Σαντορίνη Σαντορίνη.. Ιούλιο 2012

mria-123

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα σας....επέστρεψα μετά από αρκετές μέρες
Ο Ιούλιος φτάνει σχεδόν και ετοιμάζομαι σιγά σιγά για το ταξιδάκι μου...είναι η πρώτη μου φορά στην Σαντορίνη και επειδή έχω ακούσει αρκετά ωραία πράγματα είμαι ενθουσιασμένη:)
Λοιπόν....μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκαμε στούντιο στο Καμάρι με 40 ευρώ το βράδυ και το κλείσαμε..Θα πάρουμε και αμάξι για τις 5 μέρες που θα είμαστε στο νησί. Βρήκαμε από το ίντερνετ και κάναμε κράτηση ένα μικρό με 120 ευρώ και για τις 5 μέρες...τώρα αν τα βρούμε με την οδήγηση θα είναι καλά (επειδή εμείς στην Κύπρο οδηγούμε αντίστροφα)
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη....από Σαντορίνη θα ήθελα να πάω σε κάποιο άλλο νησί που είναι κοντά μονοήμερη εκδρομή.... ποιο μου προτείνετε???μήπως ξέρετε αν μπορώ να δω από το ίντερνετ ώρες αναχώρησης και τιμές???
αυτά για την ώρα:):)
 

CYPRUS

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Καλημέρα σας....επέστρεψα μετά από αρκετές μέρες
Ο Ιούλιος φτάνει σχεδόν και ετοιμάζομαι σιγά σιγά για το ταξιδάκι μου...είναι η πρώτη μου φορά στην Σαντορίνη και επειδή έχω ακούσει αρκετά ωραία πράγματα είμαι ενθουσιασμένη:)
Λοιπόν....μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκαμε στούντιο στο Καμάρι με 40 ευρώ το βράδυ και το κλείσαμε..Θα πάρουμε και αμάξι για τις 5 μέρες που θα είμαστε στο νησί. Βρήκαμε από το ίντερνετ και κάναμε κράτηση ένα μικρό με 120 ευρώ και για τις 5 μέρες...τώρα αν τα βρούμε με την οδήγηση θα είναι καλά (επειδή εμείς στην Κύπρο οδηγούμε αντίστροφα)
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη....από Σαντορίνη θα ήθελα να πάω σε κάποιο άλλο νησί που είναι κοντά μονοήμερη εκδρομή.... ποιο μου προτείνετε???μήπως ξέρετε αν μπορώ να δω από το ίντερνετ ώρες αναχώρησης και τιμές???
αυτά για την ώρα:):)
Μπορείς να δεις στο aktoploika.gr ώρες και τιμές.Εμείς θα πάμε Μήλο 5 μέρες και μετά Σαντορίνη 3 μέρες και είναι 1.30 λεπτά.Μπορείς να μου πεις από ποιο site κλείσατε το αυτοκίνητο??
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αρκετα κοντα ειναι η μηλος.

Αλλα δεν ξερω αν εχει δρομολογιο για να πας αυθημερον.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Αυθημερον γίνονται καθημερινά εκδρομές για Θηρασιά.Μπορείς να κλείσεις με πρακτορείο όπου εκτός απο Θηρασιά θα σε πάνε και στο ηφαίστειο με ξεναγό κλπ και θα σου στοιχίσει ανάλογα με τπ πρακτορείο 20-28 ευρώ το ατομο(ή 50 με φαγητό) ή να πας απο Αμμούδι μόνος-η σου και να σου στοιχίσει γύρω στο 1 ευρώ το πλοιάριο.Είναι πάμφθηνο το εισητήριο.Ωστόσο η Θηρασιά δεν έχει και πολλά να κάνεις.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
και Αναφη θα μπορουσες να πας,προορισμος οχι ευκολος απο μονος του.
 

mria-123

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
CYPRUS εμείς το αμάξι το κλείσαμε από αυτή τη σελίδα Santorini Car Rental & Hire | Santorini Holiday Cars παράδοση και επιστροφή στο μέρος που θα μένουμε...
Φολέγανδρο σκέφτομαι για να πάμε αλλά δεν ξέρω αν έχει μονοήμερο..πρέπει να το κοιτάξω...
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Γεια σας και απο μενα!Ειχα παει Σαντορινη το 2006 πρωτη φορα και θα ξαναπαω φετος τον Αυγουστο!Πολυ ομορφο νησι,εχεις πολλες επιλογες να γεμισεις τον χρονο σου!Το 2006 ειχα κλεισει στα Φηρα 6 η 7 διανυκτερευσεις με 210 ευρω,στο ιδιο ξενοδοχειο που ρωτησα για φετος μου ειπαν 370!χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο το δωματιο ουτε με καποια θεα!Φετος θα μεινουμε Ακρωτηρι,βρηκα δωματιο με 33 ευρω το βραδυ που το εχω κλεισει πριν δυο μηνες!Για φαγητο τρωγαμε στα Φηρα περισοτερο,αλλα ειχα φαει και Καμαρι,Περιβολο και σε αλλα μερη,οι τιμες λογικες,στα 50 ευρω τα δυο ατομα,εκτος απο ενα εστιατοριο στα φηρα,το οποιο κρεμοταν στον γκρεμο και απεναντι ειχες το ηφαιστειο ειχαμε δωσει 80 ευρω,μειναμε νηστικοι γιατι οι μεριδες δεν ηταν κατι ιδιαιτερο,αλλα πληρωνεις την θεα!Οπωσδηποτε θελεις αμαξι για να γυρισεις,μηχανακι,γουρουνα,κατι!!Την πρωτη φορα νοικιασα με 30 ευρω την μερα ενα Atos,αυτη την φορα θα παρω το δικο μου γιατι οπως τα υπολογισα συμφερει περισσοτερο!Αυτα τα λιγα και απο μενα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Εμείς με 25 ευρώ τη μέρα νοικιάσαμε ένα νισάν μίκρα.Αρκετά βολικό για το νησί.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Αν και δεν κάναμε οργανωμένη στο ηφαίστειο ρωτήσαμε σε κάποια πρακτορεία.Λοιπόν, συνήθως κάνουν εκδρομή που ξεκινάει απο Φηρά πάει ηφαίστειο και Θηρασιά και κοστίζει μεταξύ 20 και 28 ευρώ το άτομο ανάλογα το πρακτορείο.Αν θες και φαγητό 50 ευρώ. Δεν ξέρω εντυπώσεις γιατί εμείς πήγαμε μόνοι μας μόνο Θηρασιά απο Αμμούδι και κόστιζε γύρω στο 1 ευρώ η διαδρομή.Και άλλο ένα η επιστροφή.Εγώ έχω φοιτητικό και ήταν ακόμα φτηνότερα.:D
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Εγώ θεωρώ ότι η εκδρομή στο ηφαίστειο αξίζει και είναι εμπειρία..Στην αρχή προσεγγίζεις το νησί, όπου κάποια καραβάκια ρίχνουν άγκυρα και αν θες κάνεις μπάνιο στη θάλασσα (πηδάς από το καραβάκι). Τα νερά είναι ζεστά και μυρίζουν λίγο θειάφι!
Στη συνέχεια φτάνεις στο ηφαίστειο, ανεβαίνεις με τα πόδια μέχρι τον κρατήρα (σου βγαίνει λίγο η αναπνοή με τη ζέστη).
Στο τέλος το καραβάκι σε πηγαίνει στη Θηρασία, όπου και τρως σε κάποια ταβέρνα..
Για μένα, όπως προείπα, η εκδρομή αξίζει..Δεν έχεις και κάθε μέρα την ευκαιρία να επισκεφτείς ένα ηφαίστειο! Επιπλέον, από το καραβάκι έχεις φοβερή θέα προς τη Σαντορίνη και την καλντέρα γενικότερα..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Βρε όντως δεν έχεις κάθε μέρα την ευκαιρία να επισκεφτείς ένα ηφαίστειο,απλώς εγώ είχα μια ψιλοτραυματική εμπειρία με το ηφαίστειο της(κατά τ'άλλα πανέμορφης) Νισυρου.Αν και δεν κατέβηκα στον κρατήρα η μυρωδιά ήταν τόσο έντονη που μου γύριζε το στομάχι.Αν προσθέσεις και την διαδρομή με την ανάβαση στη ζέστη(όπως λένε για το ηφαίστειο της Σαντορίνης) δεν πολυψηνόμουν.Σίγουρα είναι μια εμπειρία ιδιαίτερη(ειδικά για όποιον επισκέπτεται πρώτη φορά ηφαίστειο).Απλώς μετά την εμπειρία στη Νίσυρο εγώ δεν τρελαινόμουν να πάω σε ηφαίστειο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom