Σαντορίνη Σαντορίνη - Διαμονή

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Διαφωνώ στο τόνο που το συστήνεις σε κάποιον. Πρέπει να πάει σε αυτό και μόνο σε αυτό. Λοιπόν εγώ πήγα στο Βενετσάνο που είναι ακριβώς δίπλα. 20€ τα έξι ποτήρια και με άνθρωπο να στα εξηγήσει.
Όσον αφορά τη θέα, έχω κάνει την υπ' αριθμ. 785 ανάρτηση στο θέμα "Live from...(click and post one photo)".



Σε ποια ακριβώς τα δίκτυα είναι πρώτο το Santo? Στο Tripadvisor το βλέπω με χειρότερη βαθμολογία σε σχέση με Vassaltis, Καραμολέγκο, Αργυρό, Σιγάλα, Βενετσάνο και Γαβαλά.
Συγγνώμη αλλά θα πρέπει να αστειεύεσαι πιστεύω! Δες και μόνος σου το Santo Wines είναι πρώτο και με + 2,500 σχόλια παραπάνω! Όπως και στο Google Reviews είναι πρώτο!

https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...y-Pyrgos_Santorini_Cyclades_South_Aegean.html

https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...ineyards-Santorini_Cyclades_South_Aegean.html

https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...nia_Fira_Santorini_Cyclades_South_Aegean.html

https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...alas-Oia_Santorini_Cyclades_South_Aegean.html

https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...alochori_Santorini_Cyclades_South_Aegean.html

https://www.tripadvisor.com.gr/Show...alochori_Santorini_Cyclades_South_Aegean.html

Ο τόνος μου ίσως σου φανηκε έτσι όπως λες γιατί μόνο εκεί πήγα! Και είδα ότι κανείς δεν του πρότεινε να ζήσουν την εμπειρία αυτή! Οπότε το έκανα εγώ! Ελπίζω να μην λαμβάνεις τα σχόλια ως αρνητικά, γιατί απλώς μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Συγγνώμη αλλά θα πρέπει να αστειεύεσαι πιστεύω! Δες και μόνος σου το Santo Wines είναι πρώτο και με + 2,500 σχόλια παραπάνω!
Έχουμε χάσει το νόημα, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω. Ειλικρινά καταλαβαίνεις τι είναι οι σύνδεσμοι που μου στέλνεις; Εκτός και αν το πλήθος των κριτικών είναι το μέτρο της σύγκρισης και όχι η βαθμολογία. Ανοίγοντας τον πρώτο σύνδεσμο βλέπω αυτό
upload_2019-7-10_19-19-20.png


Νούμερο 1 δραστηριότητα στη Σαντορίνη γράφει.

Εν κατακλείδι, είμαι κατά των λογικών του "δεν χάνεται", "κορυφαίο" κτλ ιδιαίτερα αν αυτό πρόκειται για προϊόν και προσφέρεται από πλήθος επαγγελματιών. Για τους φίλους που τους ενδιαφέρουν οι κατατάξεις των οινοποιείων του νησιού, ορίστε η λίστα
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...c36-t132-Santorini_Cyclades_South_Aegean.html
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχουμε χάσει το νόημα, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω. Ειλικρινά καταλαβαίνεις τι είναι οι σύνδεσμοι που μου στέλνεις; Εκτός και αν το πλήθος των κριτικών είναι το μέτρο της σύγκρισης και όχι η βαθμολογία. Ανοίγοντας τον πρώτο σύνδεσμο βλέπω αυτό
View attachment 275959

Νούμερο 1 δραστηριότητα στη Σαντορίνη γράφει.

Εν κατακλείδι, είμαι κατά των λογικών του "δεν χάνεται", "κορυφαίο" κτλ ιδιαίτερα αν αυτό πρόκειται για προϊόν και προσφέρεται από πλήθος επαγγελματιών. Για τους φίλους που τους ενδιαφέρουν οι κατατάξεις των οινοποιείων του νησιού, ορίστε η λίστα
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...c36-t132-Santorini_Cyclades_South_Aegean.html
Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις πως ένα μαγαζί όταν έχει βαθμολογία 5 από 185 άτομα και ένα άλλο έχει 4.7 από 3.500 άτομα τότε το 2 και είναι σαφώς καλύτερο. Δεν σχολιάζω άλλο διότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου αλλάξω γνώμη και ούτε ήταν ο σκοπός μου.

Οταν το 4.7 βγαίνει από τα 3.500 άτομα τότε είναι σαφώς ποιο αξιόπιστο από το 5 των 185 ατόμων. Απλά μαθηματικά είναι.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις πως ένα μαγαζί όταν έχει βαθμολογία 5 από 185 άτομα και ένα άλλο έχει 4.7 από 3.500 άτομα τότε το 2 και είναι σαφώς καλύτερο. Δεν σχολιάζω άλλο διότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου αλλάξω γνώμη και ούτε ήταν ο σκοπός μου.

Οταν το 4.7 βγαίνει από τα 3.500 άτομα τότε είναι σαφώς ποιο αξιόπιστο από το 5 των 185 ατόμων. Απλά μαθηματικά είναι.
Δεν είναι τόσο απλά τα μαθηματικά και σε πολλά πράγματα δεν είναι τόσο σαφές το ποιο είναι καλύτερο. Με βάση το tripadvisor είναι σίγουρα το πιο δημοφιλές οινοποιείο του νησιού και σαφώς δεν είναι αυτό με την υψηλότερη βαθμολογία. Ωστόσο, όλοι οι επισκέπτες δεν πάνε στο οινοποιείο μονάχα για το πλήθος των κριτικών του ή τον βαθμολογία του απλού τουρίστα. Υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν από κρασιά. Σε αντίθεση με εμένα και πιθανόν εσένα. Εσύ ισχυρίζεσαι ότι τα κρασιά του Santo είναι καλύτερα από του Σιγάλα ή του Αργυρού; Π.χ. όταν είπα σε ένα φίλο που πίνει αρκετό κρασί, με πρότεινε τους δύο προηγούμενους χωρίς να έχει επισκεφτεί το νησί.
Το νησί έχει εξαιρετικά οινοποιεία και σε όποιο και να πάει ο απλός άσχετος με το κρασί επισκέπτης, θα περάσει όμορφα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν είναι τόσο απλά τα μαθηματικά και σε πολλά πράγματα δεν είναι τόσο σαφές το ποιο είναι καλύτερο. Με βάση το tripadvisor είναι σίγουρα το πιο δημοφιλές οινοποιείο του νησιού και σαφώς δεν είναι αυτό με την υψηλότερη βαθμολογία. Ωστόσο, όλοι οι επισκέπτες δεν πάνε στο οινοποιείο μονάχα για το πλήθος των κριτικών του ή τον βαθμολογία του απλού τουρίστα. Υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν από κρασιά. Σε αντίθεση με εμένα και πιθανόν εσένα. Εσύ ισχυρίζεσαι ότι τα κρασιά του Santo είναι καλύτερα από του Σιγάλα ή του Αργυρού; Π.χ. όταν είπα σε ένα φίλο που πίνει αρκετό κρασί, με πρότεινε τους δύο προηγούμενους χωρίς να έχει επισκεφτεί το νησί.
Το νησί έχει εξαιρετικά οινοποιεία και σε όποιο και να πάει ο απλός άσχετος με το κρασί επισκέπτης, θα περάσει όμορφα.
Επιτέλους συμφωνήσαμε. Δεν έχω ιδέα πράγματι από κρασιά και δεν μίλησα ποτέ για το αν το κρασί ήταν καλό ή όχι. Κάποια μας άρεσαν κάποια όχι τόσο. Μίλησα γενικά στο σύνολο ότι ήταν μια όμορφη εμπειρία χωρίς να ακυρώνει τα άλλα οινοποιία. Και πίστεψε με οι περισσότεροι όπως εμείς δεν πήγαμε για τα κρασιά αλλά για το σύνολο. Εννοείται όπου και να πάνε θα περάσουν όμορφα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Γεια σας και από εμένα. Ενδιαφέρομαι και εγώ να πάω στη Σαντορίνη μετά τις 10 Ιουλίου. Διάβασα όλες τις σελίδες και μπορώ να πω ότι πήρα πολλές πληροφορίες που μου ήταν χρήσιμες. Επειδή θα είμαι χωρίς μεταφορικό μέσο, θα ήθελα να μείνουμε κάπου κεντρικά ώστε το βράδυ να μη χρειαζόμαστε μεταφορικό μέσα. Βλέπω ότι Φηρά και Φηροστεφάνι είναι αυτά που προτείνετε σε ανάλογες περιπτώσεις. Επίσης βλέπω ότι κάποιοι προτείνουν και Καρτεράδο. Πραγματικά δυσκολεύομαι να καταλάβω που ακριβώς είναι τα Φηρά (από πού μέχρι πού), το ίδιο και πού είναι το Φηροστεφάνι. Είναι βορειοδυτικά του Καρτεράδου; Δεν ενδιαφέρομαι για δώματιο με θέα γιατί δεν είμαι από τα άτομα που θα καθίσω στο μπαλκόνι να ρεμβάσω. Προτιμώ να βρω κάτι πιο οικονομικό ώστε να μείνω περισσότερες μέρες και να ανακαλύψω περισσότερο το νησί. Καθότι είμαι και ερασιτέχνης φωτογράφος τοπίου, έχω σκοπό (τουλάχιστον τα Φηρά) να τα οργώσω βγάζοντας πάρα πολλές φωτογραφίες.
Αναφέρθηκε κάπου ότι από το Φηροστεφάνι στα Φηρά είναι περίπου ένα χιλιόμετρο και γίνεται πολύ ευχάριστα η διαδρομή. Ανάλογη απόσταση είναι και από Καρτεράδο προς τα Φηρά; Επίσης από τα Φηρά θα παίρνω ΚΤΕΛ; Γνωρίζει κάποιος πώς είναι τα δρομολόγια τώρα λόγω covid; Οκ, εμβολιασμένος είμαι αλλά μία ανησυχία πάλι υπάρχει.
Τέλος για ταξίδι με καράβι χρειάζεται δήλωση υγείας ακτοπλοΐας του καθενός που ταξιδεύει από εδώ; https://sea.travel.gov.gr/#/
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πραγματικά δυσκολεύομαι να καταλάβω που ακριβώς είναι τα Φηρά (από πού μέχρι πού), το ίδιο και πού είναι το Φηροστεφάνι. Είναι βορειοδυτικά του Καρτεράδου; Δεν ενδιαφέρομαι για δώματιο με θέα γιατί δεν είμαι από τα άτομα που θα καθίσω στο μπαλκόνι να ρεμβάσω.
Τα Φηρά και το Φηροστεφάνι είναι σχεδόν ενιαία πλέον, είναι προέκταση τους όπως φεύγεις για Ημεροβίγλι και νομίζω η καλύτερη επιλογη για διαμονή.
Ο Καρτεράδος με εξίσου οικονομικές τιμές είναι λίγο πιο μακριά, όχι απαγορευτικά όμως, γύρω στο ενάμισι - δύο χιλιόμετρα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Από τη στιγμή που τα Φηρά και το Φηροστεφάνι είναι τόσο κοντά και έχει γίνει κάτι το ενιαίο θεωρώ ότι δε θα έχω πρόβλημα. Οπότε βρίσκομαι προς αναζήτηση δωματίου πρώτα στα Φηρά και μετά στο Φηροστεφάνι.
Αν βρούμε δωμάτια σχετικά φθηνά, πόσες μέρες θα μας φτάσουν για να γυρίσουμε το νησί, όχι πιεσμένα και τρέξιμο σαν τους τρελούς, αλλά ένα προορισμό κάθε μέρα για παράδειγμα. Το ρωτάω επειδή υπάρχει πιθανότητα μετά να πάμε και λίγο στην Πάρο.
Επίσης γύρω στις 15 Ιουλίου σκεφτόμαστε να πάμε (μέχρι 10 Ιουλίου περνάω ΚΤΕΟ το αυτοκίνητο, άρα ουσιαστικά μετά από αυτήν την καταληκτική ημερομηνία). Θεωρείτε ότι θα βρούμε εύκολα δωμάτια;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν βρούμε δωμάτια σχετικά φθηνά, πόσες μέρες θα μας φτάσουν για να γυρίσουμε το νησί, όχι πιεσμένα και τρέξιμο σαν τους τρελούς, αλλά ένα προορισμό κάθε μέρα για παράδειγμα. Το ρωτάω επειδή υπάρχει πιθανότητα μετά να πάμε και λίγο στην Πάρο.
Δε μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση, ανάλογα τα οικονομικά σου. Σε γενικές γραμμές δεν είναι πολύ μικρό ούτε φθηνό νησί, έχει κάποια τρομερά αξιοθέατα, αρχαιολογικούς χώρους κτλ, αλλά δε διαθέτει παραλίες να ξετρελαθείς και να κάτσεις όλη μέρα, οπότε αν έχεις όχημα σε μερικές ημέρες, 4-5 το γυρνάς.
Επίσης γύρω στις 15 Ιουλίου σκεφτόμαστε να πάμε (μέχρι 10 Ιουλίου περνάω ΚΤΕΟ το αυτοκίνητο, άρα ουσιαστικά μετά από αυτήν την καταληκτική ημερομηνία). Θεωρείτε ότι θα βρούμε εύκολα δωμάτια;
Το εύκολα είναι σχετικό. Σίγουρα κινούνται πολύ καλύτερα από πέρυσι που ο Ιούνης ήταν σκοτωμένος και ο Ιούλης άργησε να πάρει μπρος. Τη Τρίτη που ήμουν εκεί είδα αρκετό κόσμο, που όσο βαθαίνει το καλοκαίρι θα αυξάνεται. Καλύτερα να κλείσεις το συντομότερο δυνατόν.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ναι οκ, σίγουρα έχει σχέση και με τα οικονομικά του καθενός, απλά η σκέψη μου είναι ότι επειδή δεν έχουμε κόλλημα ντε και καλά με τη θέα του δωματίου και βρούμε κάτι πιο οικονομικό, να μείνουμε περισσότερες μέρες για να το χαρούμε περισσότερο το νησί.
Αυτό θα κάνω και αύριο θα κοιτάξω να κλείσω ώστε να μην έχουμε πρόβλημα.
Είδα και λίγο το flikr σου. Και εσύ με dslr... Αδημονώ για τις πρώτες φωτογραφίες από το νησί! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.939
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
και βρούμε κάτι πιο οικονομικό, να μείνουμε περισσότερες μέρες για να το χαρούμε περισσότερο το νησί.
Πολύ σωστή σκέψη, συμφωνώ απόλυτα.
Είδα και λίγο το flikr σου. Και εσύ με dslr... Αδημονώ για τις πρώτες φωτογραφίες από το νησί! :)
Να είσαι καλά! DSLR tα τελευταία χρόνια μόνο.
Το νησί θα σου δώσει πάμπολλες φωτογραφικές αφορμές να σαι σίγουρος.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Εγώ είμαι από πέρυσι τον Αύγουστο με μια Canon 800D, αλλά χρησιμοποιώ και μία παλιά mirrorless της Sony αλλά και δύο κινητά της OnePlus.
Βασικά η Σαντορίνη είναι το φωτογραφικό μου απωθημένο που το ψάχνω να πάω εδώ και τέσσερα χρόνια, αλλά λόγω διαφόρων συγκυριών δεν τα κατάφερα ακόμα.
Καλημέρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom