στο πουν αυτο , γιατι βγαινει με περπατημα και γιατι αξιζει ..μετρο θες μονο για Βατικανο

Απο εκει και περα οοοοτι επιλεξεις ! Να παρετε ενα χαρτι , να χαθειτε , να περπατησετε φουλ , διπλα κ στο ποταμι ...η Ρωμη ειναι ονειρο ! Ελπιζω να μη σε κουρασα :)
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
@islandergirl για μενα θα σ πω τα εξης : Αρχικα να πω να μη παρεξηγησεις τιποτα απο αυτα που θα πω απλα ειναι προσωπικη αποψη.

--Λαθος για μενα να πας προς τα εκεινη την ασφαλη εννοειτε περιοχη και να μην πας πιο κοντα σε πανθεον-κολλοσαιο
--Η τιμη ειναι πραγματικα πολυ μεγαλη για μενα , αυτο παει βεβαια αναλογα με τα γουστα αλλα η Ρωμη εχει το καλο οτι βρισκεις ανετα καλα δωματια νορμαλ και σε καλες περιοχες + εγκληματικοτητα δεν εχει ...η αστυνομια , η στρατονομια μαλλον ειναι παντου!
--Οσο για αυτα που λες για το μετρο μου ακουγονται λιγο αδιαφορα , με την εννοια οτι Ρωμη=Περπατημα ....ολοι θα στο πουν αυτο , γιατι βγαινει με περπατημα και γιατι αξιζει ..μετρο θες μονο για Βατικανο

Απο εκει και περα οοοοτι επιλεξεις ! Να παρετε ενα χαρτι , να χαθειτε , να περπατησετε φουλ , διπλα κ στο ποταμι ...η Ρωμη ειναι ονειρο ! Ελπιζω να μη σε κουρασα :)
Ευχαριστώ για τις συμβουλές δυσκολεύομαι ν αποφασίσω ειχα κλείσει αρχικά στο Esquilino αλλά μετά φοβήθηκα θα κοιτάξω και για κάτι πιο κέντρο δυσκολο ν αποφασίσω ☹
 
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
https://www.booking.com/hotel/it/al-sanpietrino.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-it-alNsanpietrino-unspec-gr-com-L:el-O:windowsS10-B:chrome-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=6624199eb09a1fd5eecf0f2a0363d9ba;clear_group=0&dist=0&group_adults=2&sb_price_type=total&type=total&#tab-main
Μετά από ενδελεχή έρευνα έκλεισα με δυνατότητα ακύρωσης αυτό εδώ το ξενοδοχείο μου φάνηκε πολύ συμπαθητικό έχει πολύ καλά σχόλια και 24ωρη ρεσεψιόν με κάνει και νιώθω ασφάλεια ειδικά καθότι ταξιδεύω με τον έφηβο γιο μου .Για την περιοχή διάβασα πολύ καλά σχόλια είναι 300 μέτρα από το μετρο Ottaviano.Θα ήθελα τη γνώμη σας,ευχαριστώ!​
Θα παραθέσω και την δική μου άποψη και ελπίζω να σας βοηθήσει!
Πριν 2 χρόνια που επισκέφθηκα τη Ρώμη, έκλεισα ένα ξενοδοχείο στο Πράτι (δεν είχα ρωτήσει κανένα η αλήθεια είναι, πήγαινα στα τυφλά!).
Τώρα που ξαναπηγαίνω Ρώμη, σε κοντά 1 μήνα, έκλεισα ξανά στο Πράτι συνειδητά!
Προσωπικά, μου άρεσε πολύ σαν περιοχή για να μένεις...η ησυχία όταν ξυπνούσα και άνοιγα το παράθυρο, οι όμορφες γειτονιές, οι κεντρικοί δρόμοι με εμπορικά μαγαζιά , οι ντόπιοι (που εδώ τους βλέπεις περισσότερο) και το ότι το βράδυ που γυρνούσα ένιωθα ασφάλεια.

Όσον αφορά τώρα τις αποστάσεις:
- Αν και την 1η φορά έκλεισα Πράτι με κριτήριο και το μετρό (Ottaviano) , δεν μου χρειάστηκε ποτέ για την περιήγησή μου εντός πόλης. Μόνο περπάτημα...η Ρώμη είναι πανέμορφη και χαίρεσαι να την περπατάς ! (οπωσδήποτε όμως με αθλητικά)
- Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες από το Πράτι για το ιστορικό κέντρο.. γύρω στα 10-15' με τα πόδια . Όμως είναι μακριά από Κολοσσαίο και Τραστέβερε. Όμως, για το μεν Κολοσσαίο υπάρχει το μετρό, για το δε Τραστέβερε το τραμ και κάποια λεωφορεία.
Έτσι, θα πρότεινα ένα ξενοδοχείο στην περιοχή κοντά στην Piazza San Pietro (Βατικανό)... πίσω από το Castel Sant Angelo.. εκεί γύρω.
Τέλος, να πω, ότι αν είστε της άποψης θέλω να μένω εντελώς κέντρο (που στη Ρώμη είναι υπέροχο και ζωηρό), δείτε κάτι στην περιοχή Spagna ή Πάνθεον που σας πρότειναν κι άλλοι.

Αυτά...και να περάσετε πολύ όμορφα!! :)
 

islandergirl

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
και πάλι ...Πελοπόννησος
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Καραϊβικής
Θα παραθέσω και την δική μου άποψη και ελπίζω να σας βοηθήσει!
Πριν 2 χρόνια που επισκέφθηκα τη Ρώμη, έκλεισα ένα ξενοδοχείο στο Πράτι (δεν είχα ρωτήσει κανένα η αλήθεια είναι, πήγαινα στα τυφλά!).
Τώρα που ξαναπηγαίνω Ρώμη, σε κοντά 1 μήνα, έκλεισα ξανά στο Πράτι συνειδητά!
Προσωπικά, μου άρεσε πολύ σαν περιοχή για να μένεις...η ησυχία όταν ξυπνούσα και άνοιγα το παράθυρο, οι όμορφες γειτονιές, οι κεντρικοί δρόμοι με εμπορικά μαγαζιά , οι ντόπιοι (που εδώ τους βλέπεις περισσότερο) και το ότι το βράδυ που γυρνούσα ένιωθα ασφάλεια.

Όσον αφορά τώρα τις αποστάσεις:
- Αν και την 1η φορά έκλεισα Πράτι με κριτήριο και το μετρό (Ottaviano) , δεν μου χρειάστηκε ποτέ για την περιήγησή μου εντός πόλης. Μόνο περπάτημα...η Ρώμη είναι πανέμορφη και χαίρεσαι να την περπατάς ! (οπωσδήποτε όμως με αθλητικά)
- Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες από το Πράτι για το ιστορικό κέντρο.. γύρω στα 10-15' με τα πόδια . Όμως είναι μακριά από Κολοσσαίο και Τραστέβερε. Όμως, για το μεν Κολοσσαίο υπάρχει το μετρό, για το δε Τραστέβερε το τραμ και κάποια λεωφορεία.
Έτσι, θα πρότεινα ένα ξενοδοχείο στην περιοχή κοντά στην Piazza San Pietro (Βατικανό)... πίσω από το Castel Sant Angelo.. εκεί γύρω.
Τέλος, να πω, ότι αν είστε της άποψης θέλω να μένω εντελώς κέντρο (που στη Ρώμη είναι υπέροχο και ζωηρό), δείτε κάτι στην περιοχή Spagna ή Πάνθεον που σας πρότειναν κι άλλοι.

Αυτά...και να περάσετε πολύ όμορφα!! :)
πολύ χρήσιμη η συμβουλή σας ευχαριστώ πολύ, έχω κλείσει ξενοδοχειο με δικαιωμα ακύρωσης 300 μέτρα από το μετρό Ottaviano αλλά νομίζω όπως βλέπω το χάρτη αν μείνουμε τελικά κοντά στο Castel Sant'Angelo ίσως τελικά να μην χρειαστούμε ούτε μετρό απλά το μετρό το σκεφτόμουν για το βράδυ αν είμαστε κάπου εξω πιο κεντρικά ίσως σαν εύκολο τρόπο να γυρίσουμε στο ξενοδοχείο.Επίσης γλυκοκοιτάζω και το Τρασβέστερε πολλοί το εκθειάζουν αλλά σε 5 μέρες που θα μείνουμε ίσως να μην είναι τόσο βολικό για αν δούμε αρκετά αξιοθέατα,και ένας λόγος που προτιμάω το Πράτι είναι ότι απ΄οσα έχω διαβάσει είναι γενικά ήσυχη και ασφαλής περιοχή που σημαίνει ότι δε φοβάσαι να κλείσεις διαμονή σε ένα δρόμο που δε γνωρίζεις όπως πχ στο κέντρο κι επειδή θα έχω και το γιο μου μαζί θέλω να νιώθουμε πιο άνετα.Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάλυμα που προτιμάτε εσείς για να προσανατολιστώ καλύτερα θα σας ήμουν ευγνώμων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.281
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom