Ηνωμένο Βασίλειο Σκωτία. Σχεδιασμός και πληροφορίες.

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Φοίνιξ, Αριζόνα
μια ερώτηση για τον Solucky's: έγραψες οτι με 35-50 λίρες μπορείς να γυρίσεις τη Σκωτία με τουριστικό. Πρόκειται να ταξιδέψω στη Σκωτία το Μάρτιο και θα μείνω 7 βράδυα στο Εδιμβούργο. Οπότε θα έχω μπόλικο χρόνο στη διάθεσή μου να διαθέσω και στην επαρχία. Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω "που, πότε και πόσο" όσον αφορά tour αυτού του είδους; Για να το ανέφερες πιστεύω κάτι θα ξέρεις....
 

metmat

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι στην Σκωτία κατά τον Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη.
Δεν έχω ιδέα για την χώρα και ούτε έχω κάνει σχεδόν καθόλου ταξίδια στο εξωτερικό. Απλά πάντα ήθελα να πάω στην Σκωτία.
Από έρευνα που έκανα στο ιντερνετ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο για να μπορέσω να δω κάποια μέρη που αξίζει τον κόπο.
Για αρχή θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να πάω στην Σκωτία. Συγκεκριμένα θέλω να ξέρω αν με συμφέρει να πάω αεροπορικώς ή αν είναι καλύτερα να πάω αεροπορικώς μέχρι Λονδίνο και από εκεί με τρένο στο Εδινβούργο. (εκεί σκέφτομαι να μείνω) Δεν ξέρω τι τιμές υπάρχουν στα εισιτήρια τρένου ούτε πόες ώρες κάνει και φοβάμαι μην είναι ταλαιπωρία.
Θα ήθελα να επισκεφτώ και τα highlands αλλά δεν έχω ιδέα πόσο απέχουν από την πόλη και αν είναι εφικτή η μετακίνηση εκεί από την στιγμή που το ταξίδι θα είναι μόνο για μία εβδομάδα το πολύ.
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν χρειάζομαι διαβατήριο ή αν είμαι εντάξει μόνο με την ταυτότητα.
Κάθε πρόταση δεκτή.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες απορίες οι οποίες θα προκύψουν γι αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν γίνω κουραστικός!!
Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Είδα και κάποιο άλλο θέμα για Σκωτία αλλά ήταν παλιό και ίσως να έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τοτε.
 

Papaki

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι στην Σκωτία κατά τον Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη.
Δεν έχω ιδέα για την χώρα και ούτε έχω κάνει σχεδόν καθόλου ταξίδια στο εξωτερικό. Απλά πάντα ήθελα να πάω στην Σκωτία.
Από έρευνα που έκανα στο ιντερνετ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο για να μπορέσω να δω κάποια μέρη που αξίζει τον κόπο.
Για αρχή θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να πάω στην Σκωτία. Συγκεκριμένα θέλω να ξέρω αν με συμφέρει να πάω αεροπορικώς ή αν είναι καλύτερα να πάω αεροπορικώς μέχρι Λονδίνο και από εκεί με τρένο στο Εδινβούργο. (εκεί σκέφτομαι να μείνω) Δεν ξέρω τι τιμές υπάρχουν στα εισιτήρια τρένου ούτε πόες ώρες κάνει και φοβάμαι μην είναι ταλαιπωρία.
Θα ήθελα να επισκεφτώ και τα highlands αλλά δεν έχω ιδέα πόσο απέχουν από την πόλη και αν είναι εφικτή η μετακίνηση εκεί από την στιγμή που το ταξίδι θα είναι μόνο για μία εβδομάδα το πολύ.
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν χρειάζομαι διαβατήριο ή αν είμαι εντάξει μόνο με την ταυτότητα.
Κάθε πρόταση δεκτή.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες απορίες οι οποίες θα προκύψουν γι αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν γίνω κουραστικός!!
Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Είδα και κάποιο άλλο θέμα για Σκωτία αλλά ήταν παλιό και ίσως να έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τοτε.
----------------------------------------------------------------------
Εδινβούργο είναι σίγουρα πολύ καλή επιλογή. Ας τα πάρουμε ενά ενά λοιπόν:

Απο Λονδίνο - Εδινβούργο η διαδρομή του τρένου είναι 5-6 ώρες. Η τιμή εξαρτάτε από το πόσο νωρίς βγάλεις εισιτήρια...από £20 εώς £280 +. Η διαδρομή είναι πολύ ομορφή αλλά αν πάς μόνο για μία εβδομάδα ίσως να κοιτάξείς και απ'ευθείας πτήσεις για να εξοικονομήσες χρόνο.

Αν έχεις καινούρια ταυτότητα τότε εντός Ευρώπης γενικά μπορείς να ταξιδέψεις. Σε ξενοδοχεία πολλές φορές θέλουν διαβατήρια (δεν έχω δοκιμάσει πότέ με ταυτότητα) οπότε καλό θα ήταν πριν κλήσεις οτιδήποτε να στήλεις ένα email ρωτόντας τι "proof of identity" θέλουν και οτί σκοπεύεις να ταξιδέψεις με "greek identity card". Είμαι σίγουρη πως δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Εάν θέλεις να μείνεις Εδινβούργο έχε υπ'οψη πως μέσα στην πολη τσιμπάνε λίγο της τιμές στην διαμονή. Αν σου φανεί ακριβά δες να μείνεις λιγάκι πιο έξω απο την πόλη...έχει πολλά λεωφορία και μπορέις να βρεθείς στο κέντρο πολύ γρήγορα.

Αν κάνεις τον κοπω να πας Σκωτία θα ειναί πολύ κρίμα να μην δείς τα βουνά! Το αυτοκινητό είναι η καλήτερη λύση (μην ξεχάσεις μονό πως στη Σκωτία, όπως και σε όλο το Ηνωμένο Βασίλειο, οδηγούν από την ανάποδη μεριά του δρόμου και η θέση του οδηγού είναι και αυτή από την ανάποδη..δεν είναι τιποτά αλλά το αναφέρω για να μην σου έρθει ως εκπληξή!)

Εγώ θα έλεγα αν πάς Εδινβούργο να μείνεις 2 μέρες εκεί, να νοικίασεις αυτοκίνητο και να κατευθηνθείς για Inverness. Για να χαρείς τη διαδρομή κάνε στασή 1-2 νύχτες στα "χοριουδάκια" που είναι στον δρόμο. Και μετά πίσω στο Εδινβούργο με το αμάξι ή και με τρένο (οι μεγάλες εταιρίες επιτρέπουν να αφήσεις το αυτοκίνητο σε τοπικό γραφείο ορισμένες φορές)
Δες την διαδρομή στο googlemaps (Satelite για να βρέπεις και τα βουνά) και θα κατάλαβεις καλήτερα τι εννοώ...και ισώς και να βρείς επιπλέον έμπνευση;)

Οσο για την επιλογή μήνα...ο καιρός γενικά εκεί δεν είναι ιδιαίτερα αξιόλογος...οπότε μήν ξεχάσεις το μπουφάν σου...και καμία κουβέρτα στο αυτοκίνητο:cool:

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
 

metmat

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Βοήθησες πάρα πολύ και σε ευχαριστώ.
Αυτό που είπες για απευθείας πτήση θα ήταν ό,τι καλύτερο. Δεν έχω βρει όμως καμία απευθείας πτήση από Αθήνα για Σκωτία (ας είναι και για Γλασκώβη, δεν με ενοχλεί).
Ξέρεις μήπως καμία εταιρία που να έχει απευθείας πτήσεις. Από αεροπορικές εταιρίες είμαι εντελώς άσχετος και δεν ξέρω πως να κάνω εκτεταμένη έρευνα.

Έψαξα πάλι για αεροπορικά εισιτήρια μέσα από το pamediakopes.gr και μου βγαίνει για Σεπτέμβρη γύρω στα 260 ευρώ. Με την British Midland. Δεν ξέρω αν είναι όμως αξιόπιστη η σελίδα αλλά και η εταιρία. Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου για να διαφωτιστώ κι εγώ.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
ένα μικρό stopover στο Λονδίνο δεν θα το γλιτώσεις. ποίες ημερομηνίες θες?
 

metmat

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Μόλις έκανα edit το προηγούμενο μήνυμά μου. Ρίξε αν θες μια ματιά κι εκεί.
Οι ημερομηνίες που έψαξα εκεί είναι αναχώρηση στις 6/9/2010 και επιστροφή στις 13/9/2010. Νομίζω ότι η τιμή είναι καλή αρκεί να είναι καλή και η εταιρία.
Γενικά πάντως από ημερομηνίες δεν έχω πρόβλημα. Από αρχές Σεπτέμβρη μέχρι μέσα Οκτώβρη υπολογίζω. Και η διαμονή θα είναι περίπου 5-7 μέρες.
Με ενδιέφερε η προοπτική του τρένου μήπως προλάβω να κάνω και μια βόλτα στο Λονδίνο για μερικές ώρες και μήπως είναι και πιο οικονομικό ως λύση.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
ρίξε μια ματία με easyjet τι παίζει. ATH-LGW, LGW-EDI, LGW-ATH με easy και EDI-LGW με British απο skyscanner το δείχνει στα 230. Μπορεις αν θες να συνδιασεις έτσι και μια διανυκτερευση λονδινο. Παίξε λίγο με τις ημερομηνίες και δες τι σε συφέρει-βολεύει:Φτηνές πτήσεις: σύγκριση τιμών, εύρεση εισιτηρίων - Skyscanner Ελλάδα
 

metmat

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Είδες για να είμαι άσχετος;;; To skyscanner ούτε που το γνώριζα. Θα κάνω μια έρευνα εκτενέστερη για να δω τι με συμφέρει.
 

metmat

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα σας και πάλι! Τελικά ίσως το ταξίδι να γίνει τον Ιούλιου αν όλα πάνε καλά! Είμαι στο στάδιο αναζήτησης ξενοδοχείου τώρα. Βλέπω ότι στο Εδινβούργο οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Θα ήθελα να μου πείτε προς τα που πρέπει να αναζητήω κάποιο ξενοδοχείο. Δλδ να είναι σε ένα μέρος που να είναι κοντά το Εδινβούργο. Από το ξενοδοχείο δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Ένα κρεββάτι για να κοιμόμαστε κι ένα δικό του μπάνιο.
Επίσης λέω να μείνουμε δύο μέρες Εδινβούργο και μετά να ανέβουμε προς highlands και να μείνουμε εκεί για ακόμα 3-4 μέρες. Για να πάω εκεί φαντάζομαι ότι καλό θα ήταν να ψάξω κάτι προς Ινβερνές. Καλά τα λέω;
Θα ήταν πολύτιμες οι προτάσεις σας. Σας ευχαριστώ και πάλι.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλησπέρα σας και πάλι! Τελικά ίσως το ταξίδι να γίνει τον Ιούλιου αν όλα πάνε καλά! Είμαι στο στάδιο αναζήτησης ξενοδοχείου τώρα. Βλέπω ότι στο Εδινβούργο οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Θα ήθελα να μου πείτε προς τα που πρέπει να αναζητήω κάποιο ξενοδοχείο. Δλδ να είναι σε ένα μέρος που να είναι κοντά το Εδινβούργο. Από το ξενοδοχείο δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Ένα κρεββάτι για να κοιμόμαστε κι ένα δικό του μπάνιο.
Πόσο κοντά στο Εδιμβούργο θέλεις; Π.χ. το Στέρλινγκ είναι υπέροχο και απέχει μόλις μισή ώρα. Αν θέλεις κάτι μέσα στο Εδιμβούργο αλλά οικονομικό και αφού δεν έχετε πολλές απαιτήσεις γιατί δεν κοιτάς για bed and breakfast; Είναι οικονομική λύση και τα περισσότερα πολύ καλά. Edinburgh Bed and Breakfast, Cheap Hotel and Guest House Accommodation

Για το Ινβερνές δεν έχω άποψη, δυστυχώς δεν έχω πάει Χάιλαντς...:(
 

metmat

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Θα τσεκάρω αυτό που μου είπες.
Όσο για τα highlands είναι κρίμα να μείνω στην Σκωτία μία εβδομάδα περίπου και να μην κάνω μια επίσκεψη. Κοιτούσα πριν και στο booking.com και είδα ότι πολλά ξενοδοχεία είναι αρκετά νότια. Πολύ κάτω από Γλασκώβη και Εδινβούργο. Αξίζει αυτό το κομμάτι της χώρας; Σίγουρα θα έχει τις ομορφιές του το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά θέλω να δω σε σύγκριση με το βόρειο κομμάτι.
Συγγνώμη και πάλι αν γίνομαι κουραστικός αλλά θέλω μέσα σε αυτές τις λίγες μέρες που θα πάω να δω ό,τι είναι καλύτερο!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Φαντάζομαι ότι θα σου πουν και άλλοι, που έχουν πάει στα Χάιλαντς, ότι αυτά αξίζουν πιο πολύ. Εγώ γύρισα το νότιο τμήμα της Σκωτίας και είναι υπέροχο, αλλά αφού δεν πήγα Χάιλαντς νιώθω σαν να μην έχω πάει καθόλου Σκωτία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.443
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom