Γαλλία Ιταλία Ρώμη-Παρίσι τέλη Νοέμβρη 2016

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia

3η ημέρα στη Ρώμη ημέρα Τρίτη και ξεκινάει πάλι με καλό πρωινό στο δωμάτιο και περπάτημα αυτή την φορά με σκοπό να πάμε για το πρωινό μας καφεδάκι σε ένα must καφέ το οποίο μας πρότειναν αρκετοί.Greco καφέ στην Πιάτσα Ντελ Σπάνια.Η διαδρομή αυτή την φορά διέφερε από αυτή της πρώτης ημέρας,καθώς περπατήσαμε παράλληλα με τον Τίβερη για αρκετή ώρα μέχρι να στρίψουμε αριστερά στη γέφυρα Ponte Cavour και στη συνέχεια μέσω της Via tomacelli και Via Condotti φτάσαμε κατευθείαν στο καφέ.Συμπαθέστατο το εσωτερικό απλά όταν ήρθε ο σερβιτόρος να μας δώσει τον κατάλογο για να παραγγείλουμε κατάλαβα πως είχαμε κάνει τελικά λάθος,7 ευρώ το εσπρεσάκι 9 ευρώ ο καπουτσίνο.Αουτσ.Δώσαμε 32 ευρώ για 2 εσπρεσάκια και 2 καπουτσίνο.Ξινό μας βγήκε το εσπρεσάκι αλλά απ΄την άλλη δεν πάμε και κάθε μέρα οπότε οκ.
Συνεχίζουμε με περπάτημα προς Κολοσσαίο.Δεν θα σταθώ πολύ σαυτό.Τα λόγια είναι περιττά.Το μέγεθος και μόνο το κάνει σου προκαλεί δέος.Βγάζουμε τις καθιερωμένες φώτος και στη συνέχεια ψάχνουμε να βρούμε μια Τρατορία κάπου πίσω απ το Κολοσσαίο όπου μας είχαν προτείνει.Φτάνουμε αφού το βρίσκουμε με τα 1000 ζόρια μπαίνουμε και ο σερβιτόρος μας ξεφουρνίζει ότι έχει κλείσει η κουζίνα και έπρεπε να διαλέξουμε ένα από τα 3 πιάτα που του είχαν μείνει.Το οικονομικότερο στα 25 ευρώ.Ευχαριστούμε πολύ ton σερβιτόρο και με την κοιλιά μας να παίζει βιολί βρίσκουμε έναν φούρνο-πιτσαρία όπου ίσως και να φάγαμε την ωραιότερη πίτσα στη Ρώμη.
Συνεχίζουμε με μετρό πλέον προς πιάτσα Ντι Σπάνια για γλυκάκι.Τιραμισού στο πόμπι που είχαμε διαβάσει φοβερές κριτικές.Όντως πολύ ωραίο τιραμισού και το παλικαράκι που δουλεύει μέσα πίσω από τα παγωτά το παλεύει και μιλάει λίγα Ελληνικά.
Μετρό για πίσω στο δωμάτιο ξεκούραση και στην συνέχεια Τραστέβερε για απεριτίβο.Απεριτίβο οι Ρωμαίοι λένε το απογευματινόβραδινό ποτάκι συνοδεία από μεζεδάκια.Στο μαγαζί που πήγαμε είχε μάλιστα μπουφέ και πληρώνοντας τα ποτά σου δοκιμάζεις ότι θες από το μπουφέ.Συμπαθέστατο το μαγαζί ωραία μουσική και εξυπηρέτηση άψογη.
Φεύγοντας αποφασίσαμε να περπατήσουμε προς το δωμάτιο δεδομένου ότι την επομένη φεύγαμε (εγώ με τη γυναίκα μου για Παρίσι τα κορίτσια για Αθήνα) και θέλαμε να βγάλουμε καμιά φωτό ακόμα στη βραδινή ΡώμηΜε τον Τίβερη και την μοναδική του βραδινή όψη να μας συνοδεύει στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής αποφασίσαμε να κάνουμε μια παράκαμψη για παγωτό στο Ρομάνα.Όντως το καλύτερο παγωτό στη Ρώμη αλλά αρνητική εντύπωση μας έκανε η μια ξανθιά ψηλή κοπέλα η οποία καθόταν στο ταμείο,δεν μιλούσε λέξη από αγγλικά και όταν κατάλαβε ότι είμαστε από την Ελλάδα ξίνισε τόσο τα μούτρα της μπροστά μας που μου ήρθε πραγματικά να την βρίσω.Έχε χάρη που είμαι ευγενικός γιατί θα της έλεγα και γω κάποια φράση από τα ελάχιστα Ιταλικά που ξέρω :p
Περπάτημα για το ξενοδοχείο και ξεκούραση τώρα γιατί αύριο αλλάζουμε σκηνικό.Παρίσι εμείς,Αθήνα τα κορίτσια.
Υ.Γ Το μεγαλύτερο φωτογραφικό υλικό είναι στην ψηφιακή της γυναίκας μου η οποία θέλει παρακάλια για να μου τις δώσει :)

Lefos 1271.jpg Lefos 1274.jpg Lefos 1276.jpg Lefos 1284.jpg

 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ ωραία ιστορία, αλλά δεν μπορώ να δω τις φωτογραφίες.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Δεν έχω βάλει φωτός ακόμα γιατί δεν μπορώ να τις περάσω από το κινητό στο λάπτοπ(μιλάμε για μέγιστο χακερά) τα img που γράφει στην ιστορία είναι φατσούλες που είχα βάλει..δε ξέρω γιατί δεν τις βγάζει όμως.
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Δεύτερη μέρα στη Ρώμη(ημέρα Δευτέρα) και σηκωνόμαστε πρωί για Βατικανό.Πρωινό λοιπόν ,εσπρεσάκι και πάλι στον δρόμο.Εδώ καλό είναι να αναφέρω ότι τα εισιτήρια τα έκλεισα από το ίντερνετ από το επίσημο site του Βατικανού με κόστος 20 ευρώ (από τα εκδοτήρια του μουσείου το κόστος είναι 16 ευρώ αλλά η ουρά είναι τεράστια και το χάσιμο του χρόνου σου χαλάει το πρόγραμμα.)Οπότε προσπερνάμε το "φίδι" και κατευθυνόμαστε με ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη για την είσοδο.

Εκεί αφού περνάμε τον απαραίτητο έλεγχο ξεκινάμε το χάζεμα.Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν μπήκαμε με κάποιον ξεναγό αφενώς διότι Έλληνα δεν βρήκαμε αφετέρου διότι δε θέλαμε να δεσμευτούμε σε γκρουπ με άλλους τουρίστες.Όπως και να χει όσο καλά και να τα μιλάγαμε τα αγγλικά δεν είναι μητρική μας γλώσσα,οπότε δεν θα είχαμε την ιδανική εικόνα.Επίσης όπως έγραψα δεν είμαστε και τόσο fun των μουσείων αν και μπορώ να πω έστω και μόνοι μας φάγαμε σχεδόν ένα τετράωρο μέχρι να το γυρίσουμε με μία μεγάλη στάση στην Καπέλα σιξτίνα,όπου μας περίμενε μία απίστευτα μεγάλη έκπληξη.Και τι έκπληξη??Ξαφνικά και ενώ κάναμε τη στάση μας να χαζέψουμε την μαγική αυτή αίθουσα διαβάζοντας παράλληλα την ιστορία της από οδηγό στα Ελληνικά που είχαμε κατεβάσει στο κινητό,ακούμε από την ασφάλεια της αίθουσας "excuse me,excuse me".Αργούμε να πάρουμε χαμπάρι ότι μιλούσαν σε μας ενώ με την άκρη του ματιού μου διακρίνω κίνηση στα 5 μέτρα από μένα.Ένας "κυριούλης"με καροτσάκι και μια οθόνη μπροστά του ερχόταν στο μπροστινό μέρος της αίθουσας που είχαμε βρει λίγο χώρο εγώ με τα κορίτσια μου.Και ποιος ήταν?
Lefos 1246.jpg
Εντάξει δέος....Ότι και να πω δεν περιγράφει την στιγμή.Βρισκόμουν στην καπέλα σιξτίνα στιγμή μοναδική από μόνη της και λίγο δίπλα μου καθήμενος στο αμαξίδιο του ο Steven Hoking.

Αφού λοιπόν μετά από λίγο ξεπερνάμε το ευχάριστο σοκ αρχίζουμε ξανά την ξενάγηση μας σχετικά με τη καπέλα σιξτίνα.
Τελειώνουμε με το μουσείο περίπου στις 13:30 και κατευθυνόμαστε για Βασιλική του Αγίου Πέτρου όπου γίνεται το αδιαχώρητο οπότε το αφήνουμε για "αύριο"(Δυστυχώς δεν μπήκαμε ποτέ,αλλά έτσι και αλλιώς έπρεπε να αφήσουμε ανοιχτούς λογαριασμούς με τη Ρώμη για το επόμενο ταξίδι μας) .Φεύγουμε από Την Βασιλική ψάχνοντας να βρούμε ένα μαγαζί το οποίο είχε πολύ καλά σχόλια στο tripadvisor.Σπαγγέτι πέστο τελείως άνοστο και με μία αγενή υπάλληλο η οποία δεν ήθελε καν να μας δώσει κωδικό wifi,(ισχυριζόμενη ότι δεν έχει αν κατάλαβα καλά τη γλώσσα του σώματος) και με αγγλικά γρι...

Τελειώνουμε με το "φαγητό" και ένα παγωτό πάλι επιβαλλόταν.Φριτζιτάριουμ 2 στα 2 και στη συνέχεια καφεδάκι πάλι cafe sant eustachio αυτή τη φορά όμως θέλαμε να κάτσουμε.Το αδιαχώρητο μέσα και τα 5 τραπεζάκια έξω πιασμένα.Να πάρει.Αναγκαστικά πάλι όρθιοι θα το πιούμε.Πάμε ταμείο πληρώνουμε παραλαμβάνουμε και πάμε προς τα έξω όπου για καλή μας τύχη μόλις άδειαζε ένα τραπέζι.Καθόμαστε και έρχεται ο υπάλληλος να μας ενημερώσει πως αν θα κάτσουμε θα πρέπει να πληρώσουμε 5 ευρώ επιπλέον και οι 5 μαζί στο σύνολο λόγω επιπλεόν φόρου.Του δίνω τα λεφτά μας φέρνει την απόδειξη απολαμβάνουμε με την ηρεμία μας τον καφέ μας και κάπου στις 18:00 αποφασίζουμε ότι επειδή είμαστε από το πρωί στο πόδι χρειαζόμαστε λίγη ξεκούραση.

Πάμε ξενοδοχείο ίσα που βγάζουμε τα παπούτσια να ξεκουράσουμε τα πόδια και ξανά έξω.Για κακή μου τύχη κοντά στο μετρό Οταβιάνο έχει κατάστημα Κίκο.(Κίκο είναι Ιταλική αλυσίδα καλλυντικών με έδρα το Μιλάνο,με από τι μου παν τα κορίτσια πολύ καλή ποιότητα και τιμές)Φτάνουμε στο κατάστημα κοντά στις 8,με σκοπό να ψωνίσουν κανένα τεταρτάκι...Που να ξερα ο δύσμοιρος?φύγαμε από το μαγαζί στις 21:30.Μια μιση ώρα εγώ έτοιμος να κόψω φλέβα.Κάπου στις 21:15 ρωτάω την υπάλληλο τι ώρα κλείνουν?Και μου λέει ότι κανονικά κλείνουν στις 20:00 αλλά αν έχουν πελάτες δεν τους βγάζουν έξω...μα τι καλές...Αρπάζω λοιπόν την ευκαιρία και πιέζω τα κορίτσια να επιταχύνουν τα ψώνια τους για να μη κρατάμε κιάλλο τα κορίτσια.Ευτυχώς φεύγουμε αφού χάσαμε όλο μας το απόγευμα και μετά βόλτα, περπάτημα στην πόλη και κατά τις 23:00 πίσω ξενοδοχείο να ξεκουραστούμε για αύριο.Το πρόγραμμα έλεγε Κολοσσαίο και Ρωμαική αγορά για πρωί και βλέπουμε για το απόγευμα...
Lefos 1230.jpg Lefos 1232.jpg Lefos 1235.jpg
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
3η ημέρα στη Ρώμη ημέρα Τρίτη και ξεκινάει πάλι με καλό πρωινό στο δωμάτιο και περπάτημα αυτή την φορά με σκοπό να πάμε για το πρωινό μας καφεδάκι σε ένα must καφέ το οποίο μας πρότειναν αρκετοί.Greco καφέ στην Πιάτσα Ντελ Σπάνια.Η διαδρομή αυτή την φορά διέφερε από αυτή της πρώτης ημέρας,καθώς περπατήσαμε παράλληλα με τον Τίβερη για αρκετή ώρα μέχρι να στρίψουμε αριστερά στη γέφυρα Ponte Cavour και στη συνέχεια μέσω της Via tomacelli και Via Condotti φτάσαμε κατευθείαν στο καφέ.Συμπαθέστατο το εσωτερικό απλά όταν ήρθε ο σερβιτόρος να μας δώσει τον κατάλογο για να παραγγείλουμε κατάλαβα πως είχαμε κάνει τελικά λάθος,7 ευρώ το εσπρεσάκι 9 ευρώ ο καπουτσίνο.Αουτσ.Δώσαμε 32 ευρώ για 2 εσπρεσάκια και 2 καπουτσίνο.Ξινό μας βγήκε το εσπρεσάκι αλλά απ΄την άλλη δεν πάμε και κάθε μέρα οπότε οκ.
Συνεχίζουμε με περπάτημα προς Κολοσσαίο.Δεν θα σταθώ πολύ σαυτό.Τα λόγια είναι περιττά.Το μέγεθος και μόνο το κάνει σου προκαλεί δέος.Βγάζουμε τις καθιερωμένες φώτος και στη συνέχεια ψάχνουμε να βρούμε μια Τρατορία κάπου πίσω απ το Κολοσσαίο όπου μας είχαν προτείνει.Φτάνουμε αφού το βρίσκουμε με τα 1000 ζόρια μπαίνουμε και ο σερβιτόρος μας ξεφουρνίζει ότι έχει κλείσει η κουζίνα και έπρεπε να διαλέξουμε ένα από τα 3 πιάτα που του είχαν μείνει.Το οικονομικότερο στα 25 ευρώ.Ευχαριστούμε πολύ ton σερβιτόρο και με την κοιλιά μας να παίζει βιολί βρίσκουμε έναν φούρνο-πιτσαρία όπου ίσως και να φάγαμε την ωραιότερη πίτσα στη Ρώμη.
Συνεχίζουμε με μετρό πλέον προς πιάτσα Ντι Σπάνια για γλυκάκι.Τιραμισού στο πόμπι που είχαμε διαβάσει φοβερές κριτικές.Όντως πολύ ωραίο τιραμισού και το παλικαράκι που δουλεύει μέσα πίσω από τα παγωτά το παλεύει και μιλάει λίγα Ελληνικά.
Μετρό για πίσω στο δωμάτιο ξεκούραση και στην συνέχεια Τραστέβερε για απεριτίβο.Απεριτίβο οι Ρωμαίοι λένε το απογευματινόβραδινό ποτάκι συνοδεία από μεζεδάκια.Στο μαγαζί που πήγαμε είχε μάλιστα μπουφέ και πληρώνοντας τα ποτά σου δοκιμάζεις ότι θες από το μπουφέ.Συμπαθέστατο το μαγαζί ωραία μουσική και εξυπηρέτηση άψογη.
Φεύγοντας αποφασίσαμε να περπατήσουμε προς το δωμάτιο δεδομένου ότι την επομένη φεύγαμε (εγώ με τη γυναίκα μου για Παρίσι τα κορίτσια για Αθήνα) και θέλαμε να βγάλουμε καμιά φωτό ακόμα στη βραδινή ΡώμηΜε τον Τίβερη και την μοναδική του βραδινή όψη να μας συνοδεύει στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής αποφασίσαμε να κάνουμε μια παράκαμψη για παγωτό στο Ρομάνα.Όντως το καλύτερο παγωτό στη Ρώμη αλλά αρνητική εντύπωση μας έκανε η μια ξανθιά ψηλή κοπέλα η οποία καθόταν στο ταμείο,δεν μιλούσε λέξη από αγγλικά και όταν κατάλαβε ότι είμαστε από την Ελλάδα ξίνισε τόσο τα μούτρα της μπροστά μας που μου ήρθε πραγματικά να την βρίσω.Έχε χάρη που είμαι ευγενικός γιατί θα της έλεγα και γω κάποια φράση από τα ελάχιστα Ιταλικά που ξέρω :p
Περπάτημα για το ξενοδοχείο και ξεκούραση τώρα γιατί αύριο αλλάζουμε σκηνικό.Παρίσι εμείς,Αθήνα τα κορίτσια.
Υ.Γ Το μεγαλύτερο φωτογραφικό υλικό είναι στην ψηφιακή της γυναίκας μου η οποία θέλει παρακάλια για να μου τις δώσει :)

Lefos 1271.jpg Lefos 1274.jpg Lefos 1276.jpg Lefos 1284.jpg
 
Last edited by a moderator:

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Καλησπέρα και καλή χρονιά και από μένα.Ήρθε η ώρα να προχωρήσω και να ολοκληρώσω την δική μου ιστορία καθώς οι επαγγελματικές υποχρεώσεις σε συνδυασμό με τις γιορτές δεν με άφηναν να το κάνω.

Ημέρα τέταρτη λοιπόν στο ταξίδι μας ημέρα Τετάρτη:Ξεκινάμε λοιπόν και πάλι με πολύ καλό πρωινό και στις 08:30 έχουμε ήδη πληρώσει το δωμάτιο και αφήνουμε τα πράγματα στο δωμάτιο μέχρι τις 15:00 χωρίς επιβάρυνση.Κατεβαίνουμε λοιπόν πάλι περπατώντας στην Βασιλική Του Αγίου Πέτρου όπου για ακόμα μία φορά γίνεται χαμός.Η ουρά ήταν ατελείωτη οπότε είπαμε να μη χάσουμε τη μισή μέρα που είχαμε μπροστά μας σ'αυτή.Περπατάμε λοιπόν και πάλι φωτό στο castel sant angelo και οδεύουμε για καφέ το τελευταίο στη Ρώμη(μέχρι το επόμενο) πίτσα στα γρήγορα και πίσω στο δωμάτιο να πάρουμε τις βαλίτσες.Μετρό ->Τέρμινι και ξεκινάμε την αναζήτηση για το λεωφορείο τεραβιζιόν για Τσιαμπίνο.

Εδώ λοιπόν θα θελα να σας πω και μια εμπειρία που έζησα,σήμα κατατεθέν της αγένειας της πλειοψηφίας των Ρωμαίων.Το επόμενο λεωφορείο έφευγε στις 15:30 και ένας ζευγάρι Ελλήνων είχε αγοράσει εισιτήριο από τις 14:45 και έκοβε βόλτες στο σταθμό νομίζοντας ότι το εισιτήριο που είχε στα χέρια του ήταν για το επόμενο δρομολόγιο.Ερχεταί λοιπόν στις 15:25 και το λεωφορείο ήταν ήδη γεμάτο.Προσπαθεί να εξηγήσει στον εισπράκτορα της εταιρίας ότι δεν γνώριζε ότι το εισιτήριο δεν ήταν αποκλειστικά για το συγκεκριμένο δρομολόγιο και αν μπορούσε να τον βάλει με την γυναίκα του.Με τα πολλά όχι μόνο δεν τον εξυπηρέτησε αλλά του έδωσε πίσω τα χρήματα λέγοντας του μερικά "Ιταλικά" και δεν ήθελε να τον πάρει με την εταιρία του σε κανένα από τα επόμενα δρομολόγια.Εν τέλη με 1000 παρακάλια τον πήρε στο επόμενο δρομολόγιο παρέα με μας.Ο τρόπος του ήταν απαράδεκτος και δεν διανοούμαι Έλληνας σε οποιονδήποτε κλάδο του τουρισμού να μιλούσε σε τουρίστα ποτέ κατ'αυτόν τον τρόπο.

Φτάνουμε λοιπόν Τσιαμπίνο και 18:15 πετάμε για Παρίσι.(Αδερφή και νύφη επιστρέφουν Αθήνα)περίπου στις 20:30 προσγειωνόμαστε Μποβέ.Η πρώτη επαφή με τη Γαλλία....ΚΡΥΟΟΟΟΟΟ......από τους περίπου 10 βαθμούς της Ρώμης πέσαμε στους 0 βαθμούς με αρκετή υγρασία.Βγαίνουμε από το αεροδρόμιο το οποίο είναι πολύ μικρό σε 2 λεπτά από την προσγείωση και κατευθείαν πάμε στα λεωφορεία,αριστερά από την κεντρική είσοδο δίπλα από τα σταρμπακς. 21:00 φεύγει το πούλμαν εισιτήρια είχα κλείσει από το ίντερνετ Passagers με μία μικρή έκπτωση κιόλας.Ο οδηγός σκανάρει το bar code του εισιτηρίου που είχα εκτυπώσει και φύγαμε για porte de maillot.Απόσταση 80 χλμ και σε μία ώρα περίπου ήμασταν εκεί.Κατευθείαν στο μετρό και αγορά Navigo καθώς ναι μεν θα καθόμασταν εως το Σάββατο αλλά λόγω Disneyland δεν συνέφερε να πάρουμε καρνέ.Το κατευχαριστηθήκαμε όπως και να χει γιατί παντού στο Παρίσι παίρναμε το μετρό.22 ευρώ το άτομο συν 5 ευρώ η αγορά της κάρτας επειδή ήταν πρώτη φορά.Φωτογραφία κρατούσα από την Αθήνα οπότε δεν μπήκαμε στον κόπο να βγάλουμε από το μηχάνημα που είχε στον σταθμό.Το ξενοδοχείο μας βρισκόταν στο Porte de Bagnolet.Στο σημείο αυτό να αναφερθώ λιγάκι στο μετρό στο Παρίσι.Όταν πρωτοείδα τον χάρτη με τις γραμμές τα χασα,αγχώθηκα πολύ.Από κοντά διαπιστώνεις ότι είναι πολύ πιο εύκολο τελικά.Είχα κατεβάσει και την εφαρμογή metroParis από το Playstore η οποία με βοήθησε άπειρα...Μισή ώρα μετά ήμασταν στο ξενοδοχείο.Νανάκια κατευθείαν Λούβρο την επόμενη μέρα.

1η μέρα στο Παρίσι ημέρα Πέμπτη.Πρωινό και μετρό για Λούβρο.Εντάξει ότι και να πω για το Λούβρο είναι λίγο.Τα νεύρα μου................................25 Ελληνικές αίθουσες ο Λούβρος , από τα νούμερο ένα εκθέματα του μουσείου Νίκη της Σαμοθράκης και Αφροδίτη της Μήλου!!!!Καλωσορίσατε σε όλες τις γλώσσες Αγγλικά Γαλλικα Ισπανικά Ιταλικά,Βιετναμέζικα Κογκολέζικα!!!Ελληνικά???Προς Θεού!!!!!Για ποιο λόγο άλλωστε....Είπαμε...μόνο 25 Ελληνικές αίθουσες.Το ποιο αστείο?Βρετανίδα ξεναγός ισχυριζόταν στο γκρουπ της την στιγμή της ξενάγησης μπροστά από τη νίκη της Σαμοθράκης ότι το άγαλμα δε μπορεί να επιστρέψει στην Ελλάδα διότι είναι πολύ μεγάλο,βαρύ άγαλμα και είναι επικίνδυνο να μετακινηθεί γιατί είναι η Πυραμίδα στην είσοδο.Δεν άντεξα και την ρώτησα αν μπορούσε να μου το εξηγήσει και μένα αυτό που είπε στο γκρουπ.Στο τέλος τη ρώτησα αν αυτό είναι το πρόβλημα με τη Νίκη,ποιο ήταν το πρόβλημα με τα μάρμαρα του Παρθενώνα που έκλεψε ο Ελγιν?Αρνήθηκε να απαντήσει με ένα ξινό χαμόγελο.

Η συνέχεια είχε Μονμάρτη περπάτημα καφέ φαγητό και μετρό για Concorde.Βόλτα στα Ιλίσια πεδία και στη συνέχεια πύργος του Αιφελ.Εισιτήρια από το ίντερνετ και πάμε κατευθείαν στο ασανσέρ όπου παρότι είχαμε προσπεράσει πολύ κόσμο πάλι είχε λίγη αναμονή.Ανεβαίνουμε στο τελευταίο επίπεδο,θέα μαγική.Ασανσερ για επίπεδο 2 και μετά ποδαράτο για να κατέβουμε.Μπυρίτσα και στη συνέχεια δωμάτιο.Επόμενη μέρα Disneyland.

2ρη ημέρα στο Παρίσι ήμερα Παρασκευή.Disneylanddddddddddddd!!!!!!!!!!!!!Πρωινό,μπαγκέτα και μπισκότα στον σάκο και φύγαμε.Σε κάτι παραπάνω από μια ώρα ήμασταν εκεί.Θεική ατάκα μου φτάνοντας."είμαστε τυχεροί δεν έχει κόσμο"πλησιάζοντας στο πάρκο άρχισα να συνειδητοποιώ πόσο λάθος είχα.Δεν έπεφτε καρφίτσα.....Είχα κλείσει εισιτήρια από το ιντερνετ πάλι με 47 ευρώ το άτομο για ένα μόνο πάρκο και είχαμε αποφασίσει να πάμε στο πάρκο.Περάσαμε τέλεια!!!Τα παιχνίδια που ξεχώρισα ήταν Indiana jones,Space mountain mission 2 και οι πειρατές της Καραιβικής οι οποίοι είναι πραγματικά υπερπαραγωγή(δενείναι ακριβώς παιχνίδι)!!!!Επιστροφή στο ξενοδοχείο το απογευματάκι ντουζ στα γρήγορα και βόλτα στην αψίδα του θριάμβου.πάλι περπάτημα στα ιλίσια πεδία που στολισμένα πραγματικά είναι υπέροχα.Επιστροφή στο δωμάτιο κομμάτια από μία γεμάτη μέρα!!

Αυτό που μας έκανε εντύπωση στο Παρίσι ήταν οι Παρισιάνοι.Ευγενέστατοι,οι περισσότεροι μας μίλησαν και Αγγλικά(ίσως να πέσαμε σε περιπτώσεις τι να πω) πρόθυμοι να σε βοηθήσουν (καμία σχέση με τους Ρωμαίους...ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ)

Σάββατο πρωί ουσιαστικά σηκωθήκαμε και πήγαμε κατευθείαν Μποβέ.Στις 2 πετούσαμε και η διαδρομή όπως είπαμε είναι και μία ώρα όποτε δεν είχαμε πολύ χρόνο ίσα που ήπιαμε ένα καφε σε ένα εμπορικό στο porte de mailot.

Φτάσαμε στη Ρώμη πάλι όπου διανυκτερεύσαμε άλλο ένα βράδυ το οποίο δεν ευχαριστηθήκαμε καθόλου διότι η πρωινή πτήση έφευγε στις 08:00.Σηκωθήκαμε από τις 05:00 επειδη δεν ήμασταν σίγουροι αν θα πάμε με ταξί ή με λεωφορείο.Τελικά πήραμε λεωφορείο και ήμασταν κανονικά στην ώρα μας.

Πάμε λοιπόν στα λάθη του ταξιδιού που ανέφερα την πρώτη μέρα.
1)Κυνηγώντας τα οικονομικά εισιτήρια έκλεισα πτήσεις πολύ πρωί καθώς και βραδινές την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να αποφύγω τέτοιες πτήσεις.
2)Στην ανταπόκριση της επιστροφής φοβήθηκα μη χάσω την ανταπόκριση και έκλεισα άλλη μια διανυκτερευση Ρώμη που εν τέλη δεν ευχαριστηθήκαμε και θα προτιμούσα να μην την είχα βάλει.Στη πορεία έμαθα πως επειδή ήταν με την ίδια εταιρία σε περίπτωση που έχανα την ανταπόκριση θα είχα κάποιου είδους αποζημείωση (νομίζω ξενοδοχείο και μετακινήσεις)

Και μια συμβουλή για όσους θέλουν να κλείσουν για Πάρίσι Μποβέ.(και ειδικά για τους Θεσσαλονικείς καθώς η Ryan έχει απευθείας πτήση.Καλό είναι να θυμάστε ότι το είσιτήριο κοστίζει 30 ευρώ κατ άτομο επιπλέον από το ποσό του εισιτηρίου με Ryan.Τόσο είναι το κόστος για το λεωφορείο.Οπότε κάποιες φορές ίσως συμφέρει περισσότερο εταιρία η οποία πάει SDG.

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω πάρα πολύ τα παιδιά του φόρουμ όπου ανταποκρίθηκαν στα ερωτήματα μου τα οποία ήταν αρκετά πριν την πραγματοποίηση του ταξιδιού!Ευχαριστώ πολύ λοιπόν!!!!

Και πάλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και καλά ταξίδια να έχουμε!!!!!

IMG_1399.JPG IMG_1399.JPG IMG_1419.JPG IMG_1428.JPG IMG_1433.JPG IMG_1446.JPG IMG_1448.JPG IMG_1449.JPG IMG_1463.JPG IMG_1469.JPG IMG_1479.JPG IMG_1482.JPG IMG_1508.JPG IMG_1510.JPG IMG_1512.JPG IMG_1530.JPG IMG_1532.JPG IMG_1534.JPG IMG_1543.JPG IMG_1553.JPG IMG_1560.JPG IMG_1562.JPG IMG_1564.JPG IMG_1581.JPG
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom