Κίνα Σήκωσε Τα Κόκκινα Φανάρια!!!

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τι λες Φιόνα? Δεν είναι κουσούρι. Είναι χάρισμα!:innocent:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Στρώσου μαρή να γράψεις κανά κεφάλαιο κι ασ' τα φιλοσοφικά!:D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Του δινουν και καταλαβαινει οι κινεζοι ε? Ακου 5 το πρωι!!!
Επισης, εισαι σιγουρη οτι ολα αυτα τα επιπλα εσπασαν στην αποπειρα ανοιγματος μπυρας και οχι κανοντας προστυχιες? :p
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Aν τελειωνε Vario το νταβαντουρι στις 5 το πρωί, δεν θα ήμουν εδώ να σας τα γράφω, αλλά θα σάπιζα σε κάποια κινεζική αγροτική φυλακή με την κατηγορία "ο δυτικός μακελάρης του Λιπινγκ". Oλο και κάποιον κινέζο θα είχα κλαδέψει.. Στις 3 τελείωσε . Οσο για τα ανοίγματα και τις μπύρες που αναφέρεις , θα έλεγα ότι έχεις ύποπτα δημιουργικό μυαλό. Να υποθέσω ότι ομιλεί η πείρα και προτερος έκλυτος βίος?
Φιόνα αφήνω τις φιλοσοφίες και πιάνω το πληκτρολόγιο για να γράψω συνέχεια.. Μέχρι να πας να καθαρισεις τα αυτιά του Σρεκ, θα εχω τελειώσει.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ειλικρινώς εκπλήσσομαι και φρίττω με την βδελυροτάτη επίθεση που εξαπολύσατε, αγαπητή μου, εναντίον των κινέζων καραοκεϊστών, οίτινες χαίρουν ευρυτάτης, παγκοσμίας τολμώ ειπείν, αναγνωρίσεως δια την ορθοφωνίαν, το πάθος και το μουσικόν των τάλαντον. Προς επικύρωση της αλήθειας, παραθέτω το κάτωθι ηχητικό ντουκουμέντον! Φευ! 'Μη ζώην μετ' αμουσίας', φιλτάτη, ή, κατά τη λαϊκή θυμοσοφία, 'Μην πυροβολείτε τον πιανίστα. Κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί'.
(παρακαλώ ιδιαίτερη προσοχή να δοθεί στους στίχους...)

 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μετά απο το παραπανω αριστουργημα , το απαύγασμα των τεχνών, την ολοκληρωτική εξύψωση της τεχνης της μουσικής κλπ κλπ , ολοι εμείς οι άμουσοι κοινοί θνητοι , κατανοούμε πλήρως και απολύτως την κώφωση που επήλθε , την σχιζοφρένεια που κοντοζύγωσε, και τις δολοφονικές τασεις που ζωσαν τους ενοίκους.
Πάντως οι στίχοι (που φυσικά κανείς δεν μπορεί με την σινοαγγλική προφορά να καταννοήσει για να μην πω αποκωδικοποιήσει) είναι όλα τα λεφτα. Με το camel τι ήθελε να πει? Αγνωστο..

υγ. Μωρε τούτη η "εκτέλεση" κάτι μου θυμίζει...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν η camera έγινε camel.....
Τουριστικό δίδαγμα: Οποιος πάει χύμα στην Κίνα κι αν δεν του κάνει κόπο ας μάθει και ολιγον κινέζικα. Σε αυτήν την χωρα όπως αποδείχτηκε , τις καμέρες τις κάνουν καμήλες, άρα φαντάσου τι κάνουν τα πιο δύσκολα (ξενοδοχείο, ονόματα πόλεων, διαδρομες, τρενα, το "θέλω να φαω με πιρούνι γιατί το ξυλάκι μου μπήκε στο ρουθούνι" κλπ).
Επίσης ας μείνει μακρυά απο καραόκε. Για δικό του καλό αποκλειστικά γιατί άμα το γενικεύσουμε, για το καλό της ανθρωπότητας καλό θα ήταν να καταργηθούν τελείως τα καραοκε στην Κίνα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πως να προχωρήσει αν ο κινέζος δεν καταλαβαίνει που θέλει να πάμε?
Η τιμωρία δε , είναι τουλάχιστον σαδιστική
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Αχ...αγαπημένη μου ιστοριούλα θα σε φάνε τα σκατά. Κλαψ.

(γράψε κι απο εδώ κάτι πλίιιιζ)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Είσαι πτώμα? Και εγώ.

Δεν αναφερω ούτε την ποιότητα των δρόμων για Zhao Xing, ούτε τα οχήματα.
Απλά συμβουλευτικά Χαράλαμπε θα σου πω, να μην έχεις βάλει στο στόμα σου ούτε τσιγάρο αν είναι να ταξιδέψεις με αυτά.


Φτάσαν. Τους απήγαγε μια ηλικιωμένη, για να μείνουν στο σπίτι της.
Αφού δεν είχαν τον φόβο του καραόκε (ήταν κατατρομαγμένοι για την ακρίβεια απο το περιστατικό), "αφού το χωριο ήταν μιά σταλιά, ένας δρόμος όλος κι όλος με κάτι αρχαία
ξύλινα σπίτια ας μείνουμε" είπαν. Ξύλινο. Ετριζε. Παμπάλαιο. Βέβαια έγερνε λιγάκι με αποτέλεσμα να σου έρχεται ναυτία αλλά σιγά το πράγμα. Καραόκε δεν είχε.



Το χωριό είναι απλά καταπληκτικό. Οτι βλέπεις στις κινεζικές ταινίες εποχής , είναι μια αντιγραφή του. Κατοικείται απο την φυλή Ντογκ και διατηρούν ακόμα και τώρα τις παραδόσεις τους. Οι γυναίκες εχουν πολύ μακρυά μαλλιά και τα σπίτια του είναι ξύλινα, και αποτελούνται απο
το ισόγειο και 2 ορόφους.
Στο ισόγειο έχουν τα ζώα και το σανό, στο 1ο όροφο είναι το καθημερινό δωμάτιο που κάθονται, μαγειρεύουν κλπ και στον 2ο υπάρχουν τα υπνοδωμάτια.
Εχουν φυσικά και τα Drum tower για τις ανάγκες του χωριού, όπου είναι μεγάλες ξύλινες
κατασκευές σαν παγόδες που λειτουργούν ως χώροι που μαζεύονται για τις γιορτες, για τελετές, για συζήτηση κλπ.


Κτηνοτρόφοι και αγρότες στην πλειοψηφία τους, με ιδιαίτερα έθιμα όπως το οι γυναίκες
να κατασκευάζουν (υφαίνουν) μόνες τους τα υφάσματα , να τα βάφουν με ιδιαίτερο τρόπο
και να τα "σιδερώνουν" για να συμπτηχθούν οι ίνες του υφάσματος, κοπανώντας τα όλη ημέρα με ένα μεγάλο ξύλινο σφυρί. Ως εκ τούτου σε όλο το χωριουδάκι βλέπεις απο τα παράθυρα
τεράστιες μαύρες/μωβ λωρίδες υφασμάτων να κρέμονται ανεμίζοντας απο τον αέρα,
ενώ παράλληλα όλη την διάρκεια της ημέρας ακούς γκάπ-γκούπ από τα σφυριά, απόλυτα συγχρονισμένα καιχωρίς να χάνουν ούτε στιγμή τον ρυθμό τους. Μετά βέβαια απο 2-3 ήμέρες στο χωριό μάλλον θα θέλεις χάπια για να καλμάρουν τα νεύρα σου απο το αέναο γκαπ-γκουπ.



Υπάρχουν κι άλλα καλά νέα όμως. Εχει 1-2 εστιατοργια που έχουν μενού στα αγγλικά! Παράδεισος.
Εμειναν 2-3 ημέρες. Στην αρχή ήταν καλά. Μετά όμως η Ντιμ αρρώστησε. Ασχημα.

Πολύ άσχημα. Ηχοι ασύδωτου εμετού ακούγονταν απο το μπάνιο και απορίες τύπου
"μα πότε το έφαγα αυτό? Μα είναι αυτό ανθρώπινη τροφή? Τι μας τάισε ο μλκς?"
Και μετά αιματόπτυση. Και μετά πυρετός. Και μετά σπασμοί. Και μετά κρυάδες γιατί
ο πυρετός είχε σκαρφαλώσει στους 41. ΚΑι τι να σου κάνει ένα (ληγμένο) ντεπόν?

Και που να βρεις ιατρική βοήθεια στα όρη στα άγρια βουνά? Ααα! ξέχασα.
Υπήρχε ένα παμπάλαιο νοσοκομείο από την εποχή που η πανούκλα θέριζε, στις παρυφές του χωριού, αλλά αυτοί ήταν κλειδωμένοι βραδυάτικα μέσα.

Που να απευθυνθούν για να τους ανοίξουν/ξεκλειδώσουν την πόρτα στις 3 το πρωί?
Κι ήταν και το άλλο.
Το 2ο βράδυ, που η Ντιμ δεν είχε πολύ πυρετό , μόλις 3 βαθμούς πρίν το σημείο βρασμού,
(και ως εκ τούτου έχασε μια πολύ επικερδή θέση ως ο επίσημος οικολογικός ψήστης του χωριού)
ο Γκιούλι της πρότεινε να πάνε μια βόλτα. Σέρνόταν αυτή σε ημιθανή κατάσταση, και τότε ο ιππότης έχοντας βέβαια τις καλύτερες προθέσεις, της λέει "κοίτα εκεί.. στην άκρη του δρόμου.



Βλέπω φώτα. Κάποια γιορτή φαίνεται να είναι. Ας πάμε. Θα αισθανθείς καλύτερα και ψυχολογικά.
Και πήγανε. Και αυτό που είδανε το ζηλεύει και ο Λουγκόζι.....

Το κίτρινο πτώμα τους κοίταγε ζαρωμένο σαν κορινθιακή σταφίδα και απορημένο μέσα απο ένα ολόμαυρο φέρετρο με κόκκινα ιδεογράμμα στην κορυφή του.
Ανδρας. Ηλικιωμένος. Φου Μαντσού. Το φέρετρο -μαζί με τον νεκρό- ήταν αφημένο στην άκρη στον δρόμο πάνω στο χώμα, με τους περαστικούς να πίνουν και να γλεντούν ακριβώς δίπλα του
ενώ παράλληλα φτύναν τα φλούδια απο το πασατέμπο που μασούσαν σε απόσταση αναπνοής απο τα μούτρα του νεκρού. Κανείς δεν έδινε σημασία, ενώ κάτι παράγκες που πουλάγαν φρούτα και άλλα αγαθά ήταν στημένες σε στρατηγική θέση στα πλαινά του φερετρου. Μια χαρά θέαμα, εξέχουσας συμβολικής σημασίας, για κάποιον που πριν λίγο σκεφτόταν πόσο κοστίζει άραγε η μεταφορά του κουφαριού του για την πατροπαράδοτη ταφή, από Κίνα στα πάτρια εδάφη.

Εικόνα 327 by

-Συγγνώμη , συγγνώμη... που να ήξερα? Αισθάνεσαι καλά?
-(ξεψυχισμένα) Ξέρεις πάντως να διασκεδάσεις τις γυναίκες από το πρώτο κιόλας ραντεβού.
Πήγαινέ με σε αυτό που γέρνει. Και σύντομα γιατί θα ξεράσω πάνω στα μούτρα του αποθανόντος.
Οχι ότι θα νοιάξει και κανέναν από ότι βλέπω..... Αδερφέ μου.... Που με έφερες? Να δω την φυσική κατάληξη της κατάστασής μου? Πιάσε ένα ντεπόν. Μου φαίνεται βέβαια ότι με κάνουν
χειρότερα -αφού είναι ληγμένα-, αλλά τουλάχιστον μου χαρίζουν την ψευδαίσθηση της θεραπείας. Πιάσε με... λιποθύμησα... (Ο Τσε Γκεβάρα ξυρισμένος? Ναι. Λιποθύμησα. Γεγονός)

Κενό. Δεν θυμόταν βρε Χαράλαμπε μετά η Ντιμ τίποτε, και επειδή δεν είναι ιστορικό πρόσωπο, δεν υπάρχουν καταγραφές. Το ευχάριστο ήταν ότι έζησε.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom