Ηνωμένο Βασίλειο Σκωτία. Σχεδιασμός και πληροφορίες.

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου,πραγματικά είναι χρήσιμες.Οι τιμές,μου φαίνονται λογικές σε αυτά που περιέγραψες.Ρώτησα και τον mριftex πιο πάνω για το πόσα χρήματα περίπου πρέπει να έχει κάποιος ώστε να περάσει άνετα?! Ξέρω πως είναι λίγο γενική η ερώτηση γιατί οι ανάγκες του καθένα διαφέρουν,όμως θα ήθελα να μάθω στο περίπου γιατι δεν είμαι καλή στους υπολογισμούς.
Επίσης θα εκτιμούσα πολύ αν με ενημέρωνες για την πορέια που ακολουθήσατε..ποια μέρη είδατε που θα μου πρότεινες κι εμένα??


Μpiftex,εψαξα στα links που μου είπες και πράγματι βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα hostels - B&B και ήδη έχουμε αρχίσει να το συζητάμε.σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Zacharoula πιστεύω θα περάσετε πολύ όμορφα στην Σκωτία :D. Όρεξη να έχετε και τα τοπία θα σας ανταμείψουν με το παραπάνω. Η ατμόρφαιρα στις πόλεις είναι μοναδική. Από την μία το βιομηχανικό Glasgow που σφίζει από φοιτητές, και από την άλλη το γοτθικό Edinburg, η πόλη-μουσείο. Σου προτείνω τα εξής:

- Μια τουλάχιστον νύχτα στο Edinburg, βόλτα στα spooky στενάκια της πόλης (ενδεχομένως ένα ghost tour, όχι γιατι είναι πραγματικά τρομαχτικό αλλά γιατί μαθαίνεις πολλά για την σκοτεινή ιστορία της πόλης) και μετά χώσιμο σε μία ζεστή pub και ένα pint of beer.

- Επίσκεψη σε κάποια παραδοσιακή επαρχιακή πόλη. Είναι σημαντικό να δεις τις συνήθειες των απλών Σκοτσέζων και να ζήσεις λίγο μαζί τους. Εμείς πήγαμε στο Inveraray, που είναι δυτικά του Glasgow. Πολύ γραφικό λιμανάκι με μια παλιά φυλακή και ένα ωραίο καστράκι. Προσοχή, πρέπει να πάτε πρωί γιατί απο τις 5-6 το απόγευμα νεκρώνουν όλα.

- Εκδρομή σε ένα loch. Το loch Ness είναι το πιο γνωστό λόγω του τέρατος, υπάρχουν και άλλα όμως ακόμα πιο όμορφα. Γενικώς σε όλη την διαδρομή στα Highlands θα ανακαλύπτετε συνεχώς ξεχασμένα κάστρα, ατέλειωτα πράσινα λιβάδια και λίμνες.

Αυτά εν συντομία.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Zacharoula, θα σε στεναχωρήσω
Αποκλείεται να δείτε την Σκωτία, μένοντας μόνο σε ένα μέρος.
Πρέπει να υπολογίσεις ότι οι περιπλανήσεις σας δεν θα γίνονται σε εθνικούς δρόμους, αλλά σε επαρχιακούς, όπως επίσης ότι θα έχετε και την σχετική καθυστέρηση, λόγω μη άνετης οδήγησης "ανάποδα".
Είναι αρκετά δύσκολο να εκδράμετε σε μεγάλες αποστάσεις και να επιστρέφετε αυθημερόν. Στοιχίζει σε χρόνο και χρήμα
Β&Β θα βρείτε άφθονα. Η ομορφιά της Σκωτίας και των Χάιλαντς είναι η φύση. Μην μείνετε μακριά της. Θα έχετε χάσει ότι πολυτιμότερο έχει να σας δώσει το ταξίδι που θα κάνετε. Ο καλλίτερος τρόπος για να δεις τη χώρα είναι ο τσιγκάνικος, δηλαδή κάθε βράδυ όπου μας βγάλει ο δρόμος και ο Θεός.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
inverted, είμαι σίγουρη πως είναι πολύ ωραίος προορισμός γιατι και απο φωτογραφίες που έχω δεί,αλλά και απο περιγραφές παιδιών εδω,έχω καταλάβει πως έχει τρομερά τοπία.Πέρα απο αυτό,είμαι λατρης του βουνού και της άγριας φυσικής ομορφιάς..
Η περιγραφή σου,με έβαλε έστω και για λίγο στο κλίμα του τι θα συναντήσω.Είμαι στη δουλειά αυτή τη στιγμή και διαβάζοντας έστω και αυτές τις δέκα γραμμές ξέφυγα για λίγο και βρέθηκα ''εκεί''.
Ειδικά το ghost tour που ανέφερες πρέπει να ήταν εξαιρετική εμπειρία.Αν δεν μου το έλεγες,δεν θα είχα ιδέα οτι υπήρχε, επομένως ίσως και να το ''χάναμε''.

Περιμένω με αγωνία την ιστορία σχετικά με το ταξίδι σου στη Σκωτία...ή μήπως δεν σκοπεύεις να μας τη διηγηθείς??? Ελπίζω σε ένα ''όχι'' για το δεύτερο. :)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Zacharoula το πες κι έγινε. Φώτος ανέβηκαν, ιστορία ξεκίνησε. Πάντως είχε πολύ πλάκα να προσπαθώ να θυμηθώ μετά απο 6 χρόνια. Ήταν εμπειρία από μόνο του. :D
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
ΤΕΛΕΙΑ!!!Πάω αμέσως να την διαβάσω.
Τις φωτογραφίες τις είδα ήδη και είναι πολύ ωραίες.
Η επιτυχία ενός ταξιδιού είναι ακριβώς αυτή κατά τη γνώμη μου : να θυμάσαι στιγμή προς στιγμή που πέρασες εκει μετα απο 6 ή 16 χρόνια όπως εσύ καλή ώρα!!
Ωρα για διάβασμα τώρα! :)
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Zacharoula, θα σε στεναχωρήσω
Αποκλείεται να δείτε την Σκωτία, μένοντας μόνο σε ένα μέρος.
Πρέπει να υπολογίσεις ότι οι περιπλανήσεις σας δεν θα γίνονται σε εθνικούς δρόμους, αλλά σε επαρχιακούς, όπως επίσης ότι θα έχετε και την σχετική καθυστέρηση, λόγω μη άνετης οδήγησης "ανάποδα".
Είναι αρκετά δύσκολο να εκδράμετε σε μεγάλες αποστάσεις και να επιστρέφετε αυθημερόν. Στοιχίζει σε χρόνο και χρήμα
Β&Β θα βρείτε άφθονα. Η ομορφιά της Σκωτίας και των Χάιλαντς είναι η φύση. Μην μείνετε μακριά της. Θα έχετε χάσει ότι πολυτιμότερο έχει να σας δώσει το ταξίδι που θα κάνετε. Ο καλλίτερος τρόπος για να δεις τη χώρα είναι ο τσιγκάνικος, δηλαδή κάθε βράδυ όπου μας βγάλει ο δρόμος και ο Θεός.


Στέλλα έχεις απόλυτο δίκιο.Δεν τα είχαμε σκεφτεί-κανονίσει καλά.Επειτα απο τις γνώμες που άκουσα εδώ,το συζήτησα και με την υπόλοιπη παρέα και καταλήξαμε στο να μείνουμε 4 μέρες Εδιμβούργο και 3 Γλασκώβη ώστε να μοιραστούν οι αποστάσεις.Οι καθυστερήσεις και η δύσκολη οδήγηση που ανέφερες,ήταν οι βασικότεροι λόγοι που αρχικά δεν το είχαμε σκεφτεί σοβαρά..
Ευτυχώς που ακούσαμε και τις δικές σας γνώμες ώστε να οργανωθούμε καλύτερα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Απ΄ότι βλέπω Zacharoula βρήκες τους κατάλληλους ανθρώπους και για να σου δώσουν πληροφορίες αλλά και για να σε βάλουν στο κλίμα! Φαντάζομαι δεν θα κρατιέσαι!!
Ρίξε μια ματιά και εδώ για γενικές πληροφορίες και για προορισμούς στη Σκωτία. Και όπως σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, πήγαινε να αγοράσεις κάποιον ταξιδιωτικό οδηγό, αφού εκτός από τα πρακτικά που σου λέει (αξιοθέατα, μουσεία, χάρτες, εστιατόρια κτλ), αναφέρει περιεκτικά και την ιστορία κάθε περιοχής. Εγώ προτιμώ αυτούς του Lonlely Planet, επίσης καλοί είναι οι Rough Guide και Footprint. Όλοι είναι γραμμένοι για τον ανεξάρτητο ταξιδιώτη.
Καλή προετοιμασία!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Mpiftex,την περασμένη εβδομάδα ένα παιδί απο την παρέα πήγε σε πασίγνωστο βιβλιοπωλείο να πάρει τουριστικό οδηγό ώστε να αρχίσουμε σιγά σιγά να οργανώνουμε πορείες κλπ αλλά δυστυχώς δεν βρήκε.Του είπαν πως το μόνο διαθέσιμο υλικό για Σκωτία είναι ένας κλασσικός χάρτης.Που θα μπορούσα να βρώ εναν απο τους 3 οδηγούς που ανέφερες??Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα??

Και ναι η αλήθεια είναι πως με βοηθήσατε πάρα πολύ γιατί έμαθα πράγματα που δεν γνώριζα.
Με βάλατε για τα καλά στο κλίμα και σας ευχαριστώ όλους!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν ξέρω αν βρίσκεσαι στην Αθήνα, θα αναφέρω κάποια βιβλιοπωλεία, αν θεωρηθεί διαφήμιση ας σβηστεί και θα στα στείλω πάλι σε πμ:
Road: Σόλωνος 71, (στο site τους φαίνεται να έχουν την προηγούμενη έκδοση, η πιο πρόσφατη είναι Απρίλιος 2008)
Compendium: Ναυάρχου Νικοδήμου 5 κ Νίκης, Πλάκα.
Ευριπίδης: Ανδρέα Παπανδρέου 11 εντός στοάς, Χαλάνδρι
Infognomon: Φιλελλήνων 14 Σύνταγμα (site)
Σε αυτά έχω δει/ξέρω πως έχουν ταξιδιωτικούς οδηγούς. Για σιγουριά κάνε τους ένα τηλέφωνο να βεβαιωθείς πως έχουν το συγκεκριμένο που θες.

Διαφορετικά από το net από το site του Lonely Planet ή από το amazon.
Και καλό διάβασμα! :p
 
Last edited by a moderator:

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ζαχαρούλα, θα σου εξομολογηθώ κάτι.
Τότε που εμείς πήγαμε στη Σκωτία, ήταν ο γιος μας μικρός.
Για να μην αρχίσει να γκρινιάζει, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε κάθε κάστρο που συναντούσαμε και ήταν βεβαίως επισκέψιμο. Στο τέλος, πάθαμε τέτοιο αμόκ με τα κάστρα, που δεν μας ξέφυγε τίποτε.
Ακόμα και τώρα, μετά από τόσα χρόνια, από τις πιο όμορφες αναμνήσεις μου στη χώρα είναι τα κάστρα της. Η ατμόσφαιρά τους, το εσωτερικό, οι πανοπλίες τους, η επίπλωση, οι γκάιντες που μας υποδέχονταν, όλα ήταν ένα όνειρο.
Σας συστήνω θερμά, αν έχετε χρόνο, και αν δεν έχετε, βρείτε τον και βάλτε στο πρόγραμμά σας και κάποια κάστρα. Θα με θυμηθείτε....
Δες ένα από τα κάστρα που είναι στην περιοχή που θα κινηθείς
http://www.blair-castle.co.uk/index.asp
 

darkpath

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βορνεο
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
Σκωτια-Στα Τοπ 5 της Ευρωπης

Γεια σου Ζαχαρουλα!
Σιγουρα θα περασετε πολυ ωραια στην Σκωτια...
Θελω να σε βοηθησω αλλα επειδη ειμαι νεο μελος-και προσπαθω να καταλαβω τα κολπα ακομα-θα κανω οτι καλυτερο...
Λοιπον, βασικα δεν πρεπει με τιποτα να χασετε μιαεκδρομη στα hilands(Loch Nes,Loch Lomond,Invernes κτλ.)και οσο περισσοτερο χρονο φατε στα hilands τοσο το καλυετρο..Θα καταλαβετε ποια ειναι η πραγματικη Σκωτια,με τους μυθους,τις φατριες και τα καστρα..
Η Γλασκωβη εχει μια απο τις σημαντικοτερες σκηνες της underground σκηνης στο Ηνωμενο Βασιλειο αυτη την στιγμη,οποτε μπορειτε να κανετε απειρες βολτες με μπυρες-ουισκι στο χερι απο μπαρακι σε μπαρακι..Για πληροφοριες ηγαινε στην κεντρικη πλατεια-που βρισκεται και το δημαρχειο οπου εχει tourist information center-θα σε βοηθησουν πολυ!
Δεν θα πρεπει με τιποτε να χασετε το Εδιμβουργο!!Θελει τουλαχιστον 2-3 μερες..
Οσο για τα χρηματα που θα ξοδεψετε θα σου πω τον δικο μου τροπο να τα υπολογιζω πανω-κατω..Χρειαζεσαι 100ευρω καθε μερα για μια ευρωπαικη πολη.
Σ'αυτα τα λεφτα συμπεριλαμβανω τα παντα:διαμονη,φαγητο,μουσεια,μπυρες,μεταφορικα.
Αναλογα με τις αναγκες και το budget σου κινεισαι και αναλογα,αλλα πανω κατω αυτα ειναι...Ισως σου ακουστουν πολλα,αλλα αν βαλεις μεσα και κανα μπλουζακι ή κανενα περιεργο ουισκι..εφτασες!

τελος παντων,αυτα προς το παρον
φιλικα,
γιαννης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom