Σαντορίνη Σαντορίνη-μέσα μεταφοράς

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
την εκδρομή την είχα κάνει πριν 3 χρόνια από Οία,αυτό που δεν θυμάμαι είναι την τιμή,νομίζω ότι τότε είχα πληρώσει ?36,για αυτό ρωτούσα εάν είναι πιο φτηνά εάν την κλείσω μέσω διαδίκτυο η όταν φτάσω στο νησί.
έτσι κι αλλιώς θα την κάνω επειδή είμαστε οικογενειακός και έχουμε χρόνο
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Πήγα στην εκδρομή αυτή την πρώτη μέρα που έφτασα (τι το θελα!). Το ξενοδοχείο που μέναμε είχε 2-3 επιλογές, η μια ήταν 15 ευρώ (10.30 - 3.00), εγώ επέλεξα την απογευματινή 'πτήση' (3.30 - 8.30) που στοίχιζε 25 ευρώ και συμπεριλάμβανε ηφαίστειο-πηγές, Θηρασιά, βόλτα και κρασί στο πλοίο μέχρι την Οία, και φυσικά το ηλιοβασίλεμα.

Εκδρομή στο ηφαίστειο; Μακριά!!!!!!!!!! Μια ανηφόρα 25-30 λεπτών κάτω από τον καυτό ήλιο για να δεις τι; Τους κρατήρες μας είπε εκεί ο τύπος που ήθελε και 2 ευρώ το άτομο για να υποστείς αυτό το βασανιστήριο που κανονικά θα έπρεπε να σε πληρώνουν για να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι πως το θέαμα δεν σε αποζημιώνει για την ταλαιπωρία που έχεις υποστεί μέχρι να φτάσεις εκεί. Και μετά άλλα 20 λεπτά να κατέβεις. Οι μύες των ποδιών μου είχαν πιαστεί αφόρητα και από την επόμενη μέρα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου! Άστα...

Οι πηγές; Εγώ προσωπικά δεν κολύμβησα αλλά αυτοί που το έκαναν επέστρεφαν απογοητευμένοι. Λερωμένα γεμάτα άμμο/χώμα νερά που δεν βλέπεις την τύφλα σου είπαν, και σου το πλασάρουνε σαν θειάφι.

Για τις 2 πρώτες στάσεις της εκδρομής σκέτη απογοήτευση όπως καταλαμβαίνεις.

Θηρασιά; Τίποτα ιδιαίτερο, δεν θα σχολιάσω καν.

Το μόνο που άξιζε από την εκδρομή ήταν η βολτούλα που μας πήγε το πλοίο μετά και μπορούσες να δεις την θέα από κάτω προς τα πάνω, την καλτέρα από τόσο κοντά, έβλεπες τους χρωματισμούς στους βράχους πως άλλαζαν, κάθε σημείο και διαφορετικά χρώματα... και το ηλιοβασίλεμα σαν φινάλε!

Ευτυχώς που επέλεξα τουλάχιστον να κάνω την εκδρομή το απόγευμα γιατί σκέφτομαι πόσο χειρότερα θα ήταν το μεσημέρι με τόση ζέστη χωρίς το τελευταίο μέρος της εκδρομής που ήταν το καλύτερο.

Κι εγώ αυτά φοβήθηκα και δεν κάναμε την εκδρομή.Πήγαμε βέβαια Θηρασιά μόνοι μας αν και δεν τρελαθήκαμε.Θυμόμουν πόση ζέστη είχε πηγαίονοντας στο ηφαίστειο της Νισυρου και είπα να μην το ξαναπεράσω στη Σαντορίνη.:haha:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mardem said:
Εκδρομή στο ηφαίστειο; Μακριά!!!!!!!!!! Μια ανηφόρα 25-30 λεπτών κάτω από τον καυτό ήλιο για να δεις τι; Τους κρατήρες μας είπε εκεί ο τύπος που ήθελε και 2 ευρώ το άτομο για να υποστείς αυτό το βασανιστήριο που κανονικά θα έπρεπε να σε πληρώνουν για να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι πως το θέαμα δεν σε αποζημιώνει για την ταλαιπωρία που έχεις υποστεί μέχρι να φτάσεις εκεί. Και μετά άλλα 20 λεπτά να κατέβεις. Οι μύες των ποδιών μου είχαν πιαστεί αφόρητα και από την επόμενη μέρα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου! Άστα...
Μα τι ακριβώς περίμενες; Η εκδρομή είναι σε νησάκια που βρίσκονται πάνω από σύμπλεγμα ενεργών ηφαιστείων και αποτελούνται από λάβα. Δεν πήγες εκδρομή ούτε σε κάποιο θέρετρο ούτε σε κάποιο σπα!!! Για να εκτιμήσεις τη συγκεκριμένη εκδρομή θα πρέπει να ξέρεις πού πας, τι ακριβώς υπάρχει εκεί και τι θέλεις να μάθεις.

Sent from my iPod using Travel stories
 

CYPRUS

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Λοιπόν, επέστρεψα χθές από Σαντορίνη και για το θέμα των μετακινήσεων έχω να πω το εξής: Τελικά εμείς νοικιάσαμε μηχανάκι (όχι γουρούνα) και δεν το μετάνοιωσα. Ούτε έγνοιες για πάρκιγκ είχαμε, ούτε χρειάστηκε να το σπρώξουμε (αν και πολλές ανηφόρες!) ούτε επικίνδυνα ήταν. Αν είσαι προσεκτικός και προσέχεις και τους άλλους όταν οδηγείς, είναι πολύ βολικό το μηχανάκι στο νησί και πολύ οικονομικό. Βάλαμε 8 ευρώ βενζίνη για να γεμίσει, για 2 μέρες γυρίζαμε το νησί και το επιστρέψαμε με τα μισά καύσιμα μέσα!
Αφού ΄τωρα γύρισες μπορείς να μου πεις τι προτείνεις από παραλίες, φαγητό και νυχτερινη ζωή?Γενικά οι αποστάσεις στο νησί είναι μικρες?Ακόμη δεν αποφασίσαμε αν θα νοικιασουμε γουρούνα ή αυτοκίνητο.Η διαδρομή Φηρά-Αεροδρόμιο πόσο είχε?
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Τελικα δεν θα παρουμε αμαξι...οποτε βοηθεια!!εχω ρωτησει για αμαξι σε κανα δυο γραφεια ενοικιασεων και μου ειπαν 250 για 7 ημερες,στον τελευταιο ρωτησα και για γουρουνα και μου ειπε ιδια τιμη...θεος ο τυπος...οποιος ξερει κατι ας μιλησει!!!!!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αφού ΄τωρα γύρισες μπορείς να μου πεις τι προτείνεις από παραλίες, φαγητό και νυχτερινη ζωή?
Μιας και γύρισα χθες από Σαντορίνη θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω αναφέροντας τα εξής: πολυ καλές ήταν οι παραλίες κοκκινη - ασπρη - μαυρη (αν και η ασπρη ειχε φετος,οπως μας ειπαν οι ντοπιοι και είδαμε ιδίοις όμμασι, πολλά φύκια που έκαναν στρώματα ολόκληρα στην αμμουδιά), παραλία βλυχάδα πολύ καλή, πραγματικά μας εξέπληξε, και μετά Κουλούμπο. Από Περίσσα- Περίβολο - Καμάρι δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, προσωπική πάντα άποψη.Πολύ βαβούρα και πολλοί φασαριόζοι τουρίστες.
Όσον αφορά το θέμα φαγητό εμείς φάγαμε άριστα στο Νικόλα ( όχι Καλντέρα, μεσα στα Φηρά) και στο Sphinx, πραγματικά αξίζει.Επίσης πολύ καλές εντυπώσεις μας άφησε το Il cantuccio στο Φηροστεφάνι με τις μακαρονάδες, που είναι μια καλή λύση για γρήγορο και ποιοτικό συνάμα φαγητό. Εάν σας βγάλει ο δρόμος σας προς Οία μεριά ( καλό θα ήταν να σας βγάλει!) επισκεφθείτε το μεζεδοπωλείο Ρόκα που βρίσκετε μεσα σε στενάκια ( θα το λατρέψετε, έχει ένα φανταστικό κήπο) , την ταβέρνα της κυρα-Κατίνας κάτω στο Αμμούδι για φρέσκο ψάρι και εννοείται το Μελένιο για γλυκο (η lemon pie τα σπαει!).Για καφεδάκι με θέα που κόβει την ανάσα προτείνω Τέρψη εν Οία!
Ποτάκι ήπιαμε στο Crystal. Φοβερή θέα, στα Φηρά.Πήγαμε στο περίφημο και περβόητο Franco's bar, το οποίο δεν είχε την θέα του Crystal μπορώ να πω..Η μουσική του όμως πολύ χαλαρωτική, σε ταξίδευε και το Daquiri εκπληκτικο..
Όσον αφορά club μόνο στο Koo και στο Tango πήγαμε.Το Koo αρκετά φασαριόζικο για τα δικά μου δεδομένα, το Tango ήταν καλό γιατί ήταν πάνω στην Καλντέρα και έπαιζε και καλή μουσικούλα.
Αααχχ να περάσετε τέλεια!!
 

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Γειά σε όλους :)
Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο προς το λιμάνι της Σαντορίνης ?
Φτάνουμε στις 12:00 το βράδυ (Αύγουστο) και θέλουμε να πάρουμε το πλοίο για Ανάφη που φτάνει στο λιμάνι στις ~02:00. Φαντάζομαι πως η μόνη επιλογή που θα έχουμε είναι ταξι.. Ελπίζω όμως να μην μας πάρουν κανά 50ευρω :shock:
Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική από όσο γνωρίζετε?
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Γειά σε όλους :)
Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο προς το λιμάνι της Σαντορίνης ?
Φτάνουμε στις 12:00 το βράδυ (Αύγουστο) και θέλουμε να πάρουμε το πλοίο για Ανάφη που φτάνει στο λιμάνι στις ~02:00. Φαντάζομαι πως η μόνη επιλογή που θα έχουμε είναι ταξι.. Ελπίζω όμως να μην μας πάρουν κανά 50ευρω :shock:
Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική από όσο γνωρίζετε?
Καλησπέρα, σαν εναλλακτική υπάρχει και το ΚΤΕΛ. Όμως, για να πας στο λιμάνι απο το αεροδρόμιο μέσω ΚΤΕΛ, χρειάζεται να πας Φηρά και έπειτα να αλλάξεις ΚΤΕΛ για να φτάσεις τελικά στον Αθηνιό. Σύμφωνα με το site, δεν υπάρχει δρομολόγιο μετά τις 22:10 απο όσο βλέπω, όμως καλό θα ήταν να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις. Υ.Γ. Τα ταξί στη Σαντορινη είναι ακριβά. Ενδεικτικά, έψαξα στο www.santorini-taxi.com και βρήκα ότι κοστίζει 25,00€/άτομο η κούρσα που θες.
 

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Στα Κτελ που πήραμε τηλ μας είπε ότι δεν υπάρχει δρομολόγιο τόσο αργά!
Ρωτήσαμε και ένα φίλο που είναι από εκεί και πρότεινε κάποιες υπηρεσίες transfer που υπάρχουν σαν πιο οικονομικές από ότι τα ταξί για τέτοιες ώρες. Π.χ . εδώ http://www.santorinitransfers.gr/santorini_transfer_services/ συμπληρώσαμε στοιχεία και φαίνεται να είναι κάπως καλύτερα. (24 € για 2 άτομα)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Tα ταξί στην Σαντορινη ειναι ακριβά αλλά όχι τοσο όσο ειναι στο site. To Πάσχα που ήμουν, εγώ με τα δύο μου παιδιά μου πηραν για τον Πύργο 12 ευρώ και 18 ευρώ για Περιβολο. Στη συγκεκριμενη σελιδα λενε 25€/ατομο. Μετά όπως είπε και η mariaab υπάρχουν λυσεις με τα βανάκια που λογικά ειναι πιο οικονομικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom