Κίνα Σήκωσε Τα Κόκκινα Φανάρια!!!

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Το τσίρκο Μεντράνο τώρα και στην Κίνα.

-Μην με χτυπήσεις, μην με χτυπήσεις..... ψέλισε η Dim στον κύρη της...
Δεν το γνώριζα η γυναίκα.... ποτέ μου δεν θα σου έλεγα ψέματα.
-Επιβαρύνεις την θέση σου, μην μιλάς. Χριστέ μου!!!! Τι'ν τούτο το πράμα? Εχω μείνει
άφωνος!
-Η χειροδικία να ξέρεις πάντως είναι λόγος διαζυγίου..
-Μην μιλάς λέμε!!
-Αφού σου λ..
-Σουτ! Ασε μου λίγο χρόνο να συνελθω απο το σοκ. Εχε χάρη που δεν είμαι βίαος
άνθρωπος και ακολουθώ τις επιταγές του Μαχάτμα Γκάντι, διαφορετικά.... Και πως
τρέχουνε έτσι σαν τα κατσίκια οι κινέζες? σταμάτησέ τες, κουτσός άνθρωπος είμαι και
κατά πως τα βλέπω τα πράγματα μάλλον θα παραμείνω έτσι για κανα τετράμηνο....
Πανάθεμά σε. Τυφλώθηκα με τόσο λαμπιόνι. Αμ η κινεζοπόπ? Μου πήρε τα αυτιά..

Προς τι το σοκ? Πολύ απλά, οι φίλοι μας περίμεναν να αντικρύσουν μια ήρεμη πόλη, με
ιστορία πάνω απο 1300 χρόνια, με τα τείχη της, με τις πολεμίστρες της, δίπλα απο το
ποτάμι, με τα αρχαία κτίσματα, και αυτό που είδαν ήταν ναι μεν αρχιτεκτονικά όλα τα
παραπάνω, αλλά "εξωραισμένα" με ένα καρακιτσάτο τρόπο που σχετιζόταν με την
διακόσμηση όλων αυτών των πραγματικά υπέροχων δημιουργημάτων με λαμπιόνια,
φωτάκια, μπαλόνια, φωτοσωλήνες, νεον, και κάθε λογής πολύχρωμης σύγχρονης
κινεζιάς , ντυμένης ηχητικά με ηλεκτρονική σινική ποπ μουσική, και κόοοοοοοοσμο.

afarm8.staticflickr.com_7401_9736727324_cbac3b25de_b.jpg


Απίστευτα πολύ κόσμο, πλαισιωμένου απο τσίκνα και κάπνα απο τις γαστριμαρικές
πανδαισίες της πόλης. Το όλο θέαμα -χωρίς ίχνος υπερβολής- ξεπερνούσε σε κιτς ακόμα
και τον βασιλιά του ακαλαίσθητου Λας Βέγκας, και τούτο γιατί πολύ απλά αυτός ο
αρχιτεκτονικός πλούτος προστατευμένος απο την Ουνέσκο, είχε βιαστεί αισθητικά με
τρόπο άκομψο , βίαιο και ολοκληρωτικό.

Ευτυχώς όμως, για τους επίδοξους και μελλοντικούς επισκέπτες της πόλης, (και αυτό είναι το πραγματικά παράδοξο της όλης υπόθεσης), αυτό γινόταν αντιληπτό μόνο το βράδυ και μάλιστα αν καθόσουν 2 ημέρες, με ένα μαγικό τρόπο θα το θεωρούσες ακόμα και γοητευτικό, μην πούμε και .... όμορφο.
Οι λόγοι δεν μπορούν να εξηγηθούν. Πρέπει να παει κάποιος για να το κατανοήσει. Σε 1
μόλις ημέρα το σοκ θα το έχεις ξεπεράσει. Την 2η θα το βρεις συμπαθητικό. Την 3η θα
σου αρέσει και μετά την 4η δεν θα θέλεις να φύγεις. Τι να πούμε? Αγνωστη η ανθρώπινη
ψυχολόγία....

Μια απλή εξήγηση που μπορεί να δοθεί, για τα παραπάνω είναι ότι επειδή η πόλη είναι
ακόμη αλώβητη απο δυτικό τουρισμό, αλλά αντίθετα είναι μαστ για ντόπιους, έχει
δημιουργηθεί μια αυθεντική κινεζική ντίσνευλαντ χωρίς ξένες επιρροές, που ακολουθεί
τα σινικά πρότυπα και ως εκ τούτου ο επισκεπτης που την βλέπει , αναγκαστικά
ενσωματώνεται στον τοπικό τρόπο διασκέδασης, και έτσι αυτό που προκύπτει είναι μια
μίξη αλλόκοτα γοητευτική, αμακιγιάριστη, με γνήσιες στιγμές, κάτι που δεν μπορεί να
συμβεί εκ των πραγμάτων σε πόλεις όπω πχ η Σαγκάη ή το Πεκίνο.

afarm8.staticflickr.com_7214_7189068973_7f224fffd9_z.jpg


Επιπροσθέτως, επειδή η πόλη είναι αρχιτεκτονικά μηχανή στον χρόνο αλλά και επειδή όσους
μοντερνισμούς κι αν έχουν προσθέσει οι σύγχρονοι κάτοικοί της , δεν παύει να διατηρεί
τα παραδοσιακά της στοιχεία, έχει δημιουργθεί ένα ενδιαφέρον αμάλγαμα που
καταφέρνει και συνδυαζει το παλιό και το νέο και ο θεατής βρίσκεται να παρακολουθει
ένα αρχαίο μεν θεατρικό έργο αλλά με μοντέρνους νεωτερισμούς.
Αυτά βέβαια για να τα ανακαλύψεις και να τα αισθανθεις, απαιτείται κάποιος χρόνος
παραμονής στην πόλη, και φυσικά το σοκ που παθαίνεις όταν πρωτοαντικρίζεις το
τσίρκο μεντράνο δεν είναι και λίγο.

Αυτή φυσικά είναι μια καθόλα υποκειμενική αιτιολόγηση/άποψη και ο επισκέπτης
μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Γεγονός αντικειμενικό όμως είναι ότι ο
φοίνικας -το γνωστό πτηνό που αναγεννάται απο τις στάχτες τους όπως είναι το όνομα
της πόλης- αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις στο τέλος, γιατί αν μη τι άλλο, ποιός
δυτικής κουλτούρας τουρίστας δεν θέλει να δει μια πόλη με παραδοσιακές καταβολές
μασκαρεμένη και εμβαπτισμένη σε σύγχρονα κινεζικά στολίδια αλλά απαλλαγμένη απο
ξένες επιρροές? Θανατηφόρος συνδυασμός πράγματι.

Η παλιά πόλη περικλύεται απο διπλά τείχη, με πολεμίστρες , και καστράκια και η πύλη
της είναι το λιγότερο εντυπωσιακή. Διατρέχεται απο ποταμι και το ωραιότερο όλων είναι
ότι είναι κατοικήσημη και εντός των τειχών. Πολλά χόστελ (σχεδόν όλα) έχουν
μπαλκόνι που ίππταται στην κυριολεξία πάνω απο τα νερά του ποταμού, είναι ξύλινα και
παμπάλαια, ατμοσφαιρικά και .....κινεζοκρατούμενα. Ολες τις ώρες της ημέρας, πλήθη
κόσμου σουλατσάρουν στα στενά πέτρινα σοκάκια, χαζεύοντας τα μαγαζάκια με τα
σουβενίρ και αγοράζουν πικάντικες καραμέλες πιπερόριζας, για τις οποίες ειναι διάσημη
σε ολόκληρη την κίνα η πόλη. Μπάρ άφθονα, νεαρόκοσμος, καντάδες κάτω απο τις
πύλες-γέφυρες , μαγαζάκια δίπλα απο το ποτάμι και μικροπωλητες συνθέτουν αυτο το
καλειδοσκόπιο που λειτουργεί σαν πολύχρωμη σβούρα που σε συνεπαίρνει στο
εσωτερικό της και με δυσκολία δεν καταφέρνει να σε εντυπωσιάζει σε κάθε σου βήμα, σε
κάθε σου λεπτό.

afarm7.staticflickr.com_6006_6197098267_c6edde55f1_z.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μπροβο dim kyr. Αργησες λιγο αλλα μας εξηγησες πληρως τι εννοουσες με το Λας Βεγκας. Αντε του χρονου παλι να ειμαστε καλα να διαβαζουμε!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι σου ήρθε αγαπητή μου μεσημεριάτικα να συνεχίσεις ετούτη την ιστορία και με έκανες να την ανακαλύψω και να την διαβάσω από την αρχή; Το αποτέλεσμα ήταν, επί μια ώρα η Κάνελ να κοιτάζει αποσβολωμένη το P.C της, να χαζογελάει και να μην μπορεί πλέον να δουλέψει για σήμερα, αφού μεταφέρθηκε σε ένα παράλληλο σύμπαν, καθισμένη σε μια παγόδα, να παρακολουθεί τις περιπέτειες της Dim και του Γκιούλι. Φυσικά δεν θα σε ξαναεκθειάσω, γιατί θα καταντήσω γραφική :p
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Α join the club φιλη μου ...εμεις χρονια τωρα ..αυτην ξερουμε ...αυτην εμπιστευομαστε!!!
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Χαίρομαι που <<ξανασήκωσες>> τα κόκκινα φανάρια. πολύ θα ήθελα να πάω και εγώ μια τέτοια εκδρομή αλλά το έτερον ήμισυ θα μου πέθαινε από το άγχος ..... Αν δεν μπορεί να συνεννοηθεί με τα αγγλοελληνογαλικοιταλοναπολιτάνικα του δεν θέλει να πηγαίνει μη οργανωμένες εκδρομές :(
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
jimp σε καλώ να αναθεωρήσεις, γιατί εχω σκοπό να το τελέψω το στόρυ πριν βγει το 2013.
Κanel, καθησε αναπαυτικά, γιατί έχει ακόμα μπόλικα κεφάλαια να διαβάσεις (το σκυλί στο άβαταρ είναι δικό σου?)
Κλεοπάτρα μην κλέβεις απο διαφημήσεις. Θα σου κάνουν αγωγή για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων
Gaea, έχω λύση στο πρόβλημά σου. Μάθε εσύ κινέζικα με ταχεία μαθήματα Λινγκουαφον. Ετσι δεν θα μπορεί να σου πει τίποτε ο λεγάμενος. Θα τον στριμώξεις άσχημα....
Πάω τώρα να σηκώσω τα φανάρια , γιατί από το πολύ περίμενε έχουν γίνει κουρέλια....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ο χοστελατζής ήταν ένας πονηρός τύπος, που τα μόνα που γνώριζε, ήταν να μουγκανίζει

και να ζητά χρήματα. Οπως αποδείχτηκε την επόμενη ημέρα, ψευδώς ισχυριζόταν ότι

ήταν μουγγός και κουτός για τους δικούς του ιδιοτελείς λόγους. Αφού έδειξε το "ο θεός

να το κάνει" δωμάτιο, η συμφωνία κλείστηκε και αφού πρωτίστως οι ταλαίπωροι

ελληνες κατάφεραν να ισιώσουν λίγο τις πλάτες τους, βγήκαν μόνο για 1-2 μπύρες και

κατευθείαν για ύπνο. Ηταν πολλά τα χιλιόμετρα Αρη και περασμένη η ώρα.......
afarm8.staticflickr.com_7420_9734053879_8677ceb645_z.jpg


-Ντουντούκες ακούω σύντροφε.....
-αποκλείεται ... δεν ειναι ούτε 6 το πρωί.
-ντουντούκες ακούω...
-κοιμησου, λαθος κάνεις λέμε , είναι πολύ πρω... διάολε! κι εγώ τις ακούω! Ομαδική
παράκρουση.
-παω κάτω να δω τι γίνεται. Δεν αποκλείεται με την τ'υχη που μας δέρνει να έχουμε
διαλέξει να μείνει σε χωριό πυρηνικών δοκιμών και να βρεθούμε σε 4 νανοδευτερόλεπτα
στην ανδρομέδα.

afarm8.staticflickr.com_7360_9737276016_d687a6ec8f_z.jpg

κάποια έθνη , δεν είναι πολύ αγαπητά, ( από είσοδο χόστελ)



Ηταν γεγονός! η πόλη ξυπνά πρωί. Πολύ πρωί. Πάρα πολύ πρωί. Από τις 6 τα χαράματα
διάφορα γκρούπ με ξεναγό με μικρόφωνο και κινεζοτουρίστες όπισθεν, ξεκινούν τις
περιηγήσεις τύπου "Ξυπνήστε ορέ κατακαυμένοι".
Αρα και να θέλεις να μην αποχωριστείς τον μορφέα δεν μπορείς. Θέλεις δεν θέλεις θα θυμηθείς τις αποφράδες ημέρες που εκ-τελούσες την στρατωτική σου θητεία στο μεγάλο πεύκο ή τα παιδικά σου

χρόνια που σε ξύπναγε η μάνα σου γκαρίζοντας, λέγοντάς σου "ξύπνα βρε αχαίρευτε,

έχεις σχολείοοοοοο, αμάν πια! ίδιος ο πατέρας σου!". Η ζωή κάνει κύκλους.
afarm8.staticflickr.com_7387_9737267662_ddb9c13964_z.jpg


Η πρώτη γνωριμία με την πόλη υπό το φως της ημέρας πια, ήταν μια ευχάριστη

έκπληξη. Τελικά δεν ειναι άσχημη. Καθόλου άσχημη.... Ο κόσμος στα σοκάκια βέβαια

ήταν απερίγραπτος αριθμητικά, αλλά αυτό δεν ήταν απαραίτητα κακό. Αλλωστε τις

επόμενες ημερες που πήραν σβάρνα τα χωριά και τις ραχούλες θα έρχονταν στιγμές που

θα τους έλλειπε όλο αυτό το τζέρτζελο και θα το αναπολούσαν.
afarm8.staticflickr.com_7377_9736832000_b7315d888b_z.jpg


Σε κάθε σου βήμα η πόλη σε συνεπαίρνει. Δυτική κουζίνα μόνο 1 μαγαζί σερβίρει , αλλά

υπάρχουν άπειρα με κινεζική κουζίνα. Βρώμικα με ακόμη πιο καρασιχαμένους θαμώνες

με συνήθειες εμετικές, αλλά έχουν τα πάντα. Το κυριότερο γαστριμαρικό θέαμα όμως,

εκτυλίσεται το βράδυ. Αχ! το βράδυ! Απειροι πάγκοι παραταγμένοι στην μέση του

δρόμου, ψήνουν και μαγειρεύουν ότι έχει πόδια και ότι πεταει. οτιδήποτε , μα οτιδήποτε

μπορεί να τραβά η όρεξή σου το έχουν. Απο φασιανό και γουρουνόπουλο μέχρι ψάρι και

ποταμίσιες γαρίδες. Από μοσχάρι μέχρι κοτόπουλο και απο αρνί μέχρι βατράχι. Ζήτα το

και θα το βρεις. Και όλα αυτά γαρνιρισμένα με φασολάκια, καλαμπόκι, αυγά, λαχανικά,

λουκάνικα σε σουβλάκι, τυριά (δικά τους) , πατάτες, ρύζι, νούντλς, ντάμπλινς, κλπ. Και

φυσικά άφθονα φρούτα, παγωτά, γλυκά , χυμοί, αναψυκτικά, μπύρες. Από την τσίκνα

δεν βλέπεις στο 1 μέτρο. Επίσης υπάρχουν εκατέρωθεν απο τους πάγκους , τραπέζια με

καθίσματα που μπορείς να καθίσεις για να φας. Τιμές? συνήθως 50 λεπτα του ευρώ η

μικρή μερίδα. Απλά διαλέγεις πάγκο, δείχνεις το έρημο ψάρι πχ που θα καταβροχθίσεις,

στο βάζει σε μπολάκι μιάς χρήσης, πιρουνάκι και έτοιμος.
afarm8.staticflickr.com_7315_9734039271_c7e4b26933_z.jpg

Απο αξιοθέτα? Ολόκληρη η πόλη, τα μειονοτικά χωριά Μιάο σε απόσταση αναπνοής

συν δώρο το τείχος στα 10 χιλιόμετρα. Διασκέδαση? Απειρα μπαρ που σου

παίρνουν τα αυτιά με κινεζοπ τραγούδια, νεολαία, καντάδες, ψώνια, βόλτες στο ποτάμι,

εστιατόργια.. τι άλλο να ζητήσεις?
afarm8.staticflickr.com_7450_9737292926_16859c706c_z.jpg

Αυτά είδαν οι φίλοι μας και ευρισκόμενοι στην δίνη της πόλης, αποφάσισαν να μείνουν

άλλη μια ημέρα. Αλλά φυσικά χρειάζονταν συνάλλαγμα. Ετσι βρίσκουν μια τράπεζα,

και πάει ο ανηρ της παρέας να κάνει. Η καλή του με ύφος εκατομυριούχου τον περίμενε

έξω. Και βγαίνει ο ωραίος ως Ελλην μπατίρης μετά απο λίγο. Και χλωμός την ρωτάει

"πόσα γιούαν έχεις?" και απορημένη τον ρωτάει
-Τι σημασία έχει? Δεν έκανες 300 ευρώ τώρα?
-Μην χάνουμε χρόνο... ΠΟΣΑ ΓΙΟΥΑΝ ΕΧΕΙΣ?
Και καθήμενοι σαν ζητιάνοι σε ένα πεζοδρόμιο, ένωσαν τα πορτοφόλια τους και άρχισαν

να μετρούν έντρομοι και με αγωνία το εναπομείναν συνάλλαγμα. Το οποίο δεν τους

έφτανε να πληρώσουν ούτε το ρημάδι το χόστελ, με τον χοστελατζή να έχει ήδη δείξει

τις προθέσεις του απο το πρωί, ότι αν δεν τον πληρώσουν μέχρι το βράδυ θα τους πετάξει

στον δρόμο ... και τα βάσανα -εννοείται- δεν τελειώνουν εκεί.....

afarm8.staticflickr.com_7320_9737264096_b16ca0ebcc_z.jpg



afarm8.staticflickr.com_7397_9734048651_6a0f277d7e_z.jpg
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ρε παλιοDim, αυτό πάλι γιατί μας το κάνεις? Πόσες βδομάδες σκοπεύεις δηλαδή να μας αφήσεις να περιμένουμε στο πεζοδρόμιο χωρίς γουαν, ε?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ελα Ισαβέλλα μην γκρινιάζεις.... ευκαιρία να ζήσουμε live το μοντέλο "επιβιώνω χωρίς χρήματα σε ξένη χώρα" ή "το χρήμα είναι υπερτιμημένο" ή "το σοσιαλιστικό μοντελο της Κίνας μετά Μαο εποχή" ή "η κατάρρευση των στερεοτυπων περί Γιουάν και άλλες ιστορίες".
ΖΗΤΩ Η BANK OF CHINA!!!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κοιτα ξεκουρασου, χαλαρωσε, αραξε την επομενη εβδομαδα που θα απουσιαζω και δεν θα μπαινω στο ιντερνετ αλλα μετα μην χαθεις, ξερεις εσυ.
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Gaea, έχω λύση στο πρόβλημά σου. Μάθε εσύ κινέζικα με ταχεία μαθήματα Λινγκουαφον. Ετσι δεν θα μπορεί να σου πει τίποτε ο λεγάμενος. Θα τον στριμώξεις άσχημα....
χαχαχα με το ταλέντο που έχω στις ξένες γλώσσες μας βλέπω να κόβουμε βόλτα στις στέπες της Μογγολίας και όχι τίποτα άλλο αλλά δεν ξέρω και τι γλώσσα μιλάνε εκεί.......
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Jimp , μέχρι να γυρίσεις θα έχω ποστάρει -τουλάχιστον- 5 κεφάλαια. Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος.

Gaea, αχ... βρε δεν κατάλαβες. Θα του πεις ότι ξέρεις κινέζικα. Στον τελικό προορισμό που θα ανακαλύψει βέβαια την αλήθεια (αφού το ταξί θα σας έχει φτάσει στην εσωτερική Μογγολία αντί για το ξενοδοχείο) , θα είναι ήδη πολύ αργα , και εσύ θα έχεις πετύχει τον στόχο σου.
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα έλεγε ο φίλος μου Νικολό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom