Ηνωμένο Βασίλειο Σκωτία. Σχεδιασμός και πληροφορίες.

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Και μια φωτό από isle of skye, για να μας ανοίξει η όρεξη:

View attachment 2287
Σε κείνο κει το Ροζ έμενα! Πολύ Super και θέα θάλασσα! Αχ Βαχχχχχ!

Στα Highlands πώς πας από το Edinburgh?
Θα σου έλεγα να πάρεις αυτοκίνητο. Το 'χα και γω το άγχος με την ανάποδη οδήγηση αλλά τελικά δεν είναι τίποτα. Απλά οδηγάς πιό αργά και πιό συντηρητικά απ΄ ότι συνήθως μέχρι να του πάρεις τον αέρα. Πάντως και εκδρομές γίνονται και με τρένο μπορείς να κινηθείς. Αλλά το αυτοκίνητο είναι άλλο πράγμα...
Για τρένο δες www.scotrail.co.ukγια οργανωμένες εκδρομές υπάρχουν πολλά (π.χ. www.aboutscotland.co.uk). Πάντως ρίξε και μια ματιά σε www.easycar.com για αυτοκίνητο...
 
Last edited by a moderator:

Salvation

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Γεια σας!

Το καλοκαίρι που μας ερχεται θα ταξιδέψουμε Σκωτία γύρω στις αρχές Αυγουστου. Σκεφτόμαστε για 10ημερο για να μπορέσουμε να πάμε και στο φέστιβαλ που γίνεται κάθε χρόνο στο Εδιμβούργο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ειναι αν χρειαζομαι διαβατήριο για να ταξιδέψω Σκωτία ή απαιτείται μόνο ταυτότητα; Επιπλέον επειδή σε λίγε μέρες θα κλείσουμε πτήση και ξενοδοχεία θα ήταν προτιμότερο να απευθυνθούμε σε πρακτορείο για αυτά ή να τα κλείσουμε μόνοι μας; Πληροφοριακά σκεφτόμαστε να πάμε 1 με 2 μέρες Γλασκώβη, μετά στα highlands με μια εταιρεία πχ Welcome to MacBackpackers Tours and Scotlands Top Hostels και μετά τις υπόλοιπες Εδιμβούργο. Αν έχετε καμια άλλη πρόταση για το τι να επισκεφτούμε παρακαλώ πείτε!;)

Ευχαριστώ!
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Salvation Καλημέρα, Καλό Μήνα και Καλή Πρωτομαγιά

Γενικά νομίζω ότι το πρόγραμμά σας είναι καλό. Θα δείτε πολλά και ωραία μέρη.


Γεια σας!

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ειναι αν χρειαζομαι διαβατήριο για να ταξιδέψω Σκωτία ή απαιτείται μόνο ταυτότητα;
Θα σε συμβούλευα να έχεις διαβατήριο. Έχω βέβαια ακούσει ότι στη Βρετανία μπορεί να σε δεχτούν και με ταυτότητα (να έχει φυσικά και λατινικούς χαρακτήρες) αλλά είναι λίγο ρίσκο. Πιστεύω πως με το διαβατήριο θα είσαι πιο σίγουρος.




Γεια σας!

Επιπλέον επειδή σε λίγε μέρες θα κλείσουμε πτήση και ξενοδοχεία θα ήταν προτιμότερο να απευθυνθούμε σε πρακτορείο για αυτά ή να τα κλείσουμε μόνοι μας;
Μπορείτε να κλείσετε με όποιο τρόπο θέλετε. Αν έχετε χρόνο και διάθεση δείτε τι γίνεται με τις τιμές κτλ.


Καλά να περάσετε
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Εκανα πενθημερη εκδρομη στα highlands με το πρακτορειο Highland Experience Tours, Scotland - Highland Tour, Scotland Tours ηταν πολυ καλη επιλογη,το κοστος της εκδρομης ηταν γυρω στα 200 ευρω ενω αν μεινεις σε ξενωνες 70 ευρω την ημερα με πρωινο.Δεν υπαρχει προβλημα αν πας μονο με την ταυτοτητα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Διαβατήριο δεν χρειάζεσαι.
Με πρακτορείο δεν χρειάζεσαι να μπλέξεις, στο internet θα βρεις δεκάδες ξενοδοχεία, ξενώνες, B&B που μπορείς να κλείσεις online. Να ξέρεις όμως πως τη διάρκεια του festival του Εδιμβούργο γίνεται χαμός, οι τιμές εκτοξεύονται και δεν υπάρχει δωμάτιο ούτε για δείγμα, οπότε καλό είναι να κλείσετε όσο πιο νωρίς γίνεται.
Καλή αναζήτηση και προετοιμασία!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ταξίδεψα στη σκωτια το μάρτιο.ηταν μοναδικά , υπέροχα!!!!!
θα περάσετε τέλεια !!!!!
μονο με ταυτότητα ,εισαι οκ.θα σε βοηθήσουν οι ιστορίες που έχουν γραψει όλα τα μέλη που εχουν ταξιδέψει στη σκωτία.να τις διαβάσεις και θα καταλάβεις.
στη γλασκώβη αλπώς να μην πάτε.υπάρχουν εκατοντάδες αλλα ομορφότερα μέρη.να προτιμήσετε τα bed&breakfast για την διαμονή σας .ειναι φανταστικά και σε καλύτερες
τιμές.σίγουρα όμως ειναι high season για αυτούς, για αυτό θα είναι σχετικά ακριβά και καλά θα κάνετε να κλεισετε απο τώρα.μην πας σε πρακτορείο.εγώ τα έκλεισα όλα μεσω ιντερνετ εμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.στην ιστορια μου θα βρεις λεπτομέρειες για ξενοδοχεία .στο εδιμβούργο προτίμησε την περιοχή mayfield gardens.εχει τελεια b&b και ειναι 3 λεπτά απο το κέντρο με το λεωφορείο.εγώ εμεινα στο 23 mayfield.το συστήνω ανεπιφύλακτα.εμείς νοικιάσαμε αυτοκίνητο και κάναμε οδικό ταξίδι στα highlands.ειναι μοναδική εμπειρία ,ειναι πανεύκολο να κινηθείς στους δρόμους και γενικά να ταξιδέψεις μόνος σου.μην χάσετε αυτη τη μοναδική ευκαιρία!!΄πιστεύω οτι θα κοστίσει πολύ πιο ακριβά να κανεις το τουρ με γραφείο.θα πατε οπωσδήποτε στο ινβερνές και θα μείνετε εξ άπαντως στο trafford bank.μπες στις σελίδες των ξενοδοχείων που σου γράφω και θα καταλάβεις τι εννοώ.δεν ξέρω τι να σου πρωτογράψω για αυτή τη μαγική χώρα!!!μονο οτι σε ζηλεύω παρα μα παρα πολύ!!!!!!!
για οτιδήποτε θέλεις να με ρωτήσεις ,ειμαι στη διαθεση σου.ειναι ολα στη σκέψη μου και στο μυαλό μου τοσο καθαρά!!
 

Salvation

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Με βοηθήσατε πολυ!! :)
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Για το φεστιβάλ ψάξε εισητήρια μέσω internet ή πρακτορείου γιατί δύσκολα θα βρεις. Έτσι και αλλιώς όμως το Εδιμβούργο κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ είναι μαγικό. Παντού γίνονται χάπενινγκς και η πόλη είναι ζωντανή μέρα και νύχτα.
 

dimman_thalia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Europe Road Trip
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟ
Γεια σας και απο εμας! :clap::clap:Εαν εχει παει κανεις Σκωτια χειμωνα να μοιραστει μαζι μας εντυπωσεις διαμονης και αξιοθεατων. Και τελικα αξιζει η Σκωτια χειμωνα???
 

Picos Apicos

Member
Μηνύματα
94
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα&ίσως Ταιλάνδη πάλι!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Κίνας-Ιαπωνία-Περού
Γεια σας και απο εμας! :clap::clap:Εαν εχει παει κανεις Σκωτια χειμωνα να μοιραστει μαζι μας εντυπωσεις διαμονης και αξιοθεατων. Και τελικα αξιζει η Σκωτια χειμωνα???
Γειά σας παιδιά!Καλώς ήρθατε :welcome: και καλά ταξίδια να έχουμε!
Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι ακριβός σχετικά προορισμός (το ψάχναμε για ταξίδι αυτό το καλοκαίρι και ήταν ο ακριβότερος στην Ευρώπη γιαυτό και τον αποκλείσαμε) και ότι έχει υπέροχα τοπία και φύση!Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείτε ζεστά ρούχα και μποτάκια για το χειμώνα!!Καλό ψάξιμο!:)
 

dimman_thalia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Europe Road Trip
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟ
Γειά σας παιδιά!Καλώς ήρθατε :welcome: και καλά ταξίδια να έχουμε!
Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι ακριβός σχετικά προορισμός (το ψάχναμε για ταξίδι αυτό το καλοκαίρι και ήταν ο ακριβότερος στην Ευρώπη γιαυτό και τον αποκλείσαμε) και ότι έχει υπέροχα τοπία και φύση!Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείτε ζεστά ρούχα και μποτάκια για το χειμώνα!!Καλό ψάξιμο!:)
Ευχαριστουμε...Επισης!!!
Ναι και εμεις αυτο διαπιστωσαμε αλλα πιστευω οτι το τοπιο και η βολτα για την φυση ελπιζουμε να μας αποζημιωσει...Δε ξερουμε!!:p:pΜε εναν προχειρο υπολογισμο που καναμε βγαινει περιπου στα 3000 ευρω το ζευγαρι με πτηση British Airways ξενοδοχειο 4 αστερων
και αυτοκινητο (BMW X3 παρακαλω 400 ευρω μονο τις 7 ημερες)Αυτα...αλλα ακομη ψαχνουμε εαν τελικα αξιζει απο μελη που εχουν επισκεφτει!!!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Η καλύτερη εμπειρια της ταξιδιωτικης ζωης μου ήταν ο γυρος της Σκωτιας το καλοκαιρι του 2004.

Τα χαιλαντς, τα γραφικα χωρια, τα μουσεια, οι λιμνες, τα δαση οι φιλοξενοι σκωτσεζσοι με τα b&b τους...ολα ητανε υπεροχα.

Φετος παω εκει για μεταπτυχιακο και ειμαι ενθουσιασμενος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.195
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom