Σαουδική Αραβία Σαρία και Σαουδική Αραβία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Σας καθυστερησα λιγο την συνεχεια της ιστοριας αλλα επεσε πολυ δουλεια.
Την προτελευταια μου μερα στην Τζεντα αποφασισα να ριψοκινδυνεψω λιγο μιας και οι μερες ειχαν περασει και δεν ειχα ακομα δει τον φιλο μου.
Κατευθηνομαι προς προς τα ανατολικα, η διαδρομη εξαντλιτικη, δεν ειναι και το ευκολο πραγμα στον κοσμο να περπατας κατω απο τον ηλιο
με 45 βαθμους.
Ενα χιλιομετρο πριν το συγκροτημα κατοικιων οπου στεγαζονται τα στελεχοι της εταιρειας με σταματανε 3 στρατιωτες οπλισμενοι και με ρωτανε που παω.
-Μπα απανταω, πουθενα συγκεκριμενα, ετσι μια βολτα κανω.
-Μονη σας?
-Ναι μονη μου.......απογορευεται?
-Ναι, εδω δεν επιτρεπεται η εισοδος σε κανεναν εκτος και αν συγγενης καποιου εργαζομενου
-Κοιτα τι θυμηθηκα τωρα...ναι, ναι ειμαι συγγενης του κυριου...ταδε
-Ειμαι η μνηστη του αδελφου του
-Δεσποινης με κοροιδευεται?
-Οχι καλε, πως σου περασε αυτο απο το μυαλο...
-Τι εχετε στην τσαντα σας?
-Κινητο, κλειδια, διαβατηριο και κανα 2 κιλα εκρηκτικα σκεφτηκα του πω
-Δωστε μου το διαβατηριο σας
-Γουρλανει τα ματια και με απορια μου λεει Γιουναν?
-Ναι, ναι λεω κι εγω οτι πεις
-Θαυμαζω πολυ τον πολιτισμο σας και λυπαμαι για την συμπεριφορα μου αλλα δεν μπορω να σας αφησω να να περασετε
-Μα γιατι, εκανα ολοκληρο ταξιδι για να ερθω, δεν ειναι κριμα να φυγω χωρις να δω οτι ειναι καλα?
-Τελος παντων, αλλα θα μου επιτρεψεται να ψαξω την τσαντα σας για να βεβαιωθω οτι δεν εχετε μαζι σας αλκοολ, ναρκωτικα ή πορνογραφικο υλικο.
-Καμια αντιριση
-Κοιταζει προσκετικα τα παντα και βλεπει την καρτα της πρεσβειας με ελευθερη εισοδο
-Μα δεσποινης γιατι δεν με ενημερωσατε για το επαγγελαμα των γονιων σας
Παρακαλω παρτε αυτο (ενα χαρτι στα αραβικα) για να μην σας σταματησουν στα επομενα μπλοκα ή μαλλον καλυτερα να σας συνοδευσω προσωπικα
Οταν ο φιλος μου με βλεπει στην πορτα του σχεδον ουρλιαζει απο χαρα
-"Ρε τρελοκομειο πως εφτασας μεχρι εδω μονη σου?"
-Αγαπη μου να μεινεις οσο χρειαστει δεν με πειραζει καθολου"
-Γιατι?
-Ειδα ποσο δυσκολο ειναι να σε πλησιασει γυναικα....
Περασα την πιο ομορφη μερα μου στην Τζεντα γιατι τελικα το ταξιδι το κανεις και σε δυο ματια
Την επομενη μερα φευγουμε μαζι για το αεροδρομιο της Ριαντ και απο παλι στην Ελλαδα
Εχουμε μονο 20 μερες και λεμε να παμε κανα ταξιδακι. Επειδη δεν μπορουμε να αποφασισουμε, κανουμε αυτο το παιδιαστικο με την υδρογειο
η σφαιρα γυριζει και εγω με κλειστα τα ματια ακουμπαω το χερι μου.
Οχι γαμω την τυχη μου, Ιραν.....!!!!
Μωρο μου η πρωτη δεν μετραει, ειναι δοκιμαστικη. Παμε παλι χαχαχαχχα
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Υπέροχη...
μπράβο σου
Αυτό το κόλπο με την υδρόγειο πολύ μου άρεσε....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
O Yorgos στο θυληκο!

Μπραβο που μας εγραψες μια διαφορετικη ιστορια,μπραβο για τα κοτσια σου να πας εκει μονη σου και μπραβο ρε παιδι μου που πηγες να δεις το φιλο σου με το ετσι θελω!

Τελικα που πηγατε,αφου η πρωτη ηταν δοκιμαστικη;
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να να περιγραψω τα παντα, ελπιζω να μετεφερα εστω και λιγο την αισθηση της πολης.
Την τελευταια μερα σκεφτομουν τι δωρο να κανω στους οικοδεσποτες που με φιλοξενησαν τοσες μερες χωρις να ξερουν τι ανθρωπος ειμαι και εχοντας εγγυηθει πρωσοπικα για εμενα, δηλαδη οτιδηποτε κι αν εκανα, εμενα απλως θα με εδιωχναν απο την χωρα ενω αυτοι θα εμπεναν φυλακη.
Σκεφτομουν λοιπον τι τους λειπει....ειχαν πραγματικα τα παντα
Τους αφησα 2 βιβλια για την Ευρωπη του 21 αιωνα, νομιζω οτι ηταν σαν να τα διαλεξα γι' αυτους
 
  • Like
Reactions: Pel

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εχω εντυπωσιαστει με την ιστορια σου....ειναι πολυ ενδιαφερον να βλεπεις την εικονα μιας τετοιας χωρας απο τα ματια μιας γυναικας....και επειδη ο χαρτης σου ειναι πλουσιος περιμενω με ανυπομονησια και αλλες υπεροχες ταξιδιωτικες ιστοριες !!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καταπληκτική ιστορία!χαρά στο κουράγιο σου πάντως να ταξιδέψεις σε μια τέτοια χώρα μόνη...να ζήσεις τις σοκαριστικές εμπειρίες που μας μετέφερες...και όλα αυτά απ'ότι κατάλαβα χάριν του "θεού έρωτα":),τι να πώ,μπράβο βρε Lyda!εγώ ομολογώ ότι δεν θα το έκανα...:roll:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αφου εσυ εισαι a romantic woman, αλλα κι εγω που εχω μια επιπλεον καλυψη εκει δεν θα ξανα πηγαινα. Σκεψου οτι ειναι η μονη χωρα που μου εψαξαν τις βαλιτσες
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Αφου εσυ εισαι a romantic woman, αλλα κι εγω που εχω μια επιπλεον καλυψη εκει δεν θα ξανα πηγαινα. Σκεψου οτι ειναι η μονη χωρα που μου εψαξαν τις βαλιτσες
Lyda μπορεί να άργησα να διαβάσω την ιστορία σου αλλά πραγματικά συγκλονίστηκα. Γιατί ναι μεν είχα ακούσει κάποια πράγματα για τη χώρα αλλά ποτέ δεν θα φανταζόμουν ότι συνεχίζονται μέχρι τώρα. Φαντάζομαι τί εικόνες έχεις στο μυαλό σου παρόλο που έχεις γυρίσει τον μισό και παραπάνω κόσμο. Σου εύχομαι το επόμενο ταξίδι σου να είναι με πιο ξέγνοιαστες εικόνες ίσως κάτω από ένα κοκοφοίνικα!!!!!!!!!!!:haha:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom