Σιγκαπούρη Ταϊλάνδη Σιγκαπουρη ή Μπανκογκ

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.245
Εξαρτατε παντα τι ψαχνει ο καθενας στη ζωη του,πιθανον εγω αμα πηγαινα να μην ηθελα να γυρισω ποτε.
Βρε φάε τη καρύδα σου εσύ και μη σχολιάζεις :lol:

Χόρχε, μου αρέσει πολύ η ισοπέδωσή σου....βλέπεις μια τη παραλία, τη βλέπεις δυο...

Σε δεύτερη σκέψη αγαπητέ head_cf μη πας, δες καμιά καρτ-ποστάλ, κανά ντοκιμαντέρ, τι να τα κάνεις τα ταξίδια αν είναι να βλέπεις παραλίες, νησιά, θάλασσες, φύση, ουρανό, ναούς, ζούγκλες, μια, δυο...πόσο πια?

Σε 2η σκέψη τα περισσότερα τα βλέπεις και γύρω απ'το Σούνιο, οπότε πού να τρέχεις στα ξένα....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγγνώμη GTS, αλλά είμαι από την Ελλάδα και ζω στην Κούβα, δε θα πήγαινα μέχρι την άλλη γωνιά του πλανήτη να δω παραλίες όταν θα μπορούσα να δω την κατάπολλούς ομορφότερη χώρα του κόσμου, την κουλτούρα των Μαορί, να κάνω x-treme sports που αλλού δε γίνονται, να δω glaciers και τοπία τύπου Lord of the Rings. Τροπικά νησάκια έχει και πολύ πιο κοντά, αυτό είναι το σκεπτικό μου. Σεβαστότατη η άποψη του xenos, αλλά η ένστασή μου είναι ως προς την κατανομή των ημερών κι όχι προς το βαθμό απόλαυσης μιας παραλίας δια του μπανιστηριού από καρτ-ποστάλ. Εγώ τα τροπικά νησάκια τα βρίσκω βαρετά, ίσως επειδή τα έχω δίπλα μου και στερούνται πολιτιστικών δραστηριοτήτων. Υποκειμενικό -βεβαίως- αλλά όχι και ισοπεδωτικό.

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πάει, οπότε αν όντως διαθέτει ως προορισμός κάτι παραπάνω από φοίνικες και παραλίες, το σχόλιο αποσύρεται πάραυτα και καθ' ολοκληρίαν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.245
Χμμμ..πρώτον ο φίλος που θα κάνει το ταξίδι μάλλον δε ζει στη Κούβα, ίσως παρέλειψε να μας το πει...δεύτερον, επειδή ζει στην Ελλάδα τι σημαίνει αυτό? Ότι οι παραλίες ανά την υφήλιο είναι μπανάλ? Ήμαρτον και έλεος μαζί. Παιδιά έχουμε Παρθενώνα και Ακρόπολη εδώ, πού να τρέχετε να δείτε άλλους ναούς...

Όσο για Ν. Ζηλανδία κτλ βεβαίως να πάει....μαζί σου. Άσε όμως που το Lord of the Rings το έχουμε δει 500 φορές και στις extended εκδόσεις, δε χρειάζεται να πάμε κι όλας...

Επίσης, στο Αττικό πάρκο έχει κάτι ξεπεσμένα & ξεδοντιασμένα λιοντάρια.....γλυτώνουμε και τα λεφτά για Τανζανία, Κένυα και άλλα μπανάλ μέρη χωρίς πολιτισμό και "δραστηριότητες"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.522
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε θυμάμαι να είπα τίποτε για μπανάλ, δική σου πρόσθεση είναι αυτή. Στην Τανζανία πήγα για τα λιονταράκια και τα βρήκα εξαιρετικά, αν εσύ τα βρίσκεις μπανάλ δικαίωμα σου, δημοκρατία έχουμε.
Εγώ αυτό που είπα είναι οτί εκεί που θα πάει, δίπλα ακριβώς έχει πράγματα που δύσκολα τα βλέπει αλλού, δραστηριότητες που δε γίνονται αλλού κι είναι καμιά τριανταριά ώρες με το αεροπλάνο από την Ελλάδα. Τροπικά νησάκια και παραλίες μπορεί να δει και πιο κοντά στην Ευρώπη και με λιγότερα χρήματα. Ως εκ τούτου, η άποψή μου ήταν ότι νο περάσει πάνω από τρεις ημέρες για κάτι που θα δει κι αλλού, πιο εύκολα, κοντά κι ανέξοδα, είναι πλεονασμός.

Ήμαρτον και έλεος μαζί
Αν αμάρτησες, μετάνοιες. Πιάνει, λένε. Το έλεος συνεπάγεται.

Παιδιά έχουμε Παρθενώνα και Ακρόπολη εδώ, πού να τρέχετε να δείτε άλλους ναούς...
Άποψή σου. Εντυπωσιακή πάντως...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Συμφωνώ για τις παραπάνω απόψεις σχετικά με το Ντουμπάι. Αν δε πάς για δουλειά (και μάλιστα μεγάλη αλλιώς δεν αξίζει) μείνε μακριά του, ειδικά καλοκαίρι! Ένα απέραντο γιαπί με γερανούς, σκόνη, malls και ψεύτικα σκηνικά, σα σε στούντιο είναι. Μείνε παραπάνω Αυστραλία ή Ν. Ζηλανδία λέω εγώ, στα υπόλοιπα θα ξαναπάς και θα ξαναμαναπάς εύκολα είτε σε stopover είτε αλλιώς.

Εγώ στα νησιά Κουκ ίσως έμενα παραπάνω απο 3ήμερο αλλά σίγουρα λιγότερο απο εβδομάδα καθώς όντως φαντάζομαι πως θα είναι για απόλυτη χαλάρωση πέρα απο την ομορφιά τους. Ναι για ΝΖ είναι όντως ο τοπ τουριστικός προορισμός του κόσμου και δυστυχώς για εμάς τους έλληνες από τους πιο απόμακρους που υπάρχουν. Οπότε ο Yorgo μάλλον έχει το δίκιο του καθώς δε θα έχεις και πολλές ευκαιρίες να ξαναπάς. Για την Αυστραλία πάλι η εντύπωση που έχω είναι μιας απέραντης και αραιοκατοικημένης χώρας με λίγες μεγαλουπόλεις και μεγάλες εκτάσεις ερήμου. Όλα αυτά χωρίς να ξέρω απλά από αφηγήσεις άλλων. Ψηφίζω ΝΖ για όσο περισσότερο γίνεται, Κουκ για 5 μέρες και 2-3 μέρες Σιγκαπούρη + κάτι άλλο απο Ασία στο δρόμο.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
όσο για το Lord of the Rings υπάρχουμε κι εμείς που δε το χορταίνουμε ποτέ και αναρωτιόμασταν στην αρχή ''μα που είναι αυτά τα τοπία''??? και μόλις κυκλοφόρησε ότι είναι απο ΝΖ αμέσως κοτάξαμε τα εισητήρια
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ολοι συμφωνουμε για το Ντουμπαι , ακομα κι εγω που δεν εχω παει , δε θα το εβαζα στο προγραμμα. Το τριημερο εκμεταλευσου το καπου αλλου.
Δε συμφωνω με αυτους που λενε να κολλησεις κατι απο Ασια στο δρομο..Ασε την Ασια που οπως λεει ο Gts ειναι ευκολο και οικονομικο να πας αλλη φορα.
Οι μερες σου δεν ειναι πολλες , οποτε θα ελεγα να επικεντρωθεις στο βασικο ταξιδι που ειναι η Νεα Ζηλανδια και απο κει και περα κατι στην περιοχη (Σιδνευ , Κουκ) με αναλογια ημερων συμφωνα με το γουστο σου (εγω θα πηγαινα Κουκ-Σαμοα με το δικο μου γουστο)
Εδω ο καθενας θα σου πει και απο αλλη γνωμη :lol: Head cf καλυτερα να οργανωσεις το ταξιδι σου με βαση αυτα που αρεσουν σε σενα..
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Χαιρομαι που σε βοηθησε η ιστορια μου.Λοιπον συγκεκριμενα στο queenstown ημουνα μεσα αυγουστου και ειχε πολυ κρυο,μιλαω για 0-1 βαθμους και χιονι αρκετο,αφου μια μερα αποκλειστηκαμε εκει.Αχ εχω ερωτευθει αυτην πολη!!Αλλα λεφτα να χεις και λιγη τρελα και μπορεις να κανεις shotover jet,bungee jumping,skydiving..Τωρα αν πας πηγαινε οπωσδηποτε μεχρι το Glenorchy,η διαδρομη απιστευτη και αν μπορεις συνεχισε για paradise!Aπλα τελεια.Σου προτεινω να πας και στα φιορδ,αλλα αν εχεις λιγο χρονο πηγαινε μονο στο doubtful sound,ειναι πιο μεγαλο σε μηκος απο το milford sound λιγοτερος κοσμος,αλλωστε μονο μια εταιρεια παει η realjourneys.Arrowtown μολις 20χλμ απο το queenstown και αξιζει μια επισκεψη και στο κινεζικο χωριο.Η ιστιοσελιδα www.newzealand.com ειναι καταπληκτικη και μπορεις να μαθεις ολες τις λεπτομεριες που θες,αποστασεις μεταξυ πολεων,διαμονη κτλ..
Και γω με EMIRATES πηγα και εμεινα ευχαριστημενη και stopover μια μερα στο dubai
και βαρεθηκα..
ρωτα με κατι αν θες..

Ενα πολυ βασικο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν νοικιασες αυτοκινητο...επειδη υπαρχουν πολλα ωραια μερη, πιστευω οτι ενα αυτοκινητο ειναι πολυ καλη επιλογη..και αρκετα οικονομικη..αλλα...τα χιονια;; μηπως τελικα δεν ειναι καλη επιλογη;;

Ευχαριστω
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ενα πολυ βασικο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν νοικιασες αυτοκινητο...επειδη υπαρχουν πολλα ωραια μερη, πιστευω οτι ενα αυτοκινητο ειναι πολυ καλη επιλογη..και αρκετα οικονομικη..αλλα...τα χιονια;; μηπως τελικα δεν ειναι καλη επιλογη;;

Ευχαριστω

Ναι νοικιασα αυτοκινητο..Κοιτα δε ξερω τι ακριβως θες να δεις και να κανεις,παντως μια φορα στο queenstown αν εισαι και αποκλειστεις dont worry εχεις αρκετες επιλογες και μαλιστα σε μεταφερουν τα γραφεια με δικα τους πουλμαν,οπως για το shotover jet,ηταν η μερα που δε μπορουσα να παω στο dunedin και πηγαμε The station και οπως σου πα λεφτα και τρελα να χεις και κανεις οτι θες..Για το arrowtown εχει λεωφορειο,αλλωστε 20χλμ ειναι,αν πας μη φυγεις χωρις να περασεις απο το φουρνο,φτιαχνουν κατι πιτες,μμμ.Οσο για το Glenorchy δε ξερω..
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ενα πολυ βασικο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν νοικιασες αυτοκινητο...επειδη υπαρχουν πολλα ωραια μερη, πιστευω οτι ενα αυτοκινητο ειναι πολυ καλη επιλογη..και αρκετα οικονομικη..αλλα...τα χιονια;; μηπως τελικα δεν ειναι καλη επιλογη;;

Ευχαριστω

Επισης παντα υπαρχουν και οι αλυσιδες!!!
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Επισης παντα υπαρχουν και οι αλυσιδες!!!
Δηλαδη εσυ οταν πηγες ειχε χιονια γυρω απο το queenstown;; η μονο στα βουνα;; θελω να καταλαβω απλα ποσο 'σκληρος' ειναι ο χειμωνας εκει,και κατα ποσο μπορει να σε εμποδισει απο το να κανεις καποια πραγματα;;;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Δηλαδη εσυ οταν πηγες ειχε χιονια γυρω απο το queenstown;; η μονο στα βουνα;; θελω να καταλαβω απλα ποσο 'σκληρος' ειναι ο χειμωνας εκει,και κατα ποσο μπορει να σε εμποδισει απο το να κανεις καποια πραγματα;;;
Χιονια στα βουνα,χιονια στο πεζοδρομιο,χιονια στο δρομο το πρωι αλλα μετα βγηκαν οι μηχανες και ο δρομος καθαρισε αλλα δε φυγαμε απο την πολη λογω μην αποκλειστουμε στο γυρισμο.Τι να πω,πηγα μεσα αυγουστου και χρησιμοποιησα και αλυσιδες οχι στο queenstown αλλα στο haast pass,ο δρομος για το milford sound ειχε κλεισει για μια βδομαδα.Μπορει να πας και να χει καλο καιρο,μπορει να τυχε σε μενα.Ειναι θεμα τυχης.Στο σινδει ειχαμε 17 βαθμους!!Ποσο μαλακος η σκληρος ειναι ο χειμωνας δε ξερω..Αλλα μη απογοητευεσαι το Queenstown σε περιμενει...!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom