Σαουδική Αραβία Σαρία και Σαουδική Αραβία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Καλησπερα συνταταξιδιωτες,
πριν 2 χρονια αν μου ελεγε καποιος πως θα βρεθω σε γραφεια πρεσβειων να παρακαλαω για εκδοση VISA για την Σαουδικη Αραβια θα τον ελεγα τρελο, οχι πως δεν ηθελα να παω αλλα εκεινη την περιοδο ειχα μολις επιστρεψει απο ενα μεγαλο ταξιδι στην Αφρικη οποτε το μονο που ηθελα ηταν μια γερη δοση πολυτελειας και ελευθεριας στα προτυπα του δυτικου κοσμου, ελα ομως που ο φιλος μου θυμηθηκε πως στην Ελλαδα δεν θα εχει την επαγγελματικη σταδιοδρομια που ονειρευεται και ετσι μετα απο αρκετη σκεψη δεχτηκε μια πολυ καλη θεση που του προτιναν στην Τζεντα
3 μηνες μετα κι ενω ο φιλος μου εχει πεσει σχεδον σε καταθλιψη και χωρις καμια ελπιδα για αδεια αποφασιζω πως θα παω εγω χωρις βεβαια να ενημερωσω κανεναν, μεγα λαθος οπως αποδειχθηκε.
Δευτερα πρωι και μπαινω στην πρεσβια, ο υπαλληλος πολυ ευγενικος αν και με περιεργο βλεμμα που σε φερνει σε δυσκολη θεση, οταν δε του ειπα οτι θελω visa για την χωρα μονο που δεν εσκασε στα γελια, με ενημερωσε οτι η εκδοση visa γινεται κατω απο πολυ συγκεκριμενες προυποθεσεις. 1) Εκδοση απο την εταιρεια που θα εργαστω (πραγμα αδυνατον) 2) να ειμαι μουσουλνανα και θελω να παω για να προσκυνησω την ιερη πολη. 3) Να με καλεσει καποιος σαουδαραβας ο οποιος θα με φιλοξενησει και θα εγγυηθει για μενα.
Μαλιστα λεω ουτε στον υπνο μου δεν θα κανω το συγκεκριμενο ταξιδι, μουσουλμανα δεν ειμαι, στην αραβια δεν μπορω να δουλεψω και δεν ξερω κανεναν αραβα που θα μπορουσε να με φιλοξενησει
Την αλλη μερα το πρωι ο καθηγητης μου με βλεπει στο γραφειο να κοιταζω φωτογραφιες και να να ειμαι ετοιμη να βαλω τα κλαματα, αρχιζει τα αστεια για το πως κατανταει τον ανθρωπο ο ερωτας, μου λεει πως ξερει εκει εναν καθηγητη αραβα που θα μπορουσε να του μιλησει.
Μετα απο ενα μηνα τα παντα εχουν τακτοποιηθει και βρισκομαι στο Ελ. Β ενιζελος, ενδιαμεσος σταθμος η Κυπρος και απο εκει στην Ριαντ πρωτευουσα της χωρας.
Απο την πρωτη στιγμη που βλεπεις το αεροδρομιο καταλαβαινεις οτι δεν βρισκεσαι απλα σε μια μουσουλμανικη χωρα με πολυ αυτηρους κανονες, εκει η σαρια εφαρμοζεται κατα γραμμα, μια πινακιδα με ενημερωνει οτι η κατοχη και η χρηση και ναρκωτικων τιμωριται με θανατο....!!!!!
Ακριβως εξω απο το αεροδρομιο με περιμενει ο συναδελφος αραβας γιατρος, με ρωταει αν ειμαι η Λυδια και οταν του απανταω θετικα βαζει γρηγορα ενα βρεγμενο μαντιλι στο προσωπο μου, στην αρχη σοκαρομαι και μου εξηγη οτι αν θελω να αναπνευσω σε περιβαλλων 47 βαθμων πρεπει να κυκλοφορω με αυτο. Η γυναικα του μας περιμενει στο αυτοκινητο ( δεν πιστευω να σας περασε απο το μυαλο πως θα επιτρεποταν να συγκτατοικω με εναν ανυπαντρο αντρα?).
Ο καθηγητης μου φαινεται φιλικος το ιδιο και η γυναικα του, να επισημανω πως η γυναικες εκει μια περιεργη σχεδον εξωτικη ομορφια, μελαχρινες με ενα καταλευκο δερμα αφου ποτε δεν το βλεπει ο ηλιος και πολυ μεγαλα ματια
Μετα απο καποιες ωρες φτανουμε οδικως στην Τζεντα, η διαδρομη μαγευτικη, τεραστιοι λοφοι αμμου με μια ποικιλια χρωματων που σε αφηνει με το στομα ανοιχτο, ο δρομος με τεραστια ευθεια με ελαχιστες ηπιες στροφες, φτανοντας στο σπιτι δεν πιστευω στα ματια μου, ενα τριωροφο σπιτι 700 τετραγωνικων μεσα στην πολυτελεια και την χλιδη
Οι οικοδεσποτες με ρωτανε αν θελω να ξεκουραστω, απανταω διστακτικα οχι και ζηταω την αδεια να μας επισκεπτει ενας φιλος μου, μου απαντανε θετικα μονο οταν τους διαβεβαιωνω πως θα σεβαστω τα εθιμα τους και δεν θα κανω τιποτα που θα προσεβαλε την θρησκεια τους

Συνεχίζεται
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μια αφηγηση απο μια χωρα που μας ελειπε! Ειμαι βεβαιη πως θα εχει εξαιρετικο ενδιαφερον! Αναμενουμε...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Εντυπωσιάστηκα! Γυναίκα μόνη να καταφέρει να πάρει βίζα για ΣΑ και να ταξιδέψει εκεί ασυνόδευτη!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να ρωτήσω κάτι; Η Σαρία που είναι; Γιατί πάνω απ'την Κάρπαθο έχει ένα νησάκι που ανήκει στην Κάρπαθο και λέγεται Σαρία...εννοείς αυτό; :haha: Αλλά πέρα της πλάκας, τί είναι η Σαρία που γράφεις εσύ στον τίτλο;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ειναι πολυ ενδιαφερουσα ιστορια..περιμενουμε συντομα τη συνεχεια!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Να ρωτήσω κάτι; Η Σαρία που είναι; Γιατί πάνω απ'την Κάρπαθο έχει ένα νησάκι που ανήκει στην Κάρπαθο και λέγεται Σαρία...εννοείς αυτό; :haha: Αλλά πέρα της πλάκας, τί είναι η Σαρία που γράφεις εσύ στον τίτλο;
Η Σαρία είναι ο Ισλαμικός θρησκευτικός νόμος!

Ωραία ιστορία, περιμένω τη συνέχεια.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Yπέροχη ιστορία
περιμένω με αγωνία τη συνέχεια
Δεν ξέρεις πόσο θέλω να επισκεφθώ αυτή τη χώρα...
Για λέγε, για λέγε....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Προμηνύεται μια ιστορία με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Lyda θέλουμε κι άλλο! :clap::clap:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.790
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom