Σάμος, Το νησί του Πυθαγόρα!

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αυτη η φωτο απο το Κοκαρι με αφησε :shock: , φαινεται πανεμορφη παραλια :clap:
έχε υπόψη σου ότι πολύ συχνά φυσάει, και η παραλία στο Κοκκάρι μεταμορφώνεται, μιλάμε για πολύ κύμα..
πήγα για 5-6 μέρες και ούτε μία μέρα δεν μπορούσες να κάνεις μπάνιο στο Κοκκάρι..
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
έχε υπόψη σου ότι πολύ συχνά φυσάει, και η παραλία στο Κοκκάρι μεταμορφώνεται, μιλάμε για πολύ κύμα..
πήγα για 5-6 μέρες και ούτε μία μέρα δεν μπορούσες να κάνεις μπάνιο στο Κοκκάρι..

θα ετυχε τοτε που πηγες εσυ να συμβει αυτο αλλα ναι οτι γενικα εχει ενα κυματακι απο εκεινη την πλευρα το εχε αλλα!!
υπαρχουν επιλογες.. αν φυσαει απο την μια πλευρα του νησιου και σε ενοχλει αυτο, πας στην αλλη πλευρα προς ψιλη αμμο ή Ποτοκακι..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
θα ετυχε τοτε που πηγες εσυ να συμβει αυτο αλλα ναι οτι γενικα εχει ενα κυματακι απο εκεινη την πλευρα το εχε αλλα!!
υπαρχουν επιλογες.. αν φυσαει απο την μια πλευρα του νησιου και σε ενοχλει αυτο, πας στην αλλη πλευρα προς ψιλη αμμο ή Ποτοκακι..
σαφώς και υπάρχουν επιλογές!
εγώ μίλησα μόνο για το Κοκκάρι..επειδή έμενα εκεί και καμμιά μέρα δεν κατάφερα να μπω στη θάλασσα! και αναγκαστικά πηγαίναμε στη ψιλή άμμο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Οπου και αν εχεις κλεισει ξενοδοχειο το πρωινο στο Πυθαγοριο ειναι must kατεβαινοντας απο Μυτηληνιους για να μπεις Πυθαγοριο στριβεις δεξια και θα δεις μια καφετερεια πανω στο βραχο ειναι η μοναδικη.....εχει την ωραιωτερη θεα απο ολες τις αλλες....

Νεραιδουλα μηπως θυμασαι ονομα να δωσεις ?????
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Οπου και αν εχεις κλεισει ξενοδοχειο το πρωινο στο Πυθαγοριο ειναι must kατεβαινοντας απο Μυτηληνιους για να μπεις Πυθαγοριο στριβεις δεξια και θα δεις μια καφετερεια πανω στο βραχο ειναι η μοναδικη.....εχει την ωραιωτερη θεα απο ολες τις αλλες....

Νεραιδουλα μηπως θυμασαι ονομα να δωσεις ?????
δεν μου θυμιζει κατι:(:roll:θα ρωτησω τις φιλες μου..

εγω το Πυθαγορειο το βρισκω πιο ωραιο το απογευμα προς βραδυ. ιδανικο για μενα οταν αρχιζει να νυχτωνει, 7 με 9 δηλαδη!! ιδανικο!!
 

KPROSORAS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
πολυ ομορφα οσα εγραψες για το νησι του πυθαγορα. εχω γυρισει ολο το νησι. γενηθηκα στην αθηνα και η γυναικα μου ειναι απο την ικαρια. 33 χρονια ειμαι στο νομο σαμου και τωρα τελευταια λογω εργασιας επισκεπτομαι τακτικα την σαμο, την χιο και την μυτιληνη. οταν εχω αρκετο χρονο θα αναφερθω για τα υπολοιπα νησια και για την ευρωπη και για την αμερικη
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Θα δοκιμασω να περασω κολυμπωντας στην Τουρκια :haha: απο την ψιλη αμμο ειπαμε ετσι?
Αν επιλέξεις τελικά το καραβάκι, ξεκινάει από το πανέμορφο Βαθύ. Γυρίσαμε από Τουρκία πρόπερσυ στη Σάμο.
Θα μου μείνει αξέχαστη η διαφορά της ανθρώπινης παρέμβασης στις δυό απέναντι πλευρές. Αφήσαμε πίσω τα τουρκικά παράλια υπερφορτωμένα με τεράστια κλωνοποιημένα τουριστικά συγροτήματα που αλλοίωναν το όμορφο τοπίο. Και απέναντι μας περίμενε ένας γαλήνιος κόλπος με αμφιθεατρικά χτισμένα, χαμηλά, σε παστέλ χρώματα σπιτάκια, διακοπτόμενα από δυό καταπράσινες κάθετες χαράδρες. Ένα ήρεμο, αμφιθεατρικό τρίπτυχο, χτισμένο από ανθρώπους με μεράκι για Ανθρώπους (όχι για ανώνυμους άοσμους και άγευστους τουρίστες..)
Στο Βαθύ θα μπορούσα να έμενα μόνιμα! Περιμένω τη γνώμη σου μετά από τις υπέροχες διακοπές σου!!

Γειά σας γλυκειές Σαμιώτισσες της παρέας!:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχω διαβασει τα καλυτερα για τη Σαμο και δε βλεπω την ωρα για να ερθει ο Αυγουστος!!

Zaniko θα περασω οπωσδηποτε να εξερευνησω τα απεναντι παραλια και θα επανελθω με τα σχολια μου κι εγω. Απογοητευτικα τα σχολια σου , αλλα θα κοιταξω να βγω λιγο παραεξω απο το Κουσαντασι μηπως βρω κατι καλυτερο. Ευχαριστω :)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σιγουρα θα σου αρεσει πολυ εγω παντως ενθουσιαστηκα και απο αυτα που ειδα, και απο τους ανθρωπους του νησιου ειναι καταπληκτικοι !!!!!!!!!!
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Απογοητευτικα τα σχολια σου , αλλα θα κοιταξω να βγω λιγο παραεξω απο το Κουσαντασι μηπως βρω κατι καλυτερο. Ευχαριστω :)
Τα σχολια αφορούσαν μόνο στο τουριστικό εκζητημένο λιμάνι. Τα μέσα χωριά αλλά και τα μή τουριστικά παράλια είναι γλύκα. Θα σε ενθουσιάσουν όσα δείς και θα σε ζεστάνουν οι άνθρωποι! :welcome:
 

Argirw

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον μόναχο...!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ!! τι οργανωμενο κοριτσακι που ειμαι ωρες ωρες..:D:D

λοιπον go2dbeach εγω θα στο προτεινω γιατι το ειδα και μου αρεσε, και εσυ θα κανεις την δικη σου επιλογη!
βεβαια να μου πεις αλλο το να βλεπεις κατι και να μπαινεις μεσα να ρωτας πληροφοριες και αλλο το να μεινεις, εχει διαφορα σιγουρα..

το ξενοδοχειο λεγεται Lemos, και βρισκεται στο κοκκαρι.
αυτος ο κυριος εχει και αλλο ενα που λεγεται lito το οποιο δεν το εχω δει..
η τιμη που εχω σημειωσει πανω στην καρτα ειναι 65ευρω το δικλινο, την βραδια! περσυ ρωτησαμε, φετος δεν ξερω!!
να και το site Hotels "Lemos" & "Lito" * Kokkari * Samos
αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η τοποθεσια του, ιδιαιτερα ενα απο τα δωματια του λες και θα εκανες βουτια και θα επεφτες στην θαλασσα..
βρισκεται στην ακρη του κεντρου, αρα δεν εχει και φασαρια, και ας και στο κεντρο με τα ποδια!!

Επειδή ήμουν στην αναζήτηση ξενοδοχείου για φέτος το καλοκαίρι για Σάμο...Κοίταξα και σ' αυτό που προτείνεις αλλά το site νομίζω πως είναι πολύ λιτό...δεν μου λέει τίποτα...παρόλα αυτά είπα να τηλεφωνήσω να μάθω τιμές και μήπως έχουν κάποιο άλλο site...και για καλή μου τύχη απάντησε μία γιαγιάκα που δεν άκουγε...είναι δυνατόν αρχές αυγούστου και να μην έχουν κάποιον υπεύθυνο στο ξενοδοχείο τους...πάντως για το LEMOS μου είπε η γιαγιάκα για τέλη Αυγούστου 60 ευρώ...αν άκουσε σωστά τι της είπα...Αυτά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom