Σέριφος Σέριφος ή Σίφνος;

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Ναι, είναι οργανωμένη και παρόλο που είναι δίπλα στο λιμάνι, είναι πάρα πολύ όμορφη παραλία! Έχει πάρει και γαλάζια σημαία!

Βέβαια, όταν λέμε οργανωμένη, μη φανταστείς κάτι φοβερό..Κυρίως έχει ξαπλώστρες και ομπρέλες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ναι και είναι πολύ όμορφη.Ωστόσο το καλό είναι ότι έχει και κενό και δεν είναι ολόκληρη καλυμμένη απο ξαπλώστρες και ομπρέλες.Μπορείς να κάτσεις και κάτω απο τα αλμυρίκια.Είναι πολύ ωραία η Σίφνος και οι Καμάρες πολύ βολικό σημείο καθώς απο εκεί έχει συχνή συγκοινωνία για όλα τα μέρη του νησιού.;)
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες!!!Θα κοιτάξω να κλείσω αύριο κιόλας για Σίφνο.Βρήκα και έναν ωραίο ξενώνα μέσω internet (έτσι φαίνεται τουλαχιστον),Σιφνέικα κονάκια λέγεται,αν έχει δωμάτιο θα κλείσω.
Τα Σιφνέικα Κονάκια είναι πολύ καλός ξενώνας, έχω μείνει πριν μερικά χρόνια (2007) και όταν ξαναπάω εκεί θα μείνω! Η κοπέλα που το έχει (η Μαρία) είναι καταπληκτικός άνθρωπος, μέχρι δωράκι κεραμικό που πήρε επειδή έτυχε να έχω την γιορτή μου όσο ήμασταν εκεί. Μειονέκτημα η κάπως αλμυρή τιμή (τα είχε 80 Ευρώ για μέσα Αυγούστου και 60 ευρώ για τελευταία εβδομάδα Αυγούστου) και η έλλειψη θέας. Πρωινό δεν είχε τότε αλλά σκεφτόταν να βάλει (είχε όμως κάτι φρυγανιές, βουτυράκια, κτλ στο ψυγείο). Πάντως έχει και μια συκιά στο οικόπεδο που την είχαμε τσακίσει...

Εάν δεν βρεις εκεί, να μείνεις στο δωμάτια της Ευαγγελίας απέναντι (ξέρει η Μαρία) που είναι μεν απλά αλλά πεντακάθαρα και με ωραία θέα!
 

Edessa 72

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Ψηφίζω Βαθύ-Σιφνος
Τα συνδυάζει όλα υσηχο ψαροχωρι και κοντα στην χώρα(περίπου 10 λεπτά με μηχανάκι) !!!!
 

fraise

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Η παραλία στις καμάρες είναι η καλύτερη του νησιού(μεγάλη σε μήκος παραλία, ρηχή στην αρχή, ωραία νερά, οργανωμένη, αλλά και με τη δυνατότητα να κάτσεις στην άμμο ή κάτω από κπ αρμυρίκι).
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
nionio παρε να ρωτησεις αν υπαρχει καποιο site για να δεις τα δωματια τους..
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
αχ πηγα στα 2 αεροπλανακια!! τι καλα! :) στα 5 εχω δωρο πτηση? :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Η παραλία στις καμάρες είναι η καλύτερη του νησιού(μεγάλη σε μήκος παραλία, ρηχή στην αρχή, ωραία νερά, οργανωμένη, αλλά και με τη δυνατότητα να κάτσεις στην άμμο ή κάτω από κπ αρμυρίκι).
Θα διαφωνήσω απόλυτα. Καλύτερη από Φασολού, Βαθύ, Αποκοφτό, Πλατύ Γιαλο και τόσες άλλες; Πιστεύετε ότι υπάρχει σύγκριση;
Εκτός αν σας αρέσει να περπατάτε για τόσα μέτρα και το νερό να είναι στο γόνατο, σε θερμοκρασία μπανιέρας και δίπλα να δένουν τα καράβια από Πειραιά...
 

fraise

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Θα διαφωνήσω απόλυτα. Καλύτερη από Φασολού, Βαθύ, Αποκοφτό, Πλατύ Γιαλο και τόσες άλλες; Πιστεύετε ότι υπάρχει σύγκριση;
Εκτός αν σας αρέσει να περπατάτε για τόσα μέτρα και το νερό να είναι στο γόνατο, σε θερμοκρασία μπανιέρας και δίπλα να δένουν τα καράβια από Πειραιά...
Σίφνος/ Αύγουστος 2011
Φασολού : Δεν μου άρεσε το πολύ φύκι. Δεν θα ξαναπήγαινα για μπάνιο, θα ξαναπήγαινα όμως στην ταβέρνα που είναι ακριβώς από πάνω που είχε πολύ καλό φαγητό και έναν πολύ καλό και ευγενικό σερβιτόρο.
Γλυφό: Μου άρεσε περισσότερο από τη φασολού, τον αύγουστο όμως που είχα πάει ήταν ο ένας πάνω στον άλλο και δεδομένου ότι είχε και ένα ξενοδοχείο από πάνω γινόταν ο χαμός και οι ρακετούλες έκαναν το γλυκό να δέσει ασφυκτικά. Θα ξαναπήγαινα, αλλά όχι Αύγουστο.
Αποκοφτό: Μου άρεσε η θέα στο εκκλησάκι της Παναγίας της Χρυσοπηγής, μου άρεσαν τα ταβερνάκια ακριβώς από πάνω, η παραλία και η θάλασσα δεν με ενθουσίασαν.
Οι καμάρες μου άρεσαν περισσότερο συγκριτικά με αυτές, για τις υπόλοιπες δεν γνωρίζω. Δεν με ενόχλησε τό ότι είναι δίπλα στο λιμάνι και δεν τη βρήκα τη θάλασσα ζεστή.
Δύο πράγματα μου άρεσαν στη Σίφνο πολύ : 1) Το Φαγητό και η 2) Η επίσκεψη στο Κάστρο και στην εκκλησία των 7 μαρτύρων. Το νησί έχει απίστευτα ωραίο feeling, αλλά όχι απίστευτα ωραίες παραλίες.
 

johnlit7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σας...Σκεφτομαι να παω στη Σιφνο με τη κοπελα μου γυρω στις 20-25 Ιουλιου...Αποτι διαβασα και στις προηγουμενες σελιδες η Απολλωνια στην ουσια συγκεντρωνει ολη τη νυχτερινη διασκεδαση του νησιου....Επειδη δεν νμζ να νοικιασουμε αμαξι, ποια θεωρειτε καλυτερη περιοχη για να μεινουμε, δεδομενου οτι προτιμουμε να μην διανυουμε μεγαλες αποστασεις το βραδυ αλλα να το κοβουμε ποδαρατο μεχρι τα μπαρακια και τα κλαμπακια?
Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν η νυχτερινη διασκεδαση διαρκει μεχρι αργα..δλδ 3 η ωρα το πρωι υπαρχει κοσμος στα μαγαζια η αρχιζει και σπαει η κινηση απο πιο νωρις?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Αν θες να είσαι κοντά στη νυχτερινή ζωή, τότε Απολλωνία ασυζητητί. Δεν ξέρω τι γίνεται μετά τις 3 τα ξημερώματα, αλλά σίγουρα μέχρι τις 2 υπάρχει αρκετή κίνηση και ζωή στα μπαράκια και τα εστιατόρια, τουλάχιστον για την περίοδο που θα πας εσύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom