Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

manosher

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

σχεδιάζω ένα ταξίδι στη Ρώμη τον Οκτώβριο και έχω αρχίσει το ψάξιμο για ξενοδοχείο.
Για μένα το πιο σημαντικό είναι η ασφάλεια της περιοχής, η κεντρική τοποθεσία και η ύπαρξη μιας κάποιας νυχτερινής ζωής στη γύρω περιοχή. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια περιοχή στη Ρώμη που να συνδυάζει τα παραπάνω, ή κάποιο ξενοδοχείο.
π.χ η περιοχή που βλέπω συχνά τα Ισπανικά Σκαλοπάτια, πληρούν αυτά που θέλω?
Κι εγώ πρίν λίγες μέρες έκλεισα τα εισιτήρια για Ρώμη και έχθες έκανα κράτηση σε αυτό το ξενοδοχείο http://www.canovatadoliniroma.com/ Θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο(είμαστε 2 άτομα) και επίσης 2-3 καλα εστιατόρια και μπάρ !Ευχαριστώ πολύ !!!
 
Last edited by a moderator:

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Το ξενοδοχειο που εκλεισες ειναι τελειο απο καθε αποψη! εχω μεινει και θα εμενα ξανα και ξανα !! ζητησε τους δωματιο να βλεπει μπροστα, στη via Babuino (νομιζω το 105 ειχαμε εμεις)
Το αυτοκινητο στη Ρωμη εκτος από ψιλοαχρηστο ειναι και μπελας.. αλλωστε η πολη περπατιεται πολυ ευχαριστα Για εστιατορια,μπαρακια, καφε γραφουμε πολλα στο γκρουπ των ιταλόφιλων
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Κι εγώ πρίν λίγες μέρες έκλεισα τα εισιτήρια για Ρώμη και έχθες έκανα κράτηση σε αυτό το ξενοδοχείο http://www.canovatadoliniroma.com/ Θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο(είμαστε 2 άτομα) και επίσης 2-3 καλα εστιατόρια και μπάρ !Ευχαριστώ πολύ !!!
Το αυτοκίνητο τι να το κάνετε; Πού θέλετε να πάτε;
Για μες στην πόλη μην πάρετε! Το ξενοδοχείο είναι σε απίστευτα κεντρικό σημείο, παντού με τα πόδια θα πηγαίνετε -άντε και κανένα λεωφορείο ή μετρό για τα πιο μακρινά, trastevere, san pietro κλπ.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ηρθε λοιπον και η σειρα της τιμημενης Ρωμης!!! Δεν σηκωνα κουβεντα! Πριν ακομη γεννησω, εδω και 9 μηνες δηλαδη (πω πω πως περασαν αληθεια!!!) ειχα δηλωσει στον αντρα μου οτι το επομενο ταξιδι εχει προγραμματιστει για 28/10, 4ημερο στην Ρωμη. ΤΕΛΟΣ! Το ανακοινωσα στην παρεα, μαζευτηκαμε τρια τρελοζευγαρα, επιμεληθηκα τα του ταξιδιου και... φυγαμε! Μετραω αντιστροφα!
Εχω ηδη ενημερωθει εκτενως απο τις ιστοριες των υπολοιπων μελων αλλα θα ηθελα να αναφερω ενα δυο πραγματακια κι οποιος δεν βαρεθει ας με διαφωτισει βρε αδερφε! Ετσι για να διπλοτσεκαρω!!!
Θα μεινουμε στο ξενοδοχειο Pace Helvezia στη Via Venetto. Ξερω ξερω ειναι κεντρο κεντρο:clap:. Κανενα σχολιο εχουμε??? Μπηκα στα σχεικα σαιτ να δω σχολια πελατων αλλα οι travelστοριτες εχουν αλλο κυρος βρε παιδι μου!!!
Για να προλαβω τα γνωστα μελη με τη στανταρ ερωτηση, εκλεισα μεσω πρακτορειου διοτι ειχε το βολικο πρωι φευγουμε απο Θεσσαλονικη, βραδυ απο Ρωμη. Στο ιντερνετ ειδα το πακετα στην αλιταλια για μια μερα μονο, και μεχρι να συννενοηθω με τους αλλους, δεν εχω και πιστωτικη, αστα βραστα ... το χασαμε το εισιτηριο πατριωτη!!! Μετα ειχε μεσοβεζικα πραγματα, πρωι απο εδω, μεσημερι η πρωι απο εκει... τελος παντων.
Σκεφτομαι να μην ακολουθησω καθολου το γκρουπ που σημαινει οτι θα πρεπει να παμε μονοι μας στο ξενοδοχειο. Εδω καπου μπερδευτηκα.. υπαρχει το τρενο Leonardo Express με 11 ευρω που σε παει κεντρο. Φτανει ομως Via venetto? Υπαρχει κι αλλο τρενο πιο φθηνο? Θα χρειαστει να αλλαξω μεταφορικο μεσο???
Ξερουμε καθολου τιμες απο τρενα, λεωφορεια κτλ???
Ερωτηση της παρεας... το αεροδρομιο εχει καλη αγορα???:haha::haha::haha:
Ριξτε και καμια προταση για καλο καφε, παγωτο και πιτσα...

Ζηταω πολλα????:roll::roll::bleh:

Ευχαριστω εκ τωκ πρωτερων και προειδοποιω... μπορει να επανελθω με νεο κυμα ερωτησεων:lol:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλησπέρα και να σας ζήσει το μωράκι καταρχήν!

Προτού ο Samion κάνει την εμφάνισή του και σου δώσει εμπεριστατωμένες πληροφορίες- γνώσεις και επακριβές ωράριο τρένων, λεωφορείων και ταξί, σου γράφω 2-3 πραγματάκια που θυμάμαι...

Το Leonardo Express από το Fiumicino κοστίζει 14 ή 15 ευρώ αναλόγως που θα σταματήσεις. Για να φτάσεις στο κέντρο θα πρέπει να αλλάξεις στο Termini κι από εκεί να πάρεις την κόκκινη γραμμή μετρό(η Β αν θυμάμαι καλά) και θα κατέβεις Barberini, δυο στάσεις μετά, για να φτάσεις Via Veneto.

(Να πιεις οπωσδήποτε έναν καφέ στο Caffe Greco στη Via Condotti:clap:) μετά τις άπειρες βόλτες που θα κάνεις πάνω κάτω στα μαγαζιά. Παγωτό σε όποια γωνία και να σταματήσεις θα βρεις γνωστή ιταλική αλυσίδα με 250 βιτρίνες γεύσεων. Δοκίμασε αυθεντική nocciola (φουντούκι)!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Θα μεινουμε στο ξενοδοχειο Pace Helvezia στη Via Venetto.
2.υπαρχει το τρενο Leonardo Express με 11 ευρω που σε παει κεντρο. Φτανει ομως Via venetto? Υπαρχει κι αλλο τρενο πιο φθηνο? Θα χρειαστει να αλλαξω μεταφορικο μεσο???
3. Ξερουμε καθολου τιμες απο τρενα, λεωφορεια κτλ???
4. Ερωτηση της παρεας... το αεροδρομιο εχει καλη αγορα???
5. Ριξτε και καμια προταση για καλο καφε, παγωτο και πιτσα...
6. Ζηταω πολλα???
1. αυτό φαίνεται να είναι κοντά στην piazza Venezia. εξίσου καλή τοποθεσία αλλά μακρύτερα από μετρό.
2. αν είστε πολλοί πάρτε ταξί γιατί με τραίνο+μετρό θα έχετε ποδαρόδρομο όπως φαίνεται. το ταξί 40Ε ταρίφα φιξ. διάβασε κ τύπωσε τη σελίδα να την έχεις μαζί σου σε περίπτωση που πέσεις σε κακόβουλο ταρίφα..
Comune di Roma | Sito Istituzionale | Tariffa fissa da e per aeroporti
3,5. ρίξε μια ματιά στα υπάρχοντα θέματα που έχουν αναφερθεί εξαντλητικά, αν δεν τα βρεις τα ξαναλέμε ευχαρίστως
4.καλή αλλά χωρίς τις καλές τιμές της πόλης. να εχεις κ το χαρτη..
Aeroporti di Roma - Rome Airports Shopping Gallery
6. λίγα μου φαίνονται..ρίχτο στη μελέτη κ τα λέμε..;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

Attachments

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Για να προλαβω τα γνωστα μελη με τη στανταρ ερωτηση, εκλεισα μεσω πρακτορειου...

Σκεφτομαι να μην ακολουθησω καθολου το γκρουπ που σημαινει οτι θα πρεπει να παμε μονοι μας στο ξενοδοχειο.
Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά, αλλά αφού έκλεισες που έκλεισες με γκρουπ, γιατί να μην το εκμεταλευτείς και να πας με αυτό στο ξενοδοχείο;
Και χρήματα θα γλιτώσεις και στην τελική δε θα δεις και τίποτα φοβερό από το τρένο.
Επίσης, δεν κατάλαβα αν θα πάρετε και το μωρό μαζί (να σας ζήσει!:clap:) γιατί τότε θα υπάρξουν άλλες συμβουλές.
Cafe della Pace προτείνω εγώ, στη Via della Pace, κοντά στην Piazza Navona. Και αν έχει καλό καιρό βόλτα και πικ νικ στη villa Borghese. Ειδικά αν είστε με το μωρό ενδείκνυται για καροτσάδα.

Όσο για την ερώτηση του τίτλου... καλύτερα να πας Ρώμη :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κι εγώ κατάλαβα ότι θα πάτε με γκρουπ, άρα προφανώς στην τιμή περιλαμβάνεται και η μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο.

Λες ότι έχετε πρωινή πτήση, άρα μάλλον το πρόγραμμα του γκρουπ θα ξεκινά με ξενάγηση για να περάσει η ώρα μέχρι να μπορείτε να κάνετε check in στο ξενοδοχείο.
Και να πάτε από μόνοι σας κατευθείαν στο ξενοδοχείο, σκεφθείτε ότι κατά πάσα πιθανότητα, δε θα μπορείτε να κάνετε check in, αν η ώρα δεν είναι η σωστή.

Οπότε, μάλλον έχετε δύο επιλογές:

  • Ή ακολουθείτε αυτή την πρώτη ξενάγηση του γκρουπ μέχρι να σας πάνε στο ξενοδοχείο και μετά τους ξεχνάτε και κινείστε αυτόνομα
  • 'Η πηγαίνετε μαζί τους μέχρι το πρώτο σημείο στάσης στην πόλη και φροντίζετε να είστε παρόντες την ώρα που πρέπει στο ξενοδοχείο για να πάρετε τις βαλίτσες από το πούλμαν και να κάνετε check in.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά, αλλά αφού έκλεισες που έκλεισες με γκρουπ, γιατί να μην το εκμεταλευτείς και να πας με αυτό στο ξενοδοχείο;
Και χρήματα θα γλιτώσεις και στην τελική δε θα δεις και τίποτα φοβερό από το τρένο.
Επίσης, δεν κατάλαβα αν θα πάρετε και το μωρό μαζί (να σας ζήσει!:clap:) γιατί τότε θα υπάρξουν άλλες συμβουλές.
Cafe della Pace προτείνω εγώ, στη Via della Pace, κοντά στην Piazza Navona. Και αν έχει καλό καιρό βόλτα και πικ νικ στη villa Borghese. Ειδικά αν είστε με το μωρό ενδείκνυται για καροτσάδα.

Όσο για την ερώτηση του τίτλου... καλύτερα να πας Ρώμη :)

Γλιτωνω 70 ευρω που ειναι οι μεταφορα και η μιση μερα ξεναγηση η οποια δεν με ενδιαφερει.
Το μωρο ειναι μικρουλη ακομη (9 μηνων) και λεω η δολια μανα να ξεκουραστω λιγο κι εγω:roll:!Εχει μελλον μ εμενα που εμπλεξε!
Go go Ρωμη!!!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Κι εγώ κατάλαβα ότι θα πάτε με γκρουπ, άρα προφανώς στην τιμή περιλαμβάνεται και η μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο.

Λες ότι έχετε πρωινή πτήση, άρα μάλλον το πρόγραμμα του γκρουπ θα ξεκινά με ξενάγηση για να περάσει η ώρα μέχρι να μπορείτε να κάνετε check in στο ξενοδοχείο.
Και να πάτε από μόνοι σας κατευθείαν στο ξενοδοχείο, σκεφθείτε ότι κατά πάσα πιθανότητα, δε θα μπορείτε να κάνετε check in, αν η ώρα δεν είναι η σωστή.

Οπότε, μάλλον έχετε δύο επιλογές:

  • Ή ακολουθείτε αυτή την πρώτη ξενάγηση του γκρουπ μέχρι να σας πάνε στο ξενοδοχείο και μετά τους ξεχνάτε και κινείστε αυτόνομα
  • 'Η πηγαίνετε μαζί τους μέχρι το πρώτο σημείο στάσης στην πόλη και φροντίζετε να είστε παρόντες την ώρα που πρέπει στο ξενοδοχείο για να πάρετε τις βαλίτσες από το πούλμαν και να κάνετε check in.
Η ξεναγηση ειναι την δευτερη μερα. Οταν φτανουμε απλως μας πανε στα ξενοδοχεια. Αλλωστε εχουν διαφορες στασεις αναλογα με το πιο ξενοδοχειο εχεις διαλεξει κι αφου εμεις ειμαστε το πιο κεντρικο θα φτασουμε τελευταιοι. Δεν ειναι καλυτερα να πιω πρωινο καπουτσινακι αντι να κανω delivery???Υπαρχει και χωρος φυλαξης αποσκευων... και αφου παρω μια γερη πρωινη δοση γυρναω για check in και υπνακο:clap:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom