Σκύρος Σκύρος - Καλοκαίρι 2017

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλησπέρα σε όλους την άλλη εβδομάδα λέμε να πάμε 5 μέρες Σκύρο. Τα δωμάτια που βρίσκω είναι στα Μαγαζιά και στα Γυρίσματα 70ευρω .Διάβασα εδώ πως στα Γυρίσματα πιάνει αέρας οπότε λέμε για Μαγαζιά/Μωλο. Συμφωνείτε?
Με το πάρκινγκ στο νησί τι παίζει.?Χώρα παραλίες είναι οκ βρίσκεις κάτι ή παιδεύεσαι?
Κατά τα άλλα όπως πάντα θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για φαγητό βόλτες κτλ.
Είναι η μία παραλία δίπλα στην άλλη όλες αυτές, καλύτερα να μείνετε Μώλο ή Μαγαζιά, ναι.. Πριν λίγες εβδομάδες ήμουν ξανά στο νησάκι μου! ο βοριάς ήταν έντονος, στα Γυρίσματα δε βούτηξα ποτέ, δε βουτάς όταν έχει βοριά... αλλά κάπου αλού θα βρείτε να κόβει.... Μαγαζιά θα έχει κύμα αν έχει βοριά αλλά με προσοχή θα βουτήξετε! Αλλιώς πάτε στις πιο μακρινές, έχει τόσες παραλίες το νησί, Καλαμίτσα, Κολυμπάδα π.χ. ήταν πολύ καλύτερα όταν πήγα, χωρίς αέρα.. Πάρκινγκ έχει το μεγάλο στην αστυνομία στη Χώρα, μια χαρά θα είστε εκεί πιστεύω για τη βραδινή βόλτα σας στη Χώρα. Έχει και χώρο να παρκάρετε ανεβαίνοντας προς πλατεία Μπρουκ αλλά αν συναντήσετε αμάξι κι άλλο εκεί θα δυσκολευτείτε ίσως, Αν και εγώ προτιμώ το σοκάκι να ανεβοκατέβετε από Μώλο... Κι αν έχει και φεγγάρι ακόμη καλύτερα!
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Είναι η μία παραλία δίπλα στην άλλη όλες αυτές, καλύτερα να μείνετε Μώλο ή Μαγαζιά, ναι.. Πριν λίγες εβδομάδες ήμουν ξανά στο νησάκι μου! ο βοριάς ήταν έντονος, στα Γυρίσματα δε βούτηξα ποτέ, δε βουτάς όταν έχει βοριά... αλλά κάπου αλού θα βρείτε να κόβει.... Μαγαζιά θα έχει κύμα αν έχει βοριά αλλά με προσοχή θα βουτήξετε! Αλλιώς πάτε στις πιο μακρινές, έχει τόσες παραλίες το νησί, Καλαμίτσα, Κολυμπάδα π.χ. ήταν πολύ καλύτερα όταν πήγα, χωρίς αέρα.. Πάρκινγκ έχει το μεγάλο στην αστυνομία στη Χώρα, μια χαρά θα είστε εκεί πιστεύω για τη βραδινή βόλτα σας στη Χώρα. Έχει και χώρο να παρκάρετε ανεβαίνοντας προς πλατεία Μπρουκ αλλά αν συναντήσετε αμάξι κι άλλο εκεί θα δυσκολευτείτε ίσως, Αν και εγώ προτιμώ το σοκάκι να ανεβοκατέβετε από Μώλο... Κι αν έχει και φεγγάρι ακόμη καλύτερα!
Καλημέρα τέλεια σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Όλοι οι γνωστοί μου μιλούν με τα καλύτερα λόγια για το "νησάκι" σου.... Δεν είναι τυχαίο!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
αχ....το νησι το γνωρισα μονο απο στρατιωτικες ασκησεις και ειχα δωσει υποσχεση να παω σαν τουριστας οταν τελειωσω....δεν εγινε ποτε...τα διαβασα τωρα και μου ηρθανε στο μυαλο απιστευτες φασεις....
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
ο psilos3 για άλλη μια φορά μας ξεσήκωσε με την ταξιδιωτική του ιστορία για Σκύρο και άρχισα το ψαξιμο…αλλο που δεν θέλω κι εγώ!
Αναζητω στην Aegean πτήσεις για μετά τον Δεκαπενταύγουστο, έχετε και καμία άλλη εταιρία κατά νου;
Χωρις μεταφορικό το γυρίζεις το νησί σε 5 μερούλες; Υπάρχουν άραγε τακτικα δρομολόγια ΚΤΕΛ για τις παραλίες;
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αναζητω στην Aegean πτήσεις για μετά τον Δεκαπενταύγουστο, έχετε και καμία άλλη εταιρία κατά νου;
Από Θεσσαλονίκη πηγαίνει σίγουρα η SKY, τώρα δε ξέρω αν ισχύει και από Αθήνα το ίδιο, νομίζω πως όχι και η aegean αποτελεί μονόδρομο.
Χωρις μεταφορικό το γυρίζεις το νησί σε 5 μερούλες;
Δύσκολο, είναι από τα «προβληματικά» σχετικά νησιά χωρίς μεταφορικό. Ψάξε καλά πριν πας, δρομολόγια και ωράρια.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
ο psilos3 για άλλη μια φορά μας ξεσήκωσε με την ταξιδιωτική του ιστορία για Σκύρο και άρχισα το ψαξιμο…αλλο που δεν θέλω κι εγώ!
Αναζητω στην Aegean πτήσεις για μετά τον Δεκαπενταύγουστο, έχετε και καμία άλλη εταιρία κατά νου;
Χωρις μεταφορικό το γυρίζεις το νησί σε 5 μερούλες; Υπάρχουν άραγε τακτικα δρομολόγια ΚΤΕΛ για τις παραλίες;
ΣΚΥΡΟΣ:Καλώς Ήλθατε - SKYROS island : Welcome
Δύσκολο χωρίς αμάξι... Το καράβι πάντως δεν είναι ακριβό ούτε για τον επιβάτη ούτε για το αυτοκίνητο, αν οδηγείτε...
 

Kostas P

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα κι από μένα , φέτος ψάχναμε ένα νησάκι χαλαρό για 8 μέρες και με όχι μεγάλο budget (λόγω του ότι γυρίσαμε από γαμήλιο Νέα Υόρκη και έφυγαν πολλά) . Τα ακτοπλοϊκά στην Ελλάδα κάθε χρόνο και χειρότερα , πανάκριβα . Διαβάζοντας λοιπόν όλα αυτά για Σκύρο νομίζω με πείσατε και ξεκίνησα να ψάχνω διαμονή . Λέμε να πάμε 17 Ιουλίου .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Διαβάζοντας λοιπόν όλα αυτά για Σκύρο νομίζω με πείσατε και ξεκίνησα να ψάχνω διαμονή . Λέμε να πάμε 17 Ιουλίου .
Έτσι ακριβώς, σταθερά καλή και τίμια επιλογή το νησί της Σκύρου, με όμορφη ατμόσφαιρα, πολύ καλό φαγητό παντού και ωραίες θάλασσες.
Δε ξέρω τι είδους διακοπές ψάχνετε, 8 ημέρες μου φαίνονται πολλές, αλλά ίσως πάλι τα δικά μου τα δεδομένα να διαφέρουν.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το νησι εχει καλη συγκοινωνια με κτελ?επισης ποιο ειναι το "κεντρο" του ετσι ωστε να κοιταω για διαμονη???
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το νησι εχει καλη συγκοινωνια με κτελ?επισης ποιο ειναι το "κεντρο" του ετσι ωστε να κοιταω για διαμονη???
Ανύπαρκτη σχεδόν είναι η συγκοινωνία...Το μόνο που πρέπει να υπάρχει είναι λεωφορείο από Χώρα για λιμάνι και πίσω, έτσι μου έχουν πει. Ίσως κι από αεροδρόμιο, αλλά στην υψηλή σεζόν (δηλαδή 2 φορές που έχω πάει εγώ, αρχές Οκτωβρίου και τώρα Ιούνιο, δεν είχε στο αεροδρόμιο λεωφορείο).
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αμάξι για να δεις πράγματα στο νησί.
Η Χώρα είναι το "κέντρο".
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ανύπαρκτη σχεδόν είναι η συγκοινωνία...Το μόνο που πρέπει να υπάρχει είναι λεωφορείο από Χώρα για λιμάνι και πίσω, έτσι μου έχουν πει. Ίσως κι από αεροδρόμιο, αλλά στην υψηλή σεζόν (δηλαδή 2 φορές που έχω πάει εγώ, αρχές Οκτωβρίου και τώρα Ιούνιο, δεν είχε στο αεροδρόμιο λεωφορείο).
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αμάξι για να δεις πράγματα στο νησί.
Η Χώρα είναι το "κέντρο".
Συμφωνώ, είναι πολύ ανεπαρκής η συγκοινωνια. Το καλό είναι οτι σε παίρνουν ωτοστόπ.
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κένυα
Συμφωνώ, είναι πολύ ανεπαρκής η συγκοινωνια. Το καλό είναι οτι σε παίρνουν ωτοστόπ.
Συμφωνώ με τους παραπάνω για τη συγκοινωνία ότι είναι ανύπαρκτη. Το νησί έχει ανέλπιστα πολύ ωραίες παραλίες, που μπορείς να τις επισκεφθείς μόνο με το αυτοκίνητο. Θεωρώ τετοια εποχή ειδικά οι τιμές ενοικίασης θα είναι νορμάλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom