Σαντορίνη Σαντορίνη - Διαμονή

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Αν εχεις παντως διπλωμα για μηχανακι ειναι καλη φαση και βολευει πολυ στο νησι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.311
Likes
5.069
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Με φιλο θα παω, ο οποιος θα ερθει απο Τουρκια!! Αν και ακομα εγω δεν ειμαι 100% σιγουρη οτι οντως θα παμε.. τεσπα... Θα μπω τωρα να ψαξω και τα αλλα ξενοδοχεια που μου προτεινες!! Παντως πιστευω ειναι καλη περιοχη (ο καρτεραδος) γιατι και με τα ποδια πας Φηρα, και ειναι και οικονομικα!!
α) Με τα πόδια δεν πας Φηρά θα σε χτυπήσει ο ήλιος. Επίσης η περιοχή που βρίσκεται το ξενοδοχείο δεν έχει καμία σχέση με την αίσθηση όταν μένεις μέσα στα Φηρά ή κάπου προς την καλδέρα. Η περιοχή είναι σα να βρίσκεσαι στην πεδιάδα ενός οποιουδήποτε αιγαιοπελαγίτικου νησιού (όχι ότι αυτό είναι άσχημο).
β) Δε νομίζω ότι θα σου επιτρέψουν να μείνουν δύο άτομα σε μονόκλινο.
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Παιδια εγω τελικα εκλεισα στο Abelonas village, τι γνωμη εχετε?.. εχει αρκετα καλες κριτικες και στο booking αλλα και στο Tripadvisor, ειναι προς μεγαλοχωρι και νομιζω σχετικα κοντα ειναι και η καλντερα, πρεπει να εχει και ωραιο μερος για θεα λιγα λεπτα με τα ποδια πιο πανω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Πολυ ωραιο φαινεται απλα ελπιζω να εχεις και συ μεταφορικο μεσο γιατι ειναι καπως μακρυα απο τα φηρα και δεν ξερω αν θα θες να περιμενεις το λεωφορειο μεσα στη ζεστη και ολα τα σχετικα.
 

katerina_L

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη, Istanbul
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
α) Με τα πόδια δεν πας Φηρά θα σε χτυπήσει ο ήλιος. Επίσης η περιοχή που βρίσκεται το ξενοδοχείο δεν έχει καμία σχέση με την αίσθηση όταν μένεις μέσα στα Φηρά ή κάπου προς την καλδέρα. Η περιοχή είναι σα να βρίσκεσαι στην πεδιάδα ενός οποιουδήποτε αιγαιοπελαγίτικου νησιού (όχι ότι αυτό είναι άσχημο).
β) Δε νομίζω ότι θα σου επιτρέψουν να μείνουν δύο άτομα σε μονόκλινο.
Ναι το σκεφτηκα και αυτο.. ειναι κανα μισαωρο με τα ποδια..
Καλα κατι θα κανουμε.. Η τοποθεσια δεν με χαλάει, γιατι θα ειναι ησυχα!! Για εναν υπνο το θελουμε!!
Οχι βρε, δυο μονοκλινα κλεισαμε!! :) Σε ευχαριστω πολυ για ην απαντηση!!!!
 

katerina_L

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη, Istanbul
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Αν εχεις παντως διπλωμα για μηχανακι ειναι καλη φαση και βολευει πολυ στο νησι.
Μαλλον γουρουνα θα νοικιασουμε, που βρηκα ενα καταστημα που τις νοικιαζει 20 ευρω την μερα..(ελπιζω να μην πηγαινει με 40, και κανουμε 1 ωρα μεχρι Οια :p )... Πιο φτηνο δεν βρηκα.. Τωρα, θα δουμε... Ισως να νοικιασουμε και αμαξι... Για μηχανακι δεν εχουμε διπλωμα!!
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Πολυ ωραιο φαινεται απλα ελπιζω να εχεις και συ μεταφορικο μεσο γιατι ειναι καπως μακρυα απο τα φηρα και δεν ξερω αν θα θες να περιμενεις το λεωφορειο μεσα στη ζεστη και ολα τα σχετικα.
εχω ηδη κανει κρατηση για αυτοκινητο , εφοσον θα εχω μεταφορικο ειναι παλι πολυ μακρινες οι αποστασεις απο εκει που ειμαι?..

@Κατερινα: αμα ειναι 20 ευρω για γουρουνα δεν σε συμφέρει γιατι με 25 εγω βρηκα αυτοκινητο ( απο το δωματιο που εκλεισα) και στο ιντερνετ παντως αν κοιταξεις εκει παιζουν οι τιμες αν και πολλα ειναι ηδη κρατημενα.
παντως για γουρουνα που ειδα στις 3 μερες πεφτει σημαντικα η τιμη
το μονο αρνητικο ειναι οτι καποιοι φιλοι μου που ειχαν παει τους ειχαν δωσει κατι γουρουνες που δεν πηγαιναν μια, ο ενας δν ειχε παρει αρκετη φορα μια μερα και ετσι οπως πηγαινε στην ανηφορα, αρχισε να πηγαινει προς τα πισω και κατι αλλοι τους κολλησε το τιμονι σε μια στροφη ενω δεν ετρεχαν και επεσαν ελαφρα σε εναν τοιχο.
θελει καλο ψαξιμο για τη γουρουνα, επειδη εγω τελικα θα κατσω + 1 μερα απο αυτο που υπολογιζα σκεφτομουν να νοικιασω μια την πρωτη μερα αλλα αμα ειναι 5 ευρω λιγοτερα απο το αυτοκινητο για 50-80αρα γουρουνα δεν αξιζει
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
εχω ηδη κανει κρατηση για αυτοκινητο , εφοσον θα εχω μεταφορικο ειναι παλι πολυ μακρινες οι αποστασεις απο εκει που ειμαι?..
Αν εχεις μεταφορικο εισαι μια χαρα. Το θεμα ειναι που θα παρκαρεις γιατι γινεται ενας χαμος γενικα το καλοκαιρι, ενω με το μηχανακι ειναι αλλιως, το παρατας οπου ναναι!
Τελος παντων καλα να περασεις και ειμαι σιγουρος οτι θα σας αρεσει πολυ το νησι.
 

katerina_L

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη, Istanbul
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
εχω ηδη κανει κρατηση για αυτοκινητο , εφοσον θα εχω μεταφορικο ειναι παλι πολυ μακρινες οι αποστασεις απο εκει που ειμαι?..

@Κατερινα: αμα ειναι 20 ευρω για γουρουνα δεν σε συμφέρει γιατι με 25 εγω βρηκα αυτοκινητο ( απο το δωματιο που εκλεισα) και στο ιντερνετ παντως αν κοιταξεις εκει παιζουν οι τιμες αν και πολλα ειναι ηδη κρατημενα.
παντως για γουρουνα που ειδα στις 3 μερες πεφτει σημαντικα η τιμη
το μονο αρνητικο ειναι οτι καποιοι φιλοι μου που ειχαν παει τους ειχαν δωσει κατι γουρουνες που δεν πηγαιναν μια, ο ενας δν ειχε παρει αρκετη φορα μια μερα και ετσι οπως πηγαινε στην ανηφορα, αρχισε να πηγαινει προς τα πισω και κατι αλλοι τους κολλησε το τιμονι σε μια στροφη ενω δεν ετρεχαν και επεσαν ελαφρα σε εναν τοιχο.
θελει καλο ψαξιμο για τη γουρουνα, επειδη εγω τελικα θα κατσω + 1 μερα απο αυτο που υπολογιζα σκεφτομουν να νοικιασω μια την πρωτη μερα αλλα αμα ειναι 5 ευρω λιγοτερα απο το αυτοκινητο για 50-80αρα γουρουνα δεν αξιζει
Φίλε Στάθη, το έψαξα πολυ και οντως ειναι η πιο φθηνη τιμη που βρηκα!!! Γα αυτοκινητο ηταν στα 40... Ποτε θα πας? Εγω πρωτη εβδομαδα του αυγουστου.. ισως γι'αυτο!!
Οταν διαβαζα αυτο με την ανηφορα γελασα η αληθεια ειναι, αλλα δεν θελω να το παθω και εγω... :p
Σε ευχαριστω πολυ που μου τα ειπες αυτα, για να ξερω τι γινεται!!!
Εδω την βρηκα παντως http://www.santorini-bikes.com/index.html .. Τελικα 5 μερες θα μεινω εγω... Αντε, καλα να περασουμε και εγω και εσυ!! Χωρις να πεσουμε σε κανα τοιχο (ελπιζω)!!! :lol:
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
αυτο με το παρκαρισμα η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομουν και εγω και με ανησυχει λιγακι, αλλα δεν εχω διπλωμα για μηχανακι και δεν ηθελα να παω στη λυση της γουρουνας κατ αρχην δεν παρκαρετε και τοσο ευκολα και δεν ειναι και τοσο ανετη λυση οσο το αυτοκινητο.



στα υπολοιπα.. Μπορειτε να μου προτεινετε μερη για φαγητο και αν μπορειτε να αναφερθειτε και στις τιμες.

Κυριως καλες ταβερνες με κρεατικα γιατι δεν τιμαμε ιδιαιτερα τα ψαρια, ειδικα η κοπελα μου .
στο Μεταξυ μας εχω σκοπο να παω γιατι εχω ακουσει πολλες αναφορες, απο εκει και περα τι αλλο αξιζει να επισκεφθουμε στο θεμα φαγητου?..

προτασεις του τυπου 120 ευρω για γευμα 2 ατομων δυστυχως δεν παιζουν τετοια εποχη αν και θα αν υπηρχε καποια καλη ταβερνα πιο οικονομικη που να εχει ωραια θεα θα το ηθελα πολυ.

ειμαι ανοιχτος σε οποιες προτασεις, ειτε και για πιο μικρα γευματα γιατι μεχρι να φαμε στην ταβερνα σιγουρα θα πεινασω :D
 

katerina_L

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη, Istanbul
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
αυτο με το παρκαρισμα η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομουν και εγω και με ανησυχει λιγακι, αλλα δεν εχω διπλωμα για μηχανακι και δεν ηθελα να παω στη λυση της γουρουνας κατ αρχην δεν παρκαρετε και τοσο ευκολα και δεν ειναι και τοσο ανετη λυση οσο το αυτοκινητο.



στα υπολοιπα.. Μπορειτε να μου προτεινετε μερη για φαγητο και αν μπορειτε να αναφερθειτε και στις τιμες.

Κυριως καλες ταβερνες με κρεατικα γιατι δεν τιμαμε ιδιαιτερα τα ψαρια, ειδικα η κοπελα μου .
στο Μεταξυ μας εχω σκοπο να παω γιατι εχω ακουσει πολλες αναφορες, απο εκει και περα τι αλλο αξιζει να επισκεφθουμε στο θεμα φαγητου?..

προτασεις του τυπου 120 ευρω για γευμα 2 ατομων δυστυχως δεν παιζουν τετοια εποχη αν και θα αν υπηρχε καποια καλη ταβερνα πιο οικονομικη που να εχει ωραια θεα θα το ηθελα πολυ.

ειμαι ανοιχτος σε οποιες προτασεις, ειτε και για πιο μικρα γευματα γιατι μεχρι να φαμε στην ταβερνα σιγουρα θα πεινασω :D
Αυτά που έχω βρει εγώ για φαγητό (από εδώ) ειναι αυτα:
SALSA στα Φηρά (όχι Καλντέρα , στη μέση περίπου του δρόμου που συνδέει Φηρά και Φηροστεφάνι ) πολύ καλό gourmet φαγητό σε καλύτερες τιμές από Κουκούμαβλους κτλ , αλλά χωρίς θέα...Απίστευτο παγωτό λουκούμι με καραμελωμένα ροδοπέταλα !!!!

ΜΑΡΜΙΤΑ στην πλατεία Μεγαλοχωρίου , ποιοτική και gourmet κουζίνα σε όχι τιμές Καλντέρας ...
-η "ροκα" στην οια=>μεζεδοπωλειο ή καφενειο οπως αναγραφεται στην ταμπελα, χωμενο στα στενακια της οιας..θεα δεν εχει, αλλα εχει υπεροχους μεζεδες και πολυ καλες τιμες!εγω εδω εφαγα τους πιο ωραιους ντοματοκεφτεδες!!
(αυτα απο το διαδύτιο γενικά)
218ο Café - Restaurant
Oia, 84702, Santorini
Φοβερήθέα (218 μοίρες!) Φοβερές παραδοσιακές γεύσεις (φάβα, ντοματάκια, λευκή μελιτζάνα, κτλ) & πολύ καλές τιμές (για Οία)

Metaxi Mas
Exo Gonia, 84700, Ελλάδα
+30 22860 31323

Βαθμολογήθηκε Αρ.1 από τα 407 εστιατόρια στον προορισμό Σαντορίνη
Salt & Pepper
Main Road Fira - Firostefani, Φηρά 84700, Ελλάδα
22860-22747
Εύρος τιμών: 11 € - 17 €

Επίσης εγώ θα πάω και στα πιο καλά αλλά θα πάρω μία σαλάτα, ένα ορεκτικό.. Έτσι θα έχω δώσει 9-11 ευρώ!! Δηλαδή και στο Ferentini να πάτε ή στον Κουκούμβαλο, αν προσέξετε το μεγιστο να δώσετε 20 ευρώ το άτομο!!
Ελπίζω να βοήθησα!! Όποιος ξέρει παραπάνω, και έχει και εμπειρίες ας μας κατατοπίσει!!! :surf2:
 
Last edited by a moderator:

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Κατερινα δες και εδω
http://www.santorinicarrentalonline...ce=2&returnplace=2&task=showprc&goon=Continue
με 29 ευρω την ημερα νοικιαζεις χιλιαρακι την πρωτη βδομαδα του αυγουστου.. εγω απο εκει εχω κρατησει το 3ημερο του αγιου πνευματος στα 20 ευρω την ημερα.
αρκετα φθηνα μου φαινονται ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.386
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
rover21

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom