Σαουδική Αραβία Σαρία και Σαουδική Αραβία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Την επομενη μερα δεν εχω καμια ορεξη για βολτες, οι φιλοι ομως που με φιλοξενουν με τραβανε σχεδον με ζορι, θελουν να μου δειξουν το πανεπιστημιο που χτιζεται.
Μια τεραστια εκταση που μεχρι λιγο καιρο ηταν ερημος μεσα σε 13 μηνες εχει μεταμορφωθει σε ενα απιστευτα συνχρονο πανεπιστημιο που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο
τα μεγαλα εκπαιδευτικα ιδρυματα της ευρωπης και τις αμερικης.
Αντιθετως εχει ενα πολυ σημαντικο πλεονεκτημα, ειναι το μονο εξ' ολοκληρου οικολογικο πανεπηστιμιο.
Τα παντα θα λειτουργουν με ανανεωσιμες πηγες ενεργειας.
Εχω χασει το μετρημα, ουτε καν θυμαμαι ποσες πισινες, ποσα γηπεδα και ποσες καφετεριες μερτησα.
Οι βιβλιοθηκες, υπερσυνχρονες, με εκατομυρια τομους και γρηγορη συνδεση στο internet.
Ο καθηγητης μου λεει πως για πρωτη φορα στην Σαουδικη Αραβια θα φοιτουν παιδια και απο τα δυο φυλλα.
Κατι ομως δεν μου κολλαγε, λιγο περιεργα μας τα ελεγε ο κυριος καθηγητης.
Η διευκρινιση ερχεται οταν ρωταω για τον τεραστιο τοιχο που χτιζεται ακριβως απ' εξω.
Το κατα τα αλλα υπεροχο αυτο πανεπιστημιο θα φιλοξενει αποκλειστικα και μονο αμερικανους και ευρωπαιους φοιτητες, οι οπιοι δεν
θα εχουν απολυτως καμια επαφη με τους ντοπιοις για να μην τους παρασυρουν και κλονισουν την πιστη τους στο ισλαμ.
Συνεχιζοντας την ξεναγηση αντιλανβανομαι οτι δεν χτιζεται απο εργατες αλλα απο τον στρατο, λιγο αργοτερα συνανταμε ενα πολυ γνωστο καθηγητη
ιατρικης, μιλαω αρκετη ωρα μαζι του μεχρι που με συμβουλευει να κραταω καποιες αποστασεις μιας και αρκετη ωρα μας παρακολουθει διακριτικα
ενας αντρας της θρησκευτικης αστυνομιας.
Μου ερχονται διαφορα στο μυαλο, οπως η ενοια του πανεπιστημιου (ελευθερη διακινηση ιδεων, δημιουργικοτητα, εμπενευση που βρισκει προσφορο
εδαφος να αναπτυχθει)
Φευγω για μια βολτα στην πολη μονη μου, περναω απο την πλατεια που χθες αποκεφαλιζαν ανθρωπους, σημερα παιζουν κυνηγητο παιδακια.
Για λιγο ταραζομαι ξανα αλλα αποφασιζω να αγορασω χουρμαδες και να συνεχισω την βολτα μου.
Τα αξιοθεατα της πολης ειναι πολλα, το μεγαλυτερο εμπορικο κεντρο της Τζεντα, κτυσμενο το 1986, θεωριται θαυμα της αρχιτεκτονικη αφου το κτηριο εχει
την μορφη καμιλας...!!! Το κεφαλι της δηλαδη ο εβδομος οροφος φιλοξενουνται καφετεριες και εστιατορια.
Λιγο πιο κατω, ενα υπεροχο τζαμι του πεμτου αιωνα ,ενα απο τα παλιοτερα που υπαρχουν, πολυ καλα συντιριμενο
Στην μεγαλη, υπαιθρια αγορα, το διασημο Souk Al Alawi, ο χρυσος στην κυριολεξια υπαρχει παντου.
Οι εμποροι καταλαβαινουν αμεσως οτι ειμαι ξενη και μου προσφερουν τσαι με τζιντζερ.
Εκτονωνω την καταναλωτικη μου μανια σε πασμινες και χαλια και αργα το απογευμα επιστρεφω σπιτι.
Μετα απο λιγες ωρες ξεκουρασης βγαινουμε ολοι μαζι για φαγητο, το εστιατορειο πολυ μοντερνο και ολα πολυ πολυ νοστιμα.
Οι αραβες βεβαια εχουν μια κακη συνεθεια σε σχεση με το φαγητο τους, βαζουν παντου μα παντου τζιντζερ,
κοτοπουλο με τζιντζερ, πλιγουρι με τζιντζερ μεχρι και παγωτο μπανανα με τζιντζερ.
Η πολη την νυχτα ειναι μαγευτικη, ολα τα κτηρια φωτισμενα αλλα οχι κακογουστα οπως σε πολλες ευρωπαικες πολεις.
Μα ολη η ομορφια της ειναι αυτη η μυρωδια....η μυρωδια της θαλασσας και της ερημου μαζι.
Θα μπορουσα να μεινω εκει ολη νυχτα με ματια κλειστα να μυριζω την πολη
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να μια αφηγηση απο μια χωρα που μας ελειπε! Ειμαι βεβαιη πως θα εχει εξαιρετικο ενδιαφερον! Αναμενουμε...
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Εντυπωσιάστηκα! Γυναίκα μόνη να καταφέρει να πάρει βίζα για ΣΑ και να ταξιδέψει εκεί ασυνόδευτη!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να ρωτήσω κάτι; Η Σαρία που είναι; Γιατί πάνω απ'την Κάρπαθο έχει ένα νησάκι που ανήκει στην Κάρπαθο και λέγεται Σαρία...εννοείς αυτό; :haha: Αλλά πέρα της πλάκας, τί είναι η Σαρία που γράφεις εσύ στον τίτλο;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ειναι πολυ ενδιαφερουσα ιστορια..περιμενουμε συντομα τη συνεχεια!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Να ρωτήσω κάτι; Η Σαρία που είναι; Γιατί πάνω απ'την Κάρπαθο έχει ένα νησάκι που ανήκει στην Κάρπαθο και λέγεται Σαρία...εννοείς αυτό; :haha: Αλλά πέρα της πλάκας, τί είναι η Σαρία που γράφεις εσύ στον τίτλο;
Η Σαρία είναι ο Ισλαμικός θρησκευτικός νόμος!

Ωραία ιστορία, περιμένω τη συνέχεια.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Yπέροχη ιστορία
περιμένω με αγωνία τη συνέχεια
Δεν ξέρεις πόσο θέλω να επισκεφθώ αυτή τη χώρα...
Για λέγε, για λέγε....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Προμηνύεται μια ιστορία με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Lyda θέλουμε κι άλλο! :clap::clap:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom