Σε ποια πολη θα ταξιδευατε μονο για φαγητο??

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
:haha::haha::haha:
Μπιαχ!!!
Οχι περιμενω το συντεκνο να μου προτεινει μερη και φαγητα.
Γενικά στην Καλαμάτα το φαγητό είναι μέτριο...δεν ξέρω αν στεναχωρώ κάποιους αλλά στα περισσότερα είναι απλά τίμιο...τίποτα το super για τα γούστα μου πάντα. Θα προτιμούσα μαγαζιά με περισσότερα θαλασσινά.
Αξίζει ο Μίμης στις Κιτριές και το Ξημέρωμα του Κουρκουτά για ψάρια και τα δύο, με το 1ο να έχει αχτύπητη τοποθεσία πάνω στο κύμα κυριολεκτικά.
Ωραία θέα έχει το Πετράλωνο στην Άνω Βέργα με παραδοσιακά φαγητά στον ξυλόφουρνο, ανάλογο είναι και η Ταϋγέτη.
Δικό μου αγαπημένο όχι τόσο για το φαγητό (αν και ο,τι πάρεις είναι νόστιμο και πάμφηνο) είναι ο Πλάτανος, όμως δεν ενδείκνυται για καλοκαίρι.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Και καγιανάς με παστό στα χωριά (μιλάμε για σούπερ ''υγιεινά'' φαγητά):haha::haha:
και λουκάνικα με πορτοκάλι (Οικονομάκος εγγύηση!) και λαλάγγια με ένα τόνο λάδι...κι άμα βγεις μετά στην παραλία σφύρα μου...:haha::bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μπλιαξ! :D

Προσωπικά δεν θα πήγαινα κάπου μόνο για το φαγητό, αλλά σίγουρα σε κάποιες χώρες το απολαμβάνω περισσότερο (ας πούμε στο UK γουρουνιάζω πάντα με ινδικό, σοκολάτες, fish 'n chips, jacket potatoes και άλλα τέτοια "υγεινά"). Και Γαλλία και Τουρκία μου αρέσει επίσης.
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
επειδή η τρέλα μου αλλά και η δουλειἀ είναι σχετική με το φαγητό όπου και να πάω δοκιμάζω οτι μπορώ σε λογικά πλαίσια πάντα!Το καλύτερο φαγητό στην Ελλάδα το έχω φάει στην Δράμα ειδικά τα θεσπέσια σουτζουκἀκια (και όχι μόνο)αλλα και στην αγαπημένη Madrid !!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω το θέμα αρχίζει να γίνεται cult...

Υ.Γ. Βρυξέλλες.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Νομίζω το θέμα αρχίζει να γίνεται cult...

Υ.Γ. Βρυξέλλες.
εισαι καλα?
τωρα που ξαναβλεπω το καταπληκτικο θρεντ που ανοιξα περσυ , θελω να προσθεσω κανα δυο πολεις
Σαντιαγκο Κομποστελα ( τα εχω πει ξανα και ξανα 2 απο τα ωραιοτερα γευματα της ζωης μου)
Φετος στη Sarlat στο εστιατοριο Presidial στη Γαλλια ( φουα γκρα και αγιος ο Θεος)
Στη Μοσχα ψαρι-θανατος στο Pushkin
Στη Λισσαβωνα (ξανα παλι ενα απο τα ωραιοτερα γευματα της ζωης μου στο 100 Maneiras)
Ωραιοτερα οστρακα στο Wright Brothers στο Λονδινο ΚΑΙ ΟΧΙ στις Βρυξελλες μεσιε taver!
Αυτα θυμαμαι προς το παρον
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εισαι καλα?
τωρα που ξαναβλεπω το καταπληκτικο θρεντ που ανοιξα περσυ , θελω να προσθεσω κανα δυο πολεις
Σαντιαγκο Κομποστελα ( τα εχω πει ξανα και ξανα 2 απο τα ωραιοτερα γευματα της ζωης μου)
Φετος στη Sarlat στο εστιατοριο Presidial στη Γαλλια ( φουα γκρα και αγιος ο Θεος)
Στη Μοσχα ψαρι-θανατος στο Pushkin
Στη Λισσαβωνα (ξανα παλι ενα απο τα ωραιοτερα γευματα της ζωης μου στο 100 Maneiras)
Ωραιοτερα οστρακα στο Wright Brothers στο Λονδινο ΚΑΙ ΟΧΙ στις Βρυξελλες μεσιε taver!
Αυτα θυμαμαι προς το παρον
Ευαγγελία, διάβασε ξανά το θέμα. ... θα ταξιδεύατε ΜΟΝΟ για φαγητό.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ευαγγελία, διάβασε ξανά το θέμα. ... θα ταξιδεύατε ΜΟΝΟ για φαγητό.
πΦΦΦΦ , δικο μου ειναι το θεμα , οπως θελω το ερμηνευω:bleh:
Ενταξει στο Σαντιαγκο θα ξαναπηγαινα ΜΟΝΟ για το φαγητο:clap:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στο Lagos της Πορτογαλίας μόνο για τα όστρακα και τις γαρίδες.

Στα ψαροχώρια της Πορτογαλίας για το πάντα φρέσκο και φτηνό ψάρι.

Στο Alentejo για τους δρόμους του κρασιού.

Στο Mui Ne του Βιετνάμ (και όχι στην Ταϋλάνδη) για καβούρια και αστακούς.
Στο Hoi An για το Cafe des Amis.

Στο Bario του Sarawak για το νοστιμότερο ρύζι και τους γευστικότερους ανανάδες.

Στη Sana'a για τον γευστικότερο γύρο και τις νοστιμότερες αραβικές πίτες.

Στο Amman για τους χουρμάδες.

Στο Prato, Firenze για την καλύτερη bisteka fiorentina.

Και, φυσικά, στην Κωνσταντινούπολη για ... τα πάντα!

ΥΓ. Συμφωνώ με ευαγγελία για Βρυξέλλες. Τα όστρακα δε μου είπαν σχεδόν τίποτα. Απείρως καλύτερα στο Au chien qui fume στο Παρίσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom