Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Βασικά, έπρεπε να είχες προλάβει την προσφορά της Αλιτάλια με 99 Ευρώ! :clap::clap::clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αγαπητοί ιταλόφιλοι,,,
μηπως ξερετε πως μπορεί κανείς να πάει στην Ρώμη με μαζικά μεσα μεταφοράς απο Πρίντεζι η Μπάρι;

Πχ αν απο Ηγουμενίτσα κανεις θέλει να παει στην Ρώμη,,,
θα πάρει το βαπόρι κ μετά θα αποβιβαστεί στο Πρίντεζι η στο Μπάρι...

Απο εκει κ μετά πως μπορει να παει Ρώμη;
Φαντάζομαι με τρένο. Εχει απευθείας η πρεπει να αλλαξει τρένο καπου αλλού;
Και αν δεν ταξιδέψει με τρένο, μπορέι να πάει με λεωφορείο; Υπάρχουν κ εκει λεωφορεία υπεραστικά α λα ΚΤΕΛ?
:roll:
Όπως θες. Με αεροπλάνα, τρένα, λεοφωρεία....
Υπάρχει αεροπορική σύνδεση, αλλά αν υποθέσουμε ότι οι τιμές δε συμφέρουν, το καλύτερο και γρηγορότερο επίγειο μέσο μάλλον είναι το τρένο.
(Τα λεοφωρεία, με μια ματιά που έριξα είναι αργά: orari italia amm ATS biglietteria bus BARI)

Δες κι αυτό:
Bari to Rome - Bari Forum - TripAdvisor

Για το τρένο, κλείνεις εισητήρια οnline και τα παραλαμβάνεις από μηχάνημα (ή γκισέ) στο σταθμό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αγαπητοί ιταλόφιλοι,,,
μηπως ξερετε πως μπορεί κανείς να πάει στην Ρώμη με μαζικά μεσα μεταφοράς απο Πρίντεζι η Μπάρι;
Απο εκει κ μετά πως μπορει να παει Ρώμη;
Φαντάζομαι με τρένο. Εχει απευθείας η πρεπει να αλλαξει τρένο καπου αλλού;
Και αν δεν ταξιδέψει με τρένο, μπορέι να πάει με λεωφορείο; Υπάρχουν κ εκει λεωφορεία υπεραστικά α λα ΚΤΕΛ?
:roll:
πονεμένη ιστορία..
λεωφορεία αλά κτελ, δηλαδή απατεώνες, δεν υπάρχουν. υπάρχουν ιδιωτικές εταιρείες με ελεύθερο ανταγωνισμό όπως στις χώρες του πρώτου κόσμου. κάνε αναζήτηση, όπως πρότεινε ο taver, να βρεις. Αξιόπιστα τα λεωφορεία, χρησιμοποιούνται ευρύτατα στο νότο. με επιστροφή 57Ε, 5,5 ώρες και σε αφήνει Tiburtina στη Ρώμη, δίπλα στο μετρό.
Βασικά μόνο το Μπάρι προτείνω γιατί στο Brindisi το λιμάνι είναι εκτός πόλης και η πρόσβαση είναι δύσκολη έως αδύνατη το χειμώνα. υπάρχει αστικό το καλοκαίρι που σημαίνει ανέβα - κατέβα με βαλίτσες και αν έχει και κόσμο...τα ίδια προβλήματα θα έχεις και στο Μπάρι. παίρνεις το λεωφορείο του λιμανιού ως την έξοδο (οι αποστάσεις στα λιμάνια είναι μεγάλες) και μετά αστικό ως το σταθμό. τα ταξί ξέχασέ τα γιατί από το λιμάνι έχουν πολύ κακή σχέση με το ταξίμετρο. κι αν το βάλουν είναι πανάκριβα.
η καλύτερη λύση είναι με το δικό σου ΙΧ. 70 κάνει με τον Αγούδημο τον αύγουστο με επιστροφή μετά την τελευταία προσφορά της εταιρείας. 44 εκπτωτικό (δύσκολο να το βρεις) κάνει το τρένο, αλλιώς 70+.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Το ξέρω ότι δεν προλαβαίνω να δω τα πάντα αλλά τουλαχιστον κάποια βασικά....Ξέρει κάποιος αν είναι το Βατικανό κ η Καπέλα Σιξτίνα ανοιχτά το Σαββάτο ή Κυριακή??
Πρεπει να ναι ανοιχτα και μαλιστα την τελεθταια Κυριακη ΄κάθε μήνα δεν εχει νκαι εισοδο
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Για το μουσειο στο Βατικανο μας ειπαν οτι πρεπει να κλεισουμε μηνα πριν
Εμενα πμου αρεσε πολυ και η εκκλησια του Αγιου Πετρου στο Βατικανο ειναι και η μεγαλυτερη του κοσμου και ακολουθει η DUOMO στο Μιλανο....

Επισης η piazza di Liberta που οποιος δεν την εχει δει φωταγωγημενη δεν εχει δει τιποτα....
Για το city-tur προτιμησε να ειναι προς το βραδακι.....αλλο πραγμα η ρωμη φωταγωγημενη...

Παρε πρωτα- πρωτα το βιβλιο explorel Ρωμη, για να παρεις μια αποψη....και να δεις τι σε ενδιαφερει πρωτα απο ολα να δεις....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επισης η piazza di Liberta που οποιος δεν την εχει δει φωταγωγημενη δεν εχει δει τιποτα....
piazza della liberta? ομολογώ ότι μου διαφεύγει αυτή τη στιγμη..ίσως από τη χτεσινή κούραση..μήπως εννοείς piazza della Repubblica?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
piazza della liberta? ομολογώ ότι μου διαφεύγει αυτή τη στιγμη..ίσως από τη χτεσινή κούραση..μήπως εννοείς piazza della Repubblica?

Σαμιον λες να μη τη θυμαμαι καλα ??? τάφτισε και ο σκληρος δισκος και εχασα ολες μου τις φωτο...θυμαμαι ομως οτι ήταν τεραστια ειχε πολλα σκαλια και στη κορυφη αγαλματα...πρεπει να ηταν κοντα στο κολοσαιο.....
Αληθεια φωτο απο τη συναντηση ποτε θα εχουμε......??? οχι οτι δεν εσκασα απο τη ζηλια....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σαμιον λες να μη τη θυμαμαι καλα ??? τάφτισε και ο σκληρος δισκος και εχασα ολες μου τις φωτο...θυμαμαι ομως οτι ήταν τεραστια ειχε πολλα σκαλια και στη κορυφη αγαλματα...πρεπει να ηταν κοντα στο κολοσαιο.....
Αληθεια φωτο απο τη συναντηση ποτε θα εχουμε......??? οχι οτι δεν εσκασα απο τη ζηλια....
φωτο εγω δεν εχω..
αυτη λες?Repubblica?
 

Attachments

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Οχι Σαμιον δεν ειναι αυτη......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.192
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom