Σακιδιο πλατης

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.459
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ισχύει,με έχει καταβολέψει στα ταξίδια μου! ελαφρύ και με αρκετούς χώρους.
Έχω Osprey αλλά είναι 65άρα και καθαρά ορειβατική. Έχει βγει πολύ καλή όμως!! Για χειραποσκευή έχω Tigernu που είναι αδιάβροχη κιόλας και την παίρνω ως χειραποσκευή αντί μικρής βαλίτσας με ροδάκια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.010
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ αυτο που έχω και με έχει βολέψει είναι το osprey farpoint 40 το οποίο βγαίνει και σε ανδρικό και γυναικείο.(το οποίο περνάει και σαν carry on στις αεροπορικές)
Το έχω κι εγώ αυτό. Αν αγοράσεις, φρόντισε να πάρεις τη νέα έκδοση (2022). Έχω την παλιά, και μολονότι καλό, έχει διάφορα θέματα που βλέπω έχουν λύσει στη νεότερη. Γενικά, από τα 6 Osprey που έχω, είναι αυτό με το οποίο είμαι συγκριτικά λιγότερο ευχαριστημένος.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
τι γνώμη έχετε για το σακίδιο ?
θα το χρησιμοποιώ στις καθημερινές εξορμήσεις μου με τα απολύτως αναγκαία πράγματα και όχι ως βαλίτσα και με ενδιαφέρει να είναι αντιιδρωτικό.

Παλιότερα είχα ένα σαν αυτό της φωτό ,με κενό μεταξύ της πλάτης και του σακιδίου, αλλά έχει σαφώς λιγότερες θήκες και νομίζω είναι χειρότερο ανατομικά. Τι λέτε?
Εντωμεταξύ είχα αγοράσει από κινεζομάγαζα κάποια noname φτηνά με ωραία εμφάνιση και πολλές θήκες αλλά από ποιότητα μηδέν...ίδρωναν μέχρι και τα αυτιά μου, οπότε ας μην κάνω το ίδιο λάθος.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-08-18 112830.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.459
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ρωτάς για το σακίδιο που φαίνεται στη φωτογραφία ή αυτό που έχεις επισυνάψει στο σύνδεσμο; Κανένα απο τα δύο δεν γνωρίζω. Αν ήταν να διαλέξω ένα απο τα δύο γι αυτό που το χρειάζεσαι, τότε θα διάλεξα αυτό της φωτογραφίας, που δεν ξέρω όμως πόσα λίτρα είναι. Το άλλο στον σύνδεσμο είναι πιο πολύ για βουνό και ποδήλατο, αλλά οκ μπορείς να το έχεις και για περπάτημα, μικρούλι είναι. Σε αυτό το στίλ προτείνω αυτό που είναι πάρα πολύ καλό!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.432
Ό,τι και να πάρεις νομίζω τον ιδρώτα δεν τον αποφεύγεις τελείως, αυτό είναι μάλλον αδύνατο.
Αν σε ενδιαφέρει κάτι ποιοτικό πήγαινε σε γνωστή μάρκα και διάβασε reviews από ξένα σάιτ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.010
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
τι γνώμη έχετε για το σακίδιο ?
θα το χρησιμοποιώ στις καθημερινές εξορμήσεις μου με τα απολύτως αναγκαία πράγματα και όχι ως βαλίτσα και με ενδιαφέρει να είναι αντιιδρωτικό.

Παλιότερα είχα ένα σαν αυτό της φωτό ,με κενό μεταξύ της πλάτης και του σακιδίου, αλλά έχει σαφώς λιγότερες θήκες και νομίζω είναι χειρότερο ανατομικά. Τι λέτε?
Εντωμεταξύ είχα αγοράσει από κινεζομάγαζα κάποια noname φτηνά με ωραία εμφάνιση και πολλές θήκες αλλά από ποιότητα μηδέν...ίδρωναν μέχρι και τα αυτιά μου, οπότε ας μην κάνω το ίδιο λάθος.

View attachment 438141
Οι καθημερινές εξορμήσεις που λες είναι στη φύση, ή στα μουσεία, τα καφέ και τα εστιατόρια; Γιατί το μεγαλύτερο θέμα με τα καλά σακίδια, είναι ότι οι ιμάντες (κυρίως αυτός που πιάνεται γύρω από τη μέση σου) τα κάνουν δύσκολα στο "παρκάρισμα" ανάμεσα σε καρέκλες κλπ, όλο και κάποιος θα τα πατάει ή θα σκοντάφτει. Στο συγκεκριμένο σημείο, είναι χρήσιμο επίσης το σακίδιο να στέκεται όρθιο όταν το αφήνεις κάτω και να μη σκουπίζει το πάτωμα.

Αν λοιπόν θές κατι για την πόλη, αυτό το είδος σακιδίων δεν ταιριάζει και πολύ. Θα σου πρότεινα κάτι σε τέτοιο στυλ (εννοείται έχουν την καλύτερη πλάτη που θα βρείς σε σακίδιο):
https://www.skroutz.gr/c/1549/Sakid...?keyphrase=daylite+plus&o=osprey+daylite+plus

Αν τώρα θες κάτι για βουνό/περπάτημα/φύση, τότε το αγαπημένο μου (σε αυτά τα μεγέθη) είναι το Osprey Talon 11 . Πρόσφατα πέρασα και το φαράγγι της Σαμαριάς μ' αυτό στην πλάτη, και ούτε που το κατάλαβα. Δεν το βρίσκω στο skroutz.gr, μάλλον θα πρέπει να το παραγγείλεις απ' έξω (το οποίο θα είναι πρόβλημα για τη δοκιμή, αν θες).
Γενικά, υπόψη πως η ανάρτηση με το "δικτάκι" που μένει σε μικρή απόσταση από το κυρίως σακίδιο έχει το θέμα ότι κρατάει το κέντρο βάρους σου λίγο πιο πίσω, που μπορεί να είναι λίγο πρόβλημα στους ελιγμούς του περπατήματος. Προτίμησε κάτι με οριζόντιους αεραγωγούς.
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
623
Κατ' αρχάς θα πρότεινα να βεβαιωθείς για το προφίλ της χρήσης που κάνεις, καθώς υπάρχει τόση εξειδίκευση που δεν υπάρχει κάτι που να κάνει τέλεια τα πάντα, θα πρέπει να επιλέξεις.

Για παραδειγμα, έχω στην κατοχή μου κάτι πολύ κοντά σε αυτό της φωτογραφίας (Deuter Race Air). Το πήρα για βόλτες με ποδήλατο, εξαιρετικός εξαερισμός στην πλάτη. Δεν κάνει δυστυχώς όμως για κάποια άλλη χρήση (για μένα τουλάχιστον) γιατί:
  • Μικρό σε χωρητικότητα για βουνό (ειδικά με τον ασκό) οπότε δεν χωρά αδιάβροχα / φαρμακείο και ότι άλλο πρέπει να έχουμε μαζί για λόγους ασφαλείας.
  • Δεν χωρά laptop λόγω του σχήματος της πλατης που ειναι καμπύλη και όχι ευθεία άρα δεν κάνει για καθημερινο σακίδιο (για μένα).

Τέλος, κανένα σακίδιο δεν ειναι τέλειο στο θέμα εξαερισμού, ειδικά οταν έχεις σημαντικό βάρος ή laptop / tablets (που ειναι επίπεδα).

Εκτιμώ ότι το sweet spot για γενική καθημερινή χρήση ειναι στα 20-25 λίτρα. Εχω εδω και χρόνια ένα Osprey Flare 22 για τη χρήση αυτή και ενώ μπορώ να βεβαιώσω την πρακτικότητα και ανθεκτικότητά του στο χρόνο, η ιδρωμένη πλάτη ειναι δεδομένη.

Βασικά από τα 10+ επώνυμα σακιδια διαφόρων μεγεθών και χρήσεων που έχω, μονο ένα 60ρι πεζοπορικό Osprey (Exos mod 2021) έχει συμπεριφορά καλή στον τομέα αυτό.

Ισως κάποιο από τα επώνυμα day packs στα 100-150 ευρώ να ειναι αξιοσημειωτα καλύτερο, αλλά δεν έχω άποψη.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.459
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γενικά, υπόψη πως η ανάρτηση με το "δικτάκι" που μένει σε μικρή απόσταση από το κυρίως σακίδιο έχει το θέμα ότι κρατάει το κέντρο βάρους σου λίγο πιο πίσω, που μπορεί να είναι λίγο πρόβλημα στους ελιγμούς του περπατήματος. Προτίμησε κάτι με οριζόντιους αεραγωγούς.
Αυτό δεν ισχύει σε όλα τα σακίδια αυτού του τύπου. Κάποια έχουν ιμάντες ρύθμισης. Γενικά όμως αυτά τα σακίδια δεν είναι για πόλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.875
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom