Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Είναι υπέροχη η piazza Venezia και τη νύχτα ακόμα πιο επιβλητική.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Το ξέρετε φαντάζομαι ότι στους παλιούς ντόπιους δεν αρέσει καθόλου to Vittoriano και μάλιστα υποτιμητικά το αποκαλούν τούρτα (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Το θυμήθηκα, το λένε torta nuziale, γαμήλια τούρτα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ολη η Ρωμη ειναι καταπληκτικη φιλη wotan αν δεις και παραπανω εικονες θα καταλαβεις...την ερωτευεσαι αμεσως



Συμφωνω κι επαυξανω πατριωτισσα!Περισυ που γυρισαμε τις κλασσικες πολεις της Ιταλιας,κατσαμε μιαμιση μερα μονο Ρωμη,αλλα προλαβα και τραβηξα 1 ωρα βιντεο και πολλες φωτογραφιες,αρκετες με Βιτοριανο.Τα υπολοιπα τα αφηνω την αλλη φορα που θα παω σκετη Ρωμη!Αλλος ενας φαν της Ιταλιας!

Απο που εισαι wotan ???? να σε ενταξουμε στους ιταλοφιλους ??????
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.

martz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη for ever!!!
Επιτελους πλησιάζει το πολυπόθητο ταξιδι στη Ρώμη και ο ενθουσιασμός μου δεν περιγράφεται.Πήγα προχθες να αγοράσω ένα ταξιδιωτικό οδηγό (έχω ήδη το national geographic) αλλά πελάγωσα γι'αυτό σκέφτηκα να ζητήσω τη βοήθεια σας. Θέλω ένα που να περιέχει, εκτός από τα αξιοθέατα για τα οποία οι περιγραφές σας ήταν υπεραρκετές, μέρη για φαγητό και ποτό. Όσον αφορα τη γλώσσα λέτε να έχω προβλημα ή να πάρω και κανένα βιβλιαράκι με ελληνοιταλικούς διαλόγους; Τέλος επειδή σκεφτομαι να αφιερώσω μια μέρα για shopping therapy(!) ακουσα για ένα outlet εκτος Ρώμης. Αξίζει τον κόπο; Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Για φαγητό χρησιμοποίησα κάποια από τα tips του lonely planet και τα βρήκα αρκετά καλά.
Για τη γλώσσα αν δεν ξέρεις λέξη ιταλικά, πάρτο το βιβλιαράκι.
Αν όμως ξέρεις έστω και ελάχιστα δε θα έχεις πρόβλημα.
Ελάχιστοι ξέρουν αγγλικά, όμως αν προσπαθήσεις να μιλήσεις τη γλώσσα τους σκίζονται να σε βοηθήσουν. Εγώ είχα κάνει 1 χρόνο ιταλικά, πριν από 12 χρόνια και συνεννοήθηκα πάρα πολύ άνετα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αφιερώσω μια μέρα για shopping therapy(!) ακουσα για ένα outlet εκτος Ρώμης. Αξίζει τον κόπο; Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
όχι για τόσο λίγο χρόνο πού έχεις. ε όχι και να αφήσεις το shopping στη Ρώμη και να τρέχεις στα outlet έξω!
γρήγορα via Cola di Rienzo, via Appia, περιοχή Tridente και οπωσδήποτε στάσεις :
Cenci
Teichner abbigliamento moda Roma
 

martz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη for ever!!!
Για φαγητό χρησιμοποίησα κάποια από τα tips του lonely planet και τα βρήκα αρκετά καλά.
Για τη γλώσσα αν δεν ξέρεις λέξη ιταλικά, πάρτο το βιβλιαράκι.
Αν όμως ξέρεις έστω και ελάχιστα δε θα έχεις πρόβλημα.

Από γλώσσες μόνο αγγλικά και γαλλικά οπότε την πατήσαμε!! Είδα ενα βιβλιαράκι που λέγεται με '1000 λέξεις μαθαίνω ιταλικά' ή κάπως έτσι. Έχει κανεις ιδέα αν είναι καλό;
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Έχω να προτείνω το Rough Guide to Rome. Στα Αγγλικά βέβαια , αλλά οι οδηγοί της σειράς με τις προτάσεις και τα tips για το πως θα κινηθείς γενικά δε με απογοήτευσαν ποτέ. οι οδηγοί του Νational Geographic είναι πολύ καλοί όταν θες να εστιάσεις περισσοτερο σε αξιοθέατα και μουσεία.

Οσο για τη γλώσσα, θα συνενοηθείς άνετα στα Αγγλικά. Πάντως και στον οδηγό που έχεις (και τυχαίνει να τον έχω κι εγώ) και σ' αυτόν που σου πρότεινα στο πίσω μέρος υπάρχουν εκφράσεις και λέξεις που θεωρώ ότι είναι αρκετές για να επιβιώσεις στη Ρώμη.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
γεια κ απο μενα...εγω δεν ειχα οδηγο γιατι πήγα με γκρουπ..στη Ρωμη δε ξέρουν γρι αγγλικα...δε μπορουσαμε να συνεννοηθούμε...τουλαχιστον ετσι ενιωσα εγω..για αουλετ πηγα στο castello romano,ειχε φοβερες εκπτωσεις και ποικιλία αλλα θα πρέπει να αφιερώσεις τουλάχιστον ενα 4ωρο εκει.είναι περίπου 45 λεπτα(ανάλογα την κίνηση) απο Ρωμη και απ ότι ξέρω υπάρχει συγκεκριμένο λεωφορειο που πάει εκει..αν σ ενδιαφέρει πες μου να το ψάξω
 

martz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχαγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη for ever!!!
Ααα κι εγω αυτό είχα ακουστά! Αξίζει να πας; Μπηκα στην ιστοσελίδα αλλά σιγουρα η εμπειρία κάποιου που έχει πάει ήδη εκεί είναι πιο χρήσιμη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom