Σαντορίνη Σαντορίνη - Διαμονή

Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Τελη Αυγουστου με 2 Σεπτεμβρη θα επισκεπτω με την κοπελα μου την Σαντορινη.Αργησαμε να κλεισουμε και ειδαμε οτι οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι στα υψη.Θα ταν μαγικα να μπορουσαμε να μεινουμε σε ενα δωματιο με θεα την καλντερα και με τζακουζι στο δωματιο,αλλα το budget δεν μπορει να το αντεξει.Οποτε στα Φηρα και Οια δεν βρηκαμε κατι κατω απο 1000 το ατομο για 4 βραδια και οτι βρηκαμε ειναι κατω του μετριου δωματια.Που να επιλεξουμε να μεινουμε ωστε να μπορουμε να βγουμε για βολτες στα Φηρα και τα υπολοιπα μρη του νησιου.Βρηκα ενα ξενοδοχειο με θεα καλντερα στο Ακρωτηρι ή ειναι καλυτερη επιλογη η Περισσα?Δεν θελουμε τερμα απομονωση να μπορουμε να κινηθουμε αν δεν εχουμε μεσο(μαλλον θα νοικιασουμε).
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Λογικά υπάρχουν δωμάτια/ξενοδοχεία/πανσιον στα Φηρά ή στο Φηροστεφάνι που δεν έχουν θέα και οι τιμές τους ειναι πιο λογικές, για ψάξτο λιγάκι καλύτερα. Ειναι πολυ ωραίο το Ακρωτήρι αλλά θα το πρότεινα αν έχετε μέσο, τη Περίσσα για διαμονή θα την απέφευγα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ. Μακριά από περισσα, χάλια παραλία, μηδέν θέα, πολλή φασαρία. Το ακρωτήρι μόνο αν έχετε μηχανάκι και πάλι είναι μακριά. Πάρτε κάτι σε Φηρά χωρίς θέα ή έστω πύργο αλλά με μεταφορικό μέσο.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Τελη Αυγουστου με 2 Σεπτεμβρη θα επισκεπτω με την κοπελα μου την Σαντορινη.Αργησαμε να κλεισουμε και ειδαμε οτι οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι στα υψη.Θα ταν μαγικα να μπορουσαμε να μεινουμε σε ενα δωματιο με θεα την καλντερα και με τζακουζι στο δωματιο,αλλα το budget δεν μπορει να το αντεξει.Οποτε στα Φηρα και Οια δεν βρηκαμε κατι κατω απο 1000 το ατομο για 4 βραδια και οτι βρηκαμε ειναι κατω του μετριου δωματια.Που να επιλεξουμε να μεινουμε ωστε να μπορουμε να βγουμε για βολτες στα Φηρα και τα υπολοιπα μρη του νησιου.Βρηκα ενα ξενοδοχειο με θεα καλντερα στο Ακρωτηρι ή ειναι καλυτερη επιλογη η Περισσα?Δεν θελουμε τερμα απομονωση να μπορουμε να κινηθουμε αν δεν εχουμε μεσο(μαλλον θα νοικιασουμε).
Στα Φηρά ή στην Οία (ακόμα πιο ακριβά), αν θες θέα στη Καλντέρα, θα πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα. Υπάρχουν αρκετές επιλογές για διαμονή στα Φηρά που μπορεί να μην έχουν θέα αλλά αξίζουν, γιατί βρίσκονται στο κέντρο του νησιού (και βολεύει, ειδικά αν δεν έχεις μεταφορικό καθώς είσαι δίπλα στο κεντρικό σταθμό των ΚΤΕΛ). Και τις 3 φορές που έχω πάει, δεν έχω μείνει Φηρά, αλλά 2 φορές στο Καμάρι και 1 στη Περίσσα. Αν θες να μείνεις Φηρά- επειδή ουσιαστικά θεωρείται ''κέντρο''-δες μερικά ξενοδοχεία όπως πχ. το Golden Star Hotel που αν θυμάμαι καλά είναι δίπλα σε κεντρικό parking και έχει και πισίνα. Τώρα, μπορείς να ψάξεις και στα 2 μέρη που πηγαίνουν πάρα πολλοί: στο Καμάρι ή στη Περίσσα (αν έχεις δικό σου μέσο θα είναι το ιδανικό), όπου σαν μέρη είναι σαφώς πιο οικονομικά. Εγώ θα πρότεινα αν δε βρεις τελικά Φηρά που ήθελες, να πας να μείνεις στο Καμάρι. Έχει πάρα πολλά ξενοδοχεία και εστιατόρια, έχει καλή σχετικά παραλία με βότσαλο και είναι σαφώς πιο ''ζωντανό'' σε σχέση με τη Περίσσα. Ακρωτήρι δε θα πρότεινα γιατί είναι στην άλλη άκρη του νησιού (χωρίς να σημαίνει ότι είναι απαγορευτική η απόσταση, απλά θα κουράζεσαι λίγο παραπάνω αν θες να πας βράδυ Φηρά ή Οία για το ηλιοβασίλεμα).
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Τελη Αυγουστου με 2 Σεπτεμβρη θα επισκεπτω με την κοπελα μου την Σαντορινη.Αργησαμε να κλεισουμε και ειδαμε οτι οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι στα υψη.Θα ταν μαγικα να μπορουσαμε να μεινουμε σε ενα δωματιο με θεα την καλντερα και με τζακουζι στο δωματιο,αλλα το budget δεν μπορει να το αντεξει.Οποτε στα Φηρα και Οια δεν βρηκαμε κατι κατω απο 1000 το ατομο για 4 βραδια και οτι βρηκαμε ειναι κατω του μετριου δωματια.Που να επιλεξουμε να μεινουμε ωστε να μπορουμε να βγουμε για βολτες στα Φηρα και τα υπολοιπα μρη του νησιου.Βρηκα ενα ξενοδοχειο με θεα καλντερα στο Ακρωτηρι ή ειναι καλυτερη επιλογη η Περισσα?Δεν θελουμε τερμα απομονωση να μπορουμε να κινηθουμε αν δεν εχουμε μεσο(μαλλον θα νοικιασουμε).
Κάνε μια ερώτηση στον Kόκκινος Villas στο Ακρωτήρι , πήγε φίλος μου και ήταν μαγικά , θέα έκπληκτική , στην Περίσσα έχει πολύ βρώμα από τουρίστες , η Οία είναι η καλύτερη επιλογή για βραδυνές βόλτες χαλαρές , τα Φηρά για να βγεις για κανένα ποτάκι κλπ ( υπόψιν η περίοδος είναι High Session οπότε ετοιμάσου για 100 ευρώ το λιγότερο την βραδιά ) .
Επίσης ψάξε για τις ταβέρνες του νησιού γιατί κουρεύουν γενικά στην Σαντορίνι τα εστιατόρια , το ηλιοβασίλεμα πληρώνεται ακριβά , γι αυτό είναι το νησί 90 % με ξένους , για να ακούσεις Ελληνικά θα κάνεις πολύ κόπο , πολλούς Κινέζους κλπ έχει το νησί φραγκάτους εννοείται :cool:
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Αν θέλετε να είστε κοντά στα Φηρά και συνάμα οικονομική διαμονή, θεωρώ ότι καλύτερη λύση είναι ο Καρτεράδος. Σε απόσταση 1-2 χιλιομέτρων από Φηρά. Τζακούζια και θέα στη καλντέρα πληρώνονται αδρά. Δεν πιστεύω καν να μπορείτε να βρείτε στα 250-300 αυτό που φαντάζεστε.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Οποτε στα Φηρα και Οια δεν βρηκαμε κατι κατω απο 1000 το ατομο για 4 βραδια και οτι βρηκαμε ειναι κατω του μετριου δωματια
Άρα 2000 για 4 βράδια.

Οία δεν έχετε πολλές επιλογές για τζακουζι στο δωμάτιο κτλ.

Δείτε όμως το cocoon suites στο Ημεροβίγλι, είχε πάει φίλος πέρυσι και το βρήκε προσφορά 490 το βράδυ παρόμοια περίοδο.

Στο Ημεροβίγλι θεωρώ κάτι καλό θα βρείτε.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τελη Αυγουστου με 2 Σεπτεμβρη θα επισκεπτω με την κοπελα μου την Σαντορινη.Αργησαμε να κλεισουμε και ειδαμε οτι οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι στα υψη.Θα ταν μαγικα να μπορουσαμε να μεινουμε σε ενα δωματιο με θεα την καλντερα και με τζακουζι στο δωματιο,αλλα το budget δεν μπορει να το αντεξει.Οποτε στα Φηρα και Οια δεν βρηκαμε κατι κατω απο 1000 το ατομο για 4 βραδια και οτι βρηκαμε ειναι κατω του μετριου δωματια.Που να επιλεξουμε να μεινουμε ωστε να μπορουμε να βγουμε για βολτες στα Φηρα και τα υπολοιπα μρη του νησιου.Βρηκα ενα ξενοδοχειο με θεα καλντερα στο Ακρωτηρι ή ειναι καλυτερη επιλογη η Περισσα?Δεν θελουμε τερμα απομονωση να μπορουμε να κινηθουμε αν δεν εχουμε μεσο(μαλλον θα νοικιασουμε).
Το κυριότερο δεν μας λες ποιο είναι το δικό σας Budget! Εμεις είχαμε μείνει 15 Αυγουστο στον πεζόδρομο της Οιας με μαγική θέα αλλά σε απλό δωμάτιο με 360 ΕΥΡΩ για 5 βράδια! Ναι καλά διάβασες! Όμως το ξανά λέω απλό δωμάτιο! Ξεχνάς τζακούζι, σαμπάνιες και λούσα! Δεν μπορείς να τα έχεις όλα! Αν θες τέτοια σκηνικά πήγαινε Μάιο αν και χλωμό το κόβω να τα βρεις σε νορμάλ τιμές! Επίσης θα πρέπει να έχετε αμάξι για να δείτε ότι περισσότερο μπορείτε! Εμεις πάλι είχαμε βρει με 40 ΕΥΡΩ την ημέρα από ένα μαγαζί που είναι απέναντι από τον σταθμό των ΚΤΕΛ στα Φηρά! Εμεις είχαμε βάση την Οία όπου κάναμε την περατζαδα μας κάθε μέρα και τα βράδια αργά πηγαίναμε Φηρα για ποτό φαγητό και γλυκό..

Το ξανά λέω και θα το λέω συνέχεια: Μην κάνετε το αστείο και δεν πάτε στο Santo Wines να πιείτε κρασιά και να δείτε το ηλιοβασίλεμα! Ήταν τελεία εμπειρία, και μόνο με 20 ΕΥΡΩ έχεις αν θυμάμαι καλά 6 ποτηριά κρασί μαζί με σνακ με διάφορα είδη τυριού σάλτσες και κριτσινια! Πραγματικά αξίζει με χίλια αλλά να κάνετε κράτηση!

Επίσης ποτό φουλ στην PK στα Φηρα και με έκπτωση στους Έλληνες ! Μαγικά κοκτέιλς μαζί με μαγική θεά!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Το κυριότερο δεν μας λες ποιο είναι το δικό σας Budget! Εμεις είχαμε μείνει 15 Αυγουστο στον πεζόδρομο της Οιας με μαγική θέα αλλά σε απλό δωμάτιο με 360 ΕΥΡΩ για 5 βράδια! Ναι καλά διάβασες! Όμως το ξανά λέω απλό δωμάτιο! Ξεχνάς τζακούζι, σαμπάνιες και λούσα! Δεν μπορείς να τα έχεις όλα! Αν θες τέτοια σκηνικά πήγαινε Μάιο αν και χλωμό το κόβω να τα βρεις σε νορμάλ τιμές! Επίσης θα πρέπει να έχετε αμάξι για να δείτε ότι περισσότερο μπορείτε! Εμεις πάλι είχαμε βρει με 40 ΕΥΡΩ την ημέρα από ένα μαγαζί που είναι απέναντι από τον σταθμό των ΚΤΕΛ στα Φηρά! Εμεις είχαμε βάση την Οία όπου κάναμε την περατζαδα μας κάθε μέρα και τα βράδια αργά πηγαίναμε Φηρα για ποτό φαγητό και γλυκό..

Το ξανά λέω και θα το λέω συνέχεια: Μην κάνετε το αστείο και δεν πάτε στο Santo Wines να πιείτε κρασιά και να δείτε το ηλιοβασίλεμα! Ήταν τελεία εμπειρία, και μόνο με 20 ΕΥΡΩ έχεις αν θυμάμαι καλά 6 ποτηριά κρασί μαζί με σνακ με διάφορα είδη τυριού σάλτσες και κριτσινια! Πραγματικά αξίζει με χίλια αλλά να κάνετε κράτηση!

Επίσης ποτό φουλ στην PK στα Φηρα και με έκπτωση στους Έλληνες ! Μαγικά κοκτέιλς μαζί με μαγική θεά!
Συμφωνώ με το σχόλιό σας, εκτός του Οινοποιείου. Το νησί είναι γεμάτο οινοποιεία και αρκετά από αυτά προσφέρουν θέα. Π.χ. εγώ πήγα δίπλα από το Santo, στο Βενετσάνο. Πάντως και Μάιο τζακούζια και θέα καλντέρα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις στα 200-300 το βράδυ. Αμφιβάλλω πολύ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Συμφωνώ με το σχόλιό σας, εκτός του Οινοποιείου. Το νησί είναι γεμάτο οινοποιεία και αρκετά από αυτά προσφέρουν θέα. Π.χ. εγώ πήγα δίπλα από το Santo, στο Βενετσάνο. Πάντως και Μάιο τζακούζια και θέα καλντέρα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις στα 200-300 το βράδυ. Αμφιβάλλω πολύ.
Γιατί όμως διαφωνείς ενώ δεν έχεις πάει ; Εκτός και αν έχεις πάει! Θέλω να πω δεν μας είπες πόσα λεφτά πλήρωσες και για τι ακριβώς! Σαφώς και υπάρχουν αρκετές επιλογές αλλά νομίζω το Santo δεν είναι τυχαία πρώτο σε όλα τα δίκτυα!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Γιατί όμως διαφωνείς ενώ δεν έχεις πάει ; Εκτός και αν έχεις πάει! Θέλω να πω δεν μας είπες πόσα λεφτά πλήρωσες και για τι ακριβώς!
Διαφωνώ στο τόνο που το συστήνεις σε κάποιον. Πρέπει να πάει σε αυτό και μόνο σε αυτό. Λοιπόν εγώ πήγα στο Βενετσάνο που είναι ακριβώς δίπλα. 20€ τα έξι ποτήρια και με άνθρωπο να στα εξηγήσει.
Όσον αφορά τη θέα, έχω κάνει την υπ' αριθμ. 785 ανάρτηση στο θέμα "Live from...(click and post one photo)".

Σαφώς και υπάρχουν αρκετές επιλογές αλλά νομίζω το Santo δεν είναι τυχαία πρώτο σε όλα τα δίκτυα!
Σε ποια ακριβώς τα δίκτυα είναι πρώτο το Santo? Στο Tripadvisor το βλέπω με χειρότερη βαθμολογία σε σχέση με Vassaltis, Καραμολέγκο, Αργυρό, Σιγάλα, Βενετσάνο και Γαβαλά.

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ με το σχόλιό σας, εκτός του Οινοποιείου. Το νησί είναι γεμάτο οινοποιεία και αρκετά από αυτά προσφέρουν θέα. Π.χ. εγώ πήγα δίπλα από το Santo, στο Βενετσάνο. Πάντως και Μάιο τζακούζια και θέα καλντέρα δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις στα 200-300 το βράδυ. Αμφιβάλλω πολύ.
Μάρτιο που πήγα πέρυσι, ήταν 79 ευρώ η σουιτα. Τζακούζι, θεά καλντέρα, πρωινό στο κρεβάτι, το καλύτερο που έχω φάει στην Ελλάδα. Στο φηροστεφανι αυτά, ξενοδοχείο blue dolphin. Ο καλύτερος μήνας για Σαντορίνη είναι ο Μάρτιος, έχουν αρχίσει να ανοίγουν όλα, άρα έχεις επιλογές, αλλά μηδέν κόσμος και τιμές τυροπιτας. Ηλιοβασίλεμα στην Οία ήμασταν 6 άτομα, καιρός πολύ ευχάριστος, οχι το χαλι του καλοκαιριού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom