Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
….
Νυχτερινή ζωή ιδιαίτερα δεν έχει εμείς για ποτό πηγαίναμε σε διαφορα στενάκια γύρω από τη piazza navona.

:shock::shock:Τί έγινε ρε παιδιά?Έκλεισε η CiccaCicca?Φαλήρισε η Gilda?Τί απέγινε το Trastevere, το Campo de' Fiori, το Testaccio?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κοίταξε κοντα σε piazza venezia, νομιζω οτι ειναι αρκετα βολικη περιοχη για διανομη
βολική για τι?πάντως από μετρό είσαι μακρυά. καλύτερα Termini, Repubblica, Vaticano, San Giovanni.
Νυχτερινή ζωή ιδιαίτερα δεν έχει εμείς για ποτό πηγαίναμε σε διαφορα στενάκια γύρω από τη piazza navona.
χαίρομαι που περάσατε καλά. τα λινκ αν κ ανοιγουν δύσκολα φαίνονται λίγο τουριστικά, όχι ότι έχει καμμία σημασία βέβαια προκειμένου να περάσεις καλά. μη βλασφημείς για τη νυχτερινή ζωη. την επόμενη φορά για να ξέρεις που πας στείλε πμ στους ειδικούς (βλ. sapienza).
για μετακινηση μονο πληροφοριεσ απο αεροδρομια FCO προς τον προορισμο μου
τα έχουμε γράψει πολλές πολλές φορές. κάνε μια αναζητηση. ότι τελευταιο υπάρχει έχει ήδη γραφεί. πχ.:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...9-%F3%F4%E7-%F1%F9%EC%E75%EC%E5%F1%E5%F2.html
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αν μια πόλη στην Ιταλία έχει νυχτερινή ζωή αυτή είναι η Ρώμη! Χαμός στο Trastevere και όλα όσα σου πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω...
Οικονομική διαμονή ψάξε στο Termini που πρότεινε ο Samion, από εκεί πας παντού με πόδια(και πολλή όρεξη) και με μετρό.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Καλημερα και απο μενα.
Και τις δυο φορες που πηγα Ρωμη, εμεινα στο ξενοδοχειο President.
Bρισκεται στην περιοχη San Giovanni, με μεγαλο του πλεονεκτημα οτι ακριβως διπλα του (στα 10 μετρα κυριολεκτικα), βρισκεται η σταση του μετρο Manzoni.
Σιγουρα, αυτο θα σε διευκολυνει πολυ στις μετακινησεις σου στην πολη.
Το ξενοδοχειο ειναι πολυ καλο, καθαρο και με λογικες τιμες.
Ενα αλλο του πλεονεκτημα, ειναι οτι κοντα στην περιοχη, βρισκεται το Κολοσσαιο και ο ναος του San Giovanni in Laterano που αξιζει να επισκεφτεις.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.
Αν χρειαστεις οτιδηποτε προσθετο, στην διαθεση σου.
 

aggelikh_xr

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
παιδακια ευχαριστω πολυ ολους σας.... εκλεισα τελικα....:) στο versailles hotel....:) λιγο εξω αλλα πολυ καλο και με καλες κριτικες...¨-)
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
βολική για τι?πάντως από μετρό είσαι μακρυά. καλύτερα Termini, Repubblica, Vaticano, San Giovanni.

χαίρομαι που περάσατε καλά. τα λινκ αν κ ανοιγουν δύσκολα φαίνονται λίγο τουριστικά, όχι ότι έχει καμμία σημασία βέβαια προκειμένου να περάσεις καλά. μη βλασφημείς για τη νυχτερινή ζωη. την επόμενη φορά για να ξέρεις που πας στείλε πμ στους ειδικούς (βλ. sapienza).

τα έχουμε γράψει πολλές πολλές φορές. κάνε μια αναζητηση. ότι τελευταιο υπάρχει έχει ήδη γραφεί. πχ.:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...9-%F3%F4%E7-%F1%F9%EC%E75%EC%E5%F1%E5%F2.html
βολικό ως προς το οτι είσαι σε κεντρικο σημείο, έχεις αρκετα αξιοθέτα διπλα σου και το μετρο 2 λεπτα με τα πόδια (Repubblica, COLOSSEO)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
βολικό ως προς το οτι είσαι σε κεντρικο σημείο, έχεις αρκετα αξιοθέτα διπλα σου και το μετρο 2 λεπτα με τα πόδια (Repubblica, COLOSSEO)
δεν ξέρω τι ξενοδοχείο είχες στο μυαλό σου, αλλά η piazza Venezia είναι αρκετά παραπάνω από 2' με τα πόδια που λες από μετρό. οι κοντινότερες στάσεις όπως φαίνεται κι από το χάρτη είναι cavour, colosseo και σε 2πλάσια απόσταση repubblica. οι περιοχες που προτάθηκαν πριν είναι γύρω από τις στάσεις. άλλο 700 μετρα άλλο 70. ο περίπατος στη Ρώμη είναι πάντα ωραίος αλλά αν έχεις να προσθέσεις καθε μέρα 1,5 χιλιόμετρο να πας κ να ρθεις από το μετρό τότε καλύτερα να εξετάσεις άλλες εναλλακτικές, λεωφορεία, ταξί κλπ.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
δεν ξέρω τι ξενοδοχείο είχες στο μυαλό σου, αλλά η piazza Venezia είναι αρκετά παραπάνω από 2' με τα πόδια που λες από μετρό. οι κοντινότερες στάσεις όπως φαίνεται κι από το χάρτη είναι cavour, colosseo και σε 2πλάσια απόσταση repubblica. οι περιοχες που προτάθηκαν πριν είναι γύρω από τις στάσεις. άλλο 700 μετρα άλλο 70. ο περίπατος στη Ρώμη είναι πάντα ωραίος αλλά αν έχεις να προσθέσεις καθε μέρα 1,5 χιλιόμετρο να πας κ να ρθεις από το μετρό τότε καλύτερα να εξετάσεις άλλες εναλλακτικές, λεωφορεία, ταξί κλπ.
σε όλα μου τα ταξιδια επιλέγω να μένω κεντρικα και όποτε χρειαστει το κάνω με τα ποδια. προτιμω να πηγαινω για καφε, φαγητο με τα ποδια παρα να τρεχω τα βραδια να παρω μετρο επειδη είμαι εκτος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε όλα μου τα ταξιδια επιλέγω να μένω κεντρικα και όποτε χρειαστει το κάνω με τα ποδια. προτιμω να πηγαινω για καφε, φαγητο με τα ποδια παρα να τρεχω τα βραδια να παρω μετρο επειδη είμαι εκτος
καμμία αντίρρηση. κι εμένα ο αγαπημενος μου τρόπος μετακίνησης στη Ρώμη είναι το ταξί αλλά δεν το προτείνω κιόλας.
η περιοχή που είπες είναι πολύ καλή, δεν είπα το αντίθετο, απλά δεν είναι καν 2' με τα πόδια από μετρό. οι περιοχές που πρότεινα είναι ιδανικές από άποψη συγκοινωνιών για κάποιον που ψάχνει κατι οικονομικό και πάει 1η φορά στη Ρώμη όπως αφορά το θέμα που γράφουμε. άσχετα αν ήδη έκλεισε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom