Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για Σάββατο βράδυ έγραψα που έχει πάλι λειτουργία ο πάπας. Για Δευτέρα δεν έγραψα κάτι γιατί μπορεί. Το μήνυμά μου είναι πολύ ξεκάθαρο.
Το Μ. Σαββατο δεν εχει Λειτουργια, αλλα Αγρυπνια που αρχιζει αρκετα μετα το ωραριο επισκεψης οπως αναφερεται στο επισημο λινκ. Ωραριο που ισχυει κ εκεινη τη μερα. Τη Δευτερα ανεφερες για αργια στην ιδια προταση, για να μην υπαρξει συγχυση δεν εχει σχεση με την επισκεψη στην εκκλησια του Αγιου Πετρου.

Σας ευχαριστώ και τους δύο, όσον αφορά τη αργία τη Δευτέρα, είναι σαν την Ελλάδα που δεν λειτουργεί τίποτα; πέρα απο καφετέριες και εστιατόρια, είναι κάτι παρόμοιο και εκεί; θα έχω θέμα με μετακινήσεις και διάφορα άλλα;
Κανενα θεμα, ολα λειτουργουν.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το Μ. Σαββατο δεν εχει Λειτουργια, αλλα Αγρυπνια που αρχιζει αρκετα μετα το ωραριο επισκεψης οπως αναφερεται στο επισημο λινκ. Ωραριο που ισχυει κ εκεινη τη μερα. Τη Δευτερα ανεφερες για αργια στην ιδια προταση, για να μην υπαρξει συγχυση δεν εχει σχεση με την επισκεψη στην εκκλησια του Αγιου Πετρου.


Κανενα θεμα, ολα λειτουργουν.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, με βοηθήσατε άπειρα!
 

Katerina drabak

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα .εμείς θα ειμαστε στη Ρώμη τελος νοεμβριου . Και 27/11 ή 28/11 ενδιαφερόμαστε για ξενάγηση στο βατικανο .θα είναι κάποιος άλλος εκείνη την περίοδο εκει ώστε να πάρουμε όλοι μαζί ξεναγο?
 

Katerina drabak

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το Πάσχα που πήγα Ρώμη ειχαμε κλείσει εισητηρια για Βατικανο απο Ίντερνετ!! Οταν λοιπόν πήγαμε μας εκανε έλεγχο ενας τύπος οπου το καρτελάκι του έλεγε ενα ελληνικό επίθετο!! Τον ρωτάμε λοιπόν Έλληνας είστε και μας λεει ναι και προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει δωρεάν άσχετα αν τον πληρώσαμε!! Τα στοιχεία του ειναι
...........................
Ο άνθρωπος ηταν ξεναγός του Βατικανού και η ξενάγηση ηταν τέλεια!! Μετα προσφερθήκαμε να του δώσουνε λεφτά ετσι για το καλο και αφου τον πιέσαμε να μας πει μιας και δεν ήθελε να μας χρεώσει μας ειπε οτι κανονικά ειναι 70€ ολα μεσα!! Αλλα του δώσαμε 50
Γραψτου μαϊλ και προτημησε τον!! Έλπιζω να βοήθησα!!
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε τα στοιχεία του?
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε τα στοιχεία του?
Αν επικοινωνήσετε μαζί του και ισχύει αυτό με την ξενάγηση από αυτόν δώστε και σε μένα το mail του μήπως βοηθηθούμε και μεις, αλλιώς για 150 δεν είμαστε...
 

athina79

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας και απο μενα!Τον Φεβρουαριο κλεισαμε για Ρωμη(4 διανυκτερευσεις) με τον αντρα μου και αλλο ενα ζευγαρι φιλων μας.Ειπα να το οργανωσω εγω αλλα χαθηκα με τα τοσα αξιοθεατα που εχει η Ρωμη.Κλεισαμε ξενοδοχειο κοντα στο μετρο castro pretorio,πως σας φαινεται σαν περιοχη?Εχω καταλαβει οτι οπου και να κοιταξεις πλατειες ,συντριβανια και αξιοθεατα υπαρχνουν.Τι θεωρειτε οτι δεν πρεπει να χασουμε ?Γιατι οι μερες ειναι λιγες νομιζω και θελω τα βασικα τουλαχιστον να τα δουμε.Ευχαριστω πολυ!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καταρχήν διάβασε όλες τις σχετικές ταξιδιωτικές ιστορίες για Ρωνη απο εδω https//www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21

Επίσης υπάρχουν αρκετά σχετικά θεματα στο φόρουμ σχετικά με Ρώμη. Αν κάνεις εκει ερωτήσεις θα λάβεις πιο γρήγορα απαντήσεις πχ εδω όλα τα σχετικά με Ιταλια https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=21
Για διαμονή υπάρχει θέμα https://www.travelstories.gr/commun...ομικού-ξενοδοχείου.22295/page-120#post-714189
Επίσης το τι δε πρέπει να χάσει κάποιος είναι σχετικό.Δωσε πληροφορίες για μπάτζετ. Θες μουσεία πχ ή δε σε ενδιαφέρουν;
 

traveller82

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημερα...!!!

ετοιμαζομαι και εγω σε λιγο να αναχωρησω για Ρωμη, μηπως υπαρχει καποιος να μου προτεινει free walking tour ????
 

nikoleta mika

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Το Πάσχα που πήγα Ρώμη ειχαμε κλείσει εισητηρια για Βατικανο απο Ίντερνετ!! Οταν λοιπόν πήγαμε μας εκανε έλεγχο ενας τύπος οπου το καρτελάκι του έλεγε ενα ελληνικό επίθετο!! Τον ρωτάμε λοιπόν Έλληνας είστε και μας λεει ναι και προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει δωρεάν άσχετα αν τον πληρώσαμε!! Τα στοιχεία του ειναι
...........................
Ο άνθρωπος ηταν ξεναγός του Βατικανού και η ξενάγηση ηταν τέλεια!! Μετα προσφερθήκαμε να του δώσουνε λεφτά ετσι για το καλο και αφου τον πιέσαμε να μας πει μιας και δεν ήθελε να μας χρεώσει μας ειπε οτι κανονικά ειναι 70€ ολα μεσα!! Αλλα του δώσαμε 50
Γραψτου μαϊλ και προτημησε τον!! Έλπιζω να βοήθησα!!
Μου στελνετε παρακαλώ τα στοιχεία του?
Ευχαριστώ

Θα ήθελα κι εγώ τα στοιχεία με ένα μήνυμα.

Ευχαριστώ
Εαν γινεται παρακαλώ και γω θα ήθελα τα στοιχεία του.
Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom