Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Βουρ... Εμένα μου άρεσε η περιοχή πάντως αν και πολύ τουριστική ελέω Κολοσσαίου, Ρωμαϊκής Αγοράς κλπ. Μπορείς να πας σε πολλά τουριστικά μέρη με τα πόδια αλλά έχει κ πολύ καλή συγκοινωνιακή σύνδεση..Κ τα Mercure είναι πολύ καλή αλυσίδα.

A... κ αν έχεις χρόνο πάρε από τη στάση λεωφορείου έξω από το Κολοσσαίο το λεωφορείο που πάει Αππία Οδό (δε θυμάμαι τώρα το νούμερο). Είναι ωραία, να πας κ στις Κατακόμβες πανεύκολα! Ούτε μισή ώρα δρόμος (με το λεωφορείο από Κολοσσαίο)
 
Last edited:

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
Βουρ... Εμένα μου άρεσε η περιοχή πάντως αν και πολύ τουριστική ελέω Κολοσσαίου, Ρωμαϊκής Αγοράς κλπ. Μπορείς να πας σε πολλά τουριστικά μέρη με τα πόδια αλλά έχει κ πολύ καλή συγκοινωνιακή σύνδεση..Κ τα Mercure είναι πολύ καλή αλυσίδα.

A... κ αν έχεις χρόνο πάρε από τη στάση λεωφορείου έξω από το Κολοσσαίο το λεωφορείο που πάει Αππία Οδό (δε θυμάμαι τώρα το νούμερο). Είναι ωραία, να πας κ στις Κατακόμβες πανεύκολα! Ούτε μισή ώρα δρόμος (με το λεωφορείο από Κολοσσαίο)


Δεν ειναι λιγο μακρυα απο το κεντρο; Ή μηπως κανω λαθος; Ειχα την εντυπωση οτι το κεντρικοτερο και καλυτερο σημειο της Ρωμης για να μεινεις ειναι κοντα στην Piazza di Spagna και κοντα στο Pantheon.
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
Καλημέρα σε όλους!!!
Έχω κλείσει Χριστουγεννιάτικες διακοπές στη Ρώμη, οικογενειακές, με ένα αγοράκι 9 ετών, και προσπαθώ λιγάκι να οργανωθώ....
Καταρχάς, να πω ότι θα πάμε μόνοι μας, από 21 έως 27 Δεκεμβρίου, δηλαδή 6 διανυκτερεύσεις....
Επειδή οι μέρες είναι αρκετές, σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 2 μέρες και να πάμε Φλωρεντία και Πομπηία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι θα είναι ανοικτό αυτές τις μέρες εκεί. Αν, δηλαδή, πάω Κυριακή στην Πομπηία (πριν τα Χριστούγεννα) θα είναι ανοικτά?
Και τι μπορώ να κάνω στην Ρώμη ανήμερα Χριστουγέννων? Κάπου διάβασα, επίσης, ότι στην Ιταλία είναι και την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων κλειστά, όπως κι εδώ...
Όποιος μπορεί να μου δώσει καμιά ιδέα ή να με πληροφορήσει για κάτι....
Ευχαριστώ!!!!


Κι εμεις θα ειμαστε Ρωμη 23-27 Δεκεμβριου. Κι εμεις αναρωτιομαστε τι θα κανουμε 24-25 που οπως διαβαζω στο φορουμ ειναι ολα κλειστα. Κανονιζουμε καφε στην Piazza di Spagna ? :haha:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Δεν ειναι λιγο μακρυα απο το κεντρο;
Ειχα την εντυπωση οτι το κεντρικοτερο και καλυτερο σημειο της Ρωμης για να μεινεις ειναι κοντα στην Piazza di Spagna και κοντα στο Pantheon.
Λίγα χρηστικά. Το ιστορικό κέντρο της Ρώμης είναι μεγάλο, πολύ μεγάλο(παράδειγμα η piazza di popolo με το Κολοσσαίο απέχουν περίπου τρία χλμ) ,και τα σημεία ενδιαφέροντος πολλά. Τα ξενοδοχεία που σου είχαμε προτείνει στα πρώτα ποστ είναι, ας πούμε, στην καρδιά του ιστορικού κέντρου χωρίς να σημαίνει όμως ότι είναι δίπλα σε όλα τα αξιοθέατα τα οποία άλλωστε είναι παρα πολλά. Από κει και πέρα από ότι είδα τα ξενοδοχεία για τα οποία ζητάς πληροφορίες στα τελευταία ποστ βρίσκονται όλο και πιο μακρυά από τον πυρήνα αυτού του κέντρου.
Η πόλη φυσικά έχει μέσα μεταφοράς. Αλλά ο επισκέπτης, ειδικά της πρώτης φοράς, πρέπει να επιδιώκει να την περπατήσει και όχι να χρησιμοποιεί το μετρό. :)
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κι εμεις θα ειμαστε Ρωμη 23-27 Δεκεμβριου. Κι εμεις αναρωτιομαστε τι θα κανουμε 24-25 που οπως διαβαζω στο φορουμ ειναι ολα κλειστα. Κανονιζουμε καφε στην Piazza di Spagna ? :haha:
25-26 θα είναι πεσμένη η κίνηση, αλλά μην ανησυχείς, σε μια τόσο μεγάλη πόλη θα βρείτε πολλά εστιατόρια κτλ ανοιχτά. Για τα μουσεία και τους αρχαιολογικούς πρέπει να κάνετε έναν καλό προγραμματισμό γιατι 25 (και για κάποια και 26) θα είναι τα περισσότερα κλειστά.
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
Λίγα χρηστικά. Το ιστορικό κέντρο της Ρώμης είναι μεγάλο, πολύ μεγάλο(παράδειγμα h piazza di popolo με το Κολοσσαίο απέχουν περίπου τρία χλμ) ,και τα σημεία ενδιαφέροντος πολλά. Τα ξενοδοχεία που σου είχαμε προτείνει στα πρώτα ποστ είναι, ας πούμε, στην καρδιά του ιστορικού κέντρου χωρίς να σημαίνει όμως ότι είναι δίπλα σε όλα τα αξιοθέατα τα οποία άλλωστε είναι παρα πολλά. Από κει και πέρα από ότι είδα τα ξενοδοχεία για τα οποία ζητάς πληροφορίες στα τελευταία ποστ βρίσκονται όλο και πιο μακρυά από τον πυρήνα αυτού του κέντρου.
Η πόλη φυσικά έχει μέσα μεταφοράς. Αλλά ο επισκέπτης, ειδικά της πρώτης φοράς, επιδιώκει να την περπατήσει και όχι να χρησιμοποεί το μετρό. :)

Μαλλον εχω μπερδευτει λιγο με το τι περιλαμβανει το κεντρο,οντως!
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
25-26 θα είναι πεσμένη η κίνηση, αλλά μην ανησυχείς, σε μια τόσο μεγάλη πόλη θα βρείτε πολλά εστιατόρια κτλ ανοιχτά.
Ναι σιγουρα κατι θα βρουμε να κανουμε δεν γινεται!!! Ισως υπερβαλουμε και λιγο. Οτι οντως πολλα μαγαζια και μουσεια θα ειναι κλειστα αλλα οχι και ερημια! Ειναι επειδη πηγαινουμε πρωτη φορα και δεν εχουμε καθολου εικονα της πολης!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Μαλλον εχω μπερδευτει λιγο με το τι περιλαμβανει το κεντρο,οντως!
Τίποτα το φοβερό. Μία πόλη με ιστορία πάνω από 2500 χρόνια.:bleh:
Ίσως θα έπρεπε να κάνεις μία ιεράρχηση προτεραιοτήτων. Υπάρχει κάτι που θες να δεις περισσότερο από τα άλλα? Ούτως η άλλως σε ένα 4ήμερο, μόνο κάποια από τα βασικά προλαβαίνεις να δεις. Η Ρώμη δεν είναι πόλη που τελειώνει σε ένα τετραήμερο, εκτός αν δεν σου αρέσει.
Αν λοιπόν για παράδειγμα θες να δεις πρώτα από όλα το Κολοσσαίο, κλείσε κοντά σε αυτό. Αν θες να δεις το Βατικανό κλείσε κάπου εκεί γύρω.
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
Τίποτα το φοβερό. Μία πόλη με ιστορία πάνω από 2500 χρόνια.:bleh:
Ίσως θα έπρεπε να κάνεις μία ιεράρχηση προτεραιοτήτων. Υπάρχει κάτι που θες να δεις περισσότερο από τα άλλα? Ούτως η άλλως σε ένα 4ήμερο, μόνο κάποια από τα βασικά προλαβαίνεις να δεις. Η Ρώμη δεν είναι πόλη που τελειώνει σε ένα τετραήμερο, εκτός αν δεν σου αρέσει.
Αν λοιπόν για παράδειγμα θες να δεις πρώτα από όλα το Κολοσσαίο, κλείσε κοντά σε αυτό. Αν θες να δεις το Βατικανό κλείσε κάπου εκεί γύρω.


Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει καποιο απο τα σημεια ενδιαφεροντος που θελουμε περισσοτερο να δουμε. Θελουμε,δηλαδη, να δουμε οσα περισσοτερα μπορεσουμε αλλα να περπατησουμε κιολας την πολη, δε μας ενδιαφερει να ειμαστε ολη μερα στα μουσεια. Γι αυτο θελουμε η τοποθεσια του ξενοδοχειου να ειναι οσο πιο κεντρικα γινεται προκειμενου και να μπορουμε να μετακινουμαστε προς τα μουσεια αλλα να μπορουμε και το βραδυ να βγουμε για ενα φαγητο/ποτο/βολτα, να υπαρχει κινηση τριγυρω δηλαδη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.486
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom