Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μερικά tips για μελλοντικούς ταξιδιώτες απο το πρόσφατο μου ταξίδι στη Σιγκαπούρη

Φαγητό
Εξαιρετικό hawker στο Albert Centre . Πάμφθηνο και local. Βλέπεις μόνο Ασιάτες να σχηματίζουν ουρές. Και στα εμπορικά έχει νόσtιμο/φθηνό φαγητό (ολα μαζί σαν τα δικά μας mall) κυρίως στα Suntec Towers που έχει πολλούς εργαζόμενους.

Διασκέδαση
Στο οικοδομικό τετράγωνο που είναι Malay Heritage Centre ,έχει μια κρυμμένη φωλιά απο μαγαζάκια δίπλα δίπλα που θα σας θυμίσει Γκάζι ή Βαλαωρίτου(Θεσσαλονίκη)
 

vaultdweller

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
παιδια να ρωτησω κατι? εσεις που πηγατε σινγκαπουρη κανατε αναληψη απο atm?ή πηγατε σε ανταλλακτηρια? και αν κανατε αναληψη πριν πατε εκει ενημερωσατε τη τραπεζα για το ταξιδι μη τυχον σας μπλοκαρει τη καρτα?
και σε οποιον διαβαζει και ετυχε να παει και χονγκ κονγκ απο οτι βλεπω εκει στα atm τους εχουν pin με 6 ψηφια και οχι 4. εχει κανεις κανενα tip να δωσει?θα παω φυσικα και στη τραπεζα να ρωτησω αλλα οι προσωπικες εμπειριες μετρουν πιο πολυ.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
παιδια να ρωτησω κατι? εσεις που πηγατε σινγκαπουρη κανατε αναληψη απο atm?ή πηγατε σε ανταλλακτηρια? και αν κανατε αναληψη πριν πατε εκει ενημερωσατε τη τραπεζα για το ταξιδι μη τυχον σας μπλοκαρει τη καρτα?
και σε οποιον διαβαζει και ετυχε να παει και χονγκ κονγκ απο οτι βλεπω εκει στα atm τους εχουν pin με 6 ψηφια και οχι 4. εχει κανεις κανενα tip να δωσει?θα παω φυσικα και στη τραπεζα να ρωτησω αλλα οι προσωπικες εμπειριες μετρουν πιο πολυ.
Μην ασχοληθεις καθολου με ΑΤΜ....δεν αξιζει τον κοπο απο οποια πλευρα και εαν το πιασουμε. Οι επιλογες ειναι δυο...ειτε θα κανεις συναλλαγμα απο ανταλλακτηρια ειτε θα πληρωνεις με την χρεωστικη σου. Βεβαια μπορει να γινει και συνδιασμος. Ενα μικρο ποσο π.χ 40 ευρω να το κανεις συναλλαγμα και για μεγαλυτερες αγορες με την χρεωστικη σου. Εγω αυτο εκανα οταν ειχα παει Σιγκαπουρη αλλα και στην Κινα. Μετρητα εδινα μονο στα σουβενιρ, ολα τα αλλα με την χρεωστικη. Οι χρεωσεις ειναι πολυ πιο λογικες απο το να κανεις αναληψεις απο ΑΤΜ.
 

vaultdweller

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Μην ασχοληθεις καθολου με ΑΤΜ....δεν αξιζει τον κοπο απο οποια πλευρα και εαν το πιασουμε. Οι επιλογες ειναι δυο...ειτε θα κανεις συναλλαγμα απο ανταλλακτηρια ειτε θα πληρωνεις με την χρεωστικη σου. Βεβαια μπορει να γινει και συνδιασμος. Ενα μικρο ποσο π.χ 40 ευρω να το κανεις συναλλαγμα και για μεγαλυτερες αγορες με την χρεωστικη σου. Εγω αυτο εκανα οταν ειχα παει Σιγκαπουρη αλλα και στην Κινα. Μετρητα εδινα μονο στα σουβενιρ, ολα τα αλλα με την χρεωστικη. Οι χρεωσεις ειναι πολυ πιο λογικες απο το να κανεις αναληψεις απο ΑΤΜ.

ευχαριστω για την απαντηση αλλα απο οτι εχω καταλαβει για κινα εκτος απο μεγαλα ξενοδοχεια και μεγαλα mall δυσκολα δεχονται καρτες προτιμουν μετρητα, για σιγκαπουρη δεν ξερω. αλλα μου φαινεται οτι γενικως τα atm τα δινουν ως τη πιο safe λυση για θεματα ισοτιμιας.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μετρητα εδινα μονο στα σουβενιρ, ολα τα αλλα με την χρεωστικη. Οι χρεωσεις ειναι πολυ πιο λογικες απο το να κανεις αναληψεις απο ΑΤΜ.
Η χρεωστική κάρτα δεν έχει χρέωση εφόσον η συναλλαγή γίνεται με διαφορετικό νόμισμα από αυτό της τράπεζας;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ευχαριστω για την απαντηση αλλα απο οτι εχω καταλαβει για κινα εκτος απο μεγαλα ξενοδοχεια και μεγαλα mall δυσκολα δεχονται καρτες προτιμουν μετρητα, για σιγκαπουρη δεν ξερω. αλλα μου φαινεται οτι γενικως τα atm τα δινουν ως τη πιο safe λυση για θεματα ισοτιμιας.
Εκτός αν μιλάμε για πολύ μικρά ποσά (< €50), τα ATM συμφέρουν περισσότερο από τα ανταλλακτήρια σε όλο τον ανεπτυγμένο κόσμο. Αρκεί φυσικά να ξέρειες να τα χρησιμοποιείς (π.χ. να μην επιλέγεις χρεώσεις σε ευρώ, να διαλέγεις ATM που δε χρεώνει δικές του προμήθειες κλπ).

Η χρεωστική κάρτα δεν έχει χρέωση εφόσον η συναλλαγή γίνεται με διαφορετικό νόμισμα από αυτό της τράπεζας;
Ναι, αλλά πολύ μικρότερη από οποιαδήποτε εναλλακτική χρέωση θα μπορούσες να έχεις με συμβατικά μέσα (ανταλλακτηρίου, ATM κλπ). Γενικώς στον ανεπτυγμένο κόσμο, plastic is king. Εκτός φυσικά αν έχεις Eurobank.
 

vaultdweller

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
η eurobank τι διαφορα εχει?βασικα σκεφτομουν να σηκωσω μια και εξω πχ 300 ευρω σε καθε μερος και βλεποντας και κανοντας μετα. εχω και μια revolut που βλεπω πως χρησιμοποιειται αρκετα σε ταξιδια λογω χαμηλων προμηθειων (μηδενικων μου φαινεται για τον πρωτο χρονο)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
η eurobank τι διαφορα εχει?βασικα σκεφτομουν να σηκωσω μια και εξω πχ 300 ευρω σε καθε μερος και βλεποντας και κανοντας μετα. εχω και μια revolut που βλεπω πως χρησιμοποιειται αρκετα σε ταξιδια λογω χαμηλων προμηθειων (μηδενικων μου φαινεται για τον πρωτο χρονο)
2 ευρώ ανά συναλλαγή με τη χρεωστική ανεξαρτήτως ποσού.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
εχω και μια revolut που βλεπω πως χρησιμοποιειται αρκετα σε ταξιδια λογω χαμηλων προμηθειων (μηδενικων μου φαινεται για τον πρωτο χρονο)
H revolut έχει δωρεάν αναλήψεις μέχρι 200€ το μήνα, αλλιώς 2% προμήθεια
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φτάνουμε Σιγκαπούρη πέντε το πρωί. Εκείνη την ώρα έχει συγκοινωνία ή να πάρουμε ταξι; Γνωρίζει κανείς το κόστος του ταξί για το κέντρο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Φτάνουμε Σιγκαπούρη πέντε το πρωί. Εκείνη την ώρα έχει συγκοινωνία ή να πάρουμε ταξι; Γνωρίζει κανείς το κόστος του ταξί για το κέντρο;
Για συγκοινωνία δεν ξέρω.Το ταξί είναι γύρω στα 30 Δολλάρια αν θυμάμαι καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom