Κίνα Σήκωσε Τα Κόκκινα Φανάρια!!!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω μυριζομαι τι κανει η ντιμ και μας εχει στο περιμενε ...διπλοθεσιτισσα η κυρια βλεπεις....
γραφει αρθρα και στο trip advisor για καταλυματα ..περιζητητη εχει γινει !!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ισαβέλλα, εννοείται ότι θα το ξαναδιάβαζες. Που να θυμάσαι η καψερή ιστορίες που το τελευταίο τους κεφάλαιο χρονολογείται π.χ?
Καλέ μου φίλε GTS. Δεν γνωρίζω αυτόν τον κ. Βερτη, και σου ομολογώ με πάσα ειλικρίνεια ότι δεν τον ψηφισα. Ουτε καν ξέρω τι έταζε. Πάντως το όνομα δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Για τσετσένος μαφιόζος, εκβιαστής γουναράδων στην Καστοριά μου κάνει.
Τωρα αυτό με το ροκοκο, Βικτωριανό, βιομηχανικό στυλ κλπ. σε καταλαβαίνω. Ουτε κι εγώ κατάφερα να τα ξεχωρίσω, γιατί είναι τόσο αγαστά δεμένα και η αρμονία του συνδυασμού είναι τόσο υπέροχη και ιδανικά "πλεγμένη" που και φοιτητής αρχιεκτονικής εσωτερικών χώρων θα αποπροσανατολιζόταν.
Κλεο με προσβάλλεις. Τις μοναδικές μου γνωσεις για ξενοδοχεία τέτοιου βεληνεκούς τς προσφέρω κατά αποκλειστικότητα σε εσάς. Μόνο εσείς έχετε αυτό το προνόμιο να έχετε πρόσβαση σε αυτά τα κρυμμένα διαμάντια. Ασε τους άλλους να διαβάζουν στείρες κριτικές για πρωινό μπουφε, πισίνες, στρώματα κλπ. Σας έχω τα καλύτερα λεμε..
Astral. Η επανάληψη είναι η μητηρ της μαθήσεως.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καταπληκτικό vintage κτίριο με επιμελώς ατημέλητη είσοδο...τι σκέφτηκε ο άνθρωπος για να προσελκύσει πελατεία!
Μας κοψοχόλιασες λίγο στη θέα του Hydroneta! Έμοιαζαν τόσο, σα ναχουν όλα την ίδια μούρη βρε παιδί μου :haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Να σου πω την αλήθεια αυτή η είσοδος με κέρδισε. Αυτός ο ορυμαγδός απο αντίκες, το σκουπίδι, η βρωμιά με έκαναν να πιστεύω όμως ότι δεν μπορεί να το αντέξει η τσέπη μας (η πολυτέλεια πληρώνεται). Πάντως το δωμάτιο -περιέργως- ήταν οκ. Το μπάνιο όχι (πονεμένη ιστορία).
Και εγω πάντως όταν είδα τον Hydroneta στην στάση τρόμαξα. Λέω τι δουλειά έχει εδώ? Δεν θα πήγαινε Σομαλία ή Βαγδάτη ή έστω κάπου με όλμους ? Αλλά όταν πλησίασα και του μίλησα και απάντησε ραθυμα με ένα "οιγκ" , κατάλαβα ότι πρόκειται για μια απλή ομοιότητα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κρυφά χαρίσματα!


Μείνανε. 2.5 ευρώ το άτομο. Αλλά οι κρυφές χάρες του χοτέλ εμφανιστήκαν το βράδυ. Μεγάλα γλέντια! Μα τον Κομφούκιο! Μεγάλα όμως... στην κυριολεξία, αλλά κυρίως στα ντεσιμπέλ.

Αφού βολεύτηκαν στις Βερσαλλίες, βγήκαν έξω για φαγητό. Τελικά έφαγαν μπύρες. Δεν βρήκαν οι
άμοιροι τίποτε άλλο που δεν θα τους οδηγούσε στο ΕΣΥ της Κίνας.
Κουρασμένοι απο τόσο ΚΤΕΛ, αγοράσαν μπυρες και μέσα στα μαύρα σκοτάδια, αφού οι σκάλες στο χοτέλ δεν είχαν φωτισμό (χε χε, αν είχαν θα ήταν η τέλεια ανατροπή), πήγαν οι έρμοι στο δωμάτιό τους, να πιούν κάτι και να κοιμηθούν.

Αφού σπάσαν Χαράλαμπε ένα κομοδίνο, ένα κρεβάτι και παρολίγο κι έναν νιπτήρα (Οχι. Δεν κάνω πλάκα. Τα έσπασαν πραγματικά) στην προσπάθειά τους να ανοιξουν 2 μπουκάλια μπύρα
έπεσαν για ύπνο. Ηταν δυο ζωντανά πτώματα και το μόνο που ήθελαν ήταν να σηκωθούν νωρίς για να ξεκουβαλήσουν την επόμενη ημέρα.

Και τότε το ανακάλυψαν. Θα μου πεις λογικό. Τέτοιο κελεπούρι, όλο και κάποιο ελάττωμα θα έχει. Δεν είναι δυνατόν να είναι όλα τέλεια.
Πράγματι ένα κουσούρι το είχε. Ακριβώς δίπλα του λειτουργούσε καραόκε μπαρ.
Do you speek chinese?


-Το κεφάλι μου!!! Το κεφάλι μου!! Δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό!
Μα δίπλα σε καραόκε? Και μάλιστα κινέζικο? Σκάστε ρεεε! (Σαγιονάρα στον τοίχο.
Αναποτελεσματικό και βλακώδες ταυτόχρονα).
-Ελα βρε Ντιμ.. θα σταματήσουν. Που θα πάει?
Πράγματι χαράλαμπε. Ο Γκιούλιβερ είχε δίκιο. Σταμάτησαν. Στις 3 το πρωί.

Πίκρα....
Εικόνα 306 by dim kyr, on Flickr

Ας περάσουμε όμως στην επόμενη ημέρα. Με χαρά , και πονοκέφαλο ταυτόχρονα, που
με εθελοτυφλία και στρουθοκαμηλισμό, τον βάφτιζαν συνέπεια μπυροποσίας και ουχί
αυπνίας απο καραόκε, ξύπνησαν απο τις 5 τα ξημερώματα από τις πάπιες.
Ναι χαράλαμπε πάπιες. Που το βλέπεις το περίεργο? Δίπλα ακριβώς ήταν τα Κτελ και
φόρτωναν ή προσπαθούσαν να φορτωσουν οι υπεύθυνοι ένα κοπάδι πάπιες στην οροφή ενός σαραβαλακίου. Εχεις ακούσει πάπιες ποτέ σου?
Ανασταίνουν νεκρό. Αφού πρόδωσαν τις χριστιανικές τους αρχές που λες οι λεγάμενοι
και κατέβασαν περίπου τόσα καντήλια όσα διαθέτει η Μεκκα σε αριθμό, μαζέψαν τα ολιγοστά
πράγματά τους και πήγαν δίπλα να κλείσουν εισητήριο.

Εικόνα 319 by dim kyr, on Flickr

Εφυγαν όμως? Εφυγαν? ΟΧΙ! Γιατί Χαράλαμπε δεν κατάφεραν να φύγουν? Τεστ για την Δευτέρα.
Αν δεν απαντήσεις, κόβεσαι.
Σαν βρεγμένες γάτες επέστρεψαν στο καραόκε χοτελ, για ακόμη ένα βράδυ.
Ο Λόγος Χαράλαμπε που βλακωδώς δεν μάντεψες, ήταν ότι όταν έφτασαν στο γκισέ για
να κλείσουν εισητήρια , η υπάλληλος δεν κατάλαβε που θέλουν να πάνε. Απλά.
Δεν καταλαβε. Φωναξε κάποιον , -νόμιζαν οι ελληνες- αγγλομαθή, αλλά ούτε αυτός κατάλαβε.
Και έτσι αφού κανείς δεν καταλάβαινε το όνομα του προορισμού (Zhao Xing) , αλλά κυρίως
την έμφυτη, ψυχαναγκαστική, επιβεβλημένη ανάγκη τους να φύγουν για να σώσουν την αίσθηση της ακοής τους, ξέμειναν. Ξεχασμένοι. Πεινασμένοι. Μόνοι. Με αυτοκτονικές τάσεις.
Εικόνα 311 by dim kyr, on Flickr


Τελικά έψαξαν ένα ιντερνετ, γκούγλαραν, τύπωσαν το όνομα του προορισμού στα κινέζικα και με αυτό το εφόδιο , βρέθηκε η άκρη για την επόμενη όμως ημέρα.

Αυριο θα πάρουμε τα βουνά Χαράλαμπε. Ετοιμάσου. Αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια....
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χαχα απολαυστική όπως πάντα...
Για πες μας κάνα κινέζικο ρεφρέν...τόση ώρα τοίχο τοίχο αποκλείεται να μην σου έμεινε τίποτις :p
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οι χήνες είναι χειρότερες. Το ξέρω. Ειναι κακές και δαγκώνουν, εκτός αν είναι οι χηνες του Νιλς Χολγκερσον
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Χαχα απολαυστική όπως πάντα...
Για πες μας κάνα κινέζικο ρεφρέν...τόση ώρα τοίχο τοίχο αποκλείεται να μην σου έμεινε τίποτις :p
Μου μεινε. Το τραγουδω στον νευρολόγο μου οταν τον επισκεφτομαι απο τοτε για να καλμαρει τα νευρα μου , ενίοτε και στον ωρλ. Τελικα τωρα που το σκέφτομαι , αυτή η χωρα μου άφησε πολλά κουσούρια...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Aτσα έχουμε και συνέχεια;!
Ναι, ρίξτα και στους κούληδες τώρα! Κοιτάξου στον καθρέφτη και ορκίσου πως αυτοί φταίνε για τα κουσούρια σου! Τολμάς;:bleh:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κοιτάχτηκα Φιόνα. Αυτοί φταίνε. Σε αυτην την χώρα αν δεν πας οργανωμένος ή μάλλον τελεια οργανωμένος, την έχεις πατήσει. Οχι ότι δεν θα περάσεις καλά, αλλά ενα κουσούρι θα σου μείνει.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Το κουσούρι της ανοργανωσιάς φταίει για όλα!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom