Σκεφτομαι και γράφω: Η 1η ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό!

josephine

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Η δική μου πρώτη ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό ήταν το 2005 όταν ήμουν 21, στη Νότια Γαλλία και συγκεκριμένα στο Montpellier όπου θα πηγαίναμε καμια 20αριά άτομα για εξάμηνο εξωτερικού. Βλέπετε ήμουν φοιτήτρια στο μεταφραστικό στην Κέρκυρα και για να πάρεις πτυχίο πρέπει να φοιτήσεις υποχρεωτικά για 6 μήνες σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού με όλα τα έξοδα πληρωμένα (Χάλια θα μου πείτε! :) ). Ξεκινήσαμε λοιπόν, θα πηγαίναμε με Alitalia Μιλάνο και μετά Μασσαλία και στη συνέχεια θα παίρναμε το τρένο για Montpellier. Το ταξίδι αγχωτικό και κουραστικό αλλά η εμπειρία μοναδική. Η διαμονή μου αυτή στο εξωτερικό ήταν και η αρχή για όλα τα μετέπειτα ταξίδια που έχω πραγματοποιήσει.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Το δικό μου πρώτο ταξίδι έγινε στα 18 προς 19 μου στην Αγγλία, όπου πέρασα 7 πολύ όμορφες μέρες με την οικογένεια ενός φίλου που είναι μισός Άγγλος σε ένα χωριό (δε το λες καν κωμόπολη) 1 ώρα από το Λονδίνο. Θυμάμαι ότι πριν ξεκινήσω για το ταξίδι και ενώ είχα μεγάλη αυτοπεποίθηση για τα αγγλικά μου, αισθανόμουν τρομερή ανασφάλεια και φόβο για το ότι θα άφηνα για πρώτη φορά το σπίτι μου για έναν τόσο μακρινό προορισμό.. Πού να ήξερα τότε τι θα ακολουθούσε :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..εγω βρεθηκα το 77 με μια βαλιτσα και ενα πενηντακιλο ντενεκε λαδι στο σταθμο της Bologna στην Ιταλια να ψαχνω θεση για το τελικο προορισμο για Modena πόλη της φοιτητικης ζωης ..απογοητευμενη παρατησα το λαδι στο πεζοδρομιο και ευτυχως ενας παλιος φοιτητης τον περιμαζεψε ...
το επομενο ταξιδι ηταν αρκετα χρονια αργότερα στη Σομαλια..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Bologna-Firenze-Roma

Άνοιξη του '97, 19 ετών με την τότε κοπέλα μου και τώρα σύζυγό μου.Μείναμε σε μια πρώην συμμαθήτριά μας στη Μπολόνια κι από εκεί πήγαμε βόλτα Φλωρεντία αλλά και Μαρανέλο (τάμα το είχα από τότε) πριν κατηφορίσουμε προς τη Ρώμη.

Ακόμα θυμάμαι που βάζαμε ένα χρόνο στην άκρη λεφτά για να τα καταφέρουμε.Βασικός μισθός τότε.....100.000 δραχμές.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
..εγω βρεθηκα το 77 με μια βαλιτσα και ενα πενηντακιλο ντενεκε λαδι στο σταθμο της Bologna στην Ιταλια να ψαχνω θεση για το τελικο προορισμο για Modena πόλη της φοιτητικης ζωης ..απογοητευμενη παρατησα το λαδι στο πεζοδρομιο και ευτυχως ενας παλιος φοιτητης τον περιμαζεψε ...
το επομενο ταξιδι ηταν αρκετα χρονια αργότερα στη Σομαλια..
Αυτό απαιτεί εξήγηση. Που το πήγαινες το λάδι? Και 5οκιλό κιόλας? Απάντηση σε αυτά τα καυτά ερωτήματα σε παρακαλώ, γιατί η φαντασία μου οργιάζει.. ή παράνομο εμπόριο ή ιδιοτροπία στο φαγητό ή ρουσφέτι-δωροδοκία στην μαφία ή , ή ή .......
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Bologna-Firenze-Roma

Άνοιξη του '97, 19 ετών με την τότε κοπέλα μου και τώρα σύζυγό μου.Μείναμε σε μια πρώην συμμαθήτριά μας στη Μπολόνια κι από εκεί πήγαμε βόλτα Φλωρεντία αλλά και Μαρανέλο (τάμα το είχα από τότε) πριν κατηφορίσουμε προς τη Ρώμη.

Ακόμα θυμάμαι που βάζαμε ένα χρόνο στην άκρη λεφτά για να τα καταφέρουμε.Βασικός μισθός τότε.....100.000 δραχμές.
Εεεε! ακόμα τόσα είναι....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Αυτό απαιτεί εξήγηση. Που το πήγαινες το λάδι? Και 5οκιλό κιόλας? Απάντηση σε αυτά τα καυτά ερωτήματα σε παρακαλώ, γιατί η φαντασία μου οργιάζει.. ή παράνομο εμπόριο ή ιδιοτροπία στο φαγητό ή ρουσφέτι-δωροδοκία στην μαφία ή , ή ή .......
..
:haha:εμποριο μονο φυτα κανουμε εμεις καλε...:haha: λοιπον αρχιζε η φοιτητικη ζωη μου και η μανα μου με φορτωσε με λαδι απο το ντοπο μου και δικης μας παραγωγης για να μην τρωω λεει τα νερόλαδα της Ιταλιας και αρρωστησω..!!!!!
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Τυπικά το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό το έκανα στην Κύπρο όταν ήμουν ενός. Ουσιαστικά ήταν στα 15 μου (Χριστούγεννα 1995) όταν πήγαμε Παρίσι με τους γονείς και την αδερφή μου. 3 μέρες Παρίσι και 3 Eurodisney, ανεξάρτητα φυσικά, όχι με γκρουπ. Ήμουν εξοικειωμένος με τα αεροπλάνα λόγω καταγωγής από ακριτικά νησιά, αλλά το καλό σκηνικό έγινε στο αεροδρόμιο πριν πάρουμε την πτήση της επιστροφής. Χάζευα στο Virgin Megastore (είχαν ακουστικά για να ακούς τους δίσκους επιτόπου, ουάου!) και αφού αγόρασα όπως θυμάμαι χαρακτηριστικά το Ballbreaker των AC/DC και το Insomniac των Green Day, πήγα αλλού να σκοτώσω την ώρα της αναμονής. Μετά από λίγο ακούστηκε ανακοίνωση από τα μεγάφωνα για εκκένωση ενός χώρου κοντά στα καταστήματα και εκκλήσεις για ψυχραιμία. Αστυνομικοί απέκλειαν μια περιοχή με κορδόνια και απομάκρυναν τον κόσμο. Τα μεγάφωνα είπαν ότι υπήρχε μια παρατημένη τσάντα και έρχονταν σε λίγο οι πυροτεχνουργοί. Αφού παρακολούθησα το σκηνικό για κάννα δεκάλεπτο, στιγμιαία αναρωτήθηκα "εγώ δεν κράταγα ένα σακ βουαγιάζ;". Μου πήρε άλλα 3-4 δευτερόλεπτα να συνδέσω τα στοιχεία, και με το θράσος του 15χρονου περνάω το κορδόνι και λέω του κοντινότερου αστυνομικού ότι η τσάντα είναι δικιά μου. Αφού τους την περιέγραψα (κόκκινο σακ βουαγιάζ με σηματάκια της Eurodisney, διότι που αλλού θα βάζατε μια βόμβα για να μην κινήσει υποψίες;) με άφησαν να μπω στο Virgin και να την πάρω. Απ ότι θυμάμαι δε μου έκαναν καθόλου φασαρία, παρόλο που κινητοποιήθηκε όλο το αεροδρόμιο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.999
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακόμα θυμάμαι που βάζαμε ένα χρόνο στην άκρη λεφτά για να τα καταφέρουμε.Βασικός μισθός τότε.....100.000 δραχμές.
[offtopic]
To 1998, αμειβόμενος με βασικό μισθό (ΣΣΕ μηχανικού χωρίς προϋπηρεσία) και για μερική απασχόληση 3 ημερών εβδομαδιαίως, έπαιρνα 230.000 δρχ. Μάλλον κάτι δε θυμάσαι καλά....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
[offtopic]
To 1998, αμειβόμενος με βασικό μισθό (ΣΣΕ μηχανικού χωρίς προϋπηρεσία) και για μερική απασχόληση 3 ημερών εβδομαδιαίως, έπαιρνα 230.000 δρχ. Μάλλον κάτι δε θυμάσαι καλά....
Μάλλον εσύ είχες τύχει σε καλή δουλειά, ο άνθρωπος καλά τα θυμάται...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
..εγω βρεθηκα το 77 με μια βαλιτσα και ενα πενηντακιλο ντενεκε λαδι στο σταθμο της Bologna στην Ιταλια να ψαχνω θεση για το τελικο προορισμο για Modena πόλη της φοιτητικης ζωης ..απογοητευμενη παρατησα το λαδι στο πεζοδρομιο και ευτυχως ενας παλιος φοιτητης τον περιμαζεψε ...
το επομενο ταξιδι ηταν αρκετα χρονια αργότερα στη Σομαλια..
:shock:Tα ρεστα μου! Ξεκινησες απο την ησυχη Modena, σεμνα και ταπεινα, και μετα τσουπ! εκανες την απολυτη υπερβαση στη Σομαλια... Αυτο θα πει "παιρνω φορα"! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom