Σήμερα παγκόσμια μέρα βιβλίου, εκδόθηκε το δικό μου.

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.304
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αγαπητέ δεν γνωρίζω την οικογενειακή σου κατάσταση αλλά μόλις απέκτησες ένα παιδί και από τα παιδιά δεν περιμένεις οικονομικά κέρδη, έχεις άλλα..
Πολύ σοφό φίλε @Borealis. Ki επειδή τα παιδιά πήραν το δρόμος τους όπως συνήθως γίνεται, το βιβλίο θα είναι το εγγονάκι προ το παρόν...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.304
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ όλους για την υποδοχή του βιβλίου. Στην εικόνα του εξωφύλλου το πλοίο βρίσκεται στη μέση του Ειρηνικού περίπου με πορεία τη Νταϊρέν της Κίνας από το κανάλι του Παναμά. Τον υπόλοιπο σχεδιασμό στα εξώφυλλα το σχεδίασε η Ευαγγελία μας.
Επίσης η επιλογή αυτών των επτά ιστοριών έγιναν για να καλύψω την περιγραφή όλων των ωκεανών. Άφησα έξω χώρες που από μόνες τους βγάζουν ιστορίες, όπως η Αργεντινή με 4 ταξίδια η Ιαπωνία με πολλαπλά συνεχή σε όλα της τα παράλια κ.α.
Το ταξίδι στη "Μια Μεγάλη Κρουαζιέρα" από Πειραιά προς την Κεϋλάνη έγινε μέσω του ακρωτηρίου της Καλής Ελπίδος γιατί το κανάλι του Σουέζ ήταν κλειστό το 1968 λόγω του αραβοϊσραηλινού πολέμου του 1967 , κι έτσι κερδίσαμε την περιγραφή του διάπλου της Αφρικής!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.304
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Διάβασα ήδη την «Κρουαζιέρα». Έκανα μαζί σου το μισό γύρο του κόσμου. Δυνατές οι πρώτες σου εμπειρίες από το πλοίο.
Μαθαίνω ότι σήμερα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για τους ναυτικούς. Δεν έχουν πολλές ευκαιρίες να βγουν από το πλοίο τους. Το φόρτωμα και ξεφόρτωμα γίνονται ταχύτατα. Βέβαια τότε ήταν πιο επικίνδυνες οι θάλασσες.
Έχω δει πολλά από τα βίντεο του Chief Makoi στο Youtube. Δείχνει την σημερινή κατάσταση στα πλοία.
Συνεχίζω.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.304
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Διάβασα ήδη την «Κρουαζιέρα». Έκανα μαζί σου το μισό γύρο του κόσμου. Δυνατές οι πρώτες σου εμπειρίες από το πλοίο.
Μαθαίνω ότι σήμερα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για τους ναυτικούς. Δεν έχουν πολλές ευκαιρίες να βγουν από το πλοίο τους. Το φόρτωμα και ξεφόρτωμα γίνονται ταχύτατα. Βέβαια τότε ήταν πιο επικίνδυνες οι θάλασσες.
Έχω δει πολλά από τα βίντεο του Chief Makoi στο Youtube. Δείχνει την σημερινή κατάσταση στα πλοία.
Συνεχίζω.
Δύσκολα σήμερα πράγματι
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Διάβασα ήδη την «Κρουαζιέρα». Έκανα μαζί σου το μισό γύρο του κόσμου. Δυνατές οι πρώτες σου εμπειρίες από το πλοίο.
Μαθαίνω ότι σήμερα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για τους ναυτικούς. Δεν έχουν πολλές ευκαιρίες να βγουν από το πλοίο τους. Το φόρτωμα και ξεφόρτωμα γίνονται ταχύτατα. Βέβαια τότε ήταν πιο επικίνδυνες οι θάλασσες.
Έχω δει πολλά από τα βίντεο του Chief Makoi στο Youtube. Δείχνει την σημερινή κατάσταση στα πλοία.
Συνεχίζω.
Πολλά πράγματα έχουν αλλάξει. Τώρα τα καινούργια πλοία κατεβαίνεις στο μηχανοστάσιο και νομίζεις ότι έχεις μπει σε ιδιωτικό νοσοκομείο από την καθαριότητα. Οι φορτοεκφορτώσεις όντως γίνονται πιο γρήγορα, επίσης όμως τώρα οι ναυτικοί έχουν ίντερνετ πάνω στο βαπόρι, τηλεοράσεις,γυμναστήρια κλπ κλπ. Μέχρι 12 χρονών έβλεπα τον πατέρα μου όποτε ξεμπάρκαρε και επικοινωνούσαμε μαζί του όταν έστελνε γράμματα ή έπαιρνε γράμματα όποτε έπιανε λιμάνι, το δορυφορικό τηλέφωνο κόστιζε κάμποσες χιλάδες δραχμές το λεπτό.

Η τωρινή κατάσταση με τον COVID και οι αλλαγές πληρωμάτων τώρα γίνεται πολύ πιο δύσκολα και όταν πιάνει το βαπόρι λιμάνι οι ναυτικοί δεν μπορούν να κατέβουν ούτε για να ξεπιαστούν. Επομένως η κατάσταση είναι αρκετά περίπλοκη.

@soudianos Καπετάνιε μου, θα πάω να αγοράσω το βιβλίο σου με την πρώτη ευκαιρία.
 
Last edited:

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μόλις ανακάλυψα το συγκεκριμένο thread. Σίγουρα απο τα βιβλία που θα αγοράσω φέτος το καλοκαίρι. Θα επανέλθω με εντυπώσεις.
Τα θερμά μου συγχαρητήρια Καπετάνιε για το νέο σου δημιούργημα και καλές θάλασσες μεταφορικά και κυριολεκτικά!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.554
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Συνεχίζω να διαβάζω το απολαυστικό βιβλίο του @soudianos . Είναι ένα ταξίδι μαζί του στο χώρο και πιο πολύ στο χρόνο.
Τώρα καταλαβαίνω γιατί μικρός ήθελα να γίνω ναυτικός: μια χαρά περνούσαν. Κι άμα ήταν και τυχεροί εύρισκαν και μία καλή νύφη.
Και να προσθέσω κάτι που θα εντυπωσιάσει αυτούς που δεν το γνωρίζουν. Το θυμήθηκα διαβάζοντας το πέρασμα της διώρυγας του Παναμά. Όταν μπαίνει το πλοίο από τον Ατλαντικό για να βγει στον Ειρηνικό η πορεία του στο κανάλι μέσα είναι βασικά από την δύση προς την ανατολή και όχι ανάποδα όπως θα περίμενε κάποιος.
Συγχαρητήρια Αντώνη. Σε διαβάζω και ταξιδεύω. Κρίμα που τελειώνω σύντομα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.304
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Και να προσθέσω κάτι που θα εντυπωσιάσει αυτούς που δεν το γνωρίζουν. Το θυμήθηκα διαβάζοντας το πέρασμα της διώρυγας του Παναμά. Όταν μπαίνει το πλοίο από τον Ατλαντικό για να βγει στον Ειρηνικό η πορεία του στο κανάλι μέσα είναι βασικά από την δύση προς την ανατολή και όχι ανάποδα όπως θα περίμενε κάποιος.
Σωστή και έξυπνη η παρατήρηση σου @travelbreak
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom