Ιταλία Ρώμη-Φλωρεντία-Βενετία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευτυχώς υπάρχει γέφυρα ακριβώς δίπλα στη στάση s. maria del giglio.
Και ποια είναι αυτή; Της Ακαδημίας; Δες λίγο στο google maps πως θα πας και μετά σκέψου και αυτό που σου πρότεινα.

Σκέφτομαι πολύ να αγοράσω κι εγώ αυτή την ημερήσια γιατί μας λύνει τα χέρια στο να πάρουμε μια γεύση από αρκετούς προορισμούς μέσα σε μια μέρα. (Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι ότι όταν επιλέγω το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο επόμενο βήμα μου εμφανίζει 2 επιλογές, υποθέτω πως η 2η περιέχει ότι και η πρώτη +την είσοδο στον καθεδρικό της Σιένα.)
Η είσοδος στον καθεδρικό είναι δωρεάν. Πληρώνετε έξτρα για να μπείτε σε μια βιβλιοθήκη μέσα στον ναό με σπάνια χειρόγραφα κτλ. Αν σας ενδιαφέρει δώστε τα. Επίσης εγώ θα έκανα skip την επίσκεψη στο μουσείο της contrada και θα πήγαινα για καφεδάκι στην πλατεία.
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Καλημερα, μην ανχωνεσαι με το booking της ημερησιας ουτε το αν θα εχει εισοδο στον καθεδρικο! Την κρατηση την κανεις στην Φλωρεντια σαν πας (ετσι καναμε)! Με τοσες εκκλησιες στην Ιταλια, θα γυρισετε πισω & ολοι θα το καταλαβουν οτι ειχατε παει Ιταλια γιατι θα εχετε φωτοστεφανα! Συμφωνω στο 'θεμα καφεδακι με τον/την katkats' νομιζω οτι εχει εισοδο η σειρα αναμονης' γιατι τοτες ειχε πολλους τουριστες μαζεμενους απ'εξω σε ουρες! Αλλα μπορει να ειμαι ΛΑΘΟΣ! Το ιδιο νομιζα με τον καθεδρικο της Φλωρεντιας, αλλα η εισοδος ΦΕΤΟΣ, δεν λεω για αλλες φορες για να μην κανω λαθος, ηταν δωρεαν, βεβαια τα μισα ειναι καλυμενα λογω ανακαινησης/συντηρησης. Και φυσικα η σειρα/ουρα ηταν ολη αριστερη πλευρα μεχρι την μεση πισω!
Πολλες εκκλησιες στην Ιταλια εχουν εισοδο, 1,2, 3, 5 τις βαριεμαι μετα :). Και κατι αλλο 'προσοχη στο scapling των εισητηριων/παρανομη διαθεση & ιδιαιτερα του Uffizi'. Παντου σε πληροφορουν να αγοραζεις απο το official site, θα το δεις και στον περιβολο του Uffizi αναρτημενο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πολλες εκκλησιες στην Ιταλια εχουν εισοδο,
τα εχουμε πει πολλες φορες. στα 100.000+ κτιρια που διαχειριζεται το Βατικανο μονο 75 εκκλησιες-μνημεια εχουν εισητηριο. δεν τις λες πολλες. οι δε 900+ της Ρωμης ειναι ολες δωρεαν. ακομα κ αυτες οι ελαχιστες που εχουν εισητηριο για τα εξοδα τους ειναι δωρεαν στις Λειτουργιες κ παντα εχουν δωρεαν χωρο για τους πιστους.
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Και ποια είναι αυτή; Της Ακαδημίας; Δες λίγο στο google maps πως θα πας και μετά σκέψου και αυτό που σου πρότεινα.
H φάση είναι ότι ενώ στο rome2rio μου εμφανίζει διαδρομή από γέφυρα στη s. maria del giglio (βλ. φωτο) στο google maps η γέφυρα αυτή δεν υπάρχει!


Γενικά από τις συμβουλές σας μάλλον θα αφαιρεθούν αρκετά από τα προαναφερόμενα. Πιθανόν να γίνει μια λίστα κάτι σαν top-10 must see για κάθε πόλη και τον υπόλοιπο χρόνο μας απλά θα "χαθούμε" σε χαλαρές βόλτες.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
H φάση είναι ότι ενώ στο rome2rio μου εμφανίζει διαδρομή από γέφυρα στη s. maria del giglio (βλ. φωτο) στο google maps η γέφυρα αυτή δεν υπάρχει!
Προτείνω αυτό που έγραψε η @katkats προηγουμένως.

Όταν φτάσετε εκεί παίρνετε είτε τη γραμμή 1 των vaporetti και κατεβαίνετε στη στάση Academia (το προτείνω γιατί πάει από το Μεγάλο Κανάλι και αυτή η διαδρομή είναι πρώτης τάξης εισαγωγή στη Βενετία),
Η γέφυρα στην accademia υπάρχει! Την έχω δει και εγώ!:haha::haha:
Επίσης είναι πιο κοντά στο ξενοδοχείο. Αυτό που αναφέρεις είναι απέναντι και κατά συνέπεια λίγο πιο μακρυά.
 

StellaT

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα,

έχουμε κι εμείς κανονίσει ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα για γαμήλιο ταξίδι, σε μια εβδομάδα από τώρα, αλλά σίγουρα πολύ πιο ελαφρύ σε αξιοθέατα, και λόγω του ότι πρόκειται για γαμήλιο και λόγω του ότι κουράζομαι σχετικά εύκολα..

Το πρόγραμμα μας περιλαμβάνει 2 βράδια Βενετία, 3 βράδια Φλωρεντία και 5 βράδια Ρώμη, και μετακίνηση με ITALO από τη μία πόλη στην άλλη.

Μας είπαν ότι είναι καλύτερη επιλογή από την TRAINΙTALIA, και κλείσαμε εισιτήρια με 2οΕ περίπου/άτομο/διαδρομή.

Έχετε πολύ χρόνο μπροστά σας για να καταλήξετε στο πρόγραμμα που θέλετε να ακολουθήσετε τελικά, τέλος Αυγούστου θα μπορώ να βοηθήσω περισσότερο και να λύσω πιθανώς κάποια απορία. :)
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Καλημέρα,

έχουμε κι εμείς κανονίσει ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα για γαμήλιο ταξίδι, σε μια εβδομάδα από τώρα, αλλά σίγουρα πολύ πιο ελαφρύ σε αξιοθέατα, και λόγω του ότι πρόκειται για γαμήλιο και λόγω του ότι κουράζομαι σχετικά εύκολα..

Το πρόγραμμα μας περιλαμβάνει 2 βράδια Βενετία, 3 βράδια Φλωρεντία και 5 βράδια Ρώμη, και μετακίνηση με ITALO από τη μία πόλη στην άλλη.

Μας είπαν ότι είναι καλύτερη επιλογή από την TRAINΙTALIA, και κλείσαμε εισιτήρια με 2οΕ περίπου/άτομο/διαδρομή.

Έχετε πολύ χρόνο μπροστά σας για να καταλήξετε στο πρόγραμμα που θέλετε να ακολουθήσετε τελικά, τέλος Αυγούστου θα μπορώ να βοηθήσω περισσότερο και να λύσω πιθανώς κάποια απορία. :)
Επειδή προγραμματίζω και εγω το ίδιο ταξίδι τελη Σεπτεμβρη
Με 3 διανυκτερευσεις Βενετια, 4 Φλωρεντία και 1 μονο Ρώμη ( επειδη εχουμε ξαναπαει και ετσι βολευε και με την πτηση επιστροφης), μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφορίες με το καλό όταν γυρίσετε;;

Για τις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη κλείσετε από καιρό πριν; να κλείσω από τώρα;
Επισης από εστιατορια το εχει ψαξει καθόλου; και που θα μείνετε αν επιτρέπεται;

Ευχαριστώ πολύ
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Πλησιάζουν οι μέρες και ολοκληρώνουμε σιγά σιγά και την οργάνωση του πλάνου μας και θα ήθελα την γνώμη σας για κάποια θέματα που μας απασχολούν:
- Έχουμε προπληρώσει online για αξιοθέατα μόνο για Φλωρεντία και μόνο για το Uffizi (πακέτο με Boboli και Pitti) και για την Accademia στην οποία ήδη οι περισσότερες μέρες ήταν sold out 15 μέρες πριν για να γλιτώσουμε τις ουρές και να μη χάσουμε πολύτιμο χρόνο. Χρειάζεται να προπληρώσουμε για κάποιο άλλο αξιοθέατο σε Βενετία-Φλωρεντία-Ρώμη; Για Ρώμη διάβασα ότι δεν είναι τραγικά τα πράγματα με τις ουρές και ιδίως μετά το μεσημέρι είναι πιο χαλαρά (για Βατικανό πχ) για Βενετία διάβασα ότι μόνο στην Βασιλική και το μουσείο του Αγίου Μάρκου έχει ουρά και για Φλωρεντία τα μόνα που σκέφτομαι είναι το Palazzo Vecchio και ο Καθεδρικός Ναός της Φλωρεντίας (για να ανέβεις στον τον τρούλο χρειάζεται υποχρεωτικά κράτηση).
- Νοικιάσαμε αυτοκίνητο για τις 2 από τις 4 μέρες που θα είμαστε Φλωρεντία (τις ενδιάμεσες, 2η και 3η μέρα) για να αφιερώσουμε χρόνο σε mini-roadtrip, μια μέρα προς Πίζα,Τσινκουε Τέρρε και μια για Σιενα, Σαν Τζιμινιάνο και πέρασμα από Κιάντι. Το θέμα είναι που να παρκάρω το αυτοκίνητο μιας και το σπίτι δεν έχει θέση πάρκινγκ και βρίσκεται στην καρδιά της Φλωρεντίας. Μου έχουν πει για κάποια super market (coop) εκτός κέντρου, θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες σας.

Επειδή προγραμματίζω και εγω το ίδιο ταξίδι τελη Σεπτεμβρη
Με 3 διανυκτερευσεις Βενετια, 4 Φλωρεντία και 1 μονο Ρώμη ( επειδη εχουμε ξαναπαει και ετσι βολευε και με την πτηση επιστροφης), μπορεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφορίες με το καλό όταν γυρίσετε;;

Για τις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη κλείσετε από καιρό πριν; να κλείσω από τώρα;
Επισης από εστιατορια το εχει ψαξει καθόλου; και που θα μείνετε αν επιτρέπεται;

Ευχαριστώ πολύ

Χθες,σχεδόν 10 μέρες πριν,κλείσαμε χωρίς πρόβλημα εισιτήρια για τη μετακίνηση μεταξύ των τριών πόλεων με italotreno με 19€ το άτομο.
Εστιατόριο από διάφορες εμπειρίες που διαβάζουμε στο forum και σε προσωπικά blogs και τσεκάροντας παράλληλα κριτικές.
Θα μείνουμε εδώ:
Βενετία
Φλωρεντία
Ρώμη
Αυτοκίνητο στη Φλωρεντία έκλεισα από το rentalcars με την εταιρία Maggiore.
 
Last edited:

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Καλησπέρα στην παρέα!
Έχουμε κανονίσει με τη σύντροφό μου εκδρομή στην Ιταλία τον Σεπτέμβριο (17-26) ως μια πιο οικονομική λύση γαμήλιου ταξιδιού.
Αντιλαμβανόμαστε πλήρως ότι είναι "αστείο" το χρονικό διάστημα (9 βράδια) που διαθέτουμε για να χωρέσουμε έστω τα must των προορισμών που θα επισκεφτούμε αλλά δυστυχώς το budget μας είναι πολύ περιορισμένο.
Έχουμε κλείσει αεροπορικά και έχουμε μοιράσει τις μέρες ως εξής:
2 διανυκτερεύσεις Βενετία 17-19 (-> Ξενοδοχείο)
4 διανυκτερεύσεις Φλωρεντία 19-23(-> Ξενοδοχείο)
3 διανυκτερεύσεις Ρώμη 23-26 (-> Ξενοδοχείο)

Μιας και δεν έχουμε ξαναεπισκεφτεί την Ιταλία για διακοπές, θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά την καλύτερη δυνατή οργάνωση,μετακίνηση και σωστή κατανομή του χρόνου ιδιαίτερα στην Φλωρεντία στην οποία δώσαμε και τις περισσότερες μέρες μιας και θέλουμε να γυρίσουμε και στις γύρω περιοχές.
Ψάχνοντας στο forum και στο ίντερνετ έκανα μια πρόχειρη wanna be λίστα για κάθε ένα από τα 3 μέρη (στην Τοσκάνη ¨χανόμαστε")

Βενετία (17 -19 Σεπτέμβρη)
επιλέξαμε το ξενοδοχείο να βρίσκεται όσο πιο κοντά στο κέντρο γίνεται για μη χάνουμε χρόνο στις μετακινήσεις μας.
Προγραμματισμένη άφιξη στο αεροδρόμιο της Βενετίας 4:55 μ.μ.
(17 Σεπτέμβρη)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και βόλτα στα:

-Ca' d'Oro
-Γέφυρα του Ριάλτο
-Πλατεία Αγίου Μάρκου

1η μέρα:(18)

-Arsenale di Venezia
-Δαλματική Σχολή του Αγίου Γεωργίου
-Προκυμαία Riva degli schiavoni
-Παλάτι των Δόγηδων
-Γέφυρα των στεναγμών
-Πινακοθήκη της Ακαδημίας της Βενετίας

2η μέρα: (19)
-Ναός Αγίου Ζαχαρία
-Συλλογή Πέγκυ Γκούγκενχαϊμ
-Βασιλική του Αγίου Μάρκου
Αναχώρηση για Φλωρεντία


Κάποια από τα ερωτήματά μου:
-Από το αεροδρόμιο της Βενετίας μέχρι το ξενοδοχείο στο ίντερνετ μου εμφανίζει 2 επιλογές, η μία είναι λεωφορείο και μετά 20 λεπτά ποδαρόδρομο (1.8 km) σύνολο 45' και κόστος 1-3€ ή με ferry και μετά 5 λεπτά με τα πόδια σύνολο 1 ώρα και 15 λεπτά και κόστος 8€. Ισχύει η αναγραφόμενη τιμή για το ferry;
-Υπάρχει κάτι που να προσέξουμε, που είναι must και δεν είναι στη λίστα , κάτι που είναι αχρείαστο και να αποφύγουμε;

----> τρένο για Φλωρεντία---->

Φλωρεντία (19 -23 Σεπτέμβρη)
κι εδώ επιλέξαμε ξενοδοχείο όσο το δυνατόν πιο κεντρικά για εύκολη μετακίνηση.
Εδώ το πρόγραμμα περιπλέκεται. Σε οδηγούς που βλέπουμε για 4 μέρες στην Τοσκάνη (Φλωρεντία,Κιάντι,Σαν Τζιμινιάνο,Σιένα, Πίζα,Λούκκα) προτείνουν 1 μέρα για τη Φλωρεντία και τις υπόλοιπες στα πέριξ, εγώ προσπαθώ να κάνω ένα πρόγραμμα με 2 μέρες Φλωρεντία.
Ένα συμπιεσμένο πρόγραμμα θα μπορούσε να είναι το εξής:

1η μέρα: (19)
-Πινακοθήκη της Ακαδημίας
-Καθεδρικός της Φλωρεντίας
-Βαπτιστήριο Αγίου Ιωάννη
-Campanile di Giotto
-Ορσανμικέλε
-Mercato Nuovo
-Πιάτσα ντέλα Σινιορία

2η μέρα: (20)
-Παλάτσο Βέκιο
-Λότζια ντέι Λάντσι
-Ουφίτσι
-Πόντε Βέκιο
-Παλάτσο Πίττι
-Κήποι Μπόμπολι
-Πλατεία Μικελάντζελο

3η μέρα: (21)
(τρένο)->Πίζα
Πλατεία του Ντουόμο
Βαπτιστήριο Πίζας
Μνημειακό Κοιμητήριο της Πίζας
Καθεδρικός της Πίζας
Πύργος της Πίζας
(τρένο)->Λούκκα
Βασιλική του San Frediano
Βασιλική του San Michele
Καθεδρικός της Λούκκα
Extras:Πιστόια,Πράτο
-επιστροφή στη Φλωρεντία

ή αντί για Λούκκα
Cinque Terre

-επιστροφή στη Φλωρεντία

4η μέρα: (22)
(αυτοκίνητο)
-Λόφοι του Κιάντι
-Σαν Τζιμινιάνο
-Σιένα
-επιστροφή στη Φλωρεντία

εδώ η 4η μέρα μου φαίνεται και η πιο ενδιαφέρουσα αλλά και η πιο δύσκολη να "βγει".

Πως αλλιώς θα μπορούσε να προσαρμοστεί το πρόγραμμα ή τι θα μπορούσαμε να αφαιρέσουμε για να δώσουμε παραπάνω χρόνο στα μέρη της τέταρτης μέρας; Είναι το τρένο η καλύτερη λύση -και- προτείνεται η μετακίνηση με αυτοκίνητο στα μέρη που έχω στην 4η μέρα; Και πάλι, είναι κάτι που αξίζει ή δεν αξίζει στις λίστες;


---->τρένο για Ρώμη---->

Ρώμη(23-26 Σεπτέμβρη)
Όπως και στα δυο προηγούμενα μέρη έτσι κι εδώ το ξενοδοχείο βρίσκεται στο κέντρο. 'Οπως προείπα γνωρίζουμε ότι είναι αδύνατο να δούμε κάτι παραπάνω από τα πολύ πολύ βασικά της πρωτεύουσας αλλά δε γίνεται αλλιώς.
Μια συμπυκνωμένη λίστα που κάναμε για τις 3 μέρες είναι η εξής:
1η μέρα(23)
-Κήποι του Βατικανού
-Μουσεία Βατικανού
-Καπέλα Σιστίνα
-Βασιλική του Αγίου Πέτρου
-Πλατεία του Αγίου Πέτρου
-Κάστρο των Αγγέλων

2η μέρα (24)
-Πάνθεον
-Πιάτσα Βενέτσια
-Ρωμαϊκή Αγορά
-Κολοσσαίο
-Παλατινός Λόφος

3η μέρα (25)
-Πινακοθήκη Μποργκέζε
-Βίλλα Μποργκέζε
-Εθνική Πινακοθήκη Αρχαίας Τέχνης
-Σκαλινάτα
-Πιάτσα ντι Σπάνια
-Φοντάνα ντι Τρέβι
-Πιάτσα Ναβόνα

26 Σεπτέμβρη Αναχώρηση στις 5:25 μ.μ

Θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

καλησπερα, να σε ρωτησω. Σχετικα με τα εισητηρια για τις εισοδους στην πινακοθηκη της ακαδημιας και το UFFIIZZI που βασικα ενδιαφερομαι εκελεισες εισητηρια απο πριν on line? η βγαζεις κ απευθειας απο εκει? η ουρα ειναι οπως στο Βατικανο ή κανεις γρηγοροτερα την δουλεια σου? αν γνωριζεις. σε ετχαριστω πολυ για την απαντηση
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
καλησπερα, να σε ρωτησω. Σχετικα με τα εισητηρια για τις εισοδους στην πινακοθηκη της ακαδημιας και το UFFIIZZI που βασικα ενδιαφερομαι εκελεισες εισητηρια απο πριν on line? η βγαζεις κ απευθειας απο εκει? η ουρα ειναι οπως στο Βατικανο ή κανεις γρηγοροτερα την δουλεια σου? αν γνωριζεις. σε ετχαριστω πολυ για την απαντηση
Δεν έχω προσωπική εμπειρία μιας και θα βρεθούμε εκεί για πρώτη φορά, αλλά σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο ίντερνετ είναι σχεδόν επιβεβλημένο να κάνεις online κράτηση ιδίως για αυτά τα δύο. Εγώ έκανα από εδώ μιας και εμφανίζεται ως το επίσημο online πωλητήριο εισιτηρίων. Προσοχή, πρέπει να δηλώσεις την ακριβή ώρα που θα βρίσκεσαι στο εκάστοτε αξιοθέατο ειδάλλως το χάνεις! Για το Βατικανό διάβασα ότι ιδιαίτερα μετά το μεσημέρι σπάει η κίνηση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δεν έχω προσωπική εμπειρία μιας και θα βρεθούμε εκεί για πρώτη φορά, αλλά σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο ίντερνετ είναι σχεδόν επιβεβλημένο να κάνεις online κράτηση ιδίως για αυτά τα δύο. Εγώ έκανα από εδώ μιας και εμφανίζεται ως το επίσημο online πωλητήριο εισιτηρίων. Προσοχή, πρέπει να δηλώσεις την ακριβή ώρα που θα βρίσκεσαι στο εκάστοτε αξιοθέατο ειδάλλως το χάνεις! Για το Βατικανό διάβασα ότι ιδιαίτερα μετά το μεσημέρι σπάει η κίνηση.
Εμεις παλι Βατικανο πρωι ειχε κοσμο και μετα το μεσημερι ειχε το διπλασιο κοσμο!και Γεναρη μηνα οχι τωρα που ειναι ακομα τουριστικη σεζον!θα προτεινα να κλεισετε και για Βατικανο ονλινε θα γλυτωσετε πολυ χρονο
 
Last edited:

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
καλησπερα. να ρωτησω γνωριζει κανεις αν υπαρχει απευθειας τρενο απο Σιεννα για Βενετια???...Μπηκα στο trainitalia αλλα μια ακομη αποψη για σιγουρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom