Σιγκαπούρη Ταϊλάνδη Σιγκαπουρη ή Μπανκογκ

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Θα περιγράψω λίγο το ταξίδι που σκοπεύω να κάνω και οποίος μπορεί ας δώσει καμία συμβουλή γιατί ακόμα δεν είμαι σίγουρος. Admin βαλτό εσύ όπου θέλεις γιατί περιέχει 2 ηπείρους
Ξεκινάω απο Λονδίνο και μέσω Ντουμπαι για Σιγκαπούρη stopover για 3 μερες. Μετά 10 μέρες Νέα Ζηλανδία εκ των οποίων τις 3 στα Cook Islands,επιστροφη για 3 μέρες Σιδνευ και στην επιστροφή 3 μέρες Ντουμπαι.
Όλα αυτά τα αεροπορικά με 1100 λίρες.

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω κλείσει ακόμα ..γιατί απλά δεν ξέρω αν έχω κάνει σωστή επιλογή ημερών και χωρών...Θα πάω Ιούλιο

Παίδες βοήθεια. .θέλω να τα κλείσω σε 2-3 μέρες

Καμία συμβουλή;; καμία πρόταση;;


Τρεις μερες ντουμπαι ειναι υπεραρκετες!2 και πολυ ειναι..Καλυτερα να κατσεις πιο πολυ νεα ζηλανδια,υπεροχη χωρα.Αληθεια που θες να κινηθεις στη νεα ζηλανδια;Στο βορειο η στο νοτιο νησι.Το νοτιο μου αρεσε πιο πολυ και την επομενη φορα θα παω αποκλειστικα εκει.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Τις τρεις μερες στην επιστροφη στο Ντουμπαι Ιουλιο μηνα ξεχνα τις. Ουτε να ξεμυτισεις απο το air condition του δωματιου σου δε θα μπορεις. Μιλαμε για ΠΟΛΥ ζεστη. Τις τρεις αυτες μερες προσθεσε τες καπου αλλου. Για τα υπολοιπα δε γνωριζω, ας απαντησει καποιος αλλος.
Θα συμφωνήσω μαζί σου...απλά σκέφτομαι να πάω γιατί είναι το δωρεάν Stopover της Emirates, οπότε λέω αφού θα περάσω που θα περασω.ας κάτσω 2-3 μέρες ..Οσο για τα Cook..ειναι 250? απο Νέα Ζηλανδία με επιστροφή ..οποτε.. πιστεύω οτι αφού φτανω μεχρι εκει αξιζει…μιας και λογικά δεν θα ξανάπαω...Το κυνηγαώ πολύ καιρό αυτό το ταξίδι παιδιά και μιας και έχει πέσει τόσο πολύ η λίρα... απλά θέλω να τα οργανώσω ολα τέλεια και το έχω λίγο άγχος
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Τρεις μερες ντουμπαι ειναι υπεραρκετες!2 και πολυ ειναι..Καλυτερα να κατσεις πιο πολυ νεα ζηλανδια,υπεροχη χωρα.Αληθεια που θες να κινηθεις στη νεα ζηλανδια;Στο βορειο η στο νοτιο νησι.Το νοτιο μου αρεσε πιο πολυ και την επομενη φορα θα παω αποκλειστικα εκει.

Η αλήθεια είναι οτι η περιγραφή σου (την οποία και έχω διαβάσει αρκετές φορές;))με εχει βοηθήσει παρά πολύ στο να έχω μια ιδέα για το που θα παω..Επειδη θα εχω λίγες μέρες σκοπεύω να κινηθώ μόνο στο νότιο νησί και μάλλον στις περιοχές δίπλα απο το queenstown..εχει πολύ κρύο το Ιούλιο;;;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.506
Φίλτατε, θα κάνεις τόσο ταξίδι, κόπο και έξοδα, θα πας σε ένα τόσο ονειρικό μέρος (Cook islands!) και θα σπαταλήσεις μέρες σε Ντουμπάι & Σιγκαπούρη-Μπανγκόκ??

Γνώμη μου: αυτές τις πόλεις θα τις δεις αν θες πανεύκολα. Φτηνά εισιτήρια, εύκολη πρόσβαση, θα τις δεις ξανά και ξανά....στα Cook islands που λες θα πας μια φορά μόνο. Εγώ δε θα έχανα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επαυξάνω τα όσα εγράφησαν για το Ντουμπάι: βαρεμάρα και ιδρωτίλα εις το τετράγωνο. Αν "έκλεβες" τις τρεις μέρες του Ντουμπάι και τις έβαζες στο stop-over σου της Ασίας θα μπορούσες να κάνεις παπαδες. Π.χ:
1) 2 μέρες Σιγκαπούρη και μετά ένα ωραίο τριήμερο στο Μπαλί, τα αεροπορικά από σιγκαπούρη ήταν φτηνά όταν πήγα εγώ.
2) 2 μέρες Σιγκαπούρη + ολίγον από Βόρνεο στη Μαλαισία, μη σου πω επίσκεψη και στο εξωτικό Μπρουνέι
3) 3 μέρες Μπαγκόκ + 3 μέρες στο Άγκορ Βατ της Καμπότζης, τα εισιτήρια είναι αστεία για Seam Reap και καρα-αξίζει να πας να το δεις αφούθα πας μέχρι εκεί κάτω. Στο Ντουμπάι τι να δεις; Ουρανοξύστες;
4) 3 μέρες Μπανγκόκ + μερικές μέρες σε κάποιο νησάκι της Ταϋλάνδης

Εγώ στη θέση σου, πάντως, τις 3 του Ντουμπάι θα τις περνούσα στη Ν.Ζ.
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Φίλτατε, θα κάνεις τόσο ταξίδι, κόπο και έξοδα, θα πας σε ένα τόσο ονειρικό μέρος (Cook islands!) και θα σπαταλήσεις μέρες σε Ντουμπάι & Σιγκαπούρη-Μπανγκόκ??

Γνώμη μου: αυτές τις πόλεις θα τις δεις αν θες πανεύκολα. Φτηνά εισιτήρια, εύκολη πρόσβαση, θα τις δεις ξανά και ξανά....στα Cook islands που λες θα πας μια φορά μόνο. Εγώ δε θα έχανα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ....
Ουτε Νεα Ζηλανδία και Σίδνευ;;να φαω λες μερες και απο εκει;;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.506
Ουτε Νεα Ζηλανδία και Σίδνευ;;να φαω λες μερες και απο εκει;;
Όχι, εκεί είναι πλέον δικό σου θέμα (καλά, όλο το ταξίδι δικό σου θέμα είναι φυσικά, τι λέμε:D) τι θες και τι προτιμάς...

Μπανγκόκ, Μπαλί, Ταϋλάνδη, Σιεμ Ριπ κτλ κτλ κτλ θα πας όποτε θες φτηνά, άνετα, εύκολα...το άλλο είναι once in a lifetime

Ν. Ζηλανδία, Αυστραλία κτλ είναι επίσης δύσκολα και πολύ μακρινά ταξίδια, τι να πω...

Βλέπω όμως να πηγαίνεις μόνο 3 μέρες στα Cook και μετά να βρίζεις τον εαυτό σου...



Ακόμα εδώ είσαι? Και ΜΟΝΟ 3 μέρες??!!!

Μας κατέστρεψες κι εσύ αγαπητέ....κι έχουμε ακόμα Φλεβάρη:( Τα χάπια μου...
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πάντως, στην Σιγκαπούρη να πάς οπωσδήποτε στο Ζωολογικό κήπο. Απλά, απίστευτος. Μέχρι και πολικές αρκούδες έχει!!!!!!!!!!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Η αλήθεια είναι οτι η περιγραφή σου (την οποία και έχω διαβάσει αρκετές φορές;))με εχει βοηθήσει παρά πολύ στο να έχω μια ιδέα για το που θα παω..Επειδη θα εχω λίγες μέρες σκοπεύω να κινηθώ μόνο στο νότιο νησί και μάλλον στις περιοχές δίπλα απο το queenstown..εχει πολύ κρύο το Ιούλιο;;;
Χαιρομαι που σε βοηθησε η ιστορια μου.Λοιπον συγκεκριμενα στο queenstown ημουνα μεσα αυγουστου και ειχε πολυ κρυο,μιλαω για 0-1 βαθμους και χιονι αρκετο,αφου μια μερα αποκλειστηκαμε εκει.Αχ εχω ερωτευθει αυτην πολη!!Αλλα λεφτα να χεις και λιγη τρελα και μπορεις να κανεις shotover jet,bungee jumping,skydiving..Τωρα αν πας πηγαινε οπωσδηποτε μεχρι το Glenorchy,η διαδρομη απιστευτη και αν μπορεις συνεχισε για paradise!Aπλα τελεια.Σου προτεινω να πας και στα φιορδ,αλλα αν εχεις λιγο χρονο πηγαινε μονο στο doubtful sound,ειναι πιο μεγαλο σε μηκος απο το milford sound λιγοτερος κοσμος,αλλωστε μονο μια εταιρεια παει η realjourneys.Arrowtown μολις 20χλμ απο το queenstown και αξιζει μια επισκεψη και στο κινεζικο χωριο.Η ιστιοσελιδα www.newzealand.com ειναι καταπληκτικη και μπορεις να μαθεις ολες τις λεπτομεριες που θες,αποστασεις μεταξυ πολεων,διαμονη κτλ..
Και γω με EMIRATES πηγα και εμεινα ευχαριστημενη και stopover μια μερα στο dubai
και βαρεθηκα..
ρωτα με κατι αν θες..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Δε ξερω τι ζητας απο Συνδει αλλα εγω εμεινα 3 μερες και τις βρηκα αρκετες,τη τελευταια απολαμβανα τον ηλιο στην αποβαθρα.Καλα οργανωμενος να σαι και σε 1 μερα βλεπεις τη πολη,σε 2 μια χαρα και χαλαρα.Παντως παρε ρουχα για ολες τις εποχες...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.566
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
3 μέρες στα Κουκ μου φαίνονται υπεραρκετές. Ένα μάτσο νησάκια με φοίνικες και 19.000 πληθυσμό είναι, πόσο να αντέξεις; Βλέπεις την παραλία μια, τη βλέπεις δυο, άντε να φας και μια καρύδα, να πας και στο δίπλα νησί... φτάνει δε φτάνει; Εμένα τουλάχιστον θα μου έφτανε, έχω πάει πολλές φορές σε ανάλογα νησάκια και στην τρίτη μέρα είμαι για φευγιό. Εκτός κι αν έχει επιπλέον αξιοθεατα που αγνοώ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
3 μέρες στα Κουκ μου φαίνονται υπεραρκετές. Ένα μάτσο νησάκια με φοίνικες και 19.000 πληθυσμό είναι, πόσο να αντέξεις; Βλέπεις την παραλία μια, τη βλέπεις δυο, άντε να φας και μια καρύδα, να πας και στο δίπλα νησί... φτάνει δε φτάνει; Εμένα τουλάχιστον θα μου έφτανε, έχω πάει πολλές φορές σε ανάλογα νησάκια και στην τρίτη μέρα είμαι για φευγιό. Εκτός κι αν έχει επιπλέον αξιοθεατα που αγνοώ.
Εξαρτατε παντα τι ψαχνει ο καθενας στη ζωη του,πιθανον εγω αμα πηγαινα να μην ηθελα να γυρισω ποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.975
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom