Ιταλία Ρώμη ή Βενετία; Βοήθεια!

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Ρώμη ή Βενετία guys; αρχές Φεβρουαρίου...τι προτείνετε; ζευγάρι νέων παιδιών 19 και 24 χρονών αρραβωνιασμένων:xmas_cheesygrin:

αφήστε που είδα τιμές και φρίκαρα. Στο Παρίσι που είχα κλείσει και τελικά ακυρωθηκε βρήκα με 285 ευρω 4 νυχτες/5 ημερες ξενοδοχειο 3άρι ακριβως διπλα στην αψιδα του θριαμβου...τελικα το Παρισι πιο φτηνο μου εβγαινε απο την Ρωμη:xmas_twisted::xmas_evil:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το ταξίδι σου για το Παρίσι που ακυρώθηκε θα ξεκινούσε στις 11/2.

Αν σκοπός σου είναι το νέο ταξίδι να έχει τις ίδιες ημερομηνίες, υπολόγισε ότι το καρναβάλι στη Βενετία για το 2012 είναι 11-21 Φεβρουαρίου.

Άρα, οι τιμές πολύ υψηλότερες από το σύνηθες. Αν θες να πας για να ζήσεις το καρναβάλι έχει καλώς. Αν όχι, διάλεξε φθηνότερο προορισμό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρώμη ή Βενετία guys; αρχές Φεβρουαρίου...τι προτείνετε; ζευγάρι νέων παιδιών 19 και 24 χρονών αρραβωνιασμένων:xmas_cheesygrin:

αφήστε που είδα τιμές και φρίκαρα. Στο Παρίσι που είχα κλείσει και τελικά ακυρωθηκε βρήκα με 285 ευρω 4 νυχτες/5 ημερες ξενοδοχειο 3άρι ακριβως διπλα στην αψιδα του θριαμβου...τελικα το Παρισι πιο φτηνο μου εβγαινε απο την Ρωμη:xmas_twisted::xmas_evil:
φθηνότερα από τη Ρώμη? η τιμή είναι ανά άτομο? γιατι τα αεροπορικά από Αθήνα είναι από 70Ε το άτομο..
τεσπα, να προτιμήσεις Ρώμη μόνο κ μόνο γιατί ο χειμώνας στη Βενετία δεν αστειεύεται. μπορεί να πετύχεις αλκυονίδες μέρες μπορεί όμως να πετύχεις κ πλημμύρα. μην το ρισκάρεις αυτή την εποχή.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Το ταξίδι σου για το Παρίσι που ακυρώθηκε θα ξεκινούσε στις 11/2.

Αν σκοπός σου είναι το νέο ταξίδι να έχει τις ίδιες ημερομηνίες, υπολόγισε ότι το καρναβάλι στη Βενετία για το 2012 είναι 11-21 Φεβρουαρίου.

Άρα, οι τιμές πολύ υψηλότερες από το σύνηθες. Αν θες να πας για να ζήσεις το καρναβάλι έχει καλώς. Αν όχι, διάλεξε φθηνότερο προορισμό.
το ταξιδι θα γινει 13/2 δηλαδη 2 μερες αργοτερα...αχ Anny αλλος ειναι ο λογος που παω εκει! εχω και εναν αντρα παοκτση και επειδη του το εκανα δωρο για τα γενεθλια του το Παρισι και τελικα ακυρωθηκε θα τον παω τουλαχιστον στον Παοκ ο οποιος παιζει 16/2...

δεν μου λες Anny...ασχετα απο τις τιμες...τι λεει η Ρωμη αυτην την περιοδο των Καρναβαλιων? ειναι ωραια?
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
φθηνότερα από τη Ρώμη? η τιμή είναι ανά άτομο? γιατι τα αεροπορικά από Αθήνα είναι από 70Ε το άτομο..
τεσπα, να προτιμήσεις Ρώμη μόνο κ μόνο γιατί ο χειμώνας στη Βενετία δεν αστειεύεται. μπορεί να πετύχεις αλκυονίδες μέρες μπορεί όμως να πετύχεις κ πλημμύρα. μην το ρισκάρεις αυτή την εποχή.
οχι οχι για το ξενοδοχειο μιλουσα οτι μου εβγαινε πιο φτηνα αυτο του Παρισιου απο αυτα που βλεπω τωρα στην Ρωμη...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι ημερομηνίες για το καρναβάλι στη Ρώμη για το 2012 είναι 5-17 Φεβρουαρίου.

Το πιο γνωστό βέβαια καρναβάλι είναι αυτό της Βενετίας.
Δεν έχω βρεθεί ποτέ σε κανένα από τα δύο, οπότε δεν έχω άποψη.

Ο Samion είναι ο "άνθρωπός σου" για λεπτομέρειες. :xmas_biggrin:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οχι οχι για το ξενοδοχειο μιλουσα οτι μου εβγαινε πιο φτηνα αυτο του Παρισιου απο αυτα που βλεπω τωρα στην Ρωμη...
ε βρίσκεις πάντως με τετοιο μπάτζετ (75) και καλά χοτελ. με λιγο παραπάνω πχ 80 Ripa, 90 Mercure Colosseo κλπ.
για Καρναβάλι, υπαρχει παρελαση και εκδηλώσεις αλλά σιγουρα αλλου ειναι καλυτερα. στο Τιβολι πχ.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Εγώ στη θέση σου θα έκλεινα στη Ρώμη. Έχω πάει και στις δύο, αλλά μου άρεσε πιο πολύ η Ρώμη. Έχει πάρα πολλά αξιοθέατα να δείτε και καλύτερη νυχτερινή ζωή (περιοχή τραστέβερε). Η Βενετία είναι πολύ όμορφη αλλά λίγο τουριστική για τα γούστα μου. Επίσης, όπως είπε ο Samion η εποχή αυτή για Βενετία είναι λίγο παρακινδυνευμένη :xmas_smile:
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Ρωμη και παλι Ρωμη!Με easyjet 13/2 επιστροφη 17/2 -58 ευρω με χειραποσκευη-
87 ευρω με βαλιτσα!

αχχ αυτη η easyjet μας εκαψε...βρηκα με ryanair 200 ευρω με βαλιτσες και για τους 2 με την επιστροφη μεσα....καρφιτσα δυστυχως απο Θεσσαλονικη εχει μονο για Μιλανο
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
φθηνότερα από τη Ρώμη? η τιμή είναι ανά άτομο? γιατι τα αεροπορικά από Αθήνα είναι από 70Ε το άτομο..
τεσπα, να προτιμήσεις Ρώμη μόνο κ μόνο γιατί ο χειμώνας στη Βενετία δεν αστειεύεται. μπορεί να πετύχεις αλκυονίδες μέρες μπορεί όμως να πετύχεις κ πλημμύρα. μην το ρισκάρεις αυτή την εποχή.
ακριβως..περσυ που ημουν τελη φεβρουαριου βενετια περιοδο καρναβαλιου εφαγα το μεγαλυτερο κρυο της ζωης μου..ψυχος..αν διαβασεις την ιστορια μου θα καταλαβεις..και φυσικα πανακριβα..οποτε προτεινω να πας ρωμη που εχει πολυ ηπιο χειμωνα και θα χαρεις βολτα..μαλλον κι εγω θα παω τελη φεβρουαριου στη ρωμη και μαζευω πληροφοριες:xmas_wink:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom