Σαουδική Αραβία Σαρία και Σαουδική Αραβία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτο που ειδα ειναι περα απο καθε φαντασια, εκατονταδες κοσμου ακομα και μικρα παιδια να παρακολουθουν στην μεση της πλατειας αποκεφαλισμους....
....το διάβαζα κ το ξαναδιάβαζα κ δεν το πίστευα :!: Αν είναι δυνατόν εν έτει 2009:shock:
Μήπως τελικά έμαθες μετά για ποιά ' φοβερή ' πράξη ήταν η τιμωρία..? - είμαι πολύ περίεργη (εκτός από φρικαρισμένη )
Φαντάζομαι το σοκ σου εκείνη την ώρα...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φυσικά και είναι δυνατόν. Να δοξάζουμε το θεό που ζούμε εδώ που ζούμε.
Οι "φιλικοί και ανθρώπινοι" Άραβες που τόσο θαυμάζονται στην Ελλάδα και που τόσο τους λυπόμαστε τους καημένους, είναι κάτι λουλουδάκια και έχουν και κάτι ωραίους νόμους τους, στους οποίους έχουν και το trademark.
Στη Συρία πέτυχα εκτέλεση νέων παιδιών στην κεντρική πλατεία του Χαλεπιού μπροστά στο Σέρατον, έτσι για να παραδειγματίζεται η Δύση...
Έχω και φωτογραφιούλα, θέλετε να σας τη δείξω???????????
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Συγκλονιστική ιστορία.
Ακριβώς τα ίδια φρικιαστικά άκουσα από συγγενή που δούλευε εκεί πριν 30 χρόνια.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
περιμενω την συνεχεια... δεν εχω ξανακουσει ιστορια απο σαουδικη αραβία...:shock:
traveladdict οχι ευχαριστω... οχι φωτο...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
να επισημανω πως η γυναικες εκει μια περιεργη σχεδον εξωτικη ομορφια, μελαχρινες με ενα καταλευκο δερμα αφου ποτε δεν το βλεπει ο ηλιος και πολυ μεγαλα ματια

όντως έτσι είναι. Στη Τζέντα (από τα πρώτα μου ταξίδια), ανάμεσα από τη μαυρίλα, ένα βλέμμα από δυο μεγάλα μαύρα μάτια, έχει μείνει αξέχαστο.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Την επομενη μερα δεν εχω καμια ορεξη για βολτες, οι φιλοι ομως που με φιλοξενουν με τραβανε σχεδον με ζορι, θελουν να μου δειξουν το πανεπιστημιο που χτιζεται.
Μια τεραστια εκταση που μεχρι λιγο καιρο ηταν ερημος μεσα σε 13 μηνες εχει μεταμορφωθει σε ενα απιστευτα συνχρονο πανεπιστημιο που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο
τα μεγαλα εκπαιδευτικα ιδρυματα της ευρωπης και τις αμερικης.
Αντιθετως εχει ενα πολυ σημαντικο πλεονεκτημα, ειναι το μονο εξ' ολοκληρου οικολογικο πανεπηστιμιο.
Τα παντα θα λειτουργουν με ανανεωσιμες πηγες ενεργειας.
Εχω χασει το μετρημα, ουτε καν θυμαμαι ποσες πισινες, ποσα γηπεδα και ποσες καφετεριες μερτησα.
Οι βιβλιοθηκες, υπερσυνχρονες, με εκατομυρια τομους και γρηγορη συνδεση στο internet.
Ο καθηγητης μου λεει πως για πρωτη φορα στην Σαουδικη Αραβια θα φοιτουν παιδια και απο τα δυο φυλλα.
Κατι ομως δεν μου κολλαγε, λιγο περιεργα μας τα ελεγε ο κυριος καθηγητης.
Η διευκρινιση ερχεται οταν ρωταω για τον τεραστιο τοιχο που χτιζεται ακριβως απ' εξω.
Το κατα τα αλλα υπεροχο αυτο πανεπιστημιο θα φιλοξενει αποκλειστικα και μονο αμερικανους και ευρωπαιους φοιτητες, οι οπιοι δεν
θα εχουν απολυτως καμια επαφη με τους ντοπιοις για να μην τους παρασυρουν και κλονισουν την πιστη τους στο ισλαμ.
Συνεχιζοντας την ξεναγηση αντιλανβανομαι οτι δεν χτιζεται απο εργατες αλλα απο τον στρατο, λιγο αργοτερα συνανταμε ενα πολυ γνωστο καθηγητη
ιατρικης, μιλαω αρκετη ωρα μαζι του μεχρι που με συμβουλευει να κραταω καποιες αποστασεις μιας και αρκετη ωρα μας παρακολουθει διακριτικα
ενας αντρας της θρησκευτικης αστυνομιας.
Μου ερχονται διαφορα στο μυαλο, οπως η ενοια του πανεπιστημιου (ελευθερη διακινηση ιδεων, δημιουργικοτητα, εμπενευση που βρισκει προσφορο
εδαφος να αναπτυχθει)
Φευγω για μια βολτα στην πολη μονη μου, περναω απο την πλατεια που χθες αποκεφαλιζαν ανθρωπους, σημερα παιζουν κυνηγητο παιδακια.
Για λιγο ταραζομαι ξανα αλλα αποφασιζω να αγορασω χουρμαδες και να συνεχισω την βολτα μου.
Τα αξιοθεατα της πολης ειναι πολλα, το μεγαλυτερο εμπορικο κεντρο της Τζεντα, κτυσμενο το 1986, θεωριται θαυμα της αρχιτεκτονικη αφου το κτηριο εχει
την μορφη καμιλας...!!! Το κεφαλι της δηλαδη ο εβδομος οροφος φιλοξενουνται καφετεριες και εστιατορια.
Λιγο πιο κατω, ενα υπεροχο τζαμι του πεμτου αιωνα ,ενα απο τα παλιοτερα που υπαρχουν, πολυ καλα συντιριμενο
Στην μεγαλη, υπαιθρια αγορα, το διασημο Souk Al Alawi, ο χρυσος στην κυριολεξια υπαρχει παντου.
Οι εμποροι καταλαβαινουν αμεσως οτι ειμαι ξενη και μου προσφερουν τσαι με τζιντζερ.
Εκτονωνω την καταναλωτικη μου μανια σε πασμινες και χαλια και αργα το απογευμα επιστρεφω σπιτι.
Μετα απο λιγες ωρες ξεκουρασης βγαινουμε ολοι μαζι για φαγητο, το εστιατορειο πολυ μοντερνο και ολα πολυ πολυ νοστιμα.
Οι αραβες βεβαια εχουν μια κακη συνεθεια σε σχεση με το φαγητο τους, βαζουν παντου μα παντου τζιντζερ,
κοτοπουλο με τζιντζερ, πλιγουρι με τζιντζερ μεχρι και παγωτο μπανανα με τζιντζερ.
Η πολη την νυχτα ειναι μαγευτικη, ολα τα κτηρια φωτισμενα αλλα οχι κακογουστα οπως σε πολλες ευρωπαικες πολεις.
Μα ολη η ομορφια της ειναι αυτη η μυρωδια....η μυρωδια της θαλασσας και της ερημου μαζι.
Θα μπορουσα να μεινω εκει ολη νυχτα με ματια κλειστα να μυριζω την πολη
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Επιτέλους μετά το προηγούμενο σοκ περίμενα την συνέχεια της ιστορίας σου. Και μετά και μετά;;
 

Φώτης

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μας κρατάς σε αγωνία. Αν δεν σου είναι κόπος και εαν οι συνθήκες γύρω σου το επιτρέπουν, μήπως μπορείς να γράψεις την συνέχεια?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom