Ανάφη Σίκινος- Ανάφη

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Καλησπέρα και από έμενα. Έψαχνα πληροφορίες στο ιντερνέτ για την Ανάφη, και έπεσα σε αυτό το φόρουμ που με ενδιαφέρει πολύ. Έχω μια καλή φίλη η όποια πηγαίνει σχεδόν κάθε καλοκαίρι στη Σίκινο (δεν έχει καταγωγή από εκεί) εδώ και 10-12 χρόνια. Πάντα ήθελα να πάω να την επισκεφτώ, αφού έχει και σπίτι, και πάντα κάτι τύχαινε. Όταν την ρωτούσα για την Σίκινο, αν αξίζει σαν νησί, αν έχει παράλιες κτλ… πάντα μου απαντούσε ότι υπάρχουν καλυτέρα μέρη από την Σίκινο και ότι δεν αξίζει ιδιαίτερα.
Διαβάζοντας λοιπόν αυτό το φόρουμ, έπεσα στο μήνυμα των Ελένη – Κώστας και η αλήθεια είναι ότι θορυβήθηκα πολύ. Αποφάσισα να ρωτήσω την φίλη μου αν όντως ισχύουν αυτές οι ακρότητες που είπαν πιο πάνω τα παιδιά (η αλήθεια είναι ότι δεν τα πίστεψα και ιδιαίτερα) και η απάντηση της με άφησε έκπληκτη!
Όχι μόνο ισχύουν, αλλά και οι κάτοικοι δεν κάνουν τίποτα για αυτά τα θέματα. Όσο αφορά την παραλία , μου είπε χαρακτηριστικά ,ότι περά από τις αποχετεύσεις που βγαίνουν όντως στην μοναδική παράλια του νησιού, την έχουν κάνει και αγκυροβόλι, με αποτέλεσμα εκεί που περπατάς μέσα στη θάλασσα και είσαι μέχρι την μέση, συναντάς και καμία άγκυρα…. Ευτυχώς ακόμα δεν έχει γίνει κάποιο ατύχημα, γιατί μπορεί κάποιος να πατήσει καμία άγκυρα και να τρέχει, όμως έχουν παρουσιαστεί πολλές φορές μολύνσεις σε άτομα λογω της μολυσμένης παραλίας…
Όσο αφορά το θέμα με το αεροζόλ… κι όμως ισχύει και η τύπισσα το κάνει κάθε βράδυ! Το μίνι μάρκετ βρωμάει απίστευτα και το θέμα είναι ότι φέρνει ψωμί και το έχει εκτεθειμένο συν κάποια τσουβάλια με χύμα ρύζι κτλ, και αυτή ψεκάζει από πάνω! Η ερώτηση μου ήταν, μα καλά οι ντόπιοι τι κάνουν επί του θέματος? Λοιπόν, όσοι έχουν αμάξι εφοδιάζονται από την Ίο!
Άκουσα γενικά πολύ τραγικά πράγματα από την κοπέλα για την Σίκινο που με άφησαν άφωνη.
Τώρα για το θέμα της ψωρίασης της ιδιοκτήτριας, θα συμφωνήσω με την anny, όμως αν ήμουν μια τουρίστρια αγνοώντας αυτές τις φήμες και πάω σε ένα εστιατόριο να φάω και δω μέσα μια γυναίκα με δερματική πάθηση στα χεριά (που δεν θα ξέρω και τι ασθένεια είναι) να μου φτιάχνει το σουβλάκι, λυπάμαι αλλά θα σιχαθώ … έχει δίκιο η any για την ψωρίαση, όντως δεν μεταδίδεται, αλλά αν την δεις και δεν ξέρεις τι έχει, θα φας?
Αποδείξεις δεν κόβει σχεδόν κανένας στο νησί με αποτέλεσμα δεν ξέρεις τι πληρώνεις.
Αυτό με τα μίνι μάρκετ που σπάνε τις προσφορές για να έχουν μέγιστο κέρδος, απαράδεκτο έως τραγικό….
Όσο αφορά το βενζινάδικο… εντάξει τι να πω, αισχροκέρδεια σε όλο της το μεγαλείο… και επίσης μου είπε η κοπέλα ότι υπήρξαν στο παρελθόν επιδοτήσεις από το κράτος για να φτιαχτούν κάποια πράγματα στη Σίκινο και φαγώθηκαν όλες και γίνανε… rooms to let και ξενοδοχεία κτλ..
Συγγνώμη αν σας κούρασα με την γκρίνια μου και τα παράπονα μου αλλά ήθελα να διασταυρώσω τα παραπάνω που ειπώθηκαν για την Σίκινο… δυστυχώς ισχύουν αυτά και αλλά τόσα (που δεν είναι το κατάλληλο topic) που λυπάσαι για την μοίρα κάποιων νησιών. Καλές διακοπές οπου και αν πάτε!

Κ για ποιον ακριβώς λόγο πηγαίνει κάθε χρόνο στη Σίκινο η φίλη σου θέλεις να μας πεις;;;
 

olgaki78

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Για καθαρά προσωπικούς λόγους που δεν θα καθίσω να τους αναφέρω.Αλλά πίστεψε μέ το κάνει από υποχρέωση... πάντως καλό είναι να ακούμε καμία φορά και τα άσχημα και τα παράπονα των ανθρώπων για τις εμπειρίες τους στα διάφορα μέρη. δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι το κάνει κακοπροαίρετα μέ δόλιους σκοπούς. και δεν νομίζω άλλωστε ότι υπάρχει και κάποιος λόγος να το κάνει...
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Για καθαρά προσωπικούς λόγους που δεν θα καθίσω να τους αναφέρω.Αλλά πίστεψε μέ το κάνει από υποχρέωση... πάντως καλό είναι να ακούμε καμία φορά και τα άσχημα και τα παράπονα των ανθρώπων για τις εμπειρίες τους στα διάφορα μέρη. δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι το κάνει κακοπροαίρετα μέ δόλιους σκοπούς. και δεν νομίζω άλλωστε ότι υπάρχει και κάποιος λόγος να το κάνει...
Βεβαίως να σχολιάζουμε τα αρνητικά. Αλλά θα σταθώ στην καλή προαίρεση που ανέφερες, της οποίας η ύπαρξη μπορεί κάλλιστα να αμφισβητηθεί όταν θίγονται με τόσο έντονο τρόπο φαινόμενα που αντιμετωπίζουν πολλά νησιά κ γενικά πολλά μέρη (ακρίβεια στη βενζίνη, πρόβλημα με τα έντομα κ ίσως κακή χρήση των εντομοκτόνων κ ναι, ακόμη κ αποχευτεύσεις στα λιμάνια... με τόση μόλυνση άλλων λιμανιών μακάρι να ήταν μόνο οι αποχετεύσεις το πρόβλημα, το οποίο βεβαίως κ δεν αμφισβητώ -το αντίθετο μάλιστα- αλλά μήπως μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχει η πολιτεία σε αυτή την κατάσταση;; )
Επίσης, για το ότι δεν υπάρχουν αιτίες για κακοπροαίρετα σχόλια θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι για τους οποίους θίγει κανείς μόνο τα αρνητικά ενός μέρους (εμπάθεια, υπερβολή, ακόμη κ ανταγωνιστικά κίνητρα προς όφελος άλλων περιοχών ή νησιών..)
Εννοείται πως δεν αναφέρομαι στη φίλη σου, απλώς ανταπαντώ στο ότι δεν υπάρχει λόγος για κακοπροαίρετα σχόλια.
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά. Την επόμενη Κυριακή φεύγουμε για Ανάφη, μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την διαμονή? Που έχετε μείνει και σας άρεσε?
Σκέφτομαι Τα Πλάγια. Καμμιά ιδέα?
Ευχαριστώ
 

Varwni

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Καλησπέρα. Μόλις γύρισα από Ανάφη, απίστευτα όμορφο νησί. Τα πλαγια φαίνονταν πολύ ωραία, εγώ έμεινα δίπλα στη βιλα γαλήνη. Η θέα είναι παρόμοια, και συγκλονιστική. Όλα τα δωμάτια είναι λιτά και καθαρά από ότι έχω ακούσει, και νομίζω πω στα πλαγια είναι ελαφρώς φτηνότερα. Θα το προσπαθούσα!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
Καλησπέρα παιδιά. Την επόμενη Κυριακή φεύγουμε για Ανάφη, μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την διαμονή? Που έχετε μείνει και σας άρεσε?
Σκέφτομαι Τα Πλάγια. Καμμιά ιδέα?
Ευχαριστώ
καλησπέρα , έμεινα φέτος εδώ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος..!

Flora's Rooms and Studios in Anafi
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας. Θα παρω τηλέφωνο να δω τιμές και διαθεσιμότητα. Στα Πλάγια η τιμή ειναι 40 ευρώ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Έμεινα στα Πλάγια φέτος μια εβδομάδα στα δωμάτια με τα 40? είναι πολύ απλά κ λιτα δωμάτια αλλά εμάς μας φάνηκαν οκ. Το ξενοδοχείο είναι σε καλό σημείο. έχει κ κάποια στούντιο πολύ ωραία λίγο ακριβότερα αλλά έμεις δυστυχώς δεν βρήκαμε σε αυτα.
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η τιμή που λέω για Τα Πλάγια είναι για το στούντιο. Μείνατε δηλαδή ευχαριστημένοι από το ξενοδοχείο? Η Απόσταση μέχρι τη Χώρα πόσο είναι?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Αν είναι για το στούντιο μην το σκέφτεσαι...Είναι στην αρχή της χώρας που σημαίνει ότι αν εχεις αυτοκίνητο η μηχανή βολεύει γιατί μέσα στα σοκάκια απαγορεύονται τα οχήματα άρα α πρέπει να το αφήνεις μακρυά κ να κουβαλάς πράγματα. Είναι παρά πολύ μικρή η Χώρα οπότε τα πάντα είναι κοντά.Τα Πλάγια είναι 300μ από την κεντρική πλατεία. Αν ψάχνετε ηρεμία η Αναφη είναι ότι πρέπει.
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Πιστεύω ότι πηγαίνεις την καλύτερη εποχή στην Ανάφη... Σε ζηλεύω! Εμείς φέτος πήγαμε 17-26/8 κι απογοητευτήκαμε γιατί ο Δήμος είχε επιτρέψει ανεξέλεγκτα το ελεύθερο κάμπινγκ στις παραλίες, με αποτέλεσμα να χαθεί όλη η ομορφιά της φύσης και του παρθένου κυκλαδίτικου τοπίου που μάς είχε γοητεύσει όταν είχαμε πρωτοεπισκεφθεί την Ανάφη το 2010. Στη δε παραλία του Ρούκουνα, στην δεξιά μεριά, οι σκηνές εφταναν σχεδόν μέχρι τη θάλασσα. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν σχολιάζω αρνητικά το ελεύθερο κάμπινγκ. Η αντίρρησή μας είχε να κάνει αποκλειστικά από άποψη αισθητικής.
Καλές διακοπές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom