Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Αυτό που δε παλεύεται στη Σιγκαπούρη είναι το κλίμα, ο συνδυασμός τροπική ζέστη-αστικό περιβάλλον απλά είναι ανυπόφορος. Μου άρεσε πολύ η βόλτα στη προκυμαία με πολύ ωραία καφέ και μαγαζιά για φαγητό...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ποια προϊόντα και υπηρεσίες είναι αυτά; εγώ όσα είδα ήταν ακριβώς στη μισή τιμή σε σχέση με εδώ. Και δε μιλάω για δικά τους πράγματα, αλλά για δυτικοφερμένα, πχ κινηματογράφος.
Τελευταία φορά βρέθηκα εκεί την άνοιξη του 2008. Ανακαλώ στη μνήμη μου ενδεικτικά: Φαγητό σε φαστ-φουντ κόστιζε όσο στην Ελλάδα, ηλεκτρονικά ακριβότερα, ρούχα κλπ. σε κινέζικη και ινδική αγορά εκτός της άθλιας ποιότητας, ακριβότερα από τις δικές μας λαϊκές (που είναι και καλύτερα). Κινηματογράφο δεν πήγα. Άλλωστε, όσον αφορά τον τελευταίο, τα είχα ήδη "δει όλα" στην Μπανγκόκ και στη μισή τιμή απ' ότι στην Ελλάδα (μιλάω για σούπερ θέαμα και σέρβις και όχι τα τύπου Village συμβατικά δικά μας).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι να πω, εγώ πάλι θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά ότι πλήρωνα παντού περίπου τα μισά λεφτά. Ειδικά στο φαί και στη διασκέδαση.
 

Nomikou Zoi

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ολανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Σιγκαπουρη

Τελικά πείστηκα ότι είναι μια πολύ όμορφη χώρα και ασφαλής. Τα δίδακτρα για μεταπτυχιακό είναι τσουχτερά. Και για πληροφορίες δεν υπάρχει προσωπική απάντηση αλλά απαντά το κομπιούτερ.Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες:xmas_lol:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τελικά πείστηκα ότι είναι μια πολύ όμορφη χώρα και ασφαλής. Τα δίδακτρα για μεταπτυχιακό είναι τσουχτερά. Και για πληροφορίες δεν υπάρχει προσωπική απάντηση αλλά απαντά το κομπιούτερ.Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες:xmas_lol:
Όμορφη δεν ξέρω αν είναι, αλλά σίγουρα είναι οργανωμένη. Το ότι δεν πήρες προσωπική απάντηση είναι και ενδεικτικό του πόσο απρόσωπη είναι πολλές φορές, όλα computerized και αυτοματοποιημένα, κι αν τους λείπει κάτι, φτιάχνουν κάτι ψεύτικο (ψεύτικο χιόνι, ψεύτικες παραλίες κλπ). Από ασφάλεια δεν έχει κανένα πρόβλημα, σε κάποια φάση πέτυχα ένα συμβούλιο γειτονιάς με πανό "μπορούμε να καταπολεμήσουμε την εγκληματικότητα", πλησίασα να δω τι λένε και μιλούσαν για τις μικροκλοπές στο σούπερ μάρκετ και την κλοπή σημάτων αυτοκινήτων, κόλαση η ζωή τους...

Εγώ τη βρήκα ακριβή, σχεδόν όσο και μια ευρωπαϊκή χώρα. Από περιέργεια μπήκα να δω και πόσο κάνει το σινεμά, για Κυριακή απόγευμα σε ένα πολυσινεμά κάνει λίγο κάτω από 5 ευρώ, φτηνό το βρίσκω με δεδομένη την ποιότητα των... κινηματόγραφων, που έλεγε κι ο Σημίτης.
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
Στο Carefour τη Σιγκαπουρης θα ψωνισεις σε μιση τιμη απο οτι στην Ελλαδα. Ακριβα ειναι τα τυρια/αλκοολ και τσιγαρα. Εαν σου αρεσουν τα κινεζικα/μαλαισιανα/ινδικα τοτε τρως στα food courts με πολυ λιγα χρηματα. Ο καιρος σε κουραζει τις πρωτες εβδομαδες, μετα μαθαινεις.
Παντως εαν θα επρεπε να φυγω απο Ελλαδα (σαν οικονομικος μεταναστης), πιστευω οτι δεν υπαρχει καλυτερο μερος απο την Σιγκαπουρη.
 

vagis8

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ ΗΠΑ
παντως από αυτά που διάβασα από συνοδοιπόρους είναι ότι στη συγκαπούρη δεν αξίζει να πας για διακοπες πάνω από 2-3 μέρες, αληθεύει?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
παντως από αυτά που διάβασα από συνοδοιπόρους είναι ότι στη συγκαπούρη δεν αξίζει να πας για διακοπες πάνω από 2-3 μέρες, αληθεύει?
100%. Ένας προορισμός για stop-over είναι, να το δεις μια φορά, να κάνεις 1-2 ωραίες βόλτες και τίποτε άλλο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ρεεε μη λέτε τέτοια για τη σιγκαπούρη θα αρχίσω να δαγκωνω!! Εγώ όταν είχα πάει έκατσα 12 μέρες και πέρασα σούπερ.

Πιστεύω πρωτίστως εξαρτάται από το αν σου αρέσουν τα ταξίδια σε πόλεις.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Εγώ πάντως πήγα πριν από 2 χρόνια και θεωρώ ότι είναι ακριβότερη και από την Ελλάδα σε πολλά πράγματα. Συμφωνώ με τον Babaduma απολύτως.. Τώρα θα μου πείτε πήγα σαν τουρίστας και έμεινα λίγες μέρες οπότε λέω αυτά που βίωσα. Το μόνο φθηνό μέρος που είδα συγκριτικά με τα άλλα ήταν η Chinatow.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ρεεε μη λέτε τέτοια για τη σιγκαπούρη θα αρχίσω να δαγκωνω!! Εγώ όταν είχα πάει έκατσα 12 μέρες και πέρασα σούπερ.

Πιστεύω πρωτίστως εξαρτάται από το αν σου αρέσουν τα ταξίδια σε πόλεις.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
Καλά, αν είχα κι εγώ παρέα την Ανούκ που γνώρισα στη Μαλαισία, θα είχα μεταναστεύσει ήδη... :bleh:
 

vagis8

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ ΗΠΑ
Αντε να δουμε, θα παω μια βδομάδα και ελπίζω να αξίζει τον κόπο......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom