Κίνα Σήκωσε Τα Κόκκινα Φανάρια!!!

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλά εεε είσαι απίστευτη! Δεν πρόλαβα να ζητήσω τη συνέχεια και η επιθυμία μου πραγματοποιήθηκε!
Κυρία μου είμαι ευγνώμων.... Αν το ήξερα ότι θα έσπευδες να πραγματοποιήσεις την επιθυμία μου θα την εξέφραζα νωρίτερα!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
γιατί πολύ απλά γυρίσατε εκεί που ξεκινήσατε... έ;;..
σενάριο... ναι ναι σενάριο για κωμωδία μέχρι δακρύων... και με ένα, μόνο ένα μικροσκοπικό twist, σπλατεριά του κερατά...
Τι κωμωδία βρε ανάλγητε? Μιλάμε για Ιψενικό δράμα! Για τραγωδία του Αισχύλου και εσύ γελάς? Για θέατρο του παραλόγου Ιονέσο στυλ. Μα δεν μας λυπάσαι καθόλου? Κάτσε να ρίξω την συνέχεια για να καταλάβεις.....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλά εεε είσαι απίστευτη! Δεν πρόλαβα να ζητήσω τη συνέχεια και η επιθυμία μου πραγματοποιήθηκε!
Κυρία μου είμαι ευγνώμων.... Αν το ήξερα ότι θα έσπευδες να πραγματοποιήσεις την επιθυμία μου θα την εξέφραζα νωρίτερα!
Και εσύ βρε παιδί μου, χάθηκε να ζήταγες 1.000.000 ευρώ?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ισως. Αλλά τα ευρώ θα έχουν γίνει ρουπίες, και μάλιστα σριλανκέζικες (χαμηλότερη ισοτιμία).
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Dim είσαι μεγάλη ψυχή τελικά...Μου έφτιαξες τη μέρα...:haha:
Θέλω όμως και συνέχεια κι αν δε μπορείς στείλε μου ένα καφάσι μπύρες...
Πάντως νομίζω οτι οι ιστορίες σου θα πάρουν άλλη διάσταση αν διαβαστούν συνοδεία με Happy Pizza....:D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
έρχονται.... (και οι μπύρες και η συνέχεια)

υγ Τα έμαθες? Θα γίνουμε κουμπάρες!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Σοκ και Δεος!!!!!

-Κοίτα!!! Κοίτα!!!! Οι κινέζοι....
-Χα χα χα.... Κινέζοι στην Κίνα. Πολύ πρωτότυπο.
-Βρε οι κινέζοι που ταξιδεύαμε μαζί.... μπαίνουν σε ένα λεωφορείο.... πάμε απο πίσω τους....
-Και που ξέρεις ΠΟΥ ακριβώς πάει το λεωφορείο?
-ΔΕΝ ΞΕΡΩ!! Αλλά δεν με ενδαφέρει κιόλας. Μείνε. Εγω θα τους πάρω απο πίσω κι ας φτάσω στο Πεκίνο. ΕΔΩ δεν μένω! Αλήθεια, που να βρισκόμαστε άραγε? Λες να φτάσαμε στην Μέση Γη? Χόμπιτς δεν βλέπω όμως και ανησυχω.... έλα γρήγορα... φεύγει.... τρέχα Γκιούλι.... ΤΡΕΧΑΑΑΑ...
3ο λεωφορείο (με άγνωστο προορισμό).

Στην πληροφορία ότι ο δρόμος για την φενγκουαν ήταν πανάθλιος, δυστυχώς δεν είχε δοθεί η αρμόζουσα προσοχή. Αυτό στην πραγματικότητα -ενημέρωση για τυχόν θαρραλέους μελλοντικούς επισκέπτες- δεν είναι δρόμος. Είναι κάτι σαν δρόμος. Καταρχήν είναι χωμάτινος. Εχει άπειρες λακούβες βάθους ηφαιστιακού κρατήρα, πέτρες όγκου αυγού δεινοσάυρου, και στροφές απότομες και δύσκολες. Επίσης είναι ανηφορικός καθόσον ανεβαίνει τα βουνά και παρουσιάζει πολύ κίνηση. Τα ατυχήματα είναι πολύ συχνά. Η διάρκεια απο την Jishou (σε αυτήν την πόλη είχαν ξεβραστεί εν αγνοια τους τελικά) είναι περίπου 1 - 1.30 ώρα. Αν είσαι τυχερός.

Αν αξίζει ο κόπος? Υποκειμενικό. Για τους περισσότερους ταξιδευτές πάντως, μάλλον όχι, αφού η συγκεκριμένη πόλη δέχεται μόνο εγχώριο τουρισμό και απειροελάχιστους δυτικούς κάθε χρόνο. Ισως όμως με τις κατάλληλες κρατικές επεμβάσεις, κάποια ημέρα θα γίνει γνωστή και εκτός των τειχών της Κίνας. Πάντως ενώ δεν διαθέτει σιδηροδρομικό σταθμό, αρκετά κοντά υπάρχει το αεροδρόμιο Tongren. Tώρα το να βρείς πτήση βέβαια είναι άλλο θέμα. Αν καταφέρει κάποιος πάντως και βρει, ας παίξει κι ένα λότο, γιατί η τύχη θα του έχει χαμογελάσει.

-Φτάσαμε. Επιτέλους. Φτάσαμε.
-Καιρός ήταν. Ταξιδεύουμε απο τις 6 το πρωι και η ώρα είναι 10 το βράδυ!
-Γκιούλι έχω καλά νέα.
-Σώωωωπα. Εγινε η ανατροπή?
-Ναι. Θυμάσαι που παραπιονόμουν απο το πρωί ότι μου πονούν τα νεφρά΄και μάλλον απέκτησα πέτρα?
-Ξεχνιέται? Το ανέφερες συχνότερα ακόμα και απο ότι αναφέρει η μάνα σου ότι τα διαζύγια στο σόι σας δεν είναι αποδεκτά.
-Ε λοιπόν σε ενημερωνω ότι δεν θα ξαναγκρινιάξω για αυτό.
-Και γιατί παρακαλώ? Σε εγχείρησε ο εισπράκτορας στην γαλαρία?
-Οχι. Μου έφυγε μόνη της απο τις πολλές λακκούβες. Μαζί με την σπλήνα βεβαιώς βεβαίως, αλλά επειδή δεν γνωρίζω την χρησιμότητα της σπλήνας δεν με πολυνοιάζει για αυτήν. Μάλλον θα είναι μικρή η απώλεια.
-Λαμπρά. Να ξανακάνουμε την ίδια διαδρομή για να τακτοποιήσω και εγώ την σκωλικοειδίτιδά μου. Κινεζικά Κτελ, τώρα λειτουργούμε και ως χειρούργοι. Τιμαί λογικαί, προλάβεται. Οι επιβάτες της γαλαρίας και οι καθήμενοι στους τροχούς έχουν προτεραιότητα.
- Να ψάξουμε τώρα που θα μείνουμε. Κοντεύω να διαλύσω.
-Θα ρωτήσω την κινέζα και την φίλη της. Κάπου θα ξέρουν να μας βολέψουν για απόψε. Και αύριο .....έχει ο Θεός....
Με το που κατεβαίνουν απο το λεωφορείο, περικυκλώνονται απο απο τύπους ξενοδοχειων. Τους τραβολογάγαν σαν τις υαινες και τους κολάγαν στα μούτρα φωτογραφιες.

Ευτυχώς τους απέφυγαν με ευγένεια και αβροφροσύνη (αι παρατήστε μας ήσυχους! Βδέλλες! Ουστ!) και αποδέχτηκαν την πρόταση των κινεζοκοριτσιών να τους οδηγήσουν στην αρχαία πόλη και να τους βρουν ξενοδοχείο.

Ετσι ξεκίνησαν και οι 4 για το "μεγάλο μυστικό θέαμα". Και μετά απο λίγο πρωτοαντίκρυσαν την αρχαία πόλη.... Οι περιγραφές και οι φωτογραφίες στο διαδίκτυο όμως δεν τους είχαν προετοιμάσει κατάλληλα για αυτό που θα αντίκριζαν τα αθώα ματάκια τους. Μάλλον το αντίθετο.... Κυρίες και κύριοι καλως ήρθατε στην Fenghuang! Καλώς ήρθατε στο..... Λας Βέγκας!!


afarm8.staticflickr.com_7214_7189068973_7f224fffd9.jpg
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
γρηγορη σημερα....2 ολοκληρα κεφαλαια.....δωσε καμια φωτο παραπανω απο το Λας Βεγκας στο λαο σου!!!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πωπω έχεις πάρει φόρα σήμερα...
Για την κουμπαριά έμαθα οτι ραδιουργείτε εις βάρος μου...:haha:
Το ψαράκι θα κανονίσει τα τρένα κι εσύ τα ξενοδοχεία...θα είναι νομίζω μνημειώδες ταξίδι...οι άντρες θα κουβαλάνε τα καφάσια...

*Η συνέχεια ήρθε...αναμένω και τις μπύρες...:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πω πω βρε παιδια εσας δε σας εχει μεινει οργανο για οργανο σε αυτα σας τα ταξιδια.Μια τα νεφρα ..μια τα μυαλα ..την αλλη οι σπληνες ...που θα φτασετε πια!!!!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Τελικά τι έγινε εκεί στην Fenghuan ????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom