Ιταλία Σικελία

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τέλη Νοεμβρίου έχω κλείσει για Κατάνια 5 μέρες (έδρα Κατάνια) μείον δύο μετάβαση και επιστροφή μας μένουν 3. Σχεδιάζω μια μέρα Κατάνια, και τις άλλες δύο εκδρομουλα με την συγκοινωνία Ταορμίνα και Συρακούσες. Θεωρώ πως είναι ικανοποιητικό το πρόγραμμα.
Ευπρόσδεκτες οι συμβουλές σας. 🙂
θα πηγαινες Πελοποννησο 5 μερες με τη συγκοινωνια? οχι βεβαια, εκτος αν υπαρχει σοβαρος λογος να αποφευγεις το ΙΧ. ταλαιπωρεισαι κ το σημαντικοτερο βλεπεις ενα κλασμα αυτων που μπορεις με ΙΧ. δεν ειναι προσωπικη η απαντηση, απευθυνεται σε ολους που δεν σκεφτονται το ΙΧ στη Σικελια.
αν εννοεις 5 με τη ραιαν που παει ΔΕ-ΠΑ τοτε εχεις 3.5 μερες. την 1η απευθειας Ταορμινα, 2η Αιτνα πρωι, Κατανια απογευμα. 3η Συρακουσες, 4η Νοτο- marzamemi η Ragusa-Modica.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
θα πηγαινες Πελοποννησο 5 μερες με τη συγκοινωνια? οχι βεβαια, εκτος αν υπαρχει σοβαρος λογος να αποφευγεις το ΙΧ. ταλαιπωρεισαι κ το σημαντικοτερο βλεπεις ενα κλασμα αυτων που μπορεις με ΙΧ. δεν ειναι προσωπικη η απαντηση, απευθυνεται σε ολους που δεν σκεφτονται το ΙΧ στη Σικελια.
αν εννοεις 5 με τη ραιαν που παει ΔΕ-ΠΑ τοτε εχεις 3.5 μερες. την 1η απευθειας Ταορμινα, 2η Αιτνα πρωι, Κατανια απογευμα. 3η Συρακουσες, 4η Νοτο- marzamemi η Ragusa-Modica.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το ταξιδάκι έχει χαρακτήρα χαλάρωσης και όχι αγώνα δρόμου. 20 χρόνια πριν θα το σκεφτόμουν διαφορετικά. Road trip ενδέχεται να πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι στην Τοσκάνη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το ταξιδάκι έχει χαρακτήρα χαλάρωσης και όχι αγώνα δρόμου. 20 χρόνια πριν θα το σκεφτόμουν διαφορετικά. Road trip ενδέχεται να πραγματοποιηθεί το καλοκαίρι στην Τοσκάνη.
υποψιν μονο οτι οσα εγραψες απαιτουν πολυ περισσοτερο χρονο απ οσα εγραψα, πλην της 4ης μερας κ Αιτνας που ειναι εξτρα.μονημερη στις Συρακουσες με τα ΜΜΜ μονο χαλαρωση δεν ειναι...μεινε Ταορμινα.
 
Last edited:
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
@Samion Στο σημείο αυτό να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές σε παλιότερες ερωτήσεις μου για την Σικελία.
Καταφέραμε τελικά να πάμε :)clap: μετά από 2 χρόνια και 2 μήνες εντός) ένα τετραήμερο στην ανατολική Σικελία. Έχω να πω πως αποδείχθηκε κατά πολύ ανώτερη των προσδοκιών μας. Υπέροχη Ταορμίνα, ακόμη πιο υπέροχη Ορτυγία και όμορφο το Νότο! Ο καιρός αν και χειμερινός βοήθησε αρκετά σε αυτές τις τρεις στάσεις, δεν βοήθησε στο Marzamemi που καλοκαίρι φαντάζομαι θα είναι πολύ γραφικό και ζωντανό.
Αφήνουμε ανοικτούς λογαριασμούς πλέον ΚΑΙ με την υπόλοιπη Σικελία.
Ελπίζω σύντομα να ανεβάσω και την ανάλογη ιστορία.
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Καλησπέρα
κοιτάω για μια μίνι εξορμηση, με 3 διανυκτερεύσεις τέλη Μάη στην Κατάνια. Δεν εχω ξαναπάει Σικελία.
Υπάρχει κάποιος που να έχει νοικιάσει scooter αντι για αυτοκίνητο για ημερήσιες εκδρομές προς Ταορμίνα και Συρακούσες? Είναι εφικτό?
Οποιαδηποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη.
Ευχαριστώ
 

lemontree

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Καλησπερα στην παρεα! Μονη για την εβδομαδα του Πασχα στην Σικελια! Αφιξη-αναχωρηση απο Κατανια..παρακαλω τα φωτα σας, οποιος εχει την διάθεση να γραψει λιγες προτασεις..πρωτη κ τελευταια διανυκτερευση στην Κατανια, οποτε μενουν αλλες 5 διανυκτερευσεις..θα ηθελα να γυρισω οσο μπορω με τα ΜΜΜ, χωρις ομως να καταλήξει αγωνας δρομου..ευχαριστω!!
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Καλησπερα στην παρεα! Μονη για την εβδομαδα του Πασχα στην Σικελια! Αφιξη-αναχωρηση απο Κατανια..παρακαλω τα φωτα σας, οποιος εχει την διάθεση να γραψει λιγες προτασεις..πρωτη κ τελευταια διανυκτερευση στην Κατανια, οποτε μενουν αλλες 5 διανυκτερευσεις..θα ηθελα να γυρισω οσο μπορω με τα ΜΜΜ, χωρις ομως να καταλήξει αγωνας δρομου..ευχαριστω!!
Καλημέρα,
Από την πρόσφατη εμπειρία μου θα σου πρότεινα να μην χάσεις με τίποτε τις: Ταορμίνα και Συρακούσες (Ορτυγία). Εφόσον θέλεις να χρησιμοποιήσεις μόνο συγκοινωνία, με τρένο θα μπορέσεις να μοιράσεις διανυκτερεύσεις και στις 2.
Αλλά... από εκεί και πέρα, και αφού έχεις τον χρόνο, για να δεις παραπάνω πράγματα (Αίτνα, Ραγούσα, Νότο, Agrigento κλπ) θεωρώ ότι θα σου είναι πολύ χρήσιμο το να νοικιάσεις αμάξι.
 

lemontree

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Σε ευχαριστω για τον χρόνο σου! Πιστευεις οτι θα ειναι δυσκολο για τον διαθεσιμο χρονο που εχω να δω κ καποια απο τα μερη που προτείνεις με το τρενο; Δεν εχω δει ακομα ακριβης αποστασεις κ διαθεσιμες συγκοινωνιες..
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Δεν έχω κάνει τις αποστάσεις με τρένο, οπότε δεν έχω προσωπική άποψη. Δοκίμασε με αναζητήσεις στο rome2rio να δεις χρόνους από μέρος σε μέρος και αν θα σε βολέψει.
Για ορισμένα επίσης πράγματα πωλούνται και οργανωμένες τουριστικές εκδρομές με πούλμαν (πχ Έτνα από Ταορμίνα ή πόλεις του μπαροκ νότου από Συρακούσα). Ρίξε μια ματιά και σε αυτά, είδα ότι τα διαφήμιζαν εκεί αλλά δεν έδωσα μεγάλη σημασία. Πχ: THE TOP 10 Syracuse Tours & Excursions in 2022
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Καλησπερα στην παρεα! Μονη για την εβδομαδα του Πασχα στην Σικελια! Αφιξη-αναχωρηση απο Κατανια..παρακαλω τα φωτα σας, οποιος εχει την διάθεση να γραψει λιγες προτασεις..πρωτη κ τελευταια διανυκτερευση στην Κατανια, οποτε μενουν αλλες 5 διανυκτερευσεις..θα ηθελα να γυρισω οσο μπορω με τα ΜΜΜ, χωρις ομως να καταλήξει αγωνας δρομου..ευχαριστω!!
Εχω παει με τρενο ολη τη βορεια Σικελια. Προτιμησε λεωφορειο για Ταορμινα, αλλα ολα τα αλλα γινονται κομπλε. Μπαινεις trenitalia και κλεινεις.
 

lemontree

Member
Μηνύματα
9
Likes
10
Λοιπον, προς το παρον εχω κλεισει 2 διαμονες Catania, την ημερα αφιξης κ την ημερα αναχωρησης, 2 στην Taormina απο τις οποιες η μια θα αφιερωθει στην Αιτνα, και 1 Συρακουσα-Ορτιγια..μενουν αλλες 2 διαμονες, κ σκεφτομαι αφου θα ειμαι μεγαλη πεμπτη Συρακουσα, να κινηθω εκει γυρω για το πασχα, ισως Ragusa ή Noto, κ να αφησω τελειως Παλερμο κ λοιπη Σικελια για αλλη φορα..θα χαρω να διαβασω την αποψη σας..
 

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά του Πάσχα
καλημέρα και απο μένα. δύο γυναίκες μόνες επίσης περίοδο Πάσχα στην Σικελία. Εχω μπλεχτεί λίγο με το πρόγραμμα. Εχουμε 2 νύχτες στην Κατάνια. Αξίζει η διαμονή Ταορμίνα; ή να μείνουμε μια ακόμα μέρα στην Κατάνια ώστε να κάνουμε μονοήμερη την Ταορμίνα και μετά να πάμε προς Συρρακούσες;
@lemontree αν θες παρέα στείλε πμ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom