Ιταλία Ρώμη

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα

Αφού κάμψατε και τις τελευταίες φοβίες μου, συνεχίζω:

Σχετικά με τη διαμονή τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα ή έτσι μου φάνηκαν εμένα. Την 1η φορά, κλείσαμε ένα ξενοδοχείο που ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Καταρχήν, ήταν σε όροφο πολυκατοικίας. Στην είσοδο δεν υπήρχε τίποτα άλλο εκτός από μία μικρή ταμπέλα. Για να μπεις, έπρεπε να χτυπήσεις το κουδούνι το οποίο ήταν στον πίνακα κουδουνιών μαζί με των λοιπών ενοίκων. Αν ήταν κάποιος στη reception και σου άνοιγε, πέρναγες πάνω από κάτι μπάζα για να καταλήξεις σε ένα ασανσέρ ηλικίας τουλάχιστον 50 χρόνων. Τα δωμάτια και η συμπεριφορά του προσωπικού απαράδεκτα. Έχω διαγράψει από το μυαλό μου ακόμα και το όνομά του. Τη 2η φορά και μετά της συζύγου, πήγαμε σε ένα πολύ όμορφο ξενοδοχείο στην Piazza Barberini. Βέβαια ήταν και αρκετά ακριβό. Πάνω από ? 200. Εξωτερικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά εσωτερικά ήταν πολύ προσεγμένο. Το προσωπικό ήταν εξαιρετικό. Το δωμάτιο, αλλά και οι κοινόχρηστοι χώροι, είχαν αρκετά "βαριά" επίπλωση και διακόσμηση. Θα προτιμούσαμε λίγο πιο χαλαρά πράγματα, αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και όχι πρόβλημα του ξενοδοχείου. Οι χώροι του δωματίου ήταν αρκετά καλοί. Υπήρχε προθάλαμος (!!!), η κρεβατοκάμαρα μετρίου μεγέθους και υπήρχε και βεράντα, σαν ταρατσάκι ήταν, αρκετά συμπαθητική. Επίσης, ήταν σε εξαιρετικό σημείο. Η Piazza barberini (με την κρήνη Τρίτωνα του Bernini), είναι στο κέντρο της πόλης, δίπλα στο μετρό της στάσης της Via Veneto.

Η πόλη επιζητά και απαιτεί το περπάτημα. Το επιζητά γιατί κάθε γωνιά της έχει να σου δείξει κάτι και το απαιτεί γιατί το μετρό είναι αρκετά περιορισμένο. Βέβαια, έχει σχετικά καλό δίκτυο λεωφορείων, αλλά και πάλι το περπάτημα είναι απαραίτητο. Προμηθευτείτε λοιπόν καλά παπούτσια περπατήματος και κανένα επίθεμα για τις φουσκαλίτσες, που έτσι κι αλλιώς θα εμφανιστούν στις πατούσες σας και ακολουθείστε μας ...

Το περπάτημα στην αιώνια πόλη είναι μια απόλαυση. Μετά από κάθε στροφή εμφανίζεται και ένα νέο υπέροχο δείγμα της θρησκευτικής ματαιοδοξίας. Υπέροχοι ναοί, τεραστίων διαστάσεων, εξαιρετικής αρχιτεκτονικής διαφόρων ρυθμών και γεμάτoι με απερίγραπτης ομορφιάς αγάλματα και εκπληκτικές τοιχογραφίες, βρίσκονται παντού. Μπαίναμε σε όποια εκκλησία βρίσκαμε μπροστά μας και πάντα μας περίμενε κάποια νέα έκπληξη. Αν βρεθείτε στη Ρώμη μη διστάσετε να επισκεφθείτε όποια εκκλησία βρείτε στο δρόμο σας και δεν θα χάσετε.



Μια ιδιαίτερη περίπτωση είναι το Πάνθεον, ένας αρχαίος Ρωμαϊκός ναός, ο οποίος βέβαια "υποχώρησε" στον Χριστιανικό ισοπεδωτισμό και μετατράπηκε σε Χριστιανική εκκλησία. Εντυπωσιάζει και μόνο με τον όγκο του και την επιβλητικότητά του. Εκεί, εκτός των άλλων, βρίσκεται και ο τάφος του Ραφαήλ. Τι μανία κι αυτή να γεμίζουν τις εκκλησίες με τάφους; Μέσα σε κάθε εκκλησία υπάρχει τουλάχιστον κι ένας τάφος, συνήθως κάποιου πάπα. Με τις εκκλησίες θα συνεχίσω όμως αργότερα. Για παράδειγμα και όχι ενδεικτικά, θα αναφέρω μερικές. Σάντα Μαρία Ματζόρε, Σαν Τζοβάνι ιν Λατερανό, Σαν Κλεμέντε, Σάντα Μαρία ντελ Πόπολο, Σάντα Μαρία ντελ Άνιμα κλπ κλπ



 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τελικα εχειs κοτσια Θανο..σε συμβουλευω να αποφυγειs περιγραφεs μπριζολων και παγωτων και θα τα παs μια χαρα.Μεταξυ μαs θα ηταν χαρα μου να ποσταρει κατι ο ΑΕΚφαν ακομα κι αν ηταν για να μου κανει αρνητικη Κρητικη (
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_lol.gif
).

Περιμενω με αγωνια τη συνεχεια
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_xyxthumbs.gif
!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Θάνο δεν θα μπορούσα να σκεφτώ καλύτερο δώρο για τη γιορτή μου. Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τη συνέχεια με μεγάλη αγωνία. Και οι υπόλοιποι Ρωμαίοι καλοδεχούμενοι να συνδράμετε. Ότι έχετε ευχαρίστηση. Θέλω τον Μάρτη που θα πάω να μη χάσω τίποτα.
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ονειρεμένο Ταξίδι
AroundTheWorldIn80Days
Θάνο το τελευταίο πράγμα που χρειάζεσαι τώρα είναι η "τρομοφοβία"...;)
Γράψε ελεύθερα και να είσαι σίγουρος πως ότι βγαίνει straight from the heart δεν είναι ποτέ λάθος....
Έτσι κ αλλιώς για να αποφύγεις την κριτική...(η συνέχεια βρίσκεται στην υπογραφή μου...)

[SIZE=-1]Fasten your seatbelts και viva Roma λοιπόν!
Tαξίδεψέ μας amigo...:clap:
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολύ ωραίες οι πληροοφορίες.
Κατά τα άλλα το φόβο του ΑΕΚφαν να χετε:shock:
Δεν θα σας καταδικάσει απλά, αλλα θα εφαρμόσει την " σαρία" ( ισλαμικός νόμος):D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Ναι, αλλά όσο και αν τον προκαλώ, αυτός δε λέει να εμφανιστεί.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αυτο το κακο εχουν τα πολυ τουριστικα μερη , μαζευουν πολυ κοσμο
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_shake.gif
και δεν τα ευχαριστιεσαι.
Πολυ καλο το αρθρο σου Θανο και οι φωτογραφιεs που το συνοδευουν
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_cool2.gif
!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τέλεια!! :clap:

Έχω να δηλώσω ότι διατηρώ απόρρητο βίντεο από την ανάβασή μου στον τρούλο της Βασιλικής, αλλά δε μπορώ να το δώσω στη δημοσιότητα γιατί με τα βογγητά που ακούγονται προς το τέλος θα νομίζετε ότι είμαι τουλάχιστον 90 ετών :haha:

Η θέα από πάνω βέβαια σε αποζημιώνει, αλλά πολύ στρίμωγμα και εκεί βρε παιδί μου. Μια σταλιά χώρος είναι και συνωστίζονται πολλά άτομα. Εγώ πιστεύω ότι πιο πολύ απόλαυσα την ανάβαση που μου θύμιζε ... φάση κατακόμβες, παρά τη θέα από τον τρούλο. :)
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
αύτή η ανάβαση αξέχαστη θα μου μείνει
ανέβαινα ανέβαινα ανέβαινα..............έφτασα τ ε λ ε ι α
μετά μπήκα στα μουλοχτά από το ασανσερ........είχα γίνει πατζάρι από την ανάβαση...

Roma la piu bella cita......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom