Τουρκία Σμύρνη

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Κι εγώ τις βλέπω, απλά είναι λίγο μικρές.
 

tsiritiris

Member
Μηνύματα
6
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους!
Κλείσαμε τρεις οικογένειες εισιτήρια για Πάσχα στη Σμύρνη από Μ.Πέμπτη σε Δευτέρα του Πάσχα. Θα πάρουμε και τους παππούδες μαζί που έχουν καταγωγή από εκεί και δεν έχουν πάει ποτέ (ελπίζω να μην έχουμε εμφράγματα από συγκίνηση).
Μάθαμε ότι πέρσι έγινε πρώτη φορά Πάσχα μετά από 93 χρόνια, καθώς και Θεοφάνεια τις προάλλες και αποφασίσαμε να πάμε φέτος, ελπίζοντας να ξαναγίνει και φέτος Πάσχα κανονικά. Πέρσι καταλάβαμε ότι πέρα από Ανάσταση, ψήσανε και αρνιά και από όλα.
Αν κάποιος πήγε πέρσι ή ξέρει τι θα γίνει φετός ας συνεισφέρει στο θέμα. Επίσης αν ενδιαφέρονται και άλλοι μπορούμε να συνεννοηθούμε μέσω του φόρουμ να κινηθούμε πιο οργανωμένα,
 

andy-chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Καλησπέρα παιδια! ¨Εχω μια σημαντική και επείγον ερώτηση. Αυριο θα επισκεφτώ την Σμύρνη από την Χίο με καραβάκι. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πως μπορώ να πάω από το λιμάνι του Τσεσμέ στην πόλη της Σμύρνης σχετικά οικονομικά και άμεσα? Θα είμαστε 4 άτομα οπότε σκέφτομαι και την επίλογή του ταξί εαν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος!
 

Eleni.K

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα παιδιά. Θα πάω Χίο αρκετές μέρες και θα περάσουμε μία μέρα και στη Σμύρνη. Σαν κοριτσάκι λοιπόν θέλω να δώ τις αγορές και κάποιο παζάρι και με καλές τιμές να ψωνίσω και κανά πραγματάκι. Έχει πάει κανείς να μου πεί που περίπου κυμαίνονται οι τιμές για να δώ και τι συνάλλαγμα να κάνω? Επίσης ξέρετε που θα μπορέσω να αλλάξω τα ευρώ μου? λογικά δε θα έχει όταν περάσουμε απέναντι με το καραβάκι κάτι? Ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία φορά πήγα τον Αύγουστο που μας πέρασε. Τι θα ήθελες να μάθεις;
Είμαι καινούρια εδώ, ελπίζω να χρησιμοποίησα σωστά την απάντηση :p Θα πάω μονοήμερη στη Σμύρνη από Χίο, ξέρετε κάποιο καλό παζάρι να ψωνίσουμε κανά δωράκι? και περίπου που κυμαίνονται οι τιμές, για να δούμε κ πόσο συνάλλαγμα να κάνουμε! ευχαριστώ πολυ
 
Last edited by a moderator:

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Αγαπητοι, ποια στη Σμυρνη, η γνωστη αποβάθρα - παραλια; Βλεπω στο χαρτη οτι εχει ουκ ολιγες...
 

connnn

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να περασω απεναντι στο τσεσμε μονο με ταυτοτητα και οχι διαβατηριιο . Ακουσα οτι θα μου δωσουν ενα χαρτι για να με αφησουν να περασω τουρκια. Επισης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να παρω την καρτα για τα μετρο στην σμυρνη που λεγεται izmirim και ποσο περιπου κοστιζει
 

connosp

Member
Μηνύματα
393
Likes
840
θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να περασω απεναντι στο τσεσμε μονο με ταυτοτητα και οχι διαβατηριιο . Ακουσα οτι θα μου δωσουν ενα χαρτι για να με αφησουν να περασω τουρκια. Επισης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να παρω την καρτα για τα μετρο στην σμυρνη που λεγεται izmirim και ποσο περιπου κοστιζει
Το χαρτάκι αυτό πρέπει να το κρατήσεις(μην το χάσεις) για την επιστροφή σου, για το μετρό δεν γνωρίζω.
 
Μηνύματα
41
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σε οσους διακοπάρουν και σε όσους ετοιμάζονται.
Τη βοήθεια σας παρακαλώ..Πρόκειτε να ταξιδέψω για Σμύρνη για ενα 3ημερο..Να κλείσω ξενοδοχείο εντός πόλης ή καπου στα περίχωρα?Οι τίμές των ταξί που κυμαίνοντε εαν γνωρίζετε..Σας ευχαριστώ πολύ !!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
8.000
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Σίγουρα για μένα, παραλία. Τιμές ταξί, τσάμπα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Σίγουρα για μένα, παραλία. Τιμές ταξί, τσάμπα.
Όλα έχουν ανέβει στα ύψη... Τιμές καυσίμων εισητηρίων κλπ υπάρχουν σημαντικές ανατιμήσεις λόγω πληθωρισμού....
Τα ταξί είναι χαμηλά ακόμη....12 χλμ 9 ευρώ η διαδρομή με ταξίμετρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom